Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
vlcsnap-55156.png
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224013
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 489 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Observarea eclipsei de Luna din 15.06.2011


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Star Party Muntenia

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2246



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Iun 2011 12:19 Download mesaj
Titlul subiectului: Observarea eclipsei de Luna din 15.06.2011
Raspunde cu citat (quote)

Eveniment Calendar: Iunie 16, 2011

Salut, cu ocazia Eclipsei de Luna de pe data de 15.06.2011 vreau sa organizez un mic star party.
Dupa cum stiti o sa fie destul de devreme, faza de totalitate o sa fie de la ora 22.21 pana la ora 00.02 TLR. Eclipsa partiala incepe de la ora 21.22.

Asa ca va invit (daca o sa fie senin) sa observam impreuna acest fenomen. Sunteti invitati in localitatea Berceni judetul Ilfov. Acolo este un parc auto langa localitate unde avem acces nelimitat. Avem curent, apa, WC si un spatiu unde putem sa stam inauntru. Locatia este pazita asa ca nu va faceti griji de genul asta.
Coordonatele GPS sunt: 44g20'01.93"N si 26g10'20.14"E. Puteti sa vedeti locatia cu Goole Earth sau Maps.
Orizontul este liber si din acest motiv o sa merg acolo. In plus avem destul loc si conditii asa facem ce vrem fara sa fim deranjati.

Eu o sa fiu acolo de pe la ora 20.00 si o sa va astept (daca o sa ne permita si vremea).

Daca vreti sa ma contactati pentru informatii suplimentare va rog sa imi dati un telefon telefon la 0722.22.75.94 sau mail la catalin.paduraru@gmail.com.

Spor!
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2246



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Iun 2011 13:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru cei care inca nu s-au prins unde este locatie atasez si o poza desenata de valy.

La ora asta cred ca suntem cam 10 persoane si predectiile meteo sunt favorabile. Asa ca cine are chef sa vina pana acolo este invitat si asteptat.

Spor!



luna_party_609.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  89.5 kb
 Vizualizat:  de 5433 ori

luna_party_609.jpg


Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2246



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Iun 2011 07:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut, dupa cum stiti azi o sa fie Eclipsa totala de Luna. Prin urmare va invit sa observati acest fenomen impreuna cu mine si cu alti oameni pasionati de acelasi lucru. Eu vreau sa observ acesta eclipsa de langa Bucuresti, mai exact din comuna Berceni judetul Ilfov. Acolo am acces la o proprietate unde avem toate conditiile necesare pentru a observa acest fenomen in conditii ideale.


Pentru a ajunge acolo am atasat doua harti care sper sa va ghideze cat mai usor. Daca cumva aveti probleme in a gasi locatia va rog sa notati numarul meu de telefon si sa ma intrebati 0722.22.75.94 Catalin. O sa incercam sa facem si o pancarda care sa va arate locatia dar sa vedem daca reusim in timp util.


Tocmai ce m-am uitat pe prognoza si o sa fie bine, probabil or sa mai treaca 1-2 nori pe acolo dar nimic care sa ne sperie. Oricum avem unde sa stam acoperiti (intr-o cladire) daca suntem fortati de imprejurari.


Ce va recomand sa aduceti cu voi:


1) Orice instrument pentru observat eclipsa. De la binoclu pana la telescop si neaparat sa nu uitati aparatul foto. Acum este o buna ocazie sa discutam si despre instrumente, achizitii, etc si chiar sa le folosim.


2) Poate un scaun pliabil (daca aveti si venitit cu masina) fiindca o sa dureze 2-3 ore si poate nu aveti chef sa stati in picioare atata timp.


3) Ceva de mancat/baut daca sunteti genul care mai mananca cate ceva noapte la observatii. Daca vreti avem apa sa put acolo pentru cei care doresc.


4) Si nu uitati sa va luati si o bluza/geaca cu maneca lunga fiindca sigur o sa fie rece si mai mereu lumea subestimeaza acest lucru.


Ce ar mai trebui sa stiti: in locatie este piatra pe jos deci nu o sa ne murdarim pe incaltaminte.


Sunteti invitati acolo de la ora 20.30 in sus. Eclipsa partiala o sa inceapa pe la 21.22 iar cea totala de la 22.22 si o sa se termine la 00.02 totalitatea iar cea partiala la 01.02. Normal ca fiecare pleaca cand doreste si cand poate.


Eu cam atatea am avut de spus. Daca aveti intrebari le astept pe mail si telefon.


Ne vedem acolo!



Eclipsa Luna.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  113.21 kb
 Vizualizat:  de 5359 ori

Eclipsa Luna.jpg



Eclipsa Luna 2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  148.58 kb
 Vizualizat:  de 5356 ori

Eclipsa Luna 2.jpg


Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Star Party Muntenia

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact