Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Constelatia_Orion.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225291
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Filtru pentru observarea galaxiilor?


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
tsa
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iun 2011
Mesaje: 118



Localitate: Cluj

MesajTrimis: 03 Iun 2013 13:26 Download mesaj
Titlul subiectului: Filtru pentru observarea galaxiilor?
Raspunde cu citat (quote)

Intrebarea mea ar fi daca stiti cumva sa existe filtru optimizat pentru observarea galaxiilor? Din cate am vazut, pentru observatii vizuale la deepsky, cam toate filtrele sint dedicate observarii nebuloaselor difuze si planetare. Filtrele UHC de banda ingusta, cat si OIII fac diferente mari la anumite nebuloase, dar nu sint potrivite pentru galaxii si roiuri. Filtrele DeepSky de banda larga, asa zisele filtre LPR pentru reducerea poluarii luminoase, dupa spusele multora nu produc un contrast considerabil, adica au un efect minimal asupra observarii obiectelor deepsky (chiar si cele mai apreciate cum ar fi Lumicon).
Fiindca rareori am ocazia sa ies sub un cer negru, caut ceva filtre care sa ma ajute sa fac observatii din oras, acolo unde stim ca poluarea luminoasa e mare (noroc ca am o curte interioara unde sint protejat cel putin de luminile directe care vin dinspre strada).
Sa zicem ca nebuloasele pot rezolva cu OIII si UHC-S, dar cum raman cu galaxiile? Smile

- deci in primul rand m-ar interesa sa aflu daca exista filtru special pentru galaxii si roiuri.
- cum se comporta la galaxii filtrul UHC-S sub un cer cu poluare luminoasa medie (am inteles ca UHC-S nu omoara atatea stele ca si OIII, dar oare ajuta cat de cat sau mai mult srtica)?

Multumesc.

tsa

_________________
reflector: Dobson 254 mm, Sky-Watcher
Filtre: Astronomik UHC, Lumicon OIII, Lumicon H-Beta.
Sus
Khristiansen
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Mar 2012
Mesaje: 79



Localitate: in this Universe

MesajTrimis: 03 Iun 2013 13:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Uite aici un articol interesant si destul de informativ.
Cred ca o sa-ti raspunda la unele intrebari.

http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=1520

::
Sus
tsa
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iun 2011
Mesaje: 118



Localitate: Cluj

MesajTrimis: 03 Iun 2013 15:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Khristiansen a scris:
Uite aici un articol interesant si destul de informativ.
Cred ca o sa-ti raspunda la unele intrebari.

http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=1520

::


Multumesc pentru raspuns Khristiansen. Cunosc articolul, incredibil cat a lucrat omul, dar tot nu ma lamureste in privinta filtrelor la galaxii. Toate filtrele enumerate de autor se refera la observarea nebuloaselor. Pe mine ma intereseaza sa aflu daca exista un filtru anume care scoate in evidenta galaxiile in general (in mod evident, cu tot ce contin aceste orase de stele: stele, roiuri, praf si gaz interstelar, etc) sub un cer poluat luminos.
Cum ce efect are sa zicem un H-Beta la Horsehead sau OIII la Veil nebula.

Stiu, cel mai la indemana ar fi sa cumpar un telescop mai performant sau sa ies sub un cer negru Smile. Totusi, poate cineva ma lamureste cum sa faca sa traiesc sub un cer poluat luminos.

_________________
reflector: Dobson 254 mm, Sky-Watcher
Filtre: Astronomik UHC, Lumicon OIII, Lumicon H-Beta.
Sus
MrMxyzptlk
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mai 2012
Mesaje: 734



Localitate: Sfantu Gheorghe

MesajTrimis: 03 Iun 2013 16:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Singurul care cred ca te ajuta este Baader Neodyum Moon & SkyGlow. In primul rand problema cea mare cu galaxiile este ca pana cand o nebuloasa emite intr-un anumit spectru galaxiile emit in cam toate spectrele, nu exista galaxie care se vede mai bine intr-un singur spectru. Insa: eu nu am testat acest filtru asa ca nu vorbesc din experienta. Baader scrie:

Greatly intensifies surface details on Mars, Jupiter and Moon – and enhances many Deep Sky galaxies and nebulae against the background sky.

Daca cauti review-uri pe net o sa vezi, ca unii spun ca chiar te ajuta atat la galaxii cat si la roiuri, insa efectul nu este spectaculos. Si in opinia mea nici nu poate fi spectaculos, pentru ca pentru galaxii ai nevoie cam de tot spectrul ca sa te bucuri de toate detaliile. Daca ai ocazia sa incerci acest filtru te rog frumos sa nu fi timid si baga un review pentru noi Smile

_________________
SkyWatcher 150/750 EQ6-R; Oculare: Gold Line 6mm, Celestron Omni 32mm, 10mm, 25mm, GSO SuperView 30mm pe 2"; Filtre: Green #58A, ND 0.6, O-III Castell, Solar. CLS CCD; Barlow 2x, 3x; Canon 1100Da
Sus
tsa
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iun 2011
Mesaje: 118



Localitate: Cluj

MesajTrimis: 03 Iun 2013 17:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mersi pentru raspuns si sugestie. Este cineva pe forum care a testat pe galaxii (nu nebuloase) aceste trei filtre:

1. Baader Neodyum Moon & SkyGlow,
2. Lumicon Deep Sky Filter
3. UHC (Baader ori Lumicon)

Sau macar doua dintre ele...

Ce bine ar fi fost sa avem aceste filtre la Lisa si sa le comparam. Desi acolo aveam cer negru si nu cer cu poluare luminoasa, cred ca tot am fi ramas cu ceva invatatura.

_________________
reflector: Dobson 254 mm, Sky-Watcher
Filtre: Astronomik UHC, Lumicon OIII, Lumicon H-Beta.
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 03 Iun 2013 21:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

UHC - taie mult prea mult din galaxii, nici macar la M31/M81/82 nu aduce plusuri.
Neodymium Moon&Sky Glow la DSO aduce imbunatatiri mici sau deloc, in orice caz greu observabile, fundalul devine putin mai intunecat. Poti insa imbunatati protectia la reflexii interne a telescopului, un parasolar si velur pe partea interioara a tubului opusa focuserului sunt cele mai usor de facut.
@tsa poti veni la mine sa testezi filtrele (am neodymium, uhc si oIII, plus un h-alpha de 35nm - bun la Luna). de la mine cerul spre nord este chiar acceptabil.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3549



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 03 Iun 2013 22:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Principalul si cel mai eficient "filtru" pentru galaxii este oglinda mare
+ cerul negru departe de oras la inaltime de la 1400m in sus.
am Lumicon deep sky si UHC . deep sky o faramitura mica mica ajuta ca taie sky glow. UHC nu ajuta la roiuri si galaxii.
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 03 Iun 2013 23:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

pt galaxii,brate si detalii cel mai important lucru e o apertura suficient de mare si un cer foarte bun.
Eu la 102/500 am cumparat un filtru pt nebuloase de la Seben,insa n-am apucat sa-l probez pe cer.Sper sa vina si ziua aia..candva Smile .
pt galaxii am incercat o smecherie:mi-am cumparat un SP de 40mm de la Bresser ce costa 69 euro si marturisesc ca m-a lasat masca..la terestru Smile -pe cer n-am apucat sa probez.O imagine plina de contrast la mariri mici,deci calitate foarte buna.Probabil si pe cer ar trebui sa se vada ceva mai mult decat cu un binoclu..
Filtru pt nebuloase de la seben(Seben nebelfilter) da o culoare verzuie,dar are un spectru mai larg decat UHC-ul.
Sus
tsa
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iun 2011
Mesaje: 118



Localitate: Cluj

MesajTrimis: 03 Iun 2013 23:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

auriga a scris:
UHC - taie mult prea mult din galaxii, nici macar la M31/M81/82 nu aduce plusuri.



da, de asta imi era frica...


auriga a scris:
@tsa poti veni la mine sa testezi filtrele (am neodymium, uhc si oIII, plus un h-alpha de 35nm - bun la Luna). de la mine cerul spre nord este chiar acceptabil.




mersi mult! normal ca accept invitatia. o sa te sun sa stabilim cand sa merg.

_________________
reflector: Dobson 254 mm, Sky-Watcher
Filtre: Astronomik UHC, Lumicon OIII, Lumicon H-Beta.
Sus
tsa
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iun 2011
Mesaje: 118



Localitate: Cluj

MesajTrimis: 03 Iun 2013 23:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Stanescu Octavian, @sternchen - da, stiu, aveti dreptate. Am si scris ca un telescop mai performant si un cer negru mi-ar rezolva problema.

Observatiile fac cu un dobson de 10", nu are o oglinda mare, dar deocamdata trebuie sa ma multumesc cu ce am.

E totusi ciudat ca nu exista un filtru care sa ajute la galaxii si roiuri. In teorie, cel putin conform producatorilor, filtrele Lumicon Deep Sky sau filtrul Neodymium ar trebui sa taie afara poluarea luminoasa terestra. Daca ar fi asa si in practica, am avea macar un cer decent si la observatiile din oras.

Ironia situatiei e ca acelasi producator vinde (cam la aceasi pret) atat filtrul UHC sau OIII - care functioneaza asa cum sint descrise in brosura - cat si filtrele Deep Sky, care dupa spusele multora sint departe de performanta anuntata.

_________________
reflector: Dobson 254 mm, Sky-Watcher
Filtre: Astronomik UHC, Lumicon OIII, Lumicon H-Beta.
Sus
Khristiansen
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Mar 2012
Mesaje: 79



Localitate: in this Universe

MesajTrimis: 04 Iun 2013 06:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

tsa, daca esti foarte chitit pe vizual, pot sa-ti spun, din experienta proprie, ca nici un instrument mono-ocular (de apertura normala) nu bate un binoclu de apertura mare. Mare inseamna lentile de 100mm sau peste.

Eu am facut comparatie intre newton 8" cu oculare de la 21mm la 38mm si un binoclu 25x100. Nici nu incape comparatie. Cu binoclu se vede incomparabil mai mult decat cu newtonul. Nu stiu cat de multa lumina poate aduce in plus un 10" fata de 8". Dar tind sa cred ca un binoclu cu lentile de 100mm poate bate un dob. de 10".

Daca iti poti permite si ai putin sange de ATM-ist in tine ia-ti doua mak-uri de 127mm si fa-ti un superbinoclu. Sau doua refractoare...

::
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3549



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 04 Iun 2013 08:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Binoclu sa "bata" dob de 10" o mare pacaleala . la camp larg la marire de 15-20x da e o senzatie ca vezi camp bogat in stele si incape M31 si pe langa . (asta pe cer negru la munte). ca in oras nu vezi mai nimic cu binoclu.
Dar daca vrei Ring nebula M57 ? vezi ceva prin binoclu ce o gamalie de ac eventual. sau Veil Nebula vezi tu cu binoclu ceva detalii ai privit acest obiect cu 10" prin UHC sau OIII sau Trifid , Laguna , Omega . M81 82
Binoclu e asa un instrument pentru bucurii simple pentru incepatori sau unii ce nu mai evolueaza niciodata.
nu mai vorbesc de detalii lunare sau planetare ce sa faci cu binoclu ?
Sigur un binoclu gigant de 150-250mm cu oglinzi in loc de prisme si oculare de 70-80 grade poate da un spectacol frumos asta da dar cine are isi permite asa ceva .
Sus
emilf
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Mai 2010
Mesaje: 812



Localitate: Craiova,Dolj

MesajTrimis: 04 Iun 2013 08:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Khristiansen a scris:
tsa, daca esti foarte chitit pe vizual, pot sa-ti spun, din experienta proprie, ca nici un instrument mono-ocular (de apertura normala) nu bate un binoclu de apertura mare. Mare inseamna lentile de 100mm sau peste.

Eu am facut comparatie intre newton 8" cu oculare de la 21mm la 38mm si un binoclu 25x100. Nici nu incape comparatie. Cu binoclu se vede incomparabil mai mult decat cu newtonul. Nu stiu cat de multa lumina poate aduce in plus un 10" fata de 8". Dar tind sa cred ca un binoclu cu lentile de 100mm poate bate un dob. de 10".

Daca iti poti permite si ai putin sange de ATM-ist in tine ia-ti doua mak-uri de 127mm si fa-ti un superbinoclu. Sau doua refractoare...

::

Daca pui un binoviewer bun intr-un 8'' sau 10'' o sa uiti de binoclu iti parvine informatia vizuala completa, vorbesc tot din proprie experienta, cit despre comparatia binoclului de 100mm cu dob de 10'', ma tem ca gresesti.

_________________
The only thing necesary for the triumph of evil is for good men to do nothing. -Edmund Burke-
Sus
MrMxyzptlk
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mai 2012
Mesaje: 734



Localitate: Sfantu Gheorghe

MesajTrimis: 04 Iun 2013 08:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

tsa a scris:

...
E totusi ciudat ca nu exista un filtru care sa ajute la galaxii si roiuri.
...


Nu este ciudat. Pana cand nebuloasele au emisii bine definite, galaxiile si roiurile nu au. Aceste obiecte sunt full spectrum, deci vezi ceva in cam toate spectrele de culori. In momentul in care adaugi un filtru si tai ceva din spectru in acel moment ai si pierdut ceva detalii din galaxia sau roirul respectiv. Cu cat este adugat mai multe spectre taiate cu atat pierzi mai multe detalii din galaxii. Daca folosesi narrow band in acel moment ai taiat prea mult. De aceea filtrele de galaxii dedicate nu exista: pur si simplu nu este posibil.

_________________
SkyWatcher 150/750 EQ6-R; Oculare: Gold Line 6mm, Celestron Omni 32mm, 10mm, 25mm, GSO SuperView 30mm pe 2"; Filtre: Green #58A, ND 0.6, O-III Castell, Solar. CLS CCD; Barlow 2x, 3x; Canon 1100Da
Sus
Khristiansen
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Mar 2012
Mesaje: 79



Localitate: in this Universe

MesajTrimis: 04 Iun 2013 09:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stanescu Octavian a scris:
Binoclu sa "bata" dob de 10" o mare pacaleala . la camp larg la marire de 15-20x da e o senzatie ca vezi camp bogat in stele si incape M31 si pe langa . (asta pe cer negru la munte). ca in oras nu vezi mai nimic cu binoclu. ba vezi!
Dar daca vrei Ring nebula M57 ? vezi ceva prin binoclu ce o gamalie de ac eventual. sau Veil Nebula vezi tu cu binoclu ceva detalii ai privit acest obiect cu 10" prin UHC sau OIII sau Trifid , Laguna , Omega . M81 82 Binoclu e asa un instrument pentru bucurii simple pentru incepatori sau unii ce nu mai evolueaza niciodata.

Am specificat deja ca NU m-am uitat prin dob de 10".
Tot ce pot sa spun din proprie experienta este comparatia dintre 8" si binoclu 25x100.


Stanescu Octavian a scris:
nu mai vorbesc de detalii lunare sau planetare ce sa faci cu binoclu ?

daca tin eu bine minte era vorba de galaxii, nu de luna si nici de planete...


Stanescu Octavian a scris:
Sigur un binoclu gigant de 150-250mm cu oglinzi in loc de prisme si oculare de 70-80 grade poate da un spectacol frumos asta da dar cine are isi permite asa ceva.

2 newtoniene de 150mm si 4 oglinzi diagonale nu cred ca ar duce la sapa de lemn pe cineva care isi permite un dob. de 10". Si aceasta configuratie cred ca bate minunatul dobson de 10". Si mai cred ca 2 newtoniene de 150 cu oglinzi diagonale ies mai ieftin decat un dob de 12".

::
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact