Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
barnie-complete2_s.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224012
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Am lentila, vreau sa fac LUNETA!


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Catalin 01
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Mar 2012
Mesaje: 8

Motto: Indruma-ti copilul sa exeprimenteze

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Mar 2012 12:35 Download mesaj
Titlul subiectului: Am lentila, vreau sa fac LUNETA!
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua stimati pasionati de astronomie.

Va scriu deoarece intentionez sa demarez impreuna cu fetita mea de 7 ani un proiect de constuire a unei lunete. Fac asta deoarece acum 1 saptamina am fost cu ea la Observator sa privim planetele Marte, Jupite si Venus si a fost impresionata. Cred ca ar fi un proiect in care s-ar implica cu pasiune, si de aceea vreau sa il construim nu sa il cumpar!

Numai ca nu ma pricep de loc la optica de baza. Pe internet am gasit citeva proiect simple de lunete, si m-am decis :
1. sa incep cu achizitionarea obiectivului, o lentila de ochelari de vedere +0,5 care are distanta focala este cam la 1000 mm, diametrul cred ca este cam 5-6 cm. In cazul in care as folosi una de +0,75 ? as cistiga la putere de marire insa tubul devine mai lung si mai dificil de gasit un loc in casa...
Intrebare: daca in fata lentile de ochelari pun o lentila convexa de 6,5 cm si 14 cm distanta focala, obtin o imbunatatire a imaginii?
2. tub de plastic gros, si subtinere pentru ocular, le iau de la magazine de bricolaj. Cred ca trebuie sa fiu atent la lungimea acestora in functie de distanta focala.
3. ocular, aici e greu. Am inteles ca e o piesa foarte importanta si de aceea as vrea sa cumpar un sistem deja construit, chiar daca ma costa ceva bani, eventual m-as orienta catre un second hand, am vazut multe anunturi insa nu stiu ce sa aleg. As avea nevoie insa de un sfat legat de diametrul optim si puterea de marire.
4. restul, inele de sustinere etc, imi sunt destul de clare.

Pe masura ce proiectul inainteaza revin cu poze.
Multumesc,
Sus
UFO
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 11 Ian 2012
Mesaje: 1049



Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 17 Mar 2012 13:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
mircear
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Aug 2005
Mesaje: 426



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Mar 2012 13:25 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Am lentila, vreau sa fac LUNETA!
Raspunde cu citat (quote)

Catalin 01 a scris:
Buna ziua stimati pasionati de astronomie.

Va scriu deoarece intentionez sa demarez impreuna cu fetita mea de 7 ani un proiect de constuire a unei lunete. Fac asta deoarece acum 1 saptamina am fost cu ea la Observator sa privim planetele Marte, Jupite si Venus si a fost impresionata. Cred ca ar fi un proiect in care s-ar implica cu pasiune, si de aceea vreau sa il construim nu sa il cumpar!

Foarte buna treaba
Citat:
Numai ca nu ma pricep de loc la optica de baza. Pe internet am gasit citeva proiect simple de lunete, si m-am decis :
1. sa incep cu achizitionarea obiectivului, o lentila de ochelari de vedere +0,5 care are distanta focala este cam la 1000 mm, diametrul cred ca este cam 5-6 cm. In cazul in care as folosi una de +0,75 ? as cistiga la putere de marire insa tubul devine mai lung si mai dificil de gasit un loc in casa...
Intrebare: daca in fata lentile de ochelari pun o lentila convexa de 6,5 cm si 14 cm distanta focala, obtin o imbunatatire a imaginii?

Distanta focala (F) a lentilelor de ochelari, cu puterea exprimata in dipotrii (D) se afla prin formula 1/D, de unde rezulta ca o lentila cu puterea +0,5 are F de 2000mm iar una de +0.75 are 1333,(3)mm.
Combinatiile de lentile din lunete se realizeaza folosind sticle cu indici de refractie diferiti - pentru lunetele 'clasice', acromate, se folosesc lentile din sticla Flint si Crown. Astfel ca o combinatie de lentile oarecare nu o sa garanteze o imbunatatire a imaginii.
Un proiect de genuil asta e foarte util, insa nu va asteptati la performante.
Eventual dupa ce-l realizati, folosind o singura lentila, sa treceti la un obiectiv obtinut de la un magazin specializat. Si sa vedeti diferentele.
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 17 Mar 2012 14:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sunt de aceeasi parere.

Nu va jucati cu lentile de ochelari care vor da o imagine foarte slaba, nu foarte clara si plina de culori false.

Nu sunt impotriva constructiei de lunete cu lentile simplet dar sunt impotriva lentilelor de ochelari existente pe piata noastra. Majoritatea sunt construite prin presare si foare putine prin slefuire cum se faceau odata.

Va sfatuiesc sa achizitionati un obiectiv bun, dublet acromat si apoi sa demarati constructia lunetei.

Rezultate bune va da un dublet de 70-80 mm diametru cu focala 900 mm.

Linkul indicat de UFO este nefolositor din pacate, deoarece acolo nu mai au obiective si focusere de vanzare de peste un an si jumatate.
Am vorbit personal cu domnul Costescu de la Alcor si mi-a spus ca a epuizat tot stocul.
Nu se stie daca va mai aduce asa ceva si cand...
Pacat...caci a avut niste obiective bune. Din ele mi-am facut si eu luneta de 80/900 mm de care sunt foarte multimit .


Ultima modificare efectuata de catre Teo la 17 Mar 2012 19:42, modificat de 1 data in total
Sus
Catalin 01
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Mar 2012
Mesaje: 8

Motto: Indruma-ti copilul sa exeprimenteze

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Mar 2012 15:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dl Mircea,
Multumesc mult pentru raspunsul atit de prompt.
2 invataminte pentru mine asadar:
1. Pentru lentila de +0,5 imi trebuie un tub de 2000 mm. Cam lung , deci daca vreau sa am un tub mai scurt. Sa zicem 50 cm, trebuie sa am o lentila cu dioptrie +2. Nu ar fi o problema o cumpar de la opticA.
2. Pentru a imbunatati performanta optica a obiectivului trebuie sa construiesc un dispozitiv optic, genul dublet cromatic. Cam asta a fost intentia cu lentila de 6,5 cm, sa adaug componenta crown dar se pare ca am dat-o in bara. Cream ca cele 2 au perormanta mai buna decit cea de vedere singura. Ma ajutati sa inteleg ce sa schimb?

Cred cA dupa ce ma lamuresc cu obiectiivul, ma voi gindi si la ocular.

PS pe fetita o cheama Miruna, si ea va multumeste pentru sfaturi.
Sus
Catalin 01
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Mar 2012
Mesaje: 8

Motto: Indruma-ti copilul sa exeprimenteze

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Mar 2012 17:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziuA Teo si Ufo,
Sunteti o comunitate extraordinara. La 4 ore dupa anunt am gasit deja 3 raspunsuri.

Multumesc ca m-ati adus cu picioarele pe pamint. Cu alte cuvinte, fara acel
Dublet acromatic nu fac nimic. Si nici nu are rost sa ma gindesc sa construiesc ceva cu performante macar similare , ca nu reusesc cu ce e pe piata.
Hmmm.

Buun sa zicem ca fac rost cumva de el, sa zicem de pe ebay.
Cum ramine cu ocularul. Aici e suficienta o simpla lentila gen lupa aceea mica de bijutier sau
E bine sa ma orientez catre un ocular asamblat chiar si folosit, am vazut ceva anunturi chi
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 17 Mar 2012 17:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ocularul conteaza la fel de mult ca si obiectivul. Un ocular prost strica imaginea celui mai bun obiectiv si invers.
Sus
Catalin 01
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Mar 2012
Mesaje: 8

Motto: Indruma-ti copilul sa exeprimenteze

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Mar 2012 18:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In regula,
Deci sa recapitulez. Caut un dublet de 70-80 mm, distanta focala 900. Asta inseamna ca tubul va fi cam de 1 m.
Ce fel de ocular se potriveste acestui tip de obiectiv? Adica ce diametru si distanta focala?
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 17 Mar 2012 19:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sunt multe tipuri de oculare care pe care le vei putea utiliza cu un astfel de obiectiv.

Mai populare pe la noi si la un pret OK, cu calitate buna sunt ocularele Plossl ( Super Plossl ).

Un ocular cu focala de 10 mm ar fi bun pentru inceput apoi sa mai adaugi unul de 25 mm si altul de 6 mm.

Toate pe standardul 1.25 inch.

Pt. asta ai nevoie si de un focuser, tot pe acest standard de 1.25 inch.


Din proprie experienta, iti spun ca un obiectiv dublet de 80 mm diametru, cu focala 900 mm iti ofera imagini foarte frumoase cum ar fi :

inelele lui Saturn, ceva benzi de nori pe Jupiter, cei patru sateliti Galileeni, discul planetei Marte, fazele lui Venus, multiple detalii pe Luna si unele obiecte deep-sky ( nebuloase si roiuri de stele ).
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 17 Mar 2012 19:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Teo, arata cum ai construit luneta ta.
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 17 Mar 2012 19:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asa ca idee, sigur ca poate vizita linkul unde am prezentat constructia lunetei de 60 mm/800 mm.

Oricum, la sectiunea ATM avem mai multi colegi care au construit refractoare sau le au inca in lucru.

Poate lua de la fiecare cate o idee utila asa cum si eu am fost ajutat de voi cu sfaturi . Smile

Iata linkul meu :

http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.ph...mp;start=0
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Mar 2012 20:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu vă grăbiți ca fata mare la măritat! Teo, luneta ce-o propui tu este deja mai avansată! M-am uitat prin cele două lunete construite de dl Mircea Pteancu din lentile de ochelari și te asigur că o construcție îngrijită, o diafragmare corespunzătoare și o poziționare corectă asigură o imagine de o calitate foarte bună care rivalizează cu cea a unui binoclu. Desigur, pentru asta raportul focal trebuie să fie lung și mărirea rezultantă să nu fie prea mare pentru a nu căpăta o imagine prea întunecată.

Îl invit pe dl. Mircea Pteancu să vă dea detalii constructive mai amănunțite.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 17 Mar 2012 21:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mersi Erwin pentru opinii si pentru sprijimul continuu pe care-l acorzi tuturor amatorilor cu inclinatii spre bricolaj.

Catalin1
Construirea unei lunete impreuna cu fiica ta,mai ales inregistrand fotografic diferitele etape ,va fi o experienta de neuitat.
Desigur,la o asemenea luneta trebuie sa ''uiti'' de notiunile de apertura si putere de marire.
Aici lucrul important este sa obtii o imagine buna.
Aceasta se realizeza prin folosirea doar a zonei axiale a obiectivului,asa cum s-a spus deja,prin diafragmare.
Iti recomand pentru obiectiv o ''lentila pozitiva de +1D ,adica de o dioptrie'', adica de un metru distanta focala.Aceasta va avea chiar in fata sa o diafragma de 25mm.
Pentru ocular foloseste o lentila ,tot pozitiva,cu focal intre 25mm si 50mm focal.
Si aceasta trebuie sa aiba o difragma , dar la o distanta egala cu focalul lentilei ,adica de 25mm sau 50mm,pentru lentilele amintite.Tubul ocularului trebuie sa fie prelungit in spatele lentilei cu o distanta egala cu focala lentilei oculare minus 10mm.Pentru lentilele amintite,deci 15mm sau 35mm.Acolo pui o alta diafragma de 10mm.
Diametrul diafragmei din fata lentilei ocularului insa trebuie calculat in functie de focalul acestei lentile si anume trebuie sa fie de 1/3 maxim 1/2 din focal.
Deci diafragma ocularului ar trebui sa aiba 8mm pentru lentila de 25mm sau de 16mm pentru cea de 50mm.
Daca respecti aceste reguli simple, vei construi o luneta care va da pe axa optica imagini foarte frumoase si va avea mariri de 40x si 20x.

Deja am cateva instrumente ''ceva'' mai performante,poate anul acesta voi reusi sa-mi re-construiesc luneta mea cu lentila IOR de +1D.

Succes,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Catalin 01
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Mar 2012
Mesaje: 8

Motto: Indruma-ti copilul sa exeprimenteze

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Mar 2012 22:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna seara,

Va multumesc tuturor pentru sfaturi. Very Happy
Am urmarit si linkul lui Teo cu construirea lunetei, va apreciez munca dar mai ales disponibilitatea de a impartasi " secretele" cu ceilalti.
Trebuie sa recunosc ca planul meu initial consta intr-un telescop mai simplu fata de Yasunari, pe care l-ati construit Dumneavoastra. Si cred ca voi ramane pe linga ambitia initiala- chiar daca asa face un telescop geaman cu Yasunari nu as sti ce sa fac cu el...

Cred ca voi prelua ideea diafragmelor, apare si in mesajul lui Erwin. Nu pare complicat sa le montez. NU mi-a fost clar insa cite trebuiesc montate, la ce distanta fata de obiectiv, si intre ele, si ce diametre sa aibe, dar ma mai documentez. In mesajul lui Teo cineva spune ca are diafragme din 2 in 2 cm, e cazul sa fac si eu asta?

DE asemenea nu inteleg cum ati reusit sa smirgheluiti un tub de plastic de 7cm diametru si lung de aproape 1m?!

Ok, deci pe linga dublet acromat am mai adaugat pe lista de cumparaturi:
ocular de 1,25"
focuser de 1,25"
un material negru cit mai subtire din care sa pot face diafragme.

Am inceput deja sa caut pe internet doublet; slaba de tot oferta, si niste preturi ...

Pe masura ce gasesc materiale va tin la curent.

Intre timp, daca aveti un link si cu luneta Dlui Pteancu, m-as bucura sa arunc o privire si pe schita Dlui.

week end placut in continuare
Sus
Catalin 01
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Mar 2012
Mesaje: 8

Motto: Indruma-ti copilul sa exeprimenteze

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Mar 2012 23:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna seara Mircea,

abia acum am vazut mesajul Dumneavoastra. In zilele urmatoare incerc sa fac o schita, sa vad daca am transpus explicatiile corect pe hirtie. Oricum mi-ati dat o veste buna, pot sa incep primul proiect si cu niste lentile simple, si sa obtin o imagine acceptabila. Cred ca voi vedea bine Luna, pot avea pretentii si la Jupiter sau Venus?

as dori sa va intreb de ce recomandati lentila +1? in acest caz tubul optic va fi de 1m. Pot folosi o dioptrie mai mare de ex. +2 si un tub mai scurt?
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact