Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
SP-v1_0_.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225291
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Binoclu de calitate 8x56


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1305




MesajTrimis: 04 Mar 2023 21:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cum de l-ai gasit!? Asta e un produs total nou pentru APM. Dar ca la orice produs nou trebuie si sa astepti, pe site-ul producatorului sunt mentionate 3 luni timp de livrare. Dar zic si eu ca si Octavian Stanescu (sper sa nu gresesc), binoclu bun de la APM, deci se merita. Multumesc Vali, eu chiar sunt multumit cu binoclurile de la APM.
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 315



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 04 Mar 2023 22:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am probat Vixen Foresta 8x56, nu pot sa spun decat ca am ramas uimit, aveam si Conquest 10x42 in mana si il simteam depasit, nu reuseam sa observ faptul ca ar apropia mai mult Conquest, cu toate ca are o greutate maricica si dimensiuni serioase, imaginea era extrem de stabila la Vixen, practic asa am cumparat eu binoclul Conquest, fostul proprietar l-a inlocuit cu Vixenul respectiv, chiar daca poate pare o schimbare ciudata (asa am crezut si eu initial), Vixen este peste ceea ce va puteti imagina, ma refer strict la acest model, nu am avut alt Vixen in mana.
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1305




MesajTrimis: 04 Mar 2023 22:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Zeiss-ul costa de trei ori mai mult, asta e noroc, daca chiar asa stau lucrurile. As vrea si eu sa-mi dea cineva un Swarovski SLC deoarece lui ii place mai mult un ,,altceva".
Incet incet totul ma indreapta spre vecina mea, am fost de cateva ori in fabricile ei, si mai nou e si singurica. Dar mai usor cu visele! Ma refer la binoclu.🙂
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 315



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 04 Mar 2023 23:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai...cred ca nu m-ai inteles Smile. Omul avea Conquest si nu era multumit de el, a cumparat Vixen si mi-a vandut mie Conquestu, eu nu am avut nici o implicare la "manevra" lui. Il cerusem de la el cu ceva timp in urma...si a tinut cont ca il vroiam, pe bani, normal 😁.
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1305




MesajTrimis: 05 Mar 2023 00:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

cristib a scris:
Zeiss-ul costa de trei ori mai mult, asta e noroc, daca chiar asa stau lucrurile. As vrea si eu sa-mi dea cineva un Swarovski SLC deoarece lui ii place mai mult un ,,altceva".
Incet incet totul ma indreapta spre vecina mea, am fost de cateva ori in fabricile ei, si mai nou e si singurica. Dar mai usor cu visele! Ma refer la binoclu.🙂


Si de unde se intelege ca nu am inteles!?
Vorbeam de norocul pe care l-ati avut in cazul acestei afaceri. 🙂
Nu se compara un Zeiss cu un Vixen. Daca nu as fi probat nu as fi vorbit.
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 315



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 05 Mar 2023 09:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu am nici un motiv sa spun ca se compara Zeiss cu Vixen, din moment ce eu am Zeiss nu Vixen, dar pot sa fiu obiectiv si sa spun ca binoclul testat de mine Vixen New Foresta 8x56 se compara fara probleme cu Conquest, inafara de claritatea spre margini unde Conquest castiga, in rest nu castiga la nimic, iar imaginea ca si tenta de culoare este mult peste zeiss....asta e subiectiva poate...😁
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1305




MesajTrimis: 05 Mar 2023 16:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In orice caz multumesc frumos pentru recomandare! 🙂
Am si eu un Conquest 10x56 si inteleg mare parte din postare din propria experienta.
Ddoptics -ul pe care l-am comandat are multe plusuri dar...in aceasta lume a opticii ajunge un singur minus ca sa schimbe total lucrulile, cum ar fi de exemplu aberatiile cromatice.
Voi returna binoclul pentru ca la pretul asta chiar ma asteptam la lipsa acestor culori adiacente. Dar firma are si ED-uri, insa nici unul 8x56. Probabil ED-urile lor sunt perfecte, nu am de unde sti, dar nu se incadreaza in ceea ce-mi doresc. Pe de alta parte au preturi care se apropie de ceva ce sigur ofera calitate in orice directie. Pana la urma asta e tema topicului!
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5554

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Mar 2023 10:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am citit pe undeva ca APM-ul de 8x56 ajunge la 1,45kg. Nu e prea mult pentru un binoclu de mana?

Si pentru ca tot suntem pe subiectul asta, as intreba si eu colegii cu mai multa experienta cam ce recomandare ar avea pentru un 8x40 sau 8x42. Sper sa nu se supere Cristi ca deturnez usor discutia.

_________________
Van 8x42ED4; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1305




MesajTrimis: 07 Mar 2023 10:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu e nici o suparare, cu cat mai multe recomandari cu atat mai bine pentru toti, iar intrebarea se incadreaza in domeniul 8x !
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1305




MesajTrimis: 07 Mar 2023 13:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth a scris:
... cam ce recomandare ar avea pentru un 8x40 sau 8x42..

Dar de ce aceste aperturi? Au avantaje fata de 8x56?
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5554

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Mar 2023 16:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aperturile evident ca nu au nici un avantaj dar binoclul in sine indeplineste dupa standardul meu personal criteriile unui binoclu "de mana".
Am avut de-a lungul timpului o gramada de binocluri, adunasem la un moment dat vreo 15, dupa care am inceput sa dau din ele pana am ramas cu unul singur, un 8x30 de care nu m-am despartit nici acum si pe care il folosesc inclusiv la astro.
As vrea un 8x40 sau 8x42 decent, nu de fitze sau mofturi dar care sa fie bun si sa nu iasa din standardul "de mana"...

_________________
Van 8x42ED4; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 733



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 07 Mar 2023 20:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu sunt un expert in binocluri, dar mi-au ramas in minte unele review-uri facute de Dorin (aka DBird):
Bresser Pirsch 10x42 ED
https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=218508#218508

SVBONY 10x42 ED HD SV202/F9351B
https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=207667#207667

Asta la categoria, mai fara fitze. Ambele firme au si 8x42 ED.

Parca a mai fost cineva care a mentionat un Omegon 10x42; fiind din Bucuresti cred ca ai putea sa il incerci la Astromagazin. Eu zic ca merita sa fie vizitati.

Eu am un 10x42 ED (nu e o firma de renume), dar cred ca e din categoria celor mentionate mai sus, fara aberatii cromatice. Din punctul meu de vedere e foarte bun, fara sa cheltuiesc o avere. Din pacate nu cred ca se mai fabrica.

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1305




MesajTrimis: 09 Mar 2023 13:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

S-a facut verde spre Absam! Sa fie vreun semn!? 🙂


IMG_20230309_110009807.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  303.92 kb
 Vizualizat:  de 1130 ori

IMG_20230309_110009807.jpg


Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1305




MesajTrimis: 11 Mar 2023 11:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth a scris:

As vrea un 8x40 sau 8x42 decent, nu de fitze sau mofturi dar care sa fie bun si sa nu iasa din standardul "de mana"...

Silviu, categoriile acestea sunt foarte vaste! De fapt numai una, pentru ca, imi cer scuze, dar habar nu am care ar fi binoclurile de fitze. Probabil ca daca privim prin prisma financiara atunci apare o intelegere a celor doua categorii. Insa si aici treaba e foarte volatila. Sa spunem ca un coleg de forum hotaraste in acest moment sa cumpere un binoclu ce costa 1000 de lei, asta gaseste el ca e decent in secunda aceasta, iar faptul de a cumpara un Swarovski e pur si simplu ceva de fitze.
Fiind sambata si avand un bilet la Lotto colegul nostru constata ca in acest Weekend a castigat o suma importanta.
Va mai gandi el luni ca dorinta lui se limiteaza la un binoclu de o mie de lei si ca Swarovski e de fitze sau va spune ca in sfarsit poate si el sa-si cumpere un binoclu decent de la Zeiss, Swarovski sau Leica?
Dupa cum spuneam, in aceste doua categorii poate intra orice, si orice se poate afla intr-o categorie poate sa se afle in acelasi timp si in cealalta. Iar asta depinde de fiecare pasionat in parte .
Eu am facut o programare la un comerciant din zona si cu bugetul pe care l-am economisit in acest scop vreau sa testez ultimele binocluri ramase in cursa si poate sa si cumpar unul.
Acestea sunt Zeiss Conquest 8x56 HD, Meopta Meostar 8x56 B1 si Swarovski SLC 8x56 .
Preturile sunt foarte diferite la cele trei, calitatea totusi foarte apropiata. Daca ma intorc cu SLC -ul acasa carei categorii apartin ? 🙂
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5554

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Mar 2023 17:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cand vorbim de binocluri de fitze nu trebuie sa intelegem ca e ceva musai rau, dimpotriva ...
In logica mea un binoclu de fitze este unul ce a dus o parte din caracteristicile lui tehnice undeva spre limita performantei, daca nu chiar acolo. Dar aceste limite se pot atinge doar insotite de costuri pe masura.
Ca sa nu batem campii, sa vin cu un exemplu concret, binoclul colegului nostru Tudor, Swarovski Habicht 7x42 pe care eu l-as include in clasa binoclurilor de fitze. Pe langa mecanica de top acest binoclu are o transmisie a luminii uluitoare, undeva la 96%. Nu este un lucru rau, asa cum ziceam la inceput, dar sigur acest parametru nu ma ajuta la orice tip de observatie. Ziua cand este lumina din belsug sunt sigur ca poate trece neobservat dar seara pe cer isi face simtita prezenta imediat.
Ce pot sa fac sa ajung la limita magnitudinii vazute de Habicht? Caut un binoclu bunicel cam la un sfert de pret decat cel al Habicht-ului, cu o transmisie mai modesta a luminii, sa zicem undeva la 90-91% dar cu obiective ceva mai maricele, poate 50mm si sunt sigur ca ii egalez performanta. Dar pentru asta trebuie sa accept faptul ca nu voi mai tine in mana un Swarovski Smile

_________________
Van 8x42ED4; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 6
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact