Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Picture_254.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225093
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Setting Circle


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Monturi/Trepiede

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Alexandru Savin
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Mai 2011
Mesaje: 464



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Sep 2011 00:40 Download mesaj
Titlul subiectului: Setting Circle
Raspunde cu citat (quote)

Salutare!
Am o mica problema. Vreau sa folosesc Setting Circle la o montura EQ3-2 nemotorizata si fara luneta polara, si ce e mai urat nu stiu nici nordul (in mod precis) Smile
Am pus montura oarecum pe directia nordului si am luat o stea in crosshair-ul lunetei, am mai tras de ea stanga-dreapta sus-jos pana indicatiile RA si DEC au coincis cu ce spunea Stellarium. (latitudinea era la 45 grade,nu am umblat la ea, doar la azimut. Montura era nivelata)
Toate bune si frumoase pentru RA si DEC. Dupa cateva ore, RA functiona perfect iar DEC deja avea abatere de 10 grade!! Mentionez ca abatearea DEC a crescut in timp.
Cum fac sa ma aliniez mai precis, si in al doilea rand de unde apare eroarea?
Multumesc!
Alex.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9047

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 25 Sep 2011 00:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Alex
eu as vrea sa te ajut dar nu inteleg ce scrii.
Scrie te rog fie in limba engleza fie in limba romana,ca sa fie inteligibil.
Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2251



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Sep 2011 08:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca vrei sa iti pui montura in pol si nu ai luneta polara o poti face cu metoda drift-ului.

Cateva link-uri:

http://www.andysshotglass.com/DriftAlignment.html

http://mapug-astronomy.net/ccdastro/drift-align.htm

http://www.backyardastronomy.net/drift_alignment.html

http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=1042

Si daca o sa mai cauti cu Google o sa gasesti multe alte site-uri.

Necesita putin timp sa pui in pol montura dar aceasta metoda este cea mai buna si sigura.

Spor!
Sus
Alexandru Savin
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Mai 2011
Mesaje: 464



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Sep 2011 10:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

OK Mircea, mai incerc odata:
Am o montura EQ3-2 nemotorizata si fara luneta polara. Am scos-o pe balcon sa fac cateva observatii. Din balcon eu vad spre Sud. Am aliniat montura cu bula de nivel incorporata si am rotit-o ca indicatorul de nord al monturii sa fie in directia Nordului.
Am fixat altitudinea monturii la 45 grade si m-am uitat la o stea (Altair). Conform stelarium steaua avea RA 20h si DEC 9 grade . Dupa cum am fixat-o in vizor si am citit indicatoarele monturii nu aveam aceleasi valori si atunci am rotit trepiedul cu tot cu montura pana a indicat corect.
In prima ora observatiile mergeau OK dar cu timpul axa DEC avea o eroare care tot crestea 1 grad 2 grade si tot asa .....
Clar ca alinirea polara nu o pot face din balcon atat timp cat vad sudul dar as vrea sa stiu de ce doar DEC avea eroarea asta.
Multzam inca o data pentru ajutor!
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 25 Sep 2011 12:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Doua lucruri:

1. cercurile gradate (setting circles) sunt mobile si trebuie pozitionate intr-un anume fel. Cel mai simplu este sa gasesti pe cer o stea cu coordonate cunoscute exact (dintr-un atlas stelar) si sa o centrezi exact in campul ocularului telescopului. Apoi te intorci repede la cercurile gradate si le rotesti pana cand coordonatele corespund cu cele din atlas.

2. cercurile gradata de pe instrumentele de amatori sunt foarte imprecise. De aceea nu multi le folosesc.

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Alexandru Savin
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Mai 2011
Mesaje: 464



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Sep 2011 13:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asta am si facut. Problema mea e de ce doar DEC s-a decalibrat si nu RA? Ce pot face sa ma aliniez mai bine?
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 25 Sep 2011 13:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Alexandru Savin a scris:
Dupa cum am fixat-o in vizor si am citit indicatoarele monturii nu aveam aceleasi valori si atunci am rotit trepiedul cu tot cu montura pana a indicat corect.


Oare chiar ai procedat asa cum am spus eu mai sus ?

Citat:
Apoi te intorci repede la cercurile gradate si le rotesti pana cand coordonatele corespund cu cele din atlas


Ia mai gandeste-te putin.

Bineinteles, alinierea polara poate sa-ti dea peste cap toate socotelile dar cum tu faci observatii vizual, e suficient sa tintesti steaua Polara prin teava axei RA (ascensie treapta), acolo unde trebuia sa se afle luneta polara.

In rest, nu cred ca se merita sa-ti bati capul cu cercurile acelea gradate pentru ca, asa cum spuneam mai sus, precizia lor e cam din topor.

Mai bine foloseste metoda "star-hopping" ( http://www.nightskyinfo.com/star-hopping/ ) si un cautator bun .

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Alexandru Savin
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Mai 2011
Mesaje: 464



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Sep 2011 16:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am inteles. Din balcon nu vad Nordul, am vedere spre Sud. Ce pot face sa am o aliniere decenta in conditiile astea?
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 25 Sep 2011 17:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca nu ai motorizare pe montura oricum nu prea conteaza. Dar daca ai avea, atunci ai putea incerca procedura de "drift alignment" sugerata mai sus de Catalin.
_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9494

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Sep 2011 17:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

În primul rând poți determina Nordul marcând cât se poate de precis Sudul printr-un reper pe podeaua balconului. Fixezi pe marginea balconului un fir cu plumb în prelungirea unui țăruș vetical iar la ora când soarele trece la meridian marchezi vârful umbrei țărușului și vârful firului cu plumb și ai direcția N-S.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 25 Sep 2011 22:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deoarece planul numit ecuatorial al monturii, nu coinide cu planul ecuatorului ceresc (datorita erorii de pozitionare a monturii), vei avea diferente din ce in ce mai mari in declinatia unei stele cu cat te indepartezi de momentul ''0'' si cu cat eroarea de pozitionare a monturii este mai mare.
Incearca sa vizezi 3 stele ( doua situate cat mai departe de meridian la est si la vest si una la meridian). Fixeaza meridianul cu gnomul (asa cum spune Erwin).

_________________
mihai
Sus
Alexandru Savin
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Mai 2011
Mesaje: 464



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Sep 2011 09:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Smile Multumesc, am reusit! Intradevar precizia e mica, dar macar stiu unde sa caut ce vreau sa vad. Problema din Bucuresti e ca nu pot sa fac star hopping pentru ca nu vad stele Smile)
Sus
Alexandru Savin
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Mai 2011
Mesaje: 464



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Oct 2011 18:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare!
Am (doua, trei ....etc.) probleme!
Am scos montura EQ5 ''in strada'' si am incercat sa fac o aliniere polara. Dezastru! Dupa ce ca Polaris, de abia se vede cu ochiul liber, in luneta polara nici atat,ce sa mai zic ca nici tinta pe reticul nu se vedea. Buuun, am dat jos luneta polara si am zis ca o aliniez prin ''gaura'' ramasa de la demontarea lunetei. Am aliniat eu ce am aliniat acolo si era binisor. Luna a nimerit-o, la fel si Jupiter si alte ''obiective turistice'' din acea seara (cu GoTo). Problema e ca nu aveam imaginea in centru. Ca sa le am in centru ar trebui sa misc montura DOAR pe azimut si altitudine? Chestia cu 3 star alignment e debusolanta atat timp cat din spatele blocului daca vad 5-6 stele.
Multumesc anticipat!
Alex.
PS: Stiu ca toate problemele s-ar rezolva foarte usor daca as iesi din Bucuresti:)
PS2:Luneta polara am montat-o la loc pe timp de zi si am aliniat-o din nou cu cele 3 surubele.
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2279

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 06 Oct 2011 21:25 Download mesaj
Titlul subiectului: Re:
Raspunde cu citat (quote)

Salut.

Incearca mai intai sa-ti aliniezi polar-finderul cu axul monturii. Am aflat eu din surse sigure (nu ma intreba cum si mai ales cand) ca ajuta enorm treaba asta, te scoate din o gramada de..... "dileme" Smile
Apoi, niveleaza-ti bine montura, inainte de a incepe punerea efectiva in pol (si orizontalitatea, dar si unghiul latitudinii). La GoTo-uri n-am foarte mare experienta, dat din cate am vazut, aceleasi principii de baza sunt sfinte si pt monturile computerizate.

Daca toate astea esueaza, probabil e cazul sa treci la nivelul urmator: Alt-Az + GPS + GoTo Very Happy


Succes si cer senin!

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Monturi/Trepiede

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact