Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
moon_registax20.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224839
Numar de utilizatori inregistrati: 2838
Cel mai nou utilizator inregistrat: Andrei1989
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Filtre! Evrika!


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Oculare/Filtre

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Mai 2012 16:57 Download mesaj
Titlul subiectului: Filtre! Evrika!
Raspunde cu citat (quote)

De mult timp ma framanta un aspect: dece vizual se vede mai bine decat fotografic. Am crezut ca triseaza creierul. Si asta e adevarat dar totusi diferenta e mare. Dupa aia am zis ca e fie seeingul, fie aclimatizarea. Am rezolvat si asta, am filmat si am procesat frameurile in ideea ca prind ferestre de seeing bun. Dar tot degeaba. Focusul. Dar degeaba, tot dand de focuser tot se prindea un cadru perfect. Am zis ca o camera mai buna, fara filtre, mono, care sa maximizeze raspunsul in toate benzile ar fi raspunsul. Ba din contra, parca mai bine iesea cu un cadru singular cu DSLR decat avi si stack. La un moment dat am participat la un stream live si m-a frapat imaginea unui Lunt: soarele era stabil, detalii fixe parca era poza.
Insa toate au durat pana zilele trecute cand noul nostru coleg Flavius a adus sange proaspat in ecuatie: ADC. Cu ocazia asta m-am uitat pe astfel de grafice: http://www.astrosurf.com/prostjp/images/At...0small.jpg

Ce constat: cu cat am o banda mai larga cu atat rezultatul ar trebui sa fie mai nasol, cu cat banda e mai ingusta cu atat se realizeaza o independenta fata de seeing, de pozitia pe cer a obiectului. Oare filtrele de banda (mai) ingusta sa fie solutia problemei? Urmeaza sa confirm si practic concluzia asta cu doua filtre UV/IR cut respectiv Solar continuum. Pentru a maximiza diferentele o sa folosesc CCD-ul care nu are nici un filtru in fata senzorului. Sunt curios de rezultate. Insa pana atunci, ca de obicei in astfel de momente, se anunta cateva zile cu ploaie.
Corolar: recomand colegilor care vor sa faca achizitii in perioada 5-6 iunie sa se abtina putin (aviz celor din zona Bucuresti)
Sus
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 23 Mai 2012 17:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Mai 2012 17:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La Luna/Soare vizual se vede altceva fata de ce scot din poze, chiar si dupa stack. Pun ochiul si parca ma uit la un film full hd fata de un biet vga 16 culori.
Cam asa vad: http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.ph...=480#90787
iar asa iese cu stack http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.ph...=480#90768
Sus
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 23 Mai 2012 17:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Mai 2012 18:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ursamajor a scris:
..adaptând la astrofoto, Maeștrii așteaptă condițiile optime: seeing bun, poziție cât mai înaltă pe firmament a obiectului de fotografiat etc. etc.

Asteapta tu sa se ridice soarele sa vezi mai bine tranzitul...Smile

La foto imi place filtrul de polarizare circulara. Imi place si ND-ul pentru timpi lungi ca sa fac raul/cascada sa se vada pufoasa. De asemenea imi place filtrul IR pass, dar cu filtrul default scos de pe senzor. Deci n-as fi atat de categoric in privinta filtrelor.

Iar la astro e simplu: fac poze cu/fara filtru, pozele nu minte, spune adevarul daca merita sau nu.
Sus
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 23 Mai 2012 18:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Mai 2012 18:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stai linistit, nu caut minuni.
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 23 Mai 2012 18:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Valy, observatia ta justifica pe deplin necesitatea acestei game de filtre foto:

http://skywatcher.ro/Baader/filtru_setnarrowband.htm

E logic sa fie mai putine erori cand sunt si elemente mai putine de observat.
Iar versatilitatea ochiului (desigur, cu tot cu cortexul vizual) inca nu a fost depasita tehnologic. E suficient de mentionat aici faptul ca poti vedea mai mult pentru simplul fapt ca stii mai mult.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Iun 2012 19:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tocmai ce venise filtrele, tocmai ce ma gandeam cu cat sa le dau Smile.

Am pus filtrul solar foto, pun dslr-ul prime focus si trag cateva cadre, rezultate normale, ca de obicei. Pun si filtrul solar continuum. Primul soc, de la 1/2500 scade brusc la 1/100, rezultatele nu m-au impresionat, ba dincontra pare imaginea mai stearsa. Pun si un ocular, ma deranjeaza aspectul verde pronuntat, ca de filtru de sudura. Deci dupa doua zile de teste, la cald trag concluzia ca nu merita. Posibil ca dslr-ul sa fie confuzat de timpul de expunere mai lung sau de faptul ca doar o parte din pixelii de verde primesc lumina, de aici si rezolutia/detaliile cam sterse. Am pus cateva cadre pe Soarele azi (II). Singurul avantaj e ca taie mult din lumina si il pot folosi vizual cu filtrul solar foto.

Azi ii (mai) dau o sansa: astept sa treaca soarele peste bloc si pe la ora 16 instalez: montura eq, motoarele, luneta, barlow 2.5x. Pun filtrul foto, pun ir/uv cut + solar continuum in fata powermate-ului (in fata era uv/ir cut), pun camera mono si surpriza: imaginea era ca inghetata, parea ca e un stack reusit din ce obtineam eu pana acum. Desi nu e realizata profesionist, am pus o comparatie http://youtu.be/zQuiGGJatxM , nu stiu dece filmele doar cu folia si cea cu ir pass n-au iesit complet, ceva s-a intamplat la salvarea pe disk, desi fisierele au aceeasi dimensiune.

Ca fapt divers:
- imaginea doar prin filtrul solar: Shutter=0.195ms, Histogramm=70%, pare lipsita de detalii in general
- imaginea prin filtrul solar + ir 740nm: Shutter=0.445ms (2.5x mai putina lumina), Histogramm=85%
pare lipsita de granulatie dar petele parca au ceva detalii, posibil sa o fi supraexpus putin
- imaginea prin filtrul solar + uv/ir cut + solar continuum: Shutter=20ms (foarte putina lumina), Histogramm=80%, mai detaliata, mai stabila

Astept un test fara filtru vs. ir pass la luna.

Spor.
Sus
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 04 Iun 2012 20:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Iun 2012 11:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ursamajor a scris:
Reduce negative effects of seeing conditions...
Asta e interesant.

Ce nu intelegeam initial era "dece reduce", dupa ce am citit mi-am dat seama si de motiv, de accea am si deschis threadul asta.
Totusi nu m-am lamurit dece vizual nu ma impresioneaza iar prin dslr nu vad nimic imbunatatit, ba dincontra. Insa intr-adevar cu camera mono diferenta e mare, detaliile se vad foarte bine si foarte stabile chiar in cadrele singulare, cred ca eu le-am stricat prin stacking, o sa mai fac teste pe filmele luate ieri.
Acum nu stiu care influenteaza mai mult, solar continuum sau uv/ir cut, n-am filmat si separat. Din cate zic unii, solar continuum are nevoie si de uv/ir cut deoarece mai scapa pe la capete benzii ceva semnal.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Oculare/Filtre

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact