Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
moon_registax2.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224009
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

stele duble: lista lui Lockier, etc


Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 48, 49, 50  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Stele duble

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 31 Ian 2011 10:35 Download mesaj
Titlul subiectului: stele duble: lista lui Lockier, etc
Raspunde cu citat (quote)

o lista interesanta data de Lockier in "Stargazing - past & present"


apertura 2", intre 60x - 100x
alpha UMi - Polaris - mag. 2.1, 9.1, sep 18.6", pa 233;
alpha Pis - mag. 4.1, 5.2, sep. 1.8", pa 270;
miu Dra - mag. 5.7, 5.7, sep. 2.3", pa 14;
gamma Ari - mag. 4.5, 4.6 sep. 7.5", pa 0;
rho Her - mag 4.5, 5.4 sep. 4.1", pa 319;
zeta Uma (Mizar) - mag. 2.2, 3.9, sep. 14.3", pa 153;
alpha Gem (Castor) mag. 1.9, 3.0, sep. 4.2", pa 62;
gamma Leo (Algieba) mag. 2.4, 3.6, sep. 4.6", pa 127;
xi Cas ?


apertura 4" intre 80x si 120x

beta Ori (Rigel) mag. 0,0, 7.0, sep 9.4" pa 202;
epsilon Hya mag. 3.5, 8.0, sep 3.1", pa 271;
epsilon Boo mag. 2.5, 5.0, sep. 2.9", pa 337;
iota Leo mag 4.0, 6.5, sep. 1", pa 205;
alpha Lyr (Vega) mag. 0.0, 10.0, sep. 62.8", pa 173;
gamma Cet mag. 3.5, 6.0, sep. 2.7", pa 295;
delta Gem mag. 3.5, 8.0, sep 6.3", pa 218;
sigma Cas mag 5.5, 7.5, sep 3", pa 326;
epsilon Dra: mag. 4.0, 7.5, sep. 3.1", pa 15;


apertura 6", intre 240x si 300x

epsilon Ari: mag 6.0, 6.0, sep. 1.4", pa 203;
32 Ori mag 5.0, 6.5, sep. 0.7", pa 54;
lambda Oph mag. 4.0, 6.0, sep. 1", pa 355;
20 Dra mag. 7.0, 7.5, sep. 1", pa 72;
k Gem mag 4.0, 10.0, sep. 7", pa 239;
iota Equ ?
zeta Her sep 1.1", pa 186;
zeta Boo mag 4.5, 5.0, sep. 0.9", pa 307;


apertura 8"

delta Cyg: mag 3.0, 6.5, sep. 2.2", pa 247;
gamma2 And ?
alpha CMa (Sirius) mag -1.0, 8.0, sep. 10", pa 72;
19 Dra ?
miu2 Boo ?
miu2 Her ?


spor la splitat.

Cu siguranta cele sub 2" nu sunt usoare, nemaivorbind de cele de sub 1".
Semnalati va rog inconsistente / erori.

Nu stiu cat de bun este testul, dau un exemplu: k Gem si 32 Ori sunt bagate in aceeasi oala, dar unde k Gem este usor de splitat nu pot sa zic la fel despre 32 Ori. Poate de la publicare s-au schimbat si datele.


Ultima modificare efectuata auriga la 31 Ian 2011 14:02, modificat de 4 ori in total
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3987



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 31 Ian 2011 11:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Desi se pot gasi informatiile suplimentare despre fiecare stea, poate ca era bine de specificat direct detalii despre componente, magnitudini, separare, unghi de pozitie. Sa fie toate in topicul asta... Rolling Eyes
_________________
Telescoape: SW MC 127 Virtuoso GTi; Orion StarBlast 6
Oculare: TS Zoom Deluxe 7-21, SW Apo-Zoom 8-24, WO SPL 3, PL 40
Binocluri: BTC 15x70, Nordlicht 10x50, Minox 10x42, IOR 7x40, БПЦ5 8x30, CZ Silvarem 6x30
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 06 Feb 2011 23:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Faina lista,vad ca are in ea de toate,stele duble-multiple,unele usoare dar altele dificile sau foarte dificile.Altele necunoscute mie-pana la lista ta.Cu siguranta ca , la unele, parametrii s-au modificat.A trecut totusi aproape un secol si jumatate de la publicarea cartii lui Lockyer.

De la categoria ''50mm'' am rezolvat ,folosind o luneta de 60x700mm,care acuma, dupa ce a fost verificata si, in masura posibilitatilor, ''tunata'' de catre zoth,sunt sigur ca se va descurca si mai bine:
-Polaris,alfa UMi
-Miu Dra
-zeta UMa/Mizar
-alfa Gem/ Castor

De la categoria ''4 inch'',dar cu un reflector de 125mm,am rezolvat:
-beta Ori/Rigel
-epsilon Boo
-alfa Lyr/Vega
-sigma Cas

Despre celelalte stele duble,vreau doar sa precizez ca am incercat in repetate randuri sa rezolv pe delta Cyg si nu am reusit,in timp ce ,''spre ciuda si rusinea mea'' Embarassed ,Thomas Jensen a rezolvat-o cu o luneta Telementor de 63mm,mult mai aproape de zilele noastre (adica anul trecut Very Happy ).Daca delta Cyg apare in lista la categoria ''8 inch'',inseamna ca si altii cu telescoape ''ceva'' mai mari ''si-au rupt coltii in ea''... ha,ha,ce ma bucur Razz
Dar stai numai sa-mi fac eu luneta Carton anul acesta...Conform declaratiilor mai multor amatori care poseda ambele lunete,ce stie sa faca Zeiss 63x840mm,stie si Carton 60x1000mm.
Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 09 Feb 2011 00:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Azi,Marti,9 Februarie,intre 21:00 si 23:00 TLR am continuat observarea dublelor recomandate de Lockyer.Dom'le,adevarul este ca se pricepe la recomandari!
Seeingul a fost de-a dreptul ''porcin'',cerul parea senin dar de fapt era plin de nori subtiri ,aflati in miscare rapida.
De la categoria stelelor pentru apertura de 2'',am rezolvat cu luneta 60x700mm steaua Algieba gamma Leo.Steaua principala mi-a aparut de culoare alba cu nuanta galbuie iar companionul de culoare galbana se vedea la PA=230 grade.Am folosit grosismentele de 70x/Plossl 10mm ;93x/Plossl 7.5mm iar 140x/ortoscopic 5mm nu a fost suportat.Steaua aparea deja rezolvata si la 70x dar flutura ca drapelul patriei.
In Dobsonianul de 125 mm F/7 la 173x/ortoscopic 5mm,steaua Algieba prezinta o imagine foarte estetica.

Din categoria stelelor recomandate pentru lunete de 4 inch,am rezolvat steaua Delta Geminorum.Aceasta dubla este mult mai dificila decat precedenta,am petrecut cel putin o ora in tentative de a o rezolva.Si dupa ce timp indelungat mama astmosfera m-a servit cu un fel de compot stelar-asa aratau imaginile stelelor trepidante,ca suprafata unei oale in care se fierbe compot-a trebuit sa fac incantatii si sa invoc spiritul lunetistului Vasili Zaitev de la Stalingrad.Si urmarind steaua necontenit,hotarat si cu viclenie, in asteptarea momentelor de calm,al celor de transparenta mai buna si facand reglaje foarte fine ale focalizarii-lucru posibil la portocular meu filetat sau la cele foarte scumpe cu reglaj micrometric,dar mult mai dificil cu mecanismele pinion-cremaliera-in sfarsit am reusit.Companionul mi-a aparut in campul de 346x/ortoscopic 5mm+Barlow 2x,intai ca o condensare circulara sau sferica pe primul inel de difractie,cu companionul de cateva clase de magnitudine mai putin luminos si situat la PA=180 grade.Adica exact la Sud de steaua principala.Apoi am reusit sa-l izolez prin focalizare intr-un companion palid ,de un galben tern,combinat cu gri,separat atat de steaua principala cat si de inelul de difractie,ca un mic disc fluctuant care mie mi-a aparut, printr-o iluzie, ca un obiect sferic.De asemenea separatia mi s-a parut considerabil mai mica decat cea data de Lockyer.

Steaua 52 Ori nu a cedat nici macar in fata spiritului invocat al lui Zaitev,pastrandu-si secretele in fata mea,(a noastra adica Very Happy ).
Am mai aruncat cateva priviri spre Luna,Rigel si Delta Ori.Dar luneta a facut deja condens iar eu sunt dupa doua saptamani de Coldrex si Fasconal.Asa ca m-am retras de pe frontul dublelor la caldurica.
Zdrazvite va zice Mircea ( si Vasili)

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 14 Feb 2011 10:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pun si eu singura "productie" utilizabila de duminica dimineata. C8+barlow 2.5X+Neximage.


Castor.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  12.91 kb
 Vizualizat:  de 29168 ori

Castor.jpg


Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 13 Apr 2011 13:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

se pare ca 19 Dra este destul de interesanta.
19 Dra = h Draconis = HIP 82860 = Tyc 4197-2429-1 = HD 153597

CdC cu WDS nu o arata ca fiind dubla, totusi am mai gasit ceva pe internet:

"The 19 Draconis system (HR 6315, HD 153597, HIP 82860) consists of a F6V star with V = 4.89 co-orbiting with an unseen companion. With only nine RV observations, we could not constrain the orbital period, so we adopted P = 52.1089 days from Abt & Levy (1976) but let all other orbital parameters vary in the fitting algorithm. Figure 9 shows the RV points and the resulting orbit, with parameters Tperi = 54 522.258 ± 0.121 days, V0 = –20.5299 ± 0.0649 km s–1, K = 17.1590 ± 0.0344 km s–1, e = 0.2218 ± 0.0020, and ω = 3391 ± 06. The uncertainty on the value of K yields a fractional uncertainty ΔK/K of 0.20%".

O alta informatie utila aici http://www.solstation.com/stars2/cm-dra3.htm
se pare ca e una din cele mai apropiate stele aflate de noi la 49.2 ly.
19 Draconis AB F6 V ? 7.2

USNO:
16560+6508 19 Dra Hipparcos astrometric solution adopted some elements from the orbit of HIP1997d
Abt & Levy (1976).

Aladin:
cu NED da urmatorul rezultat:
http://ned.ipac.caltech.edu/cgi-bin/nph-ob...extend=yes
cu SIMBAD:
http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-id?Ident=19+Dra


eu am incercat sa o splitez, bineinteles fara nici un rezultat. dar 20 Dra din apropiere am reusit.
o supozitie: s-ar putea ca pe vremea lui Lockier sa se fi vazut companionul si acum nu.
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 14 Apr 2011 07:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

revin cu informatii despre doua duble din categoria 8":

mu2 Boo am splitat-o usor:
"Separated from the primary by 108 arcseconds in the sky is the binary star μ² Boötis, which has a combined spectral type of G1V and a combined brightness of +6.51 magnitudes. The components of μ² Boötis have apparent magnitudes of +7.2 and +7.8 and are separated by 2.2 arcseconds. They complete one orbit about their common centre of mass every 260 years."

mu2 Her este in Wds ca STF 2220, Aa-BC, m1: 3.42, m2: 9.78, sep. 34.9, pa: 249
si este greu de splitat.

un topic despre in CN:
si citat de acolo:
"Mu Herculis BC (1.09”; 10.2, 10.7) – At the time of my observation, Mu Herc was only up about 45 degrees and the sky wasn’t as steady in that direction. Using the BO/TMB 3.2mm @ 875x, I was only able to get elongation on this pair. Part of the issue seems to be glaring from brighter “A” component and the dimness of the “BC” pair. Although I didn’t get a split on this one, I’m certain it will be conquered"
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 16 Apr 2011 22:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Excelente informatiile,mai vreau Very Happy
Nu vreau sa spun cuvinte mari,nu imi gasesc ciornele observatiilor din Bootis din vara trecuta dar privind pe harta si amintindu-mi zona,cred ca Mu-Mu2 Boo le-am rezolvat cu luneta de 60x700mm.Asta s-a intamplat dupa ce Marcel Jinca a raportat niste observatii interesante de duble in Bootis.Tot atunci am rezolvat Kappa si Iota Boo,tot cu luneta.
Ca totul sa fie corect,am sa reiau lectia Bootis Mad
Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 17 Apr 2011 22:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sambata 17 Aprilie, in preajma miezului-noptii,am observat cu dobsonianul de 125mm F/7 si cu binoclul Sakura 9x60mm-modificat.Conditiile de observatii au fost adverse din cauza nebulozitatii atmosferice pusa in evidenta de lumina Lunii Pline.De multe ori din Corona Borealis nu se vedea cu ochiul liber decat Gemma.De asemenea a fost frig, ocularele binoclului aburindu-se frecvent.Cand cerul este nebulos,de obicei prefer acest binoclu datorita acoperirii ''ruby coating''.
Pe dobsonian am folosit un Kellner Zeiss militar de 22mm focal pentru G=39x si noul ocular de 8mm pentru G=108x.
Am observat stele duble-multiple astfel:
-In Corona Borealis am observat dubla Sigma CrB relativ luminoasa si cu o separatie de 4 secunde intre componentele alb / galben,companion la PA=240 grade.
Spre Est ,aproape de Sigma se afla dubla Niu,foarte deschisa ,cu componentele de culoare galben/galben ,companionul aflat la PA=160 grade.Binoclul a rezolvat fara probleme aceasta dubla,de fapt,pe un cer decent Niu CrB ar trebui sa fie o dubla vizibila cu ochiul liber.
Xi CrB si Sigma 1964 se vad in acelasi camp la 39x .Xi are componentele inegale la o magnitudine diferenta,culorile sunt alb/alb,companionul separat spre West prin 6 secunde la PA=275 grade.In schimb Sigma 1964 are componentele de aceeasi magnitudine dar slabe , la 7 mv,culoarea stelelor separate de o distanta cel putin dubla ca cele din Xi, este alb-cenusiu/alb-cenusiu,PA=245 grade.
Inainte de ora unu insa,un perete de nori a aparut spre Sud,sub Luna.
Atunci am incercat sa observ stele duble si din Bootes si ,mai ales,aveam un gand anume.
Am inceput cu Delta Boo,cu stelele de culoare alb-galbui/alb,cu o diferenta foarte mare intre componente dar si foarte distantate prin separatia de aproape 2 minute de arc,companionul aflat la PA=30 grade.Anul trecut nu m-am de ea ocupat dar anul acesta voi incerca sa adaug Delta Boo pe lista dublelor binoculare rezolvate.
Miu Boo este o dubla foarte lejera,si aceasta trebuie testata cu binoclul dar ea are la PA=120 grade dubla Miu2 drept companion.Luand separat Miu2,aceasta are componentele de aproape aceeasi magnitudine,separatie de aprox 2 secunde ,companionul la PA=165 grade,steaua sudica fiind usor mai luminoasa.
Apoi ,grabindu-ma din cauza norilor care se apropiau,am marit grosismentul de la 108x la 216x dat de ocularul nou de 8mm si Barlow 2x si am incercat sa rezolv pe Epsilon Bootis.Nu a fost ''dragoste la prima vedere'',mi-au trebuit vreo zece minute pana ce am obtinut acea focalizare care sa-mi prezinte clar si stabil discul companionului la PA=310 grade,de culoare alba si situat pe al doilea inel de difractie al stelei centrale.
Am admirat-o pe Pulcherrima cateva minute ,apoi norii m-au trimis la culcare.Ceea ce am si facut ,multumind Celui de Sus pentru giuvaerurile astrale pe care le-am admirat.
Am incercat sa observ si Luna, dar deja era acoperita de nori.
Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 18 Apr 2011 07:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Izar mi s-a parut de un contrastant galben-albastru. Fiind la munte in weekend doar cu dobsonianul de 150mm am splitat-o si acolo din pacate delta Cygni nu s-a lasat convinsa.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 20 Apr 2011 00:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Luni 18 Aprilie,am continuat observarea constelatiei Bootes.
Cu acelasi dobsonian de 125mm F/7 am observat la G=108x obtinut cu ocularul Solid Ramsden de 8mm (creatia lui zoth asistat de Erwin), urmatoarele:
-steaua dubla 39 si steaua dubla 44,vizibile ambele in acelasi camp al ocularului Kellner Zeiss militar 22mm/G=39x.Ambele duble au stelele inegale ca stralucire,separatie de aprox. 4 secunde de arc.La dubla 39 ,culorile sunt alb/galben deschis iar companionul este la PA=245 grade.Dubla 44 prezinta culorile alb sidefiu/gri albastrui iar companionul se afla la PA=50 grade.
Apoi am indreptat telescopul spre zona din vecinatatea nord-estica a lui Arcturus.Acolo am observat dubla Pi Boo,cu stelele de luminozitati inegale la o diferenta de doua clase de magnitudine,culorile stelelor componente fiind alb/alb,cu o separatie de 6 secunde si companionul la PA=80-85 grade.Spre Nord se afla Xi Boo,in acelasi camp al cautatorului cu Pi Boo.Aceasta dubla are o separatie la jumatate fata de Pi,deci de 3 secunde,stelele componente prezinta un superb contrast de culoare galben deschis/oranj,cu companionul la PA=290 grade.

Cel mai mult timp l-am petrecut incercand sa rezolv Delta Geminorum,insa fara succes.Nici reglarea gradata a focalizarii (stil ''grenade de adancime'' ca la vanatoarea de submarine) si baleierea intregului camp vizual de catre dubla ,nu a dat rezultate.
Ma gandesc la folosirea unui ocular cu bara ocultoare sau a unui filtru neutru slab pentru reducerea stralucirii stelei centrale.
Pentru incantarea ochiului si a sufletelului amarat de acest insucces am reobservat ,cu succes,pe Iota Leonis,Gamma Vir ginis si Cor Caroli.
Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 20 Apr 2011 23:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vreau sa imi cer scuze pentru o eroare,greaca mea cam scartaie.In observatia de Sambata 17 Aprilie am scris despre steaua Xi CrB care se vede in acelasi camp cu Sigma 1964.Eroarea care doresc sa o rectific este aceea ca am citit litera greceasca Zeta drept Xi.Deci denumirea corecta a stelei este Zeta CrB sau Sigma 1965.

Aseara am petrecut mult timp testand dispozitivul de stabilizare a imaginii binoclului a lui Alan MacRobert.Cum avem la dispozitie lista SAC de duble binoculare,sunt sigur ca dispozitivul imi va fi de ajutor la observarea lor. Si evident la multe alte observatii astronomice cu bionoclul.

Dar totusi nu am neglijat complet dublele.De fapt aseara am observat o stea dubla extraordinar de interesanta si anume Sigma1932 cu stelele componente de aproape aceeasi stralucire la 7.3/7.4 separate prin 1.6 secunde de arc.
La G=39x am gasit dubla care parca sugera prin forma sa astigmatica fie un astigmatism generat termic,fie decolimare fie..faptul ca telescopul n-are nimic dar steaua este chiar dubla.
La 116x/Plossl Celestron 7.5mm ,steaua se vede cu discurile de difractie tangente.La 232x/PL7.5mm+Barlow2x,o minunatie:discurile de difractie sunt separate printr-o punte ingusta de cer negru si lucesc slab intr-o culoare aramie,ca a planetei Marte.Iar in jurul discurilor se vedeau doar primul inel de difractie al fiecarei stele.Rar am vazut imagini ca cea a acestei stele duble ,imagine care sa provoace acel fior al inimii care te face sa simti ,mai mult decat sa intelegi,prapastia fara fund a spatiului in care privim.
Am auzit de curand, intr-un serial sud-corean,un proverb :''esentele tari se pastreaza in sticlute mici''.Cautati Sigma 1932 si veti descoperi ca acest proverb se aplica si in lumea stelelor duble.
Cer senin si duble multe,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 21 Apr 2011 08:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

aseara am utilizat un refractor ED 120 care s-a dovedit foarte capabil in splitarea dublelor, din pacate Horatius nu era asa de incantat asa ca nu am putut folosi telescopul decat pe cateva: gamma Vir (Porrima) s-a splitat complet la fel si epsilon Boo (Izar). Am incercat si zeta Orionis (Alnitak) care spre surprinderea mea s-a splitat curat. Dupa care i-am dat doua teste mai grele pe care nu le-a trecut : 32 si 52 Orionis.
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 21 Apr 2011 17:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseară am ieșit cu amicii pe Dealul Feleacului. Un cer stabil, transparență medie. Am testat ED-ul SW de 120 al lui Horațiu și în continuare mak-ul de 180. Am făcut exerciții cu un ocular microguide de la Baader.
Desigur scala ocularului nu era etalonată, dar pentru determinarea PA-ului a fost suficient pentru a-mi face o idee despre metoda de lucru.
Izar s-a rezolvat bine PA măsurat în mai multe rânduri între 62 și 64 grade + 90 grade (potrivit metodei de lucru -utilizare prismă) = 153 grade. Separarea cam 3 secunde (determinare expeditivă)
Porrima s-a rezolvat bine, PA = 113 +90 =203 grade. Separare 3-4 secunde (determinare expeditivă)
Epsilon Lirae rezolvat bine, n-am măsurat PA, dar am constatat că orientările PA-ului sunt perpendiculare
Gama Leonis reolvat cu greutate.
La fel s-a întâmplat cu Alnitak și delta Geminorul mai mult am bănuit că este ceva, decât am văzut.
Nu s-au lăsat rezolvate Sirius, Delta Cygni- era încă jos(poate de aceea).
Lucrul cu ocularul microguide reânvie astronomia la ocular și după puțină practică cred că poate fi captivant (cel puțin pentru mine).
În privința separării componentelor stelelor duble, pentru exemplele de mai sus, arcul de cerc ce separă componentele este mai mic decât o diviziune pe scala ocularului. După etalonarea scalei vor trebui estimate și diviziunile dintre două repere
În privința celei de a doua metode - mai elaborioase- folosind același ocular am niște întrebări pe care am să le pun totuși mai târziu celor ce au lucrat efectiv cu acest ocular.
Măsurătorile s-au repetat, dar din timp în timp mai dădeam o raită pe la Saturn (diviziunea Cassini observabilă după un pic de acomodare) M 13, M 57 ( relativ jos și puțin luminoasă) și mai târziu mândra Lună.
Instrumentul folosit mak 180 sw
Toți am fost de acord că ED-ul de 120 a rezolvat mai bine dublele dificile. Evident calitatea are un preț.

_________________
mihai
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Apr 2011 18:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru iubitorii de duble vin si eu cu o informatie care sper sa le fie utila.
Nu cu mult timp in urma Sirius a fost rezolvata din apropierea bucurestiului intr-un TSA102, dar atentie,
lucrul asta s-a intamplat numai prin folosirea binoviewerului, privirea monoculara refuzand sa ajunga la aceasta performanta.
Nu am participat la sedinta respectiva de observatii dar informatia vine de la o persoana a carei seriozitate nu pot sa o pun la indoiala.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Stele duble Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 48, 49, 50  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 50
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact