Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m42.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225573
Numar de utilizatori inregistrati: 2849
Cel mai nou utilizator inregistrat: donald_j
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ocular de 25mm/2"..


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Oculare/Filtre

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 09 Sep 2013 11:10 Download mesaj
Titlul subiectului: Ocular de 25mm/2"..
Raspunde cu citat (quote)

Care ar fi diferentele intre http://www.meade.de/produkte/teleskope/tel...2179c0d3dc si http://www.meade.de/produkte/teleskope/tel...7317682?..

Pretul e acelas,dar la ocularul de 25mm nu se specifica detalii.
As vrea sa-mi achizitionez unul dintre ele(de fapt m-am hotarat ce sa aleg),dar cel de 25mm imi place mai mult ca si design.
Am inteles ca un ocular pe 2" e bine sa fie mai mare de 26mm,dar eu am deja 32mm de la TS pe 1,25 si un Bresser de 40mm tot pe 1,25.Probat la luneta de 102/500,bresserul pare superior..De vina sa fie doar distanta focala mai mare(fabricatia e tot chinezeasca,iar cei de la Meade nu s-au rusinat sa scrie pe el China Smile )?
Cum poate ati intuit deja,ocularul de 25mm/2" am de gand sa-l folosesc la 102/500.Insa am observat un lucru interesant:un ocular cu focala mai mica poate vedea mai fain DSO decat unul mai mare.Inainte credeam cu cat ocularul e mai mare,cu atat vede mai bine DSO.de exemplu http://www.meade.de/produkte/teleskope/tel...2356e4716e iara' bresser/Meade Laughing

Multumesc
Sus
m3k
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Feb 2013
Mesaje: 232



Localitate: Neamt

MesajTrimis: 09 Sep 2013 11:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E vorba de pupila de iesire (exit pupil) raportata la telescopul tau, de asta ti se pare ca "un ocular cu focala mai mica poate vedea mai fain DSO decat unul mai mare".

Imparti dist focala la focala ocular si obtii magnificarea. Imparti apertura la magnificare si obtii pupila de iesire. Ai aici mai multe detalii: http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=11323&start=0

Ocularul de 32 are o pupila de iesire 6.53mm, care este prea mare pentru un contrast bun, iti trebuie un cer negru ca smoala ca sa vezi detalii. Ocularul de 40mm nu mai zic, 8.16mm pupila de iesire , poti sa-l vinzi Smile

Un ocular de 25mm ar da o pupila de iesire de 5.1mm, care este buna daca ai un cer de tara, dar se poate si mai bine 4-4.5mm e ideal pentru wide field la telescopul tau. Oricum 102/500 cu oculare pe 2" o sa aiba camp iluminat mic si fiind f5 o sa necesite oculare premium (foarte scumpe) pentru a avea perfomanta.

Eu iti recomand un ocular de 1.25" in jurul a 20 de mm, nu o sa ai un camp mare comparativ cu unul de 2", dar o sa fie bine corectat si cu un contrast ridicat pt dso (si ieftin). Tele Vue Plössl 20mm (link) sunt net superioare altor plossl, o sa ai 25x magnificare, 4.1 pupila de iesire buna pentru dso si un camp de 2 grade (care este destul de mare pt rich field), asta comparativ la pretul celei de 2" care ai vrut tu.


Ultima modificare efectuata de catre m3k la 09 Sep 2013 11:38, modificat de 1 data in total
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 09 Sep 2013 11:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Alege orice altceva mai ales pentru camp larg dar nu te opri la seria QX de la Meade. Sunt slabute rau. Mai bine SuperWide din seria 5000 de la ei. Sunt un pic mai piperate dar superioare fata de Bresser sau QX.
_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
m3k
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Feb 2013
Mesaje: 232



Localitate: Neamt

MesajTrimis: 09 Sep 2013 12:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Meade Series 5000 Xtreme Wide Angle 20mm 100° Eyepiece (2") costa numai 800 de euro. Cu 220 de euro iti iei un panoptic de 19 si mai bine de atat doar daca te dau banii din casa afara la un refractor 102/500.
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2694

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 09 Sep 2013 16:58 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Ocular de 25mm/2"..
Raspunde cu citat (quote)

sternchen a scris:

Cum poate ati intuit deja,ocularul de 25mm/2" am de gand sa-l folosesc la 102/500.Insa am observat un lucru interesant:un ocular cu focala mai mica poate vedea mai fain DSO decat unul mai mare.Inainte credeam cu cat ocularul e mai mare,cu atat vede mai bine DSO.


Mai conteaza printre altele si cum se ''pupa'' suprafetele focale ale celor doua agregate optice.

Mai ales la un f/5 .Folosind la ocular o focala mai scurta , vei accesa o arie mai mica din suprafata focala a obiectivului si astfel nepotrivirea curburilor suprafetelor focale ale ocularului si obiectivului nu mai pare asa deranjanta.

Mai conteaza iarasi cat de batran e ochiul pus la treaba. Chestia cu scaderea adaptarii datorata prezbitismului , evident.

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
m3k
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Feb 2013
Mesaje: 232



Localitate: Neamt

MesajTrimis: 09 Sep 2013 17:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La refractoare nu prea se "pupa", mai ales la f5. Ocularele premium (alea de 500-800 euro) au campul perfect plat, deci nu adauga si ele alte defecte.

Celelalte mai ieftine au campul curbat, dar curbat pentru a compensa cu campul curbat al reflectoarelor (newton), care este invers fata de refractoare. Deci in loc sa se anuleze defectele se amplifica.
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2694

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 09 Sep 2013 22:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nici campul perfect plat al unor oculare nu rezolva total focalizarea simultana pe tot campul acromatelor rapide.

Imi amintesc de incercarile de a crea un ocular cu focala constanta si camp avand curbura variabila.

Practic , doi dubleti lipiti , asezati aprox. unul in focarul celuilalt si intre ei , elementul mobil fiind un triplet lipit , din acela usor convergent dar cu focala ''incerta'' Smile si cu distorsiune pronuntata in forma de butoi.

Doua inconveniente m-au facut sa abandonez proiectul .Unul , numarul mare de lentile , corectorul mobil neavand nici un antireflex si celelalt motiv a fost diametrul prea mic al acestui triplet neacoperit , el provenind de la un fel de ocular ortho de microscop , pe 23,2 mm.

Poate am renuntat prea repede la idee dar in atatia ani sub nici o forma nu am putut gasi un triplet PNP lipit cu diametru mai mare si aceeasi caracteristica de a distorsiona imaginea in forma de butoi umflat.

Tripletele din ocularele ortho clasice , cele cu lentila de ochi plan convexa , nu produc distorsiunea necesara si au si focala prea scurta , cu efect nefast in combinatia mai sus amintita.

Poate cineva care are asemenea lentile citeste ce am scris si va incerca pe cont propriu vechea mea idee. .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 09 Sep 2013 23:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Interesanta treaba cu "pupatul"..adica potrivirea suprafetelor obiectivului cu cele ale ocularului.
E adevarat ca la 90/1000 se potriveste bine un Plössl de 25mm in DSO.desigur,pe 1,25.Mai precis cred ca au fost potrivite de firma de la care l-am cumparat.
Avand asadar imagini faine la roiuri prin 90mm apertura cu 25mm ocular,ma gandeam ca un rezultat mai bun as obtine cu printr-un ocular tot de 25mm dar pe 2",la luneta de 102/500,la un grossisment desigur in jumatatit.Aici diferenta mare intre cele 2 lunete ar fi ca la 90/1000 n-am nevoie de prisma,lungimea ei fiind suficienta pt a focaliza fara probleme.In schimb la 102/500 am nevoie neaparat de prisma.Prisma de 2" ce o am nu-i rea,desi nu are 99% reflexie,insa cred ca s-ar vedea mai bine daca n-ar fi nevoie de ea.Fiecare element intercalat intre obiectiv si ocular are un efect de cele mai multe ori negativ.Sper ,sau imi place sa cred ca mai sunt si exceptii..care intaresc regula Smile
Sus
m3k
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Feb 2013
Mesaje: 232



Localitate: Neamt

MesajTrimis: 10 Sep 2013 09:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Prisma are un efect neglijabil, chiar si una "mai slaba" cu 90% tot neglijabil vizual o sa fie efectul ei. Probleme mai mari introduce focala scurta f5. Ca sa obtii rezultate bune pe 2" la un refractor scurt iti trebuie oculare premium, altfel o sa se vada ca intr-un tunel... la f10 f11 se vede aproape perfect si cu oculare kellner, care cele mai de jos.

LE: Prisma, adica oglinda cu reflexie 90%. Daca chiar ai prisma diagonala, adica din aia prin care trece lumina, nu e indicata la f5.
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 10 Sep 2013 11:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La RFT-ul meu trebuie sa folosesc prisma,altfel am nevoie de prelungitor.Punctul focal real depaseste lungimea telescopului.Anul trecut am cumparat o diagonala de la TS pe 2"
Am incercat sa folosesc o lentila ED pe 2" sa mai scot din efectul de coma si sa maresc contrastul.e vorba de o lentila barlow http://www.apm-telescopes.de/de/Optisches-...low-2.html .Corpul barlow-ului e cam lung,si am un prelungitor de 3cm pe care-l voi folosi drept corp in locul celui original.Sper sa se vada o imbunatatire in DSO
Sus
m3k
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Feb 2013
Mesaje: 232



Localitate: Neamt

MesajTrimis: 10 Sep 2013 12:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In primul rand sa nu fie vreo confuzie, sunt doua tipuri de diagonale: prisme diagonale si oglinzi diagonale (care au relfexie 91% 99% etc). Prismele diagonale se folosesc de obicei la refractoarele cu focala lunga iar oglinzile diagonale la restul.

Diagonala (oglinda nu prisma) pe care ai cumparat-o tu este foarte buna, chiar daca are "doar" 91% reflexivitate.

Un barlow 2x cu lentila ED este bun (nu mai introduce si el cromatism, mult), dar calculeaza magnificarea si pupila de iesire cu ocularele tale si incearca sa ramai pe la 2mm pupila de iesire cu barlow. Pe la 2mm este optim sa privesti prin telescop. Barlow-ul nu modifica semnificativ imaginea (refractoarele nu au coma dar f5 au un camp foarte curbat, care ramane tot la fel de curbat si dupa barlow) iar contrastul nu el il imbunatateste ci pupila de iesire mai mica datorita magnificarii mai mari. E mai indicat un ocular cu focala mai mica, decat un ocular mai mare + barlow, dar daca il ai deja si merge bine e ok.
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 10 Sep 2013 13:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

m3k a scris:


Diagonala (oglinda nu prisma) pe care ai cumparat-o tu este foarte buna, chiar daca are "doar" 91% reflexivitate.


Asa-i,recunosc ca am nimerit-o Wink

Am un SP de 12mm de la TS,care-i f bun zic eu si vede fain DSO.pupila de iesire 2,5mm.Dar pt nebuloase si galaxii e bine unul mai mare.De aceea m-am gandit la varianta cu barlow.
Azi dimineata au sosit cateva scule de la Bressser-un binoclu,un barlow pe 1,25",un filtru si...cel de 25mm/2".Am vrut sa am si un ocular pe 2" Smile .am aruncat o privire sa vad cum arata la exterior si e mai usor decat ma asteptam..Da' cu atat mai bine.
Mai mult m-a surprins barlow-ul-doar 19 euro ce e in totalitate metalic si are 2 lentile http://www.meade.de/produkte/teleskope/tel...cf5e734c82 .Spre deosebire de altul ce a costat ceva mai mult ,avea corp de plastic si doar o lentila
Pt DSO vreau sa fac urmatoarea combinatie:barlow ED/2"de 2-2.5 ori(cu prelungitor) cu 32mm ocular pe 1,25 si 40mm ocular +barlowul de 19 euro.As obtine cam acelas grosisment de aproape 40ori si o pupila de iesire de aprox 2,7.Eu zica ca suna bine avand in vedere ocularele folosite au focala mare.Ce parere ai?
Sus
m3k
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Feb 2013
Mesaje: 232



Localitate: Neamt

MesajTrimis: 10 Sep 2013 13:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Barlow pe 2" nu o sa mearga pentru ca nu ai in-focus travel suficient cu diagonala de 2", cu diagonala de 2" poti folosi doar barlow de 1.25".

Daca ai un SP de 12mm, ai aprox 40x magnificare cu 2.44 exit pupil care e foarte bine pentru dso la telescopul tau. Daca ai acoperit aceasta zona de magnificare cu acest SP, eu iti recomand sa acoperi zona de 4-4.5mm pupila de iesire, rich field pentru telescopul tau.
Nu o sa observi mari diferente (poate chiar mai rau din cauza barlow-ului) la magnificari apropiate de 40x, deci cam degeaba te invurti cu un barlow in zona aia.

Un barlow de 2x cu ocularul de 40mm te-ar duce la 25x si o pupila de iesire de 4.1 care este foarte buna, dar tre sa tii cont de dezavantajele pe care le are barlow. In primul rand un barlow adauga lentile in calea optica si mai reduce din luminozitate, mai scade contrastul datorita reflexiilor etc. Apoi barlow-ul nu are magnificare fixa, scrie pe el 2x dar magnificarea pe care o da depinde de pozitia unde il plasezi in calea optica relativa la ocular. Un alt asptect foarte important e atunci cand folosesti barlow cu oculare care au distanta focala lunga, mai alex 40mm, se muta "eye-relieful" ocularului mult peste punctul la care a fost proiectat ocularul si apare vignetarea (se intuneca marignile, apar defecte) si dificultatea si mai ales devine incomoda privirea prin ocular.

Trebuie sa tii cont de multe lucruri cand iti alegi ocularele si barlow, de aceea cred ca un ocular de 20mm este mult mai indicat decat un barlow cu 40mm ocular.
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 10 Sep 2013 16:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

m3k, am incercat 32mm +barlow ED si da imagini foarte faine in astro la un grosisment de 30.
Sub 30 ori e prea putin ca sa vezi cat de cat ceva detalii(asta presupunand ca ar fi ceva de vazut-o nebuloasa de exemplu).
Cand voi avea timp si cer bun o sa mai incerc cateva combinatii-cu sau fara barlow.am si un filtru de nebuloase de la Seben.
Oricum,daca voi vedea mai bine DSO prin barlow decat cu ocularul de 12mm,o sa afli Smile
Mersi de informatii.
Sus
lentilozaur
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 741



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Sep 2013 13:29 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Ocular de 25mm/2"..
Raspunde cu citat (quote)

sternchen a scris:
fabricatia e tot chinezeasca,iar cei de la Meade nu s-au rusinat sa scrie pe el China Smile


Inainte sa scrie China, pe seria 4000 de la Meade scria Japan. Cunoscatorii vaneaza acele oculare Super Plossl care sunt peste cele moderne calitativ si au devenit obiect de colectie pentru multi.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Oculare/Filtre Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact