Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
4_(2).jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Despre Big-Bang


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Cosmologie

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 14 Sep 2006 08:48 Download mesaj
Titlul subiectului: Despre Big-Bang
Raspunde cu citat (quote)

Cred că Big-Bang-ul este un subiect foarte controversat. S-a discutat mult și pe forumul nostru despre acest subiect. Am putea formula aici niște concluzii? Cum a apărut Big-Bang-ul? Cum s-a produs explozia? Ce viteză avea materia la începuturi? Este frânată expansiunea? A existat cu adevărat un Big-Bang? Nu există cumva și alte explicații pentru faptele experimentale care au dus la concluzia existenței lui? Este posibil, din punctul de vedere al Fizicii, să existe așa ceva?

Eu cred că NU A EXISTAT BIG-BANG.

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 14 Sep 2006 11:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Explică radiatia de fond. Si nu explicatia pe care ai mai dat-o că ar fi unde radio provenind de la Pământ, pentru că ți-am dovedit că este greșită.
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 14 Sep 2006 11:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu știu ce înțelegi tu prin „ți-am dovedit”. În asemenea condiții eu cred că discuția nu s-a oprit acolo unde ai „dovedit” tu că radiația de fond nu provine de la Pământ. Am mai pus ceva întrebări acolo care „dovedesc” că „dovada” ta nu este completă. Nu? (Vezi topicul „Expansiunea Universului” http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.ph...dioul#6157 și mai încolo).
_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 14 Sep 2006 11:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu este completă, dar măcar elimină explicația ta. Așa că dacă vrei să demonstrezi că nu a exista Big-Bang, trebuie sa găsești altă explicație.
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 14 Sep 2006 11:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dovada ta poate elimina explicația mea numai dacă poate răspunde și la celelalte întrebări puse de mine în legătură cu acest subiect.

Iată succesiunea raționamentului de acolo:
Abel Cavași a scris:
Radiația de fond cred că se datorează Pământului. Cred că și Pământul emite unde radio. Iar dacă măsurătorile acesteia s-au făcut și la distanțe mari în sistemul solar, acestea au determinat undele radio și de la celelalte planete.

Forever_Man a scris:
Buna incercare Abel, dar nu merge. Radiatia de fond are mici variatii in unele directii. Aceste variatii au fost observate din diferite locuri de pe Pamant spre aceleasi directii spatiale, deci nu e din cauza Pamantului.

Abel Cavași a scris:
Ok, atunci se pune problema altfel: de ce radiația de fond ar depinde de direcție? Mai este ea atunci, radiație de fond? Nu a trebui să aibă aceeași valoare în toate direcțiile?

Forever_Man a scris:
Tocmai pentru ca Universul este neomegen.

Abel Cavași a scris:
Forever_Man a scris:
Tocmai pentru ca Universul este neomegen.

Cum poate fi neomogen dacă a apărut din același Big-Bang?

lucia lucia a scris:
Very Happy ce ar determina Pamantul sa emita ca on corp negru cu temperatura de... 2.7 K?

De ce trebuie să fie corp negru cu temperatura de 2,7 K ca să emită unde radio?

Apoi ai încercat să vorbești despre neomogenitatea Universului, dar NU AI DEMONSTRAT că Universul este neomogen., pentru că nu ai mai continuat discuția, ba chiar ai recunoscut că este „o altă problemă”. Deci, argumentul tău că Universul ar fi neomogen ESTE NEFONDAT și pot să nu mă mai bazez pe el. Atunci, am dreptul să revin la răspunsul tău
Forever_Man a scris:
Buna incercare Abel, dar nu merge. Radiatia de fond are mici variatii in unele directii. Aceste variatii au fost observate din diferite locuri de pe Pamant spre aceleasi directii spatiale, deci nu e din cauza Pamantului.

și să reafirm că CHIAR ȘI VARIAȚIILE observate se pot datora Pământului, NU UNIVERSULUI.
Sper că de data aceasta, ai înțeles.

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 14 Sep 2006 12:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Radiatia de fond are mici variatii in unele directii. Aceste variatii au fost observate din diferite locuri de pe Pamant spre aceleasi directii spatiale, deci NU E DIN CAUZA PĂMÂNTULUI.
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 14 Sep 2006 12:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Există și alte motive pentru a observa diferite variații în aceleași direcții: poate în acele direcții există stele care emit altfel radiounde decât alte stele care s-ar afla în altă direcție. Deci, ce nu e din cauza Pământului, poate fi din cauza unor stele, dar nicidecum din cauza Big-Bang-ului.
_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 14 Sep 2006 12:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Radiația are 2,7K. Stelele dacă emit, emit la câteva sute-mii de K. Aceasta radiație a fost detectată în toate parție, inclusiv spre galaxiile departate.
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
cris
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Iun 2006
Mesaje: 312



Localitate: Pitesti

MesajTrimis: 14 Sep 2006 14:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Radiatia de o anumita temperatura trebuie inteleasa astfel:
Un corp ce nu primeste energie din exterior si are o anumita temperatura ,emite un spectru de frecvente specific de forma unui clopot pe grafic.
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 14 Sep 2006 18:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Forever_Man a scris:
Radiația are 2,7K. Stelele dacă emit, emit la câteva sute-mii de K. Aceasta radiație a fost detectată în toate parție, inclusiv spre galaxiile departate.

Stelele nu emit NUMAI radiații de sute sau mii de K, ci AU UN SPECTRU CONTINUU. Deci, emit și radiounde.
cris a scris:
Radiatia de o anumita temperatura trebuie inteleasa astfel:
Un corp ce nu primeste energie din exterior si are o anumita temperatura ,emite un spectru de frecvente specific de forma unui clopot pe grafic.

Aproape corect, cu mențiunea că acel corp PRIMEȘTE energie din exterior, dar primește tot atâta energie câtă și pierde prin radiație.

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
florin1982
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Apr 2006
Mesaje: 300




MesajTrimis: 16 Sep 2006 02:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Exista doua fire de discutie (threads cum le zice mai nou) (cel putin!) cu acelasi subiect si anume Big Bang.
O fi Big Bangu` important si interesant (pentru unii) dar pentru mine (si pentru altii) tinde sa devina plictisitor...

Propun unirea celor doua subiecte pentru usurinta citirii mesajelor.

Florin
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 16 Sep 2006 07:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Într-adevăr, observ că TopcatBV a deschis un asemenea topic (cum se zice în românește) la Cosmologie, unde are probabil un loc mai potrivit, dacă va fi abordat mai mult aspectul său cosmologic. Dar, după câte probleme trebuie abordate simultan pentru a clarifica problema Big-Bang-ului, eu cred că va trebui să despicăm problema și mai mult. De aceea, deocamdată, putem continua aici o discuție numai despre RADIAȚIA DE FOND.
Este foarte periculos să ne spui că este plictisitor un subiect! Nu este într-un spirit științific! Nu mă dezamăgi, Florine! Repară-ți cumva această greșeală, implicându-te mai mult, cel puțin în problema Big-Bang-ului!

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
florin1982
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Apr 2006
Mesaje: 300




MesajTrimis: 16 Sep 2006 09:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Subiectul acesta este identic cu subiectul deschis de TopcatBV si prin urmare mi s-ar parea normal sa fie unite. Era doar o propunere avand in vedere ca in limba romana (adica limba vorbita de catre romani) cele doua subiecte reprezinta acelasi lucru... amandoua despre BIG GOD DAMN BANG!

Tu zici ca aici de fapt se vorbeste doar despre radiatia de fond (1: nu vad ca se vorbeste doar despre radiatia de fond si 2.) chiar daca s-ar vorbi despre radiatia de fond generata de Big Bang pana la urma tot despre Big Bang e vorba subiectul numindu-se DESPRE BIG BANG!

Conform acestei logici daca cineva doreste sa discute despre undele gravitationale produse de Big Bang se va deschide un alt subiect intitulat:"despre Big Bang 3"
Iar daca altcineva doreste sa discute despre nucleosinteza se va intruchipa subiectul:"Big Bang revine!" urmat de "Big Bang destramarea imperiului"!!! Ca sa nu mai vorbesc despre "Big Bang loveste din nou" si "Big Bang reincarnat"!!!
Toate posibile subiecte conform logicii expuse de tine...

Este cel putin aberant.

Florin

P.S.: devine plictisitor deoarece se deschis o suta de mii de miliarde de fire de discutie ce discuta acelasi lucru. Si asta deoarece nu costa nimic sa mai deschizi un topic...
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 16 Sep 2006 10:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu zi sa mai deschidem un fir (topic, thread) despre bozonul miu si unul despre radiatia tau. Sad Smile
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 16 Sep 2006 16:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dragă Florine, pe lângă faptul că nu ai înțeles ce am spus mai sus, îți mai dai și aere…
Să-ți spun (din nou, dar în alte cuvinte) cum stau lucrurile:
1). Văzând că tc a deschis (ULTERIOR) un nou topic la cosmologie, cu același subiect DAR VĂZUT DIN PERSPECTIVĂ COSMOLOGICĂ (cel puțin așa sper să fie), AM PROPUS să discutăm aici despre radiația de fond, pentru că are legătură cu subiectul.
2). Această propunere, după cum vezi, a venit MAI TÂRZIU decât inițierea subiectului, deci nu înțeleg ce este „cel puțin aberant” (tare-ți place expresia asta!).
3). Dacă se va concretiza propunerea, voi desface subiectul într-unul care s-ar putea numi „Radiația de fond”.
4). Am deschis aici despre Big-Bang ca să îl tratăm DIN PUNCTUL DE VEDERE AL FIZICII, adică al POSIBILITĂȚII EXISTENȚEI LUI și să exprimăm aici CONCLUZII.
5). Atât timp cât subiectul a fost GOL, nu s-a greșit cu nimic deschizându-se un topic cu acest nume. În momentul în care se constată că este cu cine să se discute și că subiectul se complică, atunci, despre amănuntele subiectului se poate deschide un topic mai amănunțit.
6). Nu este nimic rău în a discuta pe mai multe planuri despre un subiect foarte controversat. Dacă pe tine te plictisește, nu cred că ne interesează asta pe noi, deci NU NE SPUNE NOUĂ AȘA CEVA, pentru că plictiseala ta NU ARE NICIO LEGĂTURĂ CU ȘTIINȚA.
7). Ca să formulez acest răspuns pentru tine AM PIERDUT UN TIMP pe care l-aș fi putut folosi gândindu-mă la ceva folositor umanității. Asta înseamnă că tu FACI FOARTE MULT RĂU cu intervențiile tale NEȘTIINȚIFICE! Fă bine și rezumă-te la afirmații științifice, fără să ne înveți pe noi ÎNTR-O ASEMENEA MANIERĂ ce subiecte să deschidem sau să închidem!

Oare ai înțeles?

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Cosmologie Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact