Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_0503_1ab_final.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 223822
Numar de utilizatori inregistrati: 2820
Cel mai nou utilizator inregistrat: VIO77
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Site observatii stele duble


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
cluci
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Oct 2005
Mesaje: 300



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 30 Oct 2006 10:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da.. asa este.. foarte ingenioasa! Apropo de masca patrata cred ca am citit undeva (dar nu-mi amintesc acum exact unde) ca un tip a facut ceva teste cu mai multe forme si ca a ajuns la concluzia ca cea hexagonala e cea mai eficienta. O sa caut articolul. Nu sunt insa sigur daca a incercat si cu cea patrata. Oricum tb testate comparativ dupa parerea mea. Da.. o sa vin cu noutati cand am. Mi-am propus cum ziceam, sa incerc iarna asta Sirius B. O sa public aici rezultatele (chiar daca vor fi negative) sau daca am timp poate scriu un material pt Vega. Cred si eu ca sunt sanse cu 250-ul dar si pentru ca intre timp (de cand a scris tipul articolul) separarea a mai crescut. Totusi insa.. el a folosit un SCT si s-ar putea si asta sa conteze.Doar ca era de 8 Wink

Luci
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5472

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Oct 2006 13:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Totusi insa.. el a folosit un SCT si s-ar putea si asta sa conteze.


de ce sa conteze, doar ca are focala mai lunga sau de ce?
Sus
cluci
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Oct 2005
Mesaje: 300



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 30 Oct 2006 13:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

pai.. pentru calitatea optica si colimarea ireprosabila (in cele mai multe din cazuri). La puteri mari conteaza destul de mult in special pentru observatiile la duble unde e f importanta rezolutia.

Luci
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5472

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Oct 2006 17:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

daca este posibil Lucian, te-as ruga sa postezi si aici ultimele informatii despre sistemul Sirius.
Sus
cluci
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Oct 2005
Mesaje: 300



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 30 Oct 2006 17:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sigur.. uite aici ultimele trei posturi (cred ca cele mai relevante)


Sirius B are orbita calculata. Perioada este de 50,09 ani timp in care separarea variaza intre 2,5 si 11,3 secudne de arc. Separarea e acum in crestere dupa un minim atins in 1993 si este de 7.5 secunde de arc. O a doua gresala care s-a strecurat mai sus este magnitudinea principalei care este de -1.46

---

Am consultat acum WDS (Washington Double Star Catalog). Conform cu aceasta Sirius e un sistem format din 6 componente, steaua principala, 4 companioni dintre care Sirius B mai apropiat. Sirius C este insa un companion a lui Sirius B. Iata si o nota din WDS relativ la acest sistem (legat de primele 3 componente) "06451-1643AGC 1 AB: Sirius. Magnitude of A -1.58. Proper motion of A
-553 -1205. P = 50.1yr., a = 7.50", motion retrograde.
Bessel, in 1834, notes that the proper motion was
variable and, in his letter to Humboldt, stated that
"...Procyon and Sirius are genuine binary systems,
each consisting of a visible and an invisible star."
Not quite invisible, this large dm pair consisting of
a main sequence A star and a white dwarf was first
resolved by Alvan G. Clark in the process of testing
one of their excellent telescopes.
BC: Suspected by Fox in 1920, also reported by Innes,
van den Bos, and Finsen. Other observers fail to
confirm duplicity of B. Single 1945, 1946, 1949, 1950.
Recovered by Popovic in 1975 (Pop1977b) at approximately
the same position as the 1929 resolutions. If these
are periodic, the next approximate time for resolution
is 2020. "

cum ziceam insa mai devreme in "SIXTH CATALOG OF ORBITS OF VISUAL BINARY STARS" figureaza doar Sirius B cu orbita calculata in categoria de precizie 3 din 5 unde 1 inseamna orbita definitiv calculata

---

Deci.. ceea ce pot concluziona consultand WDS ar fi urmatoarele
- Sirius e un sistem cu 6 componente dintre care componentele B,D,E si F orbiteaza in jurul lui A, iar C este un satelit a lui B
- despre componente pot spune urmatoarele
- B are 610 observatii inregistrate in WDS (cu ajutorul careia i s-a calculat si orbita) A fost prima data observata in 1861 (restul detaliilor le-am dat deja anterior)
- C este un companion a lui B descoperit in 1920 dar neconfirmat pana in 1975 cand au fost inregistrate noi observatii de confirmare dar nu are inca o orbita calculata. Exista doar 8 observatii inregistrate in catalog. Separarea lui din 1975 este de 1.5 arcsec. Magnitudinea inregistrata aici este de 11.41
- D a fost observat prima data in 1865 cu o separare de 44.3 arcsec si ultima data in 1915 cu o separare de 31.6 si are o magnitudine de 14
- E prima data observat tot in 1865, are 5 observatii in WDS la prima observare separarea fiind de 60 secunde de arc iar in 1897 la ultima observatie inregistrata avand o separare de 72.8 secunde de arc. Magnitudinea lui nu e trecuta in catalog!
- F prima data observat in 1877 si ultima data in 1975 , are 4 observatii inregistrate cu o separare de la 104 pana la 94.2 si magnitudine deasemenea nespecificata
Judecand dupa nr mic de observatii dar si dupa faptul ca unele dintre ele nici nu au magnitudinea masurata as miza ca atat cele trei componente D,E,F dar chiar si C-ul sunt pe lista WDS de neglected double stars. Din pacate din motive obscure de cateva saptamani nu pot accesa site-ul WDS desi cei de acolo m-au asigurat ca serverele merg si de la ei merge, deci nu pot verifica in lista de neglected (Catalogul il am salvat local dar lista cu selectia de neglected double stars nu) Chiar sunt si eu curios. Desi pare ciudat ca un sistem atat de popular sa fie intr-o criza de date este destul de probabil avand in vedere ca in jur de jumatate din obiectele din catalog sunt insuficient observate.

tb sa mentionez ca observatiile inregistrate in WDS sunt insotite de masuratori are separarii si PA-ului.

Cat despre observarea lui C de catre un amator sunt destul de sceptic. In afara problemei deja existente cu pentru observarea lui B. C-ul pare a avea o separare mica (1.8 - 1.5 din observatiile curente) ceea ce o face extrem de dificila avand in vedere prezenta stelei principale. Banui ca ar tb in acest caz sa conteze f mult si PA-ul C-ului desi chiar si intr-o pozitie favorabila ma tem ce e greu accesibil unui instrument de amator. Poate mai degraba cu vreun artificiu ca cel cu mastile...

Luci
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact