Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
protuberante.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Soarele, azi, in H-alpha


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, ... 81, 82, 83  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii solare

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2662

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Iun 2012 11:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O alta varianta la 1510, de ieri.


JPG 1 FLIP PSH STACKED BMP A 01201.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  937.38 kb
 Vizualizat:  de 14195 ori

JPG 1 FLIP PSH STACKED BMP A 01201.jpg


Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 22 Iun 2012 13:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va prezint o imagine realizata tot miercuri cu un Lunt de 35mm, 0,75A. Am folosit si un barlow 2X Ultima si camera DMK41. Din pacate am ratat focusul la acesta, e putin neclar si proeminentele filiforme de pe marginea discului s-au estompat din cauza asta. Se vede ca detaliile sunt asemanatoare cu cele facute cu Coronado de 60mm. Rezolutia e ceva mai mica. Dar totusi e exceptional de bun e acest Lunt de 35mm la cat de mic e. La ocular diferenta de detalii e aproape insesizabila. Expunerea a fost ceva mai mare cu Luntul fiind de 35mm, dar suficienta incat sa filmez la fps maxim al camerei, adica 15 fps.


lunt35mm.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  227.49 kb
 Vizualizat:  de 14154 ori

lunt35mm.jpg



_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 22 Iun 2012 21:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si inca o prelucrare a discului din 20 iunie, ultima, de data asta a la A. Friedman. Comprimarea jpg ca sa fie sub 1 mb mai taie din realismul 3d si dinamica, dar se vad si asa straturile si proeminentele de pe disc care vin spre noi.


soare20062012invweb.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  571.18 kb
 Vizualizat:  de 14115 ori

soare20062012invweb.jpg



_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2662

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Iun 2012 23:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ei, asa da, mai zic si eu: 3D de-a dreptul !
Camera asta este extraordinara. Poate face mult mai bine. E treaba de capatat experienta cu ea si de stors din poza tot ce poate stoarce mai bine Photoshop-ul.
Astept close-up-uri cu detalii trasnet...la rezolutia si sensibilitatea ei poate face minuni.
EXCELENTA POZA ! Calitativ vorbind, consider ca e o premiera pe Astronomy. Daca gresesc sa ma corecteze cineva. Smile
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 22 Iun 2012 23:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si inca o poza din 18 iunie, supraexpusa special pentru a surprinde proeminentele ce pluteau deasupra discului Soarelui.


proeminente18062012.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  328.1 kb
 Vizualizat:  de 14079 ori

proeminente18062012.jpg



_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2662

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Iun 2012 19:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Astazi am avut un seeing extrem de slab care a culminat cu acoperirea cerului de catre nori.
Am gasit un filmulet cu Soarele, neprelucrat inca de pe data de 14 Iunie asa ca n-am ezitat sa-l prelucrez si sa-l postez aici.
Este vorba de grupul 1504 .



JPEG 1504 PHS STACKED COLOR BMP Afc2_save_2012-06-14-192838-0000 copy.jpg
 Descriere:
14 Iunie, grupul 1504
 Marime fisier:  998.45 kb
 Vizualizat:  de 14049 ori

JPEG 1504 PHS  STACKED COLOR BMP Afc2_save_2012-06-14-192838-0000 copy.jpg


Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2662

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Iun 2012 09:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In ciuda seeingului catastrofal de ieri am reusit sa scot cateva imagini pt. zona de Nord a Soarelui.
Majoritatea protuberantelor (destul de mici) sunt formate pe aceasta parte a limbului. Postez 2 Imagini luate in planul focal al telescopului Lunt 60 H-alpha cu camera Chameleon pe 2000 imagini trase si 100 stackate . Apropo de comentarii de ordin tehnic, am verificat ieri, practic, dupa realinierea monturii in noaptea anterioara, ca si la capturi solare conteaza enorm cat de bine este aliniata montura...permite prelucrarea fara incidente a unui mare nr de cadre si asigura calitate minimala chiar si in cele mai proaste ( acceptabile) conditii .



JPG PHSEXTRAS PROMS STACKED LIMB SUD m1.jpg
 Descriere:
23 Iunie 2012 limbul, exclusiv, in zona de Nord.
 Marime fisier:  165.4 kb
 Vizualizat:  de 14020 ori

JPG PHSEXTRAS PROMS STACKED LIMB SUD m1.jpg



JPG OK 2 PHS COMBINATION STACKED m1 copy copy copy.jpg
 Descriere:
23 Iunie 2012 imagine completa Nord
 Marime fisier:  946.93 kb
 Vizualizat:  de 14020 ori

JPG OK 2 PHS COMBINATION  STACKED  m1 copy copy copy.jpg


Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 24 Iun 2012 12:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cum ai facut eclipsa asta artificiala? Banuiesc ca soft, dar cum?
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2662

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Iun 2012 15:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

jimao22 a scris:
Cum ai facut eclipsa asta artificiala? Banuiesc ca soft, dar cum?



Si eu care credeam ca prezint aici "la pereti". Smile
In sfarsit, exista dialog si pe Soarele azi, in H-alpha Smile
Buna intrebarea. Asta denota ca avem nevoie sa stim si ca tebuie sa ne DESCHIDEM in a ne impartasi RECIPROC experienta.

jimao22: desigur cu SOFT. Lucram cu Photoshop, avem discul solar cu tot cu prominente, ajustat inca din Registax. Din Photoshop clarificam imaginea cu Unsharp astfel incat sa nu generam un nou "zgomot" in imagine (lucram la limita acceptabila) urmarind ca proeminentele sa fie puse in valoare cel mai bine. Ignoram discul cu detalii care de obicei, nu iese intotdeauna la fel de clar ca si proeminentele decat daca dorim sa subliniem doar detaliile pe disc si sa renuntam la cele de pe limb.
Salvam rezultatul si-l reluam separat tot cu Photoshop. Anterior am facut acelasi lucru dar focusandu-ma pe detaliile de pe disc si am salvat dupa stacking si dupa clarificare (la prima mana pe Photoshop).
Pe scurt, am 2 imagini trecute prin stacking si prima mana Photoshop: una pt detalii protuberante si alta pt detalii disc solar.

Acum, lucrez cu layere: aduc in Photosop ambele imagini, fac ctr>A si ctr>C pe poza cu detalii disc si ctrl>V pe cea cu detalii proeminente. In background aveam deci poza cu detalii proeminente si s-a format Layer1. In blending options (layer 1 ) am ales "exclusion" si am deplasat sliderul la" opacity" pana cand discul a devenit cat mai inchis cu putinta la culoare. Aceasta noua imagine o lucram cu functia " CURVE" (Image/adjustments/curve ) iar acolo prin ajustari facem ca interiorul discului sa devina absolut NEGRU. Exteriorul fiind deja aproape negru mai ramane limbul (care nu va fi afectat pana acum) , cu tot cu proeminente iar poza se poate ulterior prelucra la nevoie pt inviorarea detaliilor. GATA. Smile
Cred ca solutia mea e o solutie primitiva si ca rezolvarea ar sta in lucrul cu masti. Nu am ajuns inca la lectia Layer Mask . Daca sunt si alte solutii le asteptam aici fara suparare.
Sus
UFO
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 11 Ian 2012
Mesaje: 1049



Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 26 Iun 2012 06:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2662

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Iun 2012 08:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc, Ufo.
Sper sa postez poze si mai frumoase dar sunt inca intr-un proces de perfectionare, mai exact sunt un incepator. Astept insa postari de la ceilalti detinatori de filtre H-alpha. Am auzit ca sunt putin cam timizi dar peste asta se poate trece pana la urma. Niciodata nu e prea tarziu. Nu-i asa? Smile
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2662

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Iun 2012 23:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Azi, o zi splendida ca aspect al Soarelui dar dificila ca si seeing. Imaginea Soarelui "a fiert" pe ecranul meu, in timpul capturilor. Avem grupurile 1511, 1512, 1513, 1514, 1515. 1512 prezinta deja o facula daca nu ma-nsel, cu o dinamica pe care n-o pot monitoriza pentru moment, din pacate.
Cateva grupuri de proeminente in pozitii ale limbului pe care le voi specifica in dreptul fiecarei poze.
Grupurile de sporuri neprelucrate ( dintre cele sus pomenite) le voi posta pe masura ce voi avea conditii de procesare) .



JPG BMP FLIP PHS STACKED BMP PROM A copy.jpg
 Descriere:
proeminenta in zona de N-NE
 Marime fisier:  52.1 kb
 Vizualizat:  de 13894 ori

JPG BMP FLIP PHS STACKED  BMP PROM A copy.jpg



JPG FLIP PHS STACKED BMP B copy.jpg
 Descriere:
Proeminenta V-SV
 Marime fisier:  71.26 kb
 Vizualizat:  de 13894 ori

JPG FLIP PHS STACKED  BMP B copy.jpg



JPG FLIPED C STACKED BMP C.jpg
 Descriere:
Proeminenta N-E
 Marime fisier:  447.88 kb
 Vizualizat:  de 13894 ori

JPG FLIPED C STACKED BMP C.jpg



JPG FLIPED PHS STACKED D- 1512.jpg
 Descriere:
Grupul 1512 (seeing slab)
 Marime fisier:  875.51 kb
 Vizualizat:  de 13894 ori

JPG FLIPED PHS STACKED D- 1512.jpg



JPG FLIP PSH STACKED BMP E 1513.jpg
 Descriere:
Grupul 1513
 Marime fisier:  938.74 kb
 Vizualizat:  de 13894 ori

JPG FLIP PSH STACKED BMP E 1513.jpg


Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 28 Iun 2012 23:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Astea mov sunt in Ha? De obicei fitrele cu Calciu erau asa. Sau e vreo prelucrare de culoare in programele de procesare?
Si referitor la raspunsul anterior pe care mi l-ai dat, sa sti ca nu pare nimic primitiv acolo, rezultatul este grozav. Cand o sa ma apuc si eu de poze la Soare, o sa tin cont de sfaturile tale.
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2662

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Iun 2012 07:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Toate sunt in H-alpha. Cu Photoshop urmaresc clarificarea imaginii prin filtre de sharp dar si prin culoarea folosita. Functie de seeing, "inviorez" imaginea bruta ( iesita din Registax) folosind tot ce se poate folosi din Pshop. Deviza este: detalii finale cat mai multe in conditii de claritate, fara preferinte speciale legate de nuantele de culoare folosite. Ele, nuantele, difera functie de conditiile de seeing care nu determina, in final si neaparat numai claritatea dar si lumina primita dincolo de filtrele H-alpha, cu toate consecintele de rigoare survenite la prelucrare. Aceasta ar fi explicatia pt care pozele de aici nu sunt trecute prin acelasi "calapod" de prelucrare. Smile
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2662

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Iun 2012 10:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Prima extractie segment limb, facuta cu Mask Layers in Photoshop operata in
http://www.astronomy.ro/forum/files/jpg_fl...c_665.jpg, poza anterior postata ieri.
Amatorii care vor sa lucreze cu aceasta functie in H-alpha si nu numai, pot pune intrebari aici.
Raspunsurile sunt GRATIS. Smile



TEST JPG ok 3 masti jpg_fliped_c_stacked_bmp_c_665.jpg
 Descriere:
Extractie segment limb Proeminenta N-E 28.06.2012
 Marime fisier:  383.54 kb
 Vizualizat:  de 13841 ori

TEST JPG ok 3  masti   jpg_fliped_c_stacked_bmp_c_665.jpg


Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii solare Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, ... 81, 82, 83  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 83
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact