Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_21_oct.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225608
Numar de utilizatori inregistrati: 2849
Cel mai nou utilizator inregistrat: donald_j
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Imbunatatiri tub Celestron C6


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 742



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 13 Apr 2022 09:27 Download mesaj
Titlul subiectului: Imbunatatiri tub Celestron C6
Raspunde cu citat (quote)

As vrea sa prezint cateva imbunatatiri pe care le-am facut la telescopul meu, Celestron C6.
Aceste imbunatatiri, le-am facut din nevoia de a rezolva cateva probleme.

Am observat de cand l-am cumparat ca daca priveam o stea, avea ceva spike-uri, facand steaua sa aiba o forma neregulata.
Am crezut ca e de la ochii mei, de la varsta. La stelele mai luminoase aparea si efectul de "flare" in jurul stelei.
Apoi am cumparat un refractor si am observat ca folosindu-l, totusi stelele au forma rotunda. Deci nu ochii erau de vina.
Atunci am inceput cautarile pentru a intelege ce problema are C6-ele. Am descoperit ca sunt niste probleme comune pt SCT-uri:
- parti neacoperite de vopsea din interiorul tubului, al baffle-ului de la oglinda principala si baffle-ul de la secundara.
Am verificat, tubul meu, cu ochiul liber, nu prea se vedea nimic evident care sa conduca la acele spike-uri. Intr-un singur loc, pe baffle am descoperit o mica zgarietura, dar acoperind-o, nu am rezolvat problema.
Atunci am inceput sa citesc despre acoperire cu velur (mai sunt si alte materiale). Aici parerile sunt impartite: unii zic ca rezolva problemele (sau cel putin le reduce), altii zic ca nu au vazut nici o diferenta.
Parerea mea e ca depinde si de contextul in care se fac testele. La cer negru, e posibil sa nu se vada o diferenta prea mare (daca nu sunt lumini parazite sau luna). In conditii cu poluare luminoasa, cred ca efectele benefice sunt mult mai visibile.
Oricum, am decis sa-l captusesc cu velur auto adeziv. Am pus pe interiorul tubului si pe interiorul baffle-ului de la oglinda secundara.
La mine e o zona cu Bortle 6, chiar am niste led-uri pe straduta din complexul unde stau. Din punctul meu de vedere, efectele au fost foarte benefice. Spike-urile au disparut complet, iar "flare"-ul s-a redus.
Chiar sunt rotunde stelele si la C6 (in conditiile in care aseara a fost si luna prezenta - si ea cred ca era responsabila de ceva reflexii).
Am pus niste poze din interiorul tubului. Se vede clar diferenta de nuanta de negru dintre vopseaua aplicata din fabrica si cea de la velur.
Deci la acest capitol sunt destul de multumit.
Unii mai zic ca ar trebui acoperita si o portiune din interiorul baffle-ului, cel pe care culiseaza oglinda. Dar aici daca pun velur, o sa micsoreze deschiderea. Ma gandeam sa il revopsesc cu o vopsea mai buna.
Dar mai studiez, inca nu sunt convins ca ar trebui facut si asta, mai ales ca nu pare a fi nici o portiune de unde s-ar putea reflecta lumina.

Velurul si vopseaua le-am luat de la teleskop-express.de. Am considerat ca au ceva experienta si vand ceva ce s-a mai folosit si de altii.
Oricum velur nu am gasit in alta parte.
Velurul e destul de subtire. Dupa aplicare trebuie curatat cu o rola de curatat scame.

A doua problema, pe care inca nu am rezolvat-o complet, este balansul oglinzii principale, atunci cand focusez. Si asta e o problema foarte des intalnita.
Si aici sunt diferite solutii, cea mai simpla este aplicarea unui strat subtire de vaselina. Vaselina recomandata, nu am gasit-o, am incercat cu niste vaselina siliconica (Super lube - sintetica cu silicon).
Nu am desfacut ansamblul ca sa il curata mai bine. Oarecum s-a imbunatatit.
Un rezultat si mai bun l-am obtinut dupa ce am schimbat focuserul cu unul dual speed de la Artesky (varianta mai ieftina a celui de la Starlight - Feather Touch® Micro Focuser)

Despre acest focuser este vorba:
https://www.teleskop-express.de/shop/produ...copes.html

Lucrurile s-au imbunatatit radical, dar tot mai este un mic balans; se poate trai cu el, nu afecteaza observatiile.

La inceput nu avea acest balans, a aparut dupa un timp. Deci cred ca tot vaselina e o solutie. Intentionez sa il desfac sa-l curat bine si sa reaplic vaselina.

Am atasat si cateva poze.

Daca sunt solutii mai bune si aveti experiente pozitive cu ele, as vrea sa le aud.

O zi buna si spor la observatii.



baffle_secundara_inainte.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  219.96 kb
 Vizualizat:  de 3937 ori

baffle_secundara_inainte.jpg



diferenta_velur_vopsea_tub.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  271 kb
 Vizualizat:  de 3937 ori

diferenta_velur_vopsea_tub.jpg



focuser_artesky.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  260.19 kb
 Vizualizat:  de 3937 ori

focuser_artesky.jpg



_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2282

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 13 Apr 2022 10:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asta cu velurul mi se pare o solutie destul de buna - stiu "de la sursa" (nu "din surse", la modul chiar am lipit velurul pe interiorul tuburilor optice) ca si telescoape de top tot cu velur la interior sunt facute - imi pusesem si la C8, acum cativa ani (aveam inclusiv Feathertouch la focuser...), dar numai pe peretele tubului principal.
Am in plan sa fac si la C6 acelasi lucru (mai putin partea cu focuserul - am luat un helifocus pe 1.25, plus cheita aia pe care am printat-o, e arhi-suficient, pt pretentiile mele actuale), inclusiv cum ai procedat si tu, pe palaria secundarei si pe baffleul central din primara (si cand zic "pe" ma refer la "in", bineinteles Very Happy). Sa vad cand m-oi vrednici Smile
Ele sunt instrumente bune, daca te prinzi ce le lipseste Smile in caz ca vezi ceva in neregula. Felicitari pt perseverenta Smile
Poate n-ar strica sa verifici si modul in care e prinsa secundara (primara ar trebui sa stea libera, nu e constransa de ceva cleme pe margine) - stiu ca forma stelelor mai e influentata, pe langa calitatea opticii, si de modul in care sunt prinse elementele optice (lentile, oglinzi), pt ca prea multa tensiune pe margine poate induce fie astigmatism, fie usoare artefacte precum spikeuri, fuste si alte forme ciudate, cel putin pt stele.

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10701



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Apr 2022 11:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Unde ai gasit velurul?

saiph a scris:
... stiu ca forma stelelor mai e influentata, pe langa calitatea opticii, si de modul in care sunt prinse elementele optice (lentile, oglinzi), pt ca prea multa tensiune pe margine poate induce fie astigmatism, ..
Faci test pe stea si vezi daca cercurile sunt cercuri sau ovale/triunghiuri.
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 742



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 13 Apr 2022 11:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

saiph a scris:
...., dar numai pe peretele tubului principal.


Asa am pus si eu la inceput, si se vedea perfect rotunda steaua. Dar am zis sa pun si in baffle-ul secundarei. Prima data am pus prost si avea un colt ridicat in dreptul secundarei; asta imi aparea ca un punct si ma enerva. Apoi am desfacut-o si am pus din nou, numai in interior. Acum e bine, sunt multumit.

saiph a scris:
...
Ele sunt instrumente bune, daca te prinzi ce le lipseste Smile in caz ca vezi ceva in neregula. Felicitari pt perseverenta Smile


Multumesc. Intr-adevar sunt bune; problema e multe mai trebuie putin ajustate. Si daca nu stii cum, te oftici (apoi incepi sa faci reclama negativa....) ca ai dat multi bani si nu merge ca lumea. Si nu inteleg de ce nu se fac aceste mici ajustari din fabrica. Nu cred ca ar implica costuri uriase, pt ca ei cumpara angro. Si o mica adaptare a benzii de productie. Ar fi frumos sa poti cumpara ceva ce merge perfect. Mai ales ca ei au feedback de la cumparatori si ar putea sa rezolve niste probleme comune.


saiph a scris:
...
Poate n-ar strica sa verifici si modul in care e prinsa secundara (primara ar trebui sa stea libera, nu e constransa de ceva cleme pe margine) - stiu ca forma stelelor mai e influentata, pe langa calitatea opticii, si de modul in care sunt prinse elementele optice (lentile, oglinzi), pt ca prea multa tensiune pe margine poate induce fie astigmatism, fie usoare artefacte precum spikeuri, fuste si alte forme ciudate, cel putin pt stele.


Nu prea stiu cum ar trebui sa fie prinsa secundara. Dar pare in regula. Nu are marginile inegrite; nu stiu daca asta conteaza. Am verificat sa nu fie suruburile prea stranse la corector. Am citit ca si asta poate fi o problema.

Acum sunt multumit de cum se vede.
Singura problema ramasa e cea cu balansul oglinzii principale, la focusare (nu mai e asa grava, dar stiu ca e acolo). Trebuie sa imi fac curaj si timp ca sa incerc sa curat vechea vaselina si sa o inlocuiesc.
Daca mai rezolv si asta chiar e un super telescop.

Chiar ma ofticam ca nu se vad stelele rotunde...

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 742



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 13 Apr 2022 11:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
Unde ai gasit velurul?

velurul de aici
https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p2336

Stiu ca mai e un site in Romania, am comandat de la ei, dar cand i-am sunat mi-au zis ca nu au in stoc si apoi nu au mai zis nimic. Nu stiu cat e de gros asta din Romania.

Si am mai cumparat si vopseaua asta; nu am folosit-o inca.
https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p1657

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10701



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Apr 2022 11:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

gpaunescu a scris:
..Chiar ma ofticam ca nu se vad stelele rotunde...
Cateodata se mai vad deformate si din cauza curentilor din tub sau din fata lui, am patit de multe ori (balcon, geam deschis, diferente de temperatura aclimatizare).

gpaunescu a scris:
velurul de aici
https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p2336
Multumesc. Credeam ca e ceva mai pe aproape.

Eu am mai gasit asta Smile
https://www.edmundoptics.com/f/light-absor...ial/11682/


Ultima modificare efectuata valy la 13 Apr 2022 11:45, modificat de 3 ori in total
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 742



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 13 Apr 2022 11:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
Cateodata se mai vad deformate si din cauza curentilor din tub sau din fata lui, am patit de multe ori (balcon, geam deschis, diferente de temperatura aclimatizare).


Da, dar la mine era o reflexie de undeva de pe interiorul tubului, care a disparut dupa ce am pus velur pe tub. Desi nu se vedea vreo urma de zgarietura sau altceva.

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2282

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 13 Apr 2022 11:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
Faci test pe stea si vezi daca cercurile sunt cercuri sau ovale/triunghiuri.


Da, nu ma refeream doar la testul pe stea, ci si (mai ales) cum se vad stelele in poza, sau la ocular. Sigur, testul pe stea iti spune tot, si ce-a mancat cel care a asamblat optica Laughing Insa unele probleme se pot remarca si in timpul utilizarii normale.
Asta pt ca zicea Gabi ca stelele aveau o forma neregulata. Nu stiu daca asta a observat in timpul testului pe stea, sau era vizibil si la campuri mai largi.

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 742



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 13 Apr 2022 12:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
Eu am mai gasit asta Smile
https://www.edmundoptics.com/f/light-absor...ial/11682/


Pai asta e si mai departe; in plus nu stiu cum va fi cu taxele. O vazusem si eu si mai e de la scopstuff. Dar nu sunt in EU.

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 742



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 13 Apr 2022 12:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

saiph a scris:

Asta pt ca zicea Gabi ca stelele aveau o forma neregulata. Nu stiu daca asta a observat in timpul testului pe stea, sau era vizibil si la campuri mai largi.


Da, pe stea am observat asta; e mai usor, la visual sa vad pe o stea daca are forma corecta.

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10701



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Apr 2022 12:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

gpaunescu a scris:
..Pai asta e si mai departe..
E, dar cred ca e mai negru ca velurul. Cred ca au si in UE, defapt au si versiune pentru RO. Daca preturile sunt in E inseamna ca sunt pe aici pe undeva (deci fara alte taxe). N-am comandat de la ei nimic ca sa vad exact ce si cum.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9507

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Apr 2022 12:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bravo!

@Vali:
Eu am luat velur negru de la Decorama din București, Basarabia 90, dar m-am dus personal la magazin, doamnele de acolo nu prea "le aveau" cu tehnologia modernă. Acum văd că au magazin online: velur negru DC-FIX. Cel pe care l-am luat cu ani în urmă de la Brico nu avea adeziv destul de bun și s-a dezlipit, dar încă nu m-am învrednicit să-l înlocuiesc pe cel cu care am căptușit cassegrain-ul. Urmează să-l desfac și să-l pun la punct, când oi avea vreme... Smile

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2282

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 13 Apr 2022 14:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

gpaunescu a scris:
(...)Trebuie sa imi fac curaj si timp ca sa incerc sa curat vechea vaselina si sa o inlocuiesc.
Daca mai rezolv si asta chiar e un super telescop.

Chiar ma ofticam ca nu se vad stelele rotunde...


Asa, da, exact - ms ca mi-ai amintit Very Happy si asta facusem la C8, ii unsesem baffleul cu niste vaselina siliconica. Aluneca de n-aveam treaba dupa aia. Asta pt ca incepuse sa trepideze nitel cand focusam, si prinsese si un pic de shift. Deci, da, nu strica sa ungi baffleul, e o idee chiar buna.
Eu, daca eram Celestron, i-as fi prins intre piulite un fel de niplu in gaura centrala din primara, iar pe piulita aia as fi montat un rulment liniar. Dar cred ca sareau ca arsi cei de la "costuri de productie", cand ar fi vazut ce "sume astronomice" ar trebui sa plateasca si pe verificari, si pe optimizari, materiale, subansambluri, manopera... eheeee, ajungea pe la 2000E la raft Laughing

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9507

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Apr 2022 17:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tocmai ăsta este motivul pentru care nu se fac alte optimizări decât la costurile de producție! Niciodată nu vor îmbunătăți un telescop dacă majoritatea clienților sunt mulțumiți să fie ieftin, accesibil, să vezi ceva cu el. Cei care sunt nemulțumiți procedează ca noi, și-l optimizează singuri, desigur, dacă au un pic de curaj să intre în amănunte. Smile
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 742



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 22 Apr 2022 11:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Inca o mica imbunatatire pentru eliminarea balansului la oglinda principala , la focalizare.

Un mic arc pus pe tija filetata de la focuser, cea prinsa de oglinda pricipala. Am pus cate o saiba la fiecare dintre capete.
Arata ca in fotografia de mai jos. Fotografia nu este a mea, dar este la fel si la C6 (nu am apucat sa fac o poza).
Se pare ca elimina aprope complet balansul. Am apucat abia aseara sa testez putin.
Am vazut ca cineva a pus si un rulment plat cu ace, pt a uniformiza miscarea. La focuserul original, cred ca este nevoie,
la cel pe care il am eu nu sunt sigur. O sa verific si atunci o sa fac si o fotografie.

Arcul pe care l-am pus nu este foarte puternic (se poate comprima destul de usor fara o forta prea mare), trebuie numai sa impiedice oglinda sa se balanseze cand culiseaza pe baffle. Caut un arc si mai slab, cam de 40mm lungime si compresat sa ajunga cam la 10-15mm (de obicei nu sta asa compresat, ci undeva pe la jumate; pe acolo e focusul optim).



sct_principal_mirror_spring.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  34.57 kb
 Vizualizat:  de 3693 ori

sct_principal_mirror_spring.jpg



_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact