Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
20060606.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225293
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Cometa C/2014 Q2 (Lovejoy)


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Comete, Asteroizi, Meteoriti si Meteori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 4009



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 18 Dec 2014 10:01 Download mesaj
Titlul subiectului: Cometa C/2014 Q2 (Lovejoy)
Raspunde cu citat (quote)

Inca o cometa descoperita de Terry Lovejoy ne va incanta in preajma Anului Nou! Anul trecut a fost C/2013 R1, iar in curand va deveni vizibila si din tara noastra C/2014 Q2 (Lovejoy).

Se pare ca deja e mai stralucitoare decat previziunile, acum avand magnitudinea in jur de 6:
http://www.spaceweather.com/archive.php?vi...;year=2014

_________________
Telescoape: SW MC 127 Virtuoso GTi; Orion StarBlast 6
Oculare: TS Zoom Deluxe 7-21, SW Apo-Zoom 8-24, PL 40
Binocluri: Omegon 20x80, APM 16x70ED, Nordlicht 10x50, Minox 10x42, IOR 7x40, БПЦ5 8x30, CZ 6x30
Sus
Niky360
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Iul 2012
Mesaje: 481



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Dec 2014 14:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Urmaresc evolutia cometei din septembrie cand a inceput sa creasca din ce in ce mai repede. Citeam acum 2 zile ca productia de praf a acestei comete e asemanatoare cu a unei "mari comete", daca ar fi avut periheliu mai aproape acum auzeam de "great comet of 2014/2015"..
Posibil sa fie mai straluctioare decat cea de anul trecut, ajungand la mag. 4 aceasta Smile.
Doar sa nu vina iar o perioada de 1 luna cu nori Laughing, chiar ar fi ghinion..

_________________
Cu stima,
Corlaci Niky
Sus
Niky360
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Iul 2012
Mesaje: 481



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Dec 2014 00:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am reusit sa observ cometa in aceasta seara in jurul orei 23 de pe bloc, chiar din Bucuresti Twisted Evil .
Am reperat-o la ora 22:45 cand se afla la 7°24' deasupra orizontului sudic, se vedea vag din cauza unui releu ce se afla intre mine si cometa.. dupa 5 min. problema a disparut, dar inca se vedea vag Smile.
Am continuat sa o observ pana la ora 23:15, cand a ajuns la 9° altitudine si se simtea diferenta de 1°30' deoarece, cometa, era acum mai usor de reperat.
Nu am reusit sa mai stau deoarece frigul si vantul care batea constant m-au "nenorocit" Smile).
Tind sa cred ca daca mai stateam pana la 00:30 cand ajungea la alt. maxima, reuseam sa vad o coama si de 10'.
Asa ca per total:

Coama - 7', desi uneori parca urca spre 8'
DC = 4/5
Mag. : intre +5.5->6.0

Avand in vedere alt. mica de observare si luminile Bucurestiului(culmea cometa era "luminata" de cel putin 2.5km de bulevard, deci poluare luminoasa maxima) si ca de vedea chiar ok pentru aceste conditii, cometa promite sa faca spectacol in ianuarie.

_________________
Cu stima,
Corlaci Niky
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 4009



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 22 Dec 2014 01:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari!

Am incercat si eu in seara asta, in jur de ora 23, dar o perdea subtire de nori nu m-a lasat decat sa identific stelutele din jurul pozitiei cometei, cea mai slaba fiind una de magnitudine 6.7, asta cu binoclul BTC 15x70.

Tu cu ce-ai vazut-o, cu binoclul 10x50 sau cu telescopul de 114 mm?
Sus
Niky360
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Iul 2012
Mesaje: 481



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Dec 2014 01:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In prima faza cu telescopul, la final am incercat si cu binoclul insa doar cand ma stabilizam din tremurat si fortam vederea perifica parca aparea ceva.. greu de zis cu binoclul, desi nu exclud posibilitate ca atunci cand atinge si trece de 10° sa fie identificabila si cu binoclul.
_________________
Cu stima,
Corlaci Niky
Sus
blue owl
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Ian 2014
Mesaje: 18

Motto: mimimi mumumu

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 22 Dec 2014 12:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara, am prins cometa! yay!
Conditii alea cerului suburbane, dar din pacate aveam lumini de stalp in camera.

Aseara, la ora 00:36 ora noastra a ajuns la meridian, 10 grade deasupra orizontului. Cu o expunere de 10sec am prins-o. Are magnitudinea 5.



lovejoy 2014.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  223.44 kb
 Vizualizat:  de 8703 ori

lovejoy 2014.jpg


Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2279

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 22 Dec 2014 17:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nice Smile

evolueaza peste asteptari cometa asta

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Kirk Spock
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Noi 2013
Mesaje: 175

Motto: "Let's see what's out there."

Localitate: SF

MesajTrimis: 22 Dec 2014 19:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din ce se vede pe graficul observatiilor, se estimeaza maximul de magnitudine chiar in noaptea de Revelion. Asa ca am putea sa-i zicem "The New Year's Comet"...
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 4009



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 24 Dec 2014 01:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am vazut-o in seara asta, la 23:35 TLR, foarte usor cu binoclul 15x70. Chiar si cu 7x50 se distingea cu vederea directa, dar dificil.
Magnitudinea totala am estimat-o la 5.5, DC = 4, coama = 7' la o altitudine de 10 grade.

Conditiile de transparenta mi-au permis sa ating magnitudinea 8.0 cu 15x70 si cam 6.7 cu 7x50 la altitudinea cometei.
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 24 Dec 2014 23:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am reusit sa o prind si eu azi (24 dec.) la 21:40 TLR, cu Tento-ul 10x50. Prima cometa pe care o vad dupa Hale-Bopp - la Jaques am preferat sa nu sacrific somnul.
Nu dau o estimare de stralucire, am observat-o destul de jos, si fara sa stiu ceva stele din zona mie ca as fi rau de tot pe langa. Asta e, nu mi-am facut temele, am avut doar o harta simpluta ...
M-a ajutat poza lui Blue Owl sa o recunosc, eu cautam ceva care are coada, da' am gasit ceva cam ca in imaginile ei.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2279

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 26 Dec 2014 16:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vorbesti serios? Chiar de la Hale-Bopp n-ai mai prins nici o cometa? o.O - wow, da' ai stat ceva "pe uscat" Very Happy Au fost cred ca zeci de comete de-atunci.. Imi vin in minte doar cateva pe care am reusit sa le vad macar, daca nu si sa le observ sau fotografiez: Schwassmann-Wachmann, Holmes (!), Macholz, Lovejoy (prima), SWAN, Tuttle, McNaught (!), iar Lovejoy, PanStars, Jacques.
Pe-asta de Anul Nou chiar n-as vrea sa o ratez, mai ales ca predictiile arata spectaculos - nu mai zic de pozele aparute deja.

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 26 Dec 2014 22:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asta e, is mai comod, si pe mine ma trec emotiile cand aud de vre-o variabila mai ciudata. Plus ca dupa ce am intrat la facultate (2000) nu m-am mai tinut de astronomie, pana prin 2010.

Lovejoy asta e mai usor de vazut, e 'de seara', e mai stralucitoare, asa ca ar fi fost pacat sa nu incerc sa o gasesc. Ieri seara am reperat-o din nou, cu Phantom-ul de data asta, si am remarcat ca s-a mutat vre-o 3 grade catre vest-nord-vest. E iute de picior, da' e tot tunsa baieteste ...

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 31 Dec 2014 14:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara au fost in jur de -20 de grade la Cluj, totusi am setupat in curte EQ6 cu Tair 3S (cu parasolar si dew-heater). Cometa C/2014 Q2 (Lovejoy) este inca situata la altitudine mica, exact in mijlocul cupolei de poluare luminoasa a Clujului, motiv pentru care nici coada nu prea apare. Reperata usor cu binoclul 10x50.
Tair 300mm f/5.6, 90 x 30s, iso 800, canon 1000D stock, fara cadre de calibrare.



c2014q2_lovejoy.jpg
 Descriere:
C/2014 Q2 (Lovejoy)
 Marime fisier:  352.35 kb
 Vizualizat:  de 8302 ori

c2014q2_lovejoy.jpg


Sus
david_eco
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Mar 2010
Mesaje: 691

Motto: This most beautiful system of the sun, planets and comets, could only proceed from the counsel and dominion of an intelligent and powerful Being. Isaac Newton

Localitate: Deva (Hartagani)

MesajTrimis: 01 Ian 2015 17:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara, 31.12.2014 in jurul orei 23.30 fiind senin dar foarte frig (-21 de grade) dupa studierea a cateva repere am iesit in cautarea cometei. Am localizat-o cu binoclul 10x50 dar nu se vedea cu vedere directa, dupa care am cautat-o cu dobsonul de 18 inchi. Avand in vedere faptul ca inca nu am un cautator pe monstruletul meu am gasit-o destul de usor cu ocularul de ES 30mm, m-a surprins placut, nucleul rezolvat aproape ca o stea, nebulozitatea din jur verzuie, dar asa cum spunea Herr_Alien "tunsa baieteste" Very Happy. Am ramas cateva minute in liniste sa o admir Smile ...dupa care i-am urat un an nou fericit.
_________________
Was the eye contrived without skill in Opticks?...and these things being rightly dispatch’d, does it not appear from phænomena that there is a Being incorporeal, living, intelligent...?”
― Isaac Newton, Opticks


Ultima modificare efectuata de catre david_eco la 02 Ian 2015 10:15, modificat de 1 data in total
Sus
cmatei
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Sep 2009
Mesaje: 844



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Ian 2015 00:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pacat ca vremea n-a vrut sa coopereze, pare c-ar fi iesit o compozitie faina in prezenta razelor de luna, insa pana la 8-8:30 cand planuiam sa incep expunerile cerul s-a acoperit complet. Poza imediat dupa calibrarea monturii inainte sa fug la caldura, ora locala ~19:15. CZJ 35/2.4 @f4, 30 sec canon 400D @iso1600 piggyback pe eq6. Indiciu pentru cine n-o vede: sus de tot, dreapta, punctul verde fuzzy foarte aproape de o stea.


c2014-q2-lovejoy.jpg
 Descriere:
C/2014 Q2 Lovejoy
 Marime fisier:  94.99 kb
 Vizualizat:  de 8143 ori

c2014-q2-lovejoy.jpg


Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Comete, Asteroizi, Meteoriti si Meteori Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 7
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact