Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_0504_1_p.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Regulament - indrumator


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 19 Dec 2011 03:36 Download mesaj
Titlul subiectului: Regulament - indrumator
Raspunde cu citat (quote)

Deoarece aceasta este o sectiune noua, si pentru ca pana acum destul de putine persoane au avut initiativa de a scrie un review, am sa alcatuiesc aici un mic indrumar, care va contine si cateva reguli.

1. Ca idee generala, ii sfatuiesc pe toti cei care se afla la inceputul activitatii in astronomie, sa aiba ceva rabdare inainte de a scrie un review, indiferent cat de entuziasmati ar fi de noul instrument pe care il au. Pe de o parte, am vazut in trecut cum unii incepatori dadeau sfaturi altor incepatori, si deseori acestea erau total eronate. Pe de alta parte, conditiile atmosferice pot fi atat de diferite incat si cel mai bun instrument poate sa dea intr-o seara sau mai multe imagini proaste. Si in al treilea rand, nu poti sa poti sa faci o evaluare cat de cat, decat dupa ce ai privit bine si prin alte instrumente.

Evident, nu este o interdictie. Insa, daca cineva ''reuseste'' sa scrie un review foarte slab, sa nu se planga daca articolul sau va fi criticat.

2. Un review bine scris, evident, intr-o limba romana corecta, trebuie sa fie o prezentare rotunda a instrumentului respectiv, cuprinzand toate caracteristicile importante ale instrumentului, optic, mecanic, ergonomic, cat si din punct de vedere al raportului pret/calitate, utilitate. Si toate astea , fara a capata dimensiunile unui roman. Consider ca e bine sa fie specificate in review si conditiile - locatie, si vreme - si accesoriile-instrumentele adiacente folosite. Si de asemenea e bine sa contina doua, trei fotografii bine facute.

Aici trebuie sa subliniez ca review-urile bune vor fi urcate pe prima pagina a site-ului, in blog, capatand o mai mare vizibilitate. Si eu sper, ca la un moment dat, sa putem organiza un concurs in care sa fie alese cele mai bune review-uri, si evident, sa fie si premiate.

3. Pentru moment,aceasta sectiune va gazdui review-uri pentru toate categoriile de instrumente si accesorii la un loc. Insa pe viitor, daca se va strange suficient material, aceasta sectiune se va scinda in mai multe subsectii, astfel:

- Refractoare

- Reflectoare

- Catadioptrice

- Monturi

- Oculare

- Corectoare, reductoare, multiplicatoare (barlow)

- Camere foto si CCD

- Binocluri

- Alte accesorii

Legat de aceasta, as vrea sa raspund propunerii de a se face un review sau mai multe pe tema refractoare vs reflectoare. Personal nu sunt de acord cu asta, pentru ca, pe de o parte, aceasta disputa e veche de decenii prin alte parti ale lumi, fara sa fie o tabara in castig. Pe de alta parte, pentru ca fiecare din aceste tipuri de instrumente are calitati proprii indiscutabile. Cum spuneam in alt articol, cred ca fiecare ''lunetist'' isi doreste un refractor cu diametrul si pretul unui newton, si fiecare newtonist vrea un instrument fara obstructie, aclimatizari indelungi, si colimari repetate.

O alta propunere a fost pentru acordarea unui rating instrumentelor. Eu consider ca sunt prea putini astronomi amatori care au experienta bogata cu multe instrumente, astfel incat sa dea un rating cat mai obiectiv. In plus, cu cateva exceptii, sunt putine instrumente din fiecare tip, astfel incat, prin insumarea mai multor ratinguri, media rezultanta sa fie aproape de calitatea reala a instrumentului. Asa incat, cel putin pentru moment ramane ca fiecare autor sa-si exprime parerea in modul propriu, preferabil cat mai obiectiv, fara sa fie obligat sa dea un rating. Daca totusi doreste, notele pe care le propun sunt de la 1 la 5.

O a treia propunere a fost aceea a comparatiilor intre instrumente de acelasi tip. Personal si eu imi doresc un newton de la Orion Optics, sau de la ASA, cu care sa-mi compar actualul telescop. Pana cand va fi posibil asa ceva, cred ca exista niste domenii in care foarte multi pot face un studiu comparativ. Primul dintre ele, si probabil unul din cele mai importante, este cel al ocularelor. Dar nu e singurul. Am considerat insa ca trebuie sa va aduc in atentie acest domeniu, pentru ca este important, si in acelasi timp, abordabil.

Evident, ca sunt deschis si altor idei, fara ca sa-mi iau angajamentul ca voi fi si de acord cu ele, dar nici interzicandu-le.

4. SUNT INTERZISE:

- Injuriile, insultele, mesajele cu continut depreciativ, batjocoritor, si orice fel de ofensa la adresa altui membru al forumului. Un mesaj critic la adresa unui articol sau comentariu mai putin bine scris, nu trebuie sa se transforme intr-un mesaj ofensator la adresa autorului. Cu alte cuvinte puteti scrie ca un mesaj a fost prost intocmit, dar nu ca autorul e un prost. Si e preferabil sa inlocuiti cuvantul prost cu inabil, incorect, sau cu alte cuvinte mai putin dure din limba romana. Si vreau sa fiu bine inteles. Nu am sa ezit ca, dupa un avertisment adresat celor care nu stiu sa discute civilizat, in caz de recidiva sa cer imediat sanctionarea vinovatului de catre admin.

In incheiere, vreau sa mentionez ca aceasta sectiune a luat nastere ca urmare a ideii avansate de catre ''eolloe'', membru pe acest forum.

_________________
Dragos N
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 19 Dec 2011 12:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Numai o intrebare....

Review-urile trebuie sa fie strict la instrumente/accesorii comerciale? Sau au loc si cele ATM? De exemplu am un obiectiv 'X' cu care am intocmit o luneta si fac review la acel obiectiv.

Merci.

_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 19 Dec 2011 13:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu am un raspuns sa-ti dau. Mai mult, m-am gandit si eu la asta cand am scris acest indrumar. Poate ar fi utile niste comparatii intre instrumente comerciale si cele construite de amatori sau tunate. Ramane insa problema eventualei suprapuneri cu tematica ATM.

Asa ca mai astept pareri, inclusiv de la moderatorul sectiei Selfmade/Constructii, Reparatii, si de la Admin.

De aceea am si lasat acest topic deschis, pentru ca sa primesc un feedback din partea voastra.

_________________
Dragos N
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 19 Dec 2011 13:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Parerea mea e ca s-ar putea face, atata timp cat acel instrument/accesoriu construit acasa e finalizat si testat. In plus se poate face referire cu link la sectiunea ATM unde e prezentata construcita (daca e cazul). Pe de alta parte presupun ca si ce e construit acasa ar trebui sa contina elemente din comert pentru a avea relevanta si pentru ceilalti cititori. De exemplu ar fi inutil sa fac review la propria oglinda, nu ar ajuta pe nimeni. Idea cu comparatia intre cumparat si construit sau mai ales tuning cred ca e buna Wink .
_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 19 Dec 2011 16:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, in felul asta cred ca nu exista nici un impediment pentru ca aceasta sectie sa gazduiasca si review-uri si despre instrumente facute sau tunate de amatori.

Astept insa si alte pareri.

PS. Deoarece inpotriva propriei mele dorinti, am reusit sa scriu un indrumar foarte lung, revin cu cateva idei principale.

Review-urile bine scrise vor fi urcate in blog, aparand astfel pe rpima pagina a site-ului.

Sper sa putem organiza in viitor un concurs pentru premierea celor ma bune review-uri.

Cred ca multi dintre noi pot scrie articole comparative intre diverse oculare. Si chiar consider ca acestea sunt necesare. Asa ca spor la scris.

_________________
Dragos N
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact