Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
holmes6A.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224747
Numar de utilizatori inregistrati: 2836
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Kit oculare pentru un 130mm


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Oculare/Filtre

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Dimebag
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Iul 2012
Mesaje: 18



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Iul 2012 17:32 Download mesaj
Titlul subiectului: Kit oculare pentru un 130mm
Raspunde cu citat (quote)

Ma gandesc sa-mi iau un kit care contine 5 oculare Plossl de 4mm, 6mm, 9mm, 15mm si 32mm un barlow 2X si 6 filtre: #12 (galben), #21 (portocaliu), #25 (rosu), #56 (verde deschis), #58A (verde), #80A (albastru deschis). Si un filtru lunar.

Eu am un astromaster 130eq.

La ce ma gandesc eu acuma este la ce imi folosesc mai exact respectivele filtre si daca acele oculare sunt bune pentru telescopul meu. Ma gandeam la marirea teoretica maxima care este intrecuta in caz ca folosesc un barlow 2X si cea de 4 mm. 1300/4=325X pe cand marirea maxima scrie ca este 260X. Nu prea imi dau seama exact de ce tine aceasta marire teoretica maxima si ce se intampla daca o intrec prin jocul cu ocularele si distantele focale.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Iul 2012 17:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce vrei sa faci cu cele 6 filte colorate? Filtrul lunar ar fi util, banui ca mai taie din lumina, cateodata luna e prea stralucitoare si te dor ochii.
Daca iei cele 5 oculare nu prea mai vad rostul barlow-ului. Sau toate sunt in acelasi pachet?
Cu cat cresti magnificatia cu atat scade luminozitatea, scad detaliile vizibile datorita rezolutiei limitate a instrumentului, scad detaliile datorita seeingului de multe ori prost, neaclimatizarii, decolimarii instrumentului.

4mm da o magnificatie de 165x, destul de ok, 2mm deja e prea mult, probabil ceva intermediar, 3mm ar fi mai ok, dar cred ca 4mm e suficient.
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 25 Iul 2012 17:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Zice bine Valy cu scaderea luminozitatii. Pentru mine cel putin e un argument important.
Eu de multe ori prefer ocular + Barlow pentru atingerea unei focale mici decat ocular direct cu acea focala tocmai pentru luminozitatea mai mare in cazul Barlow-ului (chiar daca un Barlow mediu nu e asa de corectat ca si un ocular nativ). Inclusiv la DSO conteaza mai mult castigul de lumina, mai ales la Barlow pe 2" (s-a mai discutat asta recent).
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 26 Iul 2012 10:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sunt de acord cu starbuck.
Eu de exemplu,folosesc des barlow pt ca transparenta sa ramana cat mai buna si imaginea sa nu se intunece peste masura.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Iul 2012 10:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Oare ocular+barlow taie mai putina lumina decat ocular cu focala echivalenta?
Daca ai o gama mare de oculare, la dso dece ai mai folosi barlow? In schimb la planete e destula lumina incat sa nu te afecteze neaparat pierderea de lumina data de magnificatiile mari.
Parerea mea.
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 26 Iul 2012 11:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din cauza caci cu barlow poti folosi ocular cu focala mai mare decat daca ai folosi un ocular care sa inlocuiasca combinatia.focala mai mare a ocularului e de avantaj in DSO.
Pe forum am observat ca ideea asta deranjeaza.Se prefera folosirea unui ocular cu focala mai mica in detrimentul combinatiei barlow-ocular cu focala mai mare,care pt mine e de mare avantaj.
Interesant ca la mine combinatia 2,5 apo barlow-zoom ocular merge la ambele telescoape,desi acestea au focale total diferite si recunosc ca au fost cele mai ieftine de pe piata(nu acesta a fost motivul achzitionarii).Desigur ca la RFT folosesc marire mai mica.Dar merge si merge bine.
Adevaru' e ca vad mai multe cu barlow ca si fara.Probabil secretu sta in zoom-ocular cu care se poate focaliza mai exact
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Iul 2012 11:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Recunosc ca mi s-a rupt filmu' citind mesajul tau Smile.

Spor.
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3997



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 26 Iul 2012 12:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca ai citit tu ceva, sternchen, despre diferenta dintre combinatia ocular cu focala mare + Barlow si ocular cu focala mica.
Exista un parametru numit "distanta pupilei de iesire" sau "eye-relief", care reprezinta distanta fata de lentila dinspre ochi a ocularului de unde vezi intregul camp vizual. In general, acest parametru este mai mare pentru ocularele cu distanta focala mai mare si se pastreaza in combinatie cu un Barlow. Deci asta e un mare avantaj al folosirii Barlow-ului fata de folosirea unul ocular cu focala mai mica, echivalenta cu focala combinatiei, NU ca ai obtine o imagine mai luminoasa... Shocked

@valy: subscriu si eu la observatia ta! Twisted Evil

_________________
Telescoape: SW MC 127 Virtuoso GTi; Orion StarBlast 6
Oculare: TS Zoom Deluxe 7-21, SW Apo-Zoom 8-24, WO SPL 3, PL 40
Binocluri: Omegon 20x80, Nordlicht 10x50, Minox 10x42, IOR 7x40, БПЦ5 8x30, CZ Silvarem 6x30
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 26 Iul 2012 12:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc de interventie.
Voiam sa precizez ca la luneta de 90mm pe la 130 marire cu combinatia barlow-zoom ocular am vazut stele in locuri in care inainte nu vedeam nimic,ce-i drept erau slab luminoase.Motiv pt care mi-am cumparat RFT-ul sperand sa vad ceva mai bine.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9028

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 27 Iul 2012 21:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dimebag

Nu stiu ce sa-ti zic de filtre.
Dar despre oculare,mai ales despre oculare+Barlow, pot sa-ti spun ca ''se merita'' (ca sa ma exprim ca un dottore).
Eu folosesc de multi ani un newtonian de 125mm si uneori il folosesc la marirea de 345x obtinuta cu ortoscopic de 5mm+Barlow 2x.Si este bine ca pot ajunge la aceasta marire ,atunci cand atmosfera permite.
Dar inainte de a te avanta in achizitionarea de oculare puternice trebuie sa ai o idee clara despre calitatea obiectivului cat si despre gusturile tale in materie de instrumente optice:iti plac focalele scurte sau lungi,adica.
Daca in viitor vrei sa-ti cumperi un Cass ,de pilda,nu prea ai ce face cu oculare de 4mm si poti trai si fara Barlow.Desi astea nu strica niciodata la casa astronomului...
Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Oculare/Filtre

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact