Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
23_Iun_2011_-_5_22AM.png
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

ECLIPSA DE LUNĂ din 10 DECEMBRIE 2011


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Eclipse

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Alex Gaina
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iul 2004
Mesaje: 217



Localitate: Chisinau

MesajTrimis: 14 Dec 2011 15:17 Download mesaj
Titlul subiectului: ECLIPSA DE LUNĂ din 10 DECEMBRIE 2011
Raspunde cu citat (quote)

Vă spun sincer, că sunt într-o dispoziție foarte proastă. Știam, că la începutul lunii decembrie va fi o eclipsă de lună observabilă în Republica Moldova și România. Republica Moldova ar fi avut mai multe șanse, întrucât centrul de greutate al eclipsei se afla hăt în Est. Această eclipsă putea fi observată
1) Deasupra Oceanului Pacific
2) Deasupra Oceanului Arctic
3) Deasupra Oceanului Indian
4) și atunci, dacă teoretic putea fi observată și deasupra României, atunci zona de vizibilitate a eclipsei ar fi inclus, evident, China, Peninsula Industan, Siberia, Rusia Est-Europeană, Ucraina.
Cu o zi înainte î-mi și făceam planuri de deplasare pe teritoriul adiacent casei, căci, acoperișul s-a făcut inaccesibil prin voința președintelui cooperativei , care a pus o ușă nouă și lacăt greu. În principiu asemenea locuri există, de exemplu pe stadionul fostei școli 25, sau pe stadionul improvizat dinspre Durlești, unde poate fi observat cu succes apusul.

Dar iată, că lui Volcov îi veni în cap să pună lacăt la acoperiș, iar cheia să o ascundă. Astfel, că neavând geam spre apus, poți să scapi nu numai această eclipsă ci și multe alte fenomene astronomice. Iar cei care au asemenea geamuri fug de eclipse ca de....

Care la țară, care dorm în timpul eclipsei, numai să nu vadă....

Pe la orele 13 în ziua de 10 decembrie timp local am zbughit-o afară și mare mi-a fost dezamăgirea, când am observat, că cerul era totalmente acoperit. Absolut totalmente. Apropo, cu o zi înainte cei de la Publika - televiziune au transmis prognoza pentru 10 decembrie - 9 grade Celsius - temperatura maximă a zilei. Termometrul meu arăta 10C la orele 13. Evident, și presiunea aerului era diferită de normă.

M-am mai învârtit, sucit prin curtea casei și ale caselor adiacente, ca să-mi dau seama, că Luna putea să răsară doar pe la 16:30 timp local, când apune Soarele. Însă stratul de nori era atât de gros, că nici nu puteai să-ți dai seama, ce oră o fi fost? Oricum, înțelesesem, că Luna se afla în penumbra Pământului.

Întrucât plimbările și disuțiile despre planeta Nibiru deveniseară inutile, m-am dus acasă, unde am stat până pe la 16:20, сa să ies iarăși afară, pe prag de unde Estul se vede în toată splendoarea.

Cer acoperit și la această oră.

Și atunci m-am descurajat complectamente și am fugit în casă până la 19:00, când, conform efemeridelor, faza totală se terminase.

De pe prag, treapta 4, stânga, care-mi servește ca observator, am admirat Luna argintie, orbitor de argintie, pentru cîteva minute, ca apoi să fie din nou acoperită cu nori. Luna se afla la o înălțime de o șcioapă și ceva deasupra orizontului, adică peste 30 de grade (Vă amintiți scriiturile lui Ion Creangă: "Scoală duglișule, că Soarele e de acu de două șchioape de asupra Orizontului...."?), iar azimutul era de aproximativ +88 (aș putea să precizez după jurnalul din calculatrul fără internet)

Deci, atenție, în fază penumbrală, Luna poate fi nu numai de culoare oranj, ci și orbitor- argintie. Vă spun sincer, că nu am înțeles acest efect. S-ar părea, că ar trebui să aibă aceeași culoare, însă, Ba!

Era argintie, adică culoarea variase spre alb. Probabil, s-a conținut mai mult albastru, decât anterior.


Pe la 19:30 am mai ieșit încă odată afară. Lunea apărea greu de după nori. Сuloarea parcă revenea la normal- gălbuie.

În orice caz, am avut o eclipsă cu ghinion. Totuși mă interesează
1) Dacă cineva în România sau Moldova a prins cel puțin "Coada de pepene", adică ultimul contact al Umbrei Pământului cu Luna, dar poate și ceva mai mult?
2) Dacă cineva confirmă culoarea Lunii în fază penumbrală finală?
Sus
Alex Gaina
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iul 2004
Mesaje: 217



Localitate: Chisinau

MesajTrimis: 18 Dec 2011 18:04 Download mesaj
Titlul subiectului: Abstract English
Raspunde cu citat (quote)

Since nobody sent me a reply to this post I shall translate the informations about the eclipse from the source [1]:

The eclipse will be visible from ours country.
The eclipse will be visible also from Europe, Asia, Africa (excepted for the West Africa), Australia, North America, Groenland, Indian Ocean, Pacific Ocean, and Arctic Ocean.
The visibility of the Eclipse from the Earth:


Phases Legal Time Magnitude


Entrance to Penumbra 13:33:30
Entrance to Umbra 14:45:40
Maximal Phase 16:31:50 1,106
Escape from Umbra 18:18:00
Escape from Penumbra 19:30:00



Bibliography:
1) Anuarul Astronomic Român, 2011, Published by Editura Academiei Române, București, 2011, p. 89


I would like to add that the meteorology has a very important impact on astronomy. Ours insuccess is explained by bad weather. It is the second my insuccess in order to observe eclipses during December Month in Moldova. The previous one was aboout 10 years ago. Then, Let us study toghether meteorology. It is not excluded, that one of the best ours friends in this area could be

Les Cowley, which is the author of one of very fine sites and a book in the area of Atmospheric Optics. The web address of the site is:

http://www.atoptics.co.uk/


while just recently Les sent me an invitation to became His friend at Linkedln.

I have decided just to add here his letter of thanks in connection with sending him some of my photographs few years ago. I will not continue here this subject, but I would like to add, that atmospheric optics is one of the Best areas in science for few reasons:

1) It is beautifull
2) It is able to help us to explain a number (if not all) of misterious events, sometimes associated by UFO.


The text of the correspondence and the e-mail by Les is:


atoptics@gmail.com



Dear Alexei,


Grates and thanks for very nice site! I have few comments to yours very useful work.

1. There is a mention of a glory by Thomas de Quincey (in de Suspiria de Profundis - in The Posthumous works of Th. de Quincey, vol. 1, Ed. A.H. Lapp (Japp) -London, 1891. I have no the exact text by de Quincey, which I have found in the literature. It will be interesting for me to read that text in any place, i.e. on yours site, or as a copy from his writing.
2. I do not understand, why you write that the halo

http://www.atoptics.co.uk/halo/circmoon.htm is 22 Deg, when the moon's disk radio is 0,5 Deg? It could be about 3,5 or 4 Deg ?



In that image the moon is badly over-exposed and the light disk does not represent the moon's diameter. The disk of light in that image is several degrees across.


3. Could I suggest you, that such images as

http://www.atoptics.co.uk/droplets/glory.htm explains the glories round the head of Christ?



The nimbus or halo around Christian figures seems to have first appeared in the 5th Century and those in Ravenna are fine examples. Earlier there was a prohibition on representations. Halos are not exclusive to Christian art and some appear earlier than the Christian era. I emphasise that I am no expert in these matters. My purely personal opinion is that these representations are not related to specific atmospheric phenomena.


3.You are welcome to read an observation of a halo of the airship shadow by me at the finish of the

http://upmsu.phys.msu.ru/1977/gaina/Gaina.htm. It is in English.



Thank you. These wonderful sightings like yours are much better when seen 'live' than in photographs. I well remember a glory around an aircraft shadow as I travelled once from Helsinki to Copenhagen. It had a delicacy and 3-4 rings which shimmered and sparkled in a way that photographs never capture. The rings swelled and then contracted as clouds of different droplet size were encountered.

My dictionary gives 'siyannie' (sorry, I do not have Cyrillic text on this PC) as brightness (svetl..?) or the aurora. I used the Landau and Lifshitz text a long time ago (In English) but do not recall the reference. Perhaps they were referring to the glory backscattering phenomena in semi-classical quantum treatments of atomic scattering.

Thanks for writing,
With kind regards,
Les
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Eclipse

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact