Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
P2040114.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225587
Numar de utilizatori inregistrati: 2849
Cel mai nou utilizator inregistrat: donald_j
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Oculare inclinate - o solutie


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 13 Mar 2015 15:58 Download mesaj
Titlul subiectului: Oculare inclinate - o solutie
Raspunde cu citat (quote)

Timp de multi ani am cautat o solutie pentru o problema simpla, care nu e foarte deranjanta in mod obisnuit, care care perturba intr-o oarecare masura calitatea imaginilor furnizate de telescoape, in special la foto, dar si la vizual. este vorba de faptul ca in momentul in care se strange surubul de blocare al port-ocularelor, aceaste se inclina, si mai rau se descentreaza. Evident, asa cum se poate vedea si in fotografiile atasate, inclinarile nu sunt aparent mari, dar totusi pot ajunge la 30' de arc, sau chiar peste.

Evident, in ultimii ani, au aparut diverse solutii, dar nu toate sunt bune, iar altele sunt scumpe. Spre exemplu, port-ocularele care au inel de strangere din banda de alama, nu fac decat sa reduca un pic inclinarea, fara insa sa aiba vreun efect asupra descentrarii. Asta se vede in special la oculare de 1,25. Eu am folosit pentru fotografiile atasate un astfel de barrel, cu inele de strangere, si totusi, se poate vedea in fotografia a doua inclinarea ocularului. Precizez ca Vixenul a primit tratamentul cu catifea dupa prima parte a sedintei foto.

Solutia este simpla. Pe acele oculare, sau accesorii, care au un sant pentru asigurarea prinderii sapat pe barel, se pune un strat de catifea autoadeziva. Astfel, ocularul va ramane centrat, diagonalele, in special cele mari, nu se vor mai rotii singure atunci cand nu sunt bine stranse. din pacate, in functie de pozitia santului, inclinarile nu dispar intotdeauna, uneori dispar de tot, alteori doar se reduc. dar chiar si asa, consider ca este un plus, in special pentru astrofoto. Partea negativa, mai ales la vizual, este ca ocularele sau accesoriile astfel echipate, intra si ies cu un pic de efort.

Si inca ceva. Stiu ca multi avem probleme cu capacele pentru oculare. Un bun inlocuitor in cazul ocularelor de 2'' poate fi un capac pentru obiective foto cu filet de filtru de 49mm, asa cum se vede in fotografia a treia.



_DNK6534.JPG.1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  397.19 kb
 Vizualizat:  de 5622 ori

_DNK6534.JPG.1.jpg



_DNK6534.JPG.2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  245 kb
 Vizualizat:  de 5622 ori

_DNK6534.JPG.2.jpg



_DNK6537.jpg.1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  78.53 kb
 Vizualizat:  de 5622 ori

_DNK6537.jpg.1.jpg



_________________
Dragos N
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 13 Mar 2015 17:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Port-ocularul de la telescopul meu are doua suruburi plasate la 120 grade unul fata de altul.
Unele port oculare au doar un surub de blocare a ocularului.
Cred ca cea mai la indemana solutie ar fi, sa se dea inca o gaura ( sau doua dupa caz) care ulterior sa fie filetata. In aceasta a treia gaura se poate introduce un al treilea surub de blocare a ocularului tot la 120 grade fata de celelalte.
In acest fel am avea trei puncte la 120 grade (suruburi de fixare) in forma de triunghi echilateral cu care am putea centra mai precis ocularul in tubul port-ocular.
O a doua idee ar fi filetarea barelului ocularelor si a tubului port ocular cu un filet gros si cu pas mai maricel. In acest fel cred ca ar intra ocularele mult mai fix. Sigur, cu timpul filetele se pot uza, plus ca trebuie filetat tot setul de oculare. In acest caz trebuie construit un nou tub port ocular sau mansonat cel preexistent pentru a putea fi filetat. Altfel am avea un spatiu liber intre filetul lui si al ocularului.
O a treia idee ar fi strunjirea speciala a barelului ocularului si a tubului port-ocular in forma de con. Conicitate pe conicitate cred ca ar intra mai bine. De asemenea, pe con sa existe si niste santuri de ghidaj. Gen "coada de randunica", cum se prindeau demult oglinzile auto detasabile pe autoturisme.
Nu stiu daca am avut niste idei bune insa asa as vedea eu rezolvarea.
Asteptam si alte idei. Very Happy
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 13 Mar 2015 17:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Raspuns sters.
_________________
Dragos N


Ultima modificare efectuata dragos.n la 14 Mar 2015 01:02, modificat de 2 ori in total
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2279

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 13 Mar 2015 19:05 Download mesaj
Titlul subiectului: Re:
Raspunde cu citat (quote)

Din cate am observat, problema rezida in valoarea jocului creat intre diametrul interior al cupei port-ocular, practic campul de toleranta al ajustajului (fie ca e vorba de terminatia focuserului, fie ca este partea terminala a unei diagonale, sau tub de barlow, ori simplu tub de extensie), dar mai mult in pozitia si orientarea gaurii filetate in care sta fiecare surub care asigura fixarea ocularului sau piesei care vine montata in acea terminatie. Daca suruburile nu sunt orientate perfect pe raza, spre centrul gaurii de 1.25" sau 2", intotdeauna vom avea inclinare. Daca mai punem la socoteala si un design nefericit al piciorului, precum si al bazei de asezare a corpului ocularului, reteta pt inclinare e asigurata - la fiecare utilizare.

Solutia cu inel de compresiune si minim 2 suruburi radiale de strangere asigura un centraj mai eficient. Cu 3 suruburi ar fi ideal, cu conditia sa fie executate ca la carte, dar in afara de microfocuserul celor de la Baader, nu prea am vazut acest tip de solutie.

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9507

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Mar 2015 19:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O soluție mai bună dar și mai scumpă este cea cu bucșă elastică conică. Este mai dificil de realizat însă are avantajul că se centrează perfect pe barrelul ocularelor, indiferent de diametrul lor efectiv. Mă bătea gândul să încerc o astfel de construcție la un focuser home-made. Practic tubul portocular este mai larg și conic iar bucșa este conică la exterior fiind decupată parțial în mai multe secțiuni se strânge pe barrel prin apăsare. Interiorul bucșei este cilindric la diametrul standard de 1.25" sau 2". Nu se folosesc șuruburi de strângere ci o altă bucșă cu filet pe capătul tubului portocular care apasă sau relaxează bucșa elastică. Ca principiu seamănă cu mandrinele mașinilor de frezat. N-am idee dacă se găsesc în comerț.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 13 Mar 2015 19:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Raspuns sters.
_________________
Dragos N


Ultima modificare efectuata dragos.n la 14 Mar 2015 01:01, modificat de 2 ori in total
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2279

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 13 Mar 2015 20:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragos.n a scris:
Saiph, nu vreau sa te contrazic, ci doar sa te intreb. Ai testat solutia ta? Eu da. 3 suruburi pe inel de compresie...



Da da Smile
Nu-mi permit sa povestesc din carti.... totusi....

Arata cam asa

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2279

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 13 Mar 2015 20:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin a scris:
O soluție mai bună dar și mai scumpă este cea cu bucșă elastică conică. Este mai dificil de realizat însă are avantajul că se centrează perfect pe barrelul ocularelor, indiferent de diametrul lor efectiv. Mă bătea gândul să încerc o astfel de construcție la un focuser home-made. Practic tubul portocular este mai larg și conic iar bucșa este conică la exterior fiind decupată parțial în mai multe secțiuni se strânge pe barrel prin apăsare. Interiorul bucșei este cilindric la diametrul standard de 1.25" sau 2". Nu se folosesc șuruburi de strângere ci o altă bucșă cu filet pe capătul tubului portocular care apasă sau relaxează bucșa elastică. Ca principiu seamănă cu mandrinele mașinilor de frezat. N-am idee dacă se găsesc în comerț.




Ideala ar fi solutia tip "penseta elastica/conica", in care infiletezi un inel exterior si in felul asta strangerea se realizeaza perfect centrat, asa e Smile

Ceva in genul asta adica

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 13 Mar 2015 20:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sau asta:


steeltrack.jpg
 Descriere:
steeltrack
 Marime fisier:  217.14 kb
 Vizualizat:  de 5559 ori

steeltrack.jpg


Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 14 Mar 2015 02:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mi-am sters raspunsurile anterioare, deoarece astept sa se adune mai multe reactii, pentru a raspunde.
_________________
Dragos N
Sus
emilf
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Mai 2010
Mesaje: 812



Localitate: Craiova,Dolj

MesajTrimis: 14 Mar 2015 09:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si pe mine m-a framintat aceasta problema la foto planetare unde ajung cu focala la 7 sau chiar 9 metri unde pozitia trenului optic este critica.
Am rezolvat-o cu adaptorul clicklock de la Baader care isi face treaba perfect cu cele doua bile cilindrice care preseaza ocularul sau barlow-ul in peretele opus in pozitie fixa, este cam scump dar nu am avut alta solutie.
Cred ca si varianta de la Orion este buna, are acelasi design cu bile cilindrice si este mai ieftin.
http://www.teleskop-express.de/shop/produc...-inch.html;
http://www.telescope.com/catalog/search.cm...+to+1%2C25

_________________
The only thing necesary for the triumph of evil is for good men to do nothing. -Edmund Burke-
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5563

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Mar 2015 15:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Imi place ideea Dragos, este simpla, ieftina si rezolva in buna parte problema centrarii.
Cred ca este mai potrivita pentru vizual si in special buna pentru oculare. Bine ar fi sa existe pe barelele ocularelor doua astfel de degajari, una aproape de corpul ocularului si una in extremitatea cealalta. Sau macar sa existe o degajare mai lata asa cum era odata la unele oculare vixen.
Mai am un astfel de barel adaptat acum la ocularul Ronchi. Am sa incerc si eu solutia propusa de tine.

Cer senin tuturor!



barel.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  197.95 kb
 Vizualizat:  de 5497 ori

barel.JPG



_________________
Van 8x42ED4; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 14 Mar 2015 15:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din experienta de pana acum, cu cat e mai lata degajarea, cu atat rezultatele sunt mai bune. Cum ai tu la ocularul ala cred ca e ideal.
_________________
Dragos N
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4839

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 14 Mar 2015 16:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Suruburile de prindere nu calca chiar in acel sant unde este pusa catifeaua ?
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 14 Mar 2015 16:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Exact acolo calca in majoritatea cazurilor. Uneori, santul sau surubul sunt puse la alte distante, si se intampla sa nu calce.
_________________
Dragos N
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact