Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Eclipsa-Luna-Penumbra.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225657
Numar de utilizatori inregistrati: 2850
Cel mai nou utilizator inregistrat: Cosmin Batica
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Orion vs. Skywatcher


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Luk
Membru
Membru


Data inscrierii: 25 Dec 2006
Mesaje: 39



Localitate: Alba Iulia

MesajTrimis: 05 Mar 2007 14:36 Download mesaj
Titlul subiectului: Orion vs. Skywatcher
Raspunde cu citat (quote)

Care e diferenta calitativa (daca exista) intre cele doua?

Mai concret la aceste doua mak-uri: Orion Apex 127 / Skywatcher 127.

_________________
Luci
www.redsky.ro
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 06 Mar 2007 09:25 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Orion vs. Skywatcher
Raspunde cu citat (quote)

Luk a scris:
Care e diferenta calitativa (daca exista) intre cele doua?

Mai concret la aceste doua mak-uri: Orion Apex 127 / Skywatcher 127.


Nu este nici o diferenta in calitate, pentru ca amandouo instrumente sant fabricate de acelas fabricant chinezesc Synta.
Orion este numai trade mark pentru SUA si Skywatcher pentru Europa si rest.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 06 Mar 2007 13:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Teoretic lucrurile decurg cam asa:
O firma care are astfel de contracte si face la serie pentru doi distribuitori alege dintre instrumente pe cele care au iesit mai bine si le da la cel mai pretentios (in cazul asta probabil Orion). Buba e ca Orion e in America si de diferenta de bani (transport) cred ca iei un instrument bun si din Europa.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5565

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Mar 2007 15:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca tot suntem pe un teren oarecum speculativ as spune si eu o parere.
Ca sa poti desparti un lot de oglinzi in doua categorii clare ar trebui sa le masori pe toate, dar lucrul asta inseamna multa manopera si mult timp deci in final BANI.
Masurarea in parte a fiecarei oglinzi ar mai insemna si posibilitatea livrarii unui buletin personalizat pe fiecare instrument, lucru care nu prea cred ca se intampla pe la firmele chinezesti.
Practic se pot masura cateva oglinzi din fiecare lot de fabricatie pentru a se verifica domeniul de precizie impus, iar impartirea ulterioara pe fiecare brand mai mult ca sigur ca e intamplatoare.
Nu stiu daca logica asta e buna, dar ai toate sansele ca un Apex Orion sa fie foarte asemanator cu parametrii unui SkyWatcher.
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 06 Mar 2007 17:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Teoretic lucrurile decurg cam asa:
O firma care are astfel de contracte si face la serie pentru doi distribuitori alege dintre instrumente pe cele care au iesit mai bine si le da la cel mai pretentios (in cazul asta probabil Orion). Buba e ca Orion e in America si de diferenta de bani (transport) cred ca iei un instrument bun si din Europa.


Practic, ceea ce spui tu mai sus e o speculatie pentru ca nu ai nici o sursa de informatie care sa iti sustina afirmatia.

Ramanand tot pe domeniul speculatiei rationamentul lui Zircon e cat se poate de logic, insa cu o scapare: fiecare oglinda e testata, chiar daca nu se face un buletin de analiza amanuntit si scris. In realitate Synta nu face deosebirea intre produsele livrate la Orion si cele pe care le vand ei sub denumirea de Sky-Watcher. Nici nu ar avea de ce, pentru ca nu ar fi in interesul lor ca chiar ei sa vanda produse inferioare decat celor livrate la Orion. Verificarea calitatii opticii se face inainte de a ajunge oglinzile in tubul optic, iar cele care trec testele merg spre asamblare, cele care nu le trec merg la refigurare. Si criteriul minim pe care trebuie sa il treaca este lambda/4. Daca sunt mai bune de atat e norocul celui la care ajunge instrumentul. In general multe dintre ele sunt mai bune de lambda/4, cele mai multe as zice ca se afla in jur la lambda/5-6, iar din cand in cand chiar mai mult.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 07 Mar 2007 08:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asa cum bine iti spune Skywatcher, controlul optic al oglinzilor intr-o firma serioasa de instrumente optice e obligatoriu si usor de facut. Exista un banc optic gata amenajat, oglinda trece pe acolo si in cateva secunde operatorul stie care e calitatea ei. Refigurarea ei in caz de neindeplinire a parametrilor de calitate implica munca si bani in plus. Ceea ce am afirmat stiu dintr-o revista Sky & Telescope de acum cativa ani care vorbea despre o firma americana de la aceea vreme. Ideea era ca daca clientul reclama instrumentul, acesta i se inlocuieste fara nici o discutie. Daca nu, nu. Sad Smile
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5565

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Mar 2007 11:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu are rost sa facem polemica pe subiect din lipsa de informatie.
Ceea ce am scris mai sus se referea la o posibila logica, dar daca masuratorile se fac pentru fiecare oglinda in parte e cu atat mai bine.
Cat priveste procedura de masurare nu cred ca e chiar asa simpla cum spui, ia mai intreba-l pe Octavian.
Ceva ma face sa cred ca procesul de masurare nu e complet automatizat, altfel si bonul de analiza ar fi iesit usor, ca la o casa de marcat si apoi usor de atasat fiecarui instrument.
Acest lucru ar fi fost un atu puternic pentru fabricant (un fel de certificat de conformitate pentru calitatea produsului) si nu cred ca l-ar fi neglijat.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 07 Mar 2007 16:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tavi nu are firma cu toate astea are un banc optic de test cu un laser. Rezultatul este o imagine de interferenta cu franje. Aceste franje se pot fotografia (cu un aparat digital, of course Smile) iar imaginea se analizeaza pe calculator cu un program special ("fringe" si nu mai stiu cum). Toate astea Tavi le are asa ca o firma care se ocupa cu asa ceva sigur le au. Daca toata operatia asta e pusa la punct testul se face relativ repede. Problema nu e testul ci ceea ce ar trebui sa urmeze dupa asta, respectiv corectarea eventualelor erori. Daca esti hobist, te pui si incerci sa te apropii de perfectiune. Daca esti la firma si lucrezi la serie si constati ca oglinda e "relativ" buna ii dai drumul si dumnezeu cu mila. Nu ai timp sa stai sa bibilesti dupa fiecare oglinda care in loc sa fie lambda/4 e lambda/2 (de exemplu). Parerea mea. Nu avem evident informatii de la fata locului dar ma bazez pe citirea unor reviste (Sky & Telescope si ATM-Amateur Telescope Maker) si carti (ATM vol.1,2,3, Texereau). Polemica e exclusa Very Happy
Sus
Luk
Membru
Membru


Data inscrierii: 25 Dec 2006
Mesaje: 39



Localitate: Alba Iulia

MesajTrimis: 07 Mar 2007 19:25 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Orion vs. Skywatcher
Raspunde cu citat (quote)

HoO_Germany a scris:

Orion este numai trade mark pentru SUA si Skywatcher pentru Europa si rest.

Atunci de ce se vinde Orion pe acelasi raft cu Skywatcher? In Europa, of course...

_________________
Luci
www.redsky.ro
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 07 Mar 2007 19:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Atunci de ce se vinde Orion pe acelasi raft cu Skywatcher? In Europa, of course...


Pentru ca unora le place mai mult sigla de la Orion aplicata pe tub si de ce sa nu vinzi asa ceva daca lumea vrea sigla Orion in loc de Sky-Watcher. Insa daca cercetezi atent, putin magazine ofera si brandul Orion si cele care il ofera il ofera la preturi mai mari datorate faptului ca le aduc din SUA. In rest nu sunt diferente, nici una macar, cat de mica.

Oglinzile care nu trec de minim l/4 se reintorc la slefuire, chiar si in China, cel putin la Synta si GSO (fara polemica aici). Pe un grup de discutii chiar unul din directorii/patronii GSO scria despre asigurarea calitatii in acest sens. Din cand in cand insa mai scapa cate una mai proasta, si e de inteles avand in vedere cantitatea si ritmul de productie.
Sus
kubera
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mai 2007
Mesaje: 8

Motto: O lumanare nu pierde nimic daca aprinzi o alta

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Mai 2007 17:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

o intrebare am si eu daca orion si skywatcher sunt ambele produse in china de ce in in europa si in romania sunt mai scumpe decat cele din sua?
_________________
sunt alergic la gravitatie
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 06 Mai 2007 17:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Simplu, pentru ca SUA cumpara cantitate mai mare. Pentru ca piata americana e mai dezvoltata.
Sus
Polaris the Cepheid
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Mar 2008
Mesaje: 42

Motto: "din stele ne-am nascut si la stele ne intoarcem" -----inventie proprie

Localitate: Zalau

MesajTrimis: 05 Mar 2008 21:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu inca nu am pus mana pe un Orion dar pe Skywathcer da ( am un Skywatcher).Is multumita de telscopul meu.Primul lucru care l-am vazut cu el a fost M42(nebuloasa din orion) si mi-a placut.

Referitor la problema care este mai bun: ambele firme din cate am inteles de la voi cumpara produsele fabricantului chinez Synta.De ce?Pt ca in China este mana de lucru mult mai ieftina si asta inseamna automat costuri mai scazute.Dupa logica mea, fiecare firma (Skywatcher si Orion) aleg cele mai bune produse facute de Synta pt a aplica pe ele marca proprie.Ma indoiesc ca Synta ar face produse de proasta calitate pt ca loturile respective ar fi automat respinse si ar pierde.

Telescoapele de proasta calitate sunt cele de contrabanda, adica cele care au pe ele marca Orion sau Skywatcher dar care nu au fost distribuite de firmele respective.Oricum, orice produs defect este inlocuit (de aia este garantie).
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 05 Mar 2008 22:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Telescoapele de proasta calitate sunt cele de contrabanda, adica cele care au pe ele marca Orion sau Skywatcher dar care nu au fost distribuite de firmele respective.Oricum, orice produs defect este inlocuit (de aia este garantie).


Hai sa iti spun ceva: nu exista instrumente de contrabanda, cel putin in astronomie. Faptul ca il iei de la un magazin dubios, iar pe el scrie sky-watcher, orion, celestron, meade etc. nu il face ca instrumentul sa fie de contrabanda. Nu sta nimeni sa picteze sigle pe tuburi.

Telescoape de proasta calitate gasesti si daca te uiti la firmele cu un oarecare renume (nu de renume), totul e sa stii sa faci diferenta intre ce e prost si ce e bun. Sunt multe branduri (vreo 10 am numarat eu o data) ce vand niste torpile optice unele insotite de reclame tari de genul 675X marire, barlow 3X, ocular H4mm, diametrul 50mm, montura profesionala cu nu stiu ce precizie si cat de performanta, si totul la 39,99 dolari, euro sau ce vrei tu.
Sus
Polaris the Cepheid
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Mar 2008
Mesaje: 42

Motto: "din stele ne-am nascut si la stele ne intoarcem" -----inventie proprie

Localitate: Zalau

MesajTrimis: 06 Mar 2008 00:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Orice firma face reclama excesiva la un anume produs ca sa poata sa il vanda cat mai repede si sa scoata profit.

Produse de slaba calitate exista in orice domeniu inclusiv astronomia.Dar imi este greu a crede ca 2 producatori ca astia sa vanda produse de proasta calitate.Din ce cauza?Orice defect de ordin tehnic descoperit de cumparator se remediaza prin inlocuirea instrumentului.Producatorii cunoscuti nu isi pun imaginea in pericol pt ca risca sa se prabuseasca (intelegeti ce vreau sa spun).Asta este valabil in orice domeniu.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact