Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
IMGP7945.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Vreau sa-mi slefuiesc o oglinda


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 03 Iul 2006 09:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Draga sarpe, se pare ca stii ce vrei! Este bine ca esti hotarat sa faci prima oglinda manual si sferica. Masinile de slefuit pe langa ca sunt o problema in sine sunt notorii prin faptul ca produc asa numitele erori sistematice. Nu se folosesc masini decat pentru slefuirea unor oglinzi mari si niciodata in faza finala de figurizare. Pentru oglinzi mici, pana la 150 mm se slefuieste utilizand ca scula un alt disc de sticla cu acelasi diametru. Pentru diametre mari se folosesc asa numitele scule subdiametrale care sunt calote de metal (fier) cu diametrul mai mare decat raza oglinzii pe care vrei s-o slefuiesti si raza de curbura egala cu cea pe care vrei s-o obtii. Deobicei oglinzile se fac cu focar in jur de 1500 mm, fiind cel mai potrivit pentru statura unui om normal. Deci daca dai la un strungar sa-ti faca o calota din fier cu diametrul de 200 mm si raza de curbura de 3 m vei avea o scula cu care sa-ti faci oglinzi de 250-350 mm diametru. De pe la 200 mm in sus trebuie din pacate sa te apuci de parabolizare. Dar despre asta mai vorbim.
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2246



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Iul 2006 10:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai pentru moment am doua discuri de sticla de 15mm grosime si 150mm diametru. Am abrazivii pana la 800 asa ca am cam tot ce imi trebuie, numai timp nu Sad Si cu cele de mai sus asta vreau sa fac, o oglinda sferica cu un raport focal mai mare de 8 pentru a elimina aberatiile. In funtie de cat de bine o sa imi iasa o sa o si argintez/aluminizez. Pentru control am un aparat focault care poate sa imi masoare cu o precizie de 0.01mm, micrometru care ma gandeam sa il folosesc si la masurarea razei de curbura cu ajutorul sferometrului. Trebuie doar sa imi strunjesc suportul.
Numai bine!
Sus
tamasflex
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Iun 2006
Mesaje: 289



Localitate: Tg-Mures

MesajTrimis: 03 Iul 2006 18:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dle. "sarpe" sper ca nu te suparat ca mi-am permis sa postez lincul tau cu pozele lunetei?
Wink
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2246



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Iul 2006 22:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu m-a deranjat, ba chiar ma bucur daca pot fi de folos cuiva cu o idee ceva. Si eu ma bucur ca am reusit sa vb pe internet cu dv. si imi pare rau ca scriu asa de tarziu dar azi am avut un examen important si am scapat de el asa ca a inceput vacanta pentru mine Smile
Numai bine!
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 04 Iul 2006 08:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca a inceput vacanta inseamna ca poti sa treci la frecat sticle. Da-i bataie Very Happy si o vacanta placuta si utila.
Sus
tamasflex
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Iun 2006
Mesaje: 289



Localitate: Tg-Mures

MesajTrimis: 04 Iul 2006 18:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragon a scris:
Daca a inceput vacanta inseamna ca poti sa treci la frecat sticle. Da-i bataie Very Happy si o vacanta placuta si utila.


La virsta lui nu cred ca se apuca de frecat sticla. Poate ca altceva. Laughing
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 05 Iul 2006 09:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu altceva nu se merita, e pierdere de timp si energie Laughing Preferabil sa freci doua sticle, e mai sanatos si util Very Happy
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 05 Iul 2006 09:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sarpe a scris:
Robert vrei sa spui ca sta scris pe ocular 14mm nu 14x, nu? (un exemplu) Fiindca eu x-ul il asociez cu factorul de marire/multiplicare.
Numai bine!


Salut

nu, daca sta pe ocular 14mm, asta inseamna ca acest ocular are o distanta focala de 14 mm.
Daca sta pe ocular 14x, asta inseamna ca mareste de 14 ori. Si ca sa afli acum ce distanta focala are, imparti 255:14= 18,21 ce inseamna ca acest ocular are o distanta focala de 18,21 mm.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2246



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Iul 2006 13:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De frecat oglinda mea de 150mm o sa ma apuc in toamna, cand o sa am si timp si resursele adunate in acelasi loc. Dar in vara asta am de gand sa particip in tabara SARM la frecarea uneia dintre oglinzi (daca se fac mai multe).
Numai bine!
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 15 Noi 2006 13:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sky a scris:
In mare slefuitul unei oglinzi sferice se face prin treceri cu discul de 1/3 din suprafata acestuia. In "Laboratorul............" se explica foarte bine si este chiar foarte usor de slefuit o oglinga sferica, mai greu e cu parabolizatul care nu l-am inteles nici eu prea bine, dar parabolizarea este necesara pentru oglinzi mai mari de 140mm sa zicem.
Am avut si eu initiativa asta cu slefuitul dar m-am lasat, am si acuma sticla de 180 mm latime si 16 mm grosime numai buna pentru o oglinda, problema a fost ca nu am gasit o modalitate de a taia sticla in forma dorita si anume cerc, sticla fiind foarte groasa.

Am inceput sa citesc de la inceput aceasta tema, dar la mesajul asta chiar trebuia sa dau o replica.
Am constatat cum majoritatea dintre voi vorbiti fara a fi in cunostinta de cauza, doar din teorie. Practica va aduce cu totul alte probleme despre care nici nu se vorbeste prin carti, mai ales in cele superficiale.
Slefuirea unei oglinzi este un adevarat test pentru un astronom amator intr-adevar pasionat, nu o pierdere de timp sau in cazul unui esec gata piere entuziasmul (trebuie sa fie un nou inceput).
Eu am slefuit mult si bine facind multe ajustari tehnicii pina am optinut o sfera buna si fara puncte. Am tocat multe pietre de polizor, nu am avut "pile" pe nu stiu unde pt. a procura direct abrazivii. Am taiat si multe discuri de sticla de 12mm grosime (cred ca am totalizat vreo 200mm grosime taiata), daca cedam de la primul obstacol...nu mai e nimic de zis.
Am scris mesajul asta nu pt. a jigni pe cineva sau a schimba mentalitati, ci pentru a fi postata si cel putin o impresie a unuia care a slefuit oglinzi.

Spor la lucru, daca mai sinteti si altii care slefuiti oglinzi!
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 15 Noi 2006 13:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragon a scris:
Taierea unui geam de 16 mm se face aproximativ in doua ore.

Taierea manuala a unui disc de 150 mm diametru si 12 mm grosime, cu tabla circulara dintata si abraziv, dureaza 6..7 ore. Poate numai cu un dispozitiv motorizat se ajunge la 2 ore, dar mai rar!
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 15 Noi 2006 13:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma bucur sa aud ca mai sunt slefuitori , eu ma ocup de 20 de ani de acest
lucru.
Dragon a scris de taierea sticlei din ce a vazut si auzit de la mine.
timpul de taiere depinde de: tipul sticlei ,granulatia si constanta garanulatiei duritatea abrazivului, (diamant,carbura bor,carbura siliciu,safir) ,grosimea tablei ,daca e perfect circulara strunjita e mult mai bine,
hotararea ,viteza de miscare a sculei.
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 15 Noi 2006 18:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, eu am facut o medie a timpului, intre ultimele discuri cred ca recordul personal a fost de vreo 4 ore si 30 min pt. grosimea de 12mm, folosind tabla de 1mm grosime, dar intr-o asemenea munca de durata nu se pune problema unui asfel de record.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5

Download topic
Pagina 5 din 5
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact