Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
SWnewt114_pe_diy_Porta.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224542
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Drept la replica


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatoare, Cluburi, Institutii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 26 Mar 2011 05:08 Download mesaj
Titlul subiectului: Drept la replica
Raspunde cu citat (quote)

Intr-o discutie anterioara de pe aceasta sectiune am fost acuzat de domnul Mircea Pteancu de faptul ca sunt extremist bolsevic si agent al armatei de la Tiraspol. Acum aceste din urma acuzatii calomnioase au fost sterse, dar cred ca sunt multi care le-au citit. De aceea, doresc sa uzez de dreptul la replica in urma acestor acuze. Am sa o fac aici, deoarece tot in aceasta sectie este si topicul in care aceste acuzatii au fost facute, si rog moderatorii sa nu il stearga, sau sa il mute. L-am anuntat pe admin in legatura cu publicarea acestui drept la replica.

Eu personal nu l-am cunoscut fata in fata pe domnul Pteancu, si il ''cunosc'' asa cum ma cunoaste si el, de pe forum. asa incat afirmatiile domniei sale nu am idee de unde provin.

Pe buna dreptate se spune ca omul se cunoaste dupa fapte, nu dupa vorbe.

Din ce stiu si eu, extremistii, si in special bolsevicii erau niste oameni care nu suportau opiniile diferite de ale lor. Cand au ajuns la putere, si in Rusia, si in Romania, comunistii, urmasii bolsevicilor, ii intemnitau, ii internau in spitale psihiatrice, sau in cel mai bun caz ii dadeau afara de la servici, pe cei care aveau alte opinii. Atunci cand se intampla sa nu poata face asta, pentru ca respectivii critici erau cam departe, ii calomniau si ii denigrau raspandind tot felul de acuzatii inventate. De aceea, va intreb pe dumneavoastra, cititori ai acestui forum: Cine se comporta ca un bolsevic?

Mi-a fost aruncata acuzatia, e adevarat, in mod indirect, ca as fi agent al armatei mai sus mentionate, cu alte cuvinte, as fi un fel de tradator de tara. Si va intreb tot pe voi, membrii ai acestui forum, al cui comportament este mai aproape de acest statut? Cineva care pledeaza pentru o actiune comuna, a tuturor romanilor de pe acest forum, actiune care nu imi va folosi mie, caci nu voi fi niciodata un astronom profesionist, iar de vremea studentiei am trecut de mult, ci va folosi in special celor tineri, profesionistilor, si nivelului general de cultura al generatiilor viitoare? Sau cineva care isi arata pe fata dispretul pentru ''sudisti, gazari, prazari'', instigand la dezbinare, si deturnand spre derizoriu, o actiune care avea drept scop, salvarea unui proiect pentru un telescop profesionist romanesc. Si din pacate, domnul Pteancu nu a fost singur. Personal nu cred ca avem pe aici vreun spion, decat cel mult cativa simpatizanti mai activi al actualei puteri, dar e treaba fiecaruia cu cine tine. Insa consider ca o astfel de acuzatie, ca cea de mai sus, intrece orice limita.

Am mai fost acuzat si ca as avea ''fite gen stefangheorghiu'' - ortografia nu imi apartine, ci este cea reusita de domnul Pteancu. Nu stiu de unde le scoate dansul, dar nu am fost membru al partidului comunist, nu stiu cum erau fitele cu pricina, si oricum, nu bag pumnul in gura cuiva care nu e de acord cu politica puterii, foste sau actuale, si nici macar celor care nu sunt de acord cu mine, chiar daca dezbat de multe ori in contradictoriu pe diverse teme, cu diversi membrii ai forumului. Si nu cred ca a cere cuiva care m-a jignit, sa-si ceara scuze, inseamna ca fac fite.

Aceasta este luarea mea de pozitie finala, relativ la incidentul respectiv. Evident, nu mai astept nici un fel de scuze, nici pentru mine, nici pentru toti ''sudistii'' care au fost ''alintati'' in respectivul topic. Si sper ca nici eu, nici altcineva nu va mai fi nevoit sa apeleze la un drept la replica.

_________________
Dragos N
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 26 Mar 2011 10:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dreptul la replica e justificat, la fel si solicitarea de scuze (poate ar fi fost mai bine sa fie facuta la DIVERSE). Mircea Pteancu a cam scapat caii si din pacate asta i s-a intamplat de mai multe ori in ultima vreme. Eu il cunosc mai demult dar nu suficient ca sa pot explica ce se intampla. Se pare ca tema asta "bolsevici, comunisti etc." il obsedeaza. Nu e singurul si eu sunt obsedat ca orice traitor al acestei tari preocupat in a gasi o explicatie si eventuala solutie la modul in care merg lucrurile. Nu trebuia insa sa "largesti" plangerea ta pentru ca dai nastere la alte polemici Smile O sa pun punctul pe I si o sa inchei aici ce am de spus. In mod evident exista o falie intre vechiul regat si Transilvania. Negarea existentei acestei falii nu poate fi decat ori irationala ori diversionista in orice caz contraproductiva. Falia este culturala, economica si se poate foarte usor observa (pentru oricine este preocupat cu bunacredinta) din studierea statisticilor. Statistici economice, statistici social-culturale, modul in care s-a votat din 1990 pana astazi etc. Daca negam aceasta problema in mod evident nu avem cum sa o rezolvam. Este foarte usor sa faci apel la unitate atunci cand iti convine si sa faci cum te taie capul in rest. Intrebarea e "unitate" in jurul caror idei? Doar in jurul celor izvorate de la Bucuresti? Doar in jurul ideilor "sudistilor" Smile (pentru ca din vechiul regat face parte si Moldova care e cam la fel de putin bagata in seama ca si Transilvania de catre "cei de la centru"). Nu militez pentru federalizarea tarii (cu toate ca poate ar fi o solutie Wink) nu propun nici aruncarea unei bombe mari pe Bucuresti (cu toate ca am prieteni care uneori sugereaza asta) sunt doar in continuu dezamagit de faptul ca unii bucuresteni acuza Timisoara ca ar dispretui restul tarii in timp ce noi de aici simtim exact pe dos, ca Bucurestiul trateaza cu dispret "provincia".
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 26 Mar 2011 12:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu personal am avut de tras din partea comunistilor si a uneltelor lor, si pe vremea lui Ceausescu, si dupa, dar totusi...

Cat despre falie, ce sa spun? Nu eu am adus-o in discutie la inceput. Acum am reflectat doar niste reactii care mi-au parvenit personal de la alti membrii sudisti, si care arata o stare de spirit foarte ...deranjata de ce s-a intamplat cu acea actiune de strangere de semnaturi.

Iar despre statistici, sti cum sunt. Un om are doua paini, iar altul niciuna. Statistic revine una de fiecare. Eu iti propun alta statistica, mai umana si mai aproape de noi.

Lista donatorilor la concursul de astrofoto de anul trecut.

Emil Kolbert - Austria
Stefan Angelescu - Bucuresti
Gabi - Bucuresti
Liliensternus - Campina
eu - Ploiesti

Din acestia, unul traieste la limita, facand fortari extreme pentru a-si intretine pasiunea pentru astronomie, si e plin de datorii din cauza asta. Altul, adica eu, dupa ce am transformat 3 hectare de pamant arabil bun, in telescoape si accesorii, in ultimul an si jumatate am vandut cam 80% din ele, ca sa am ce manca.

Cum spuneam si mai sus, fapte, nu vorbe.

_________________
Dragos N
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 26 Mar 2011 17:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In urma cu putin timp am primit o completare la ''statistica'' de mai sus.

Stiam ca si o a treia persoana din lista donatorilor se afla intr-o situatie grea. Acum am confirmarea ca este de 2 ani somer, si cu toate astea a gasit vointa sa daruiasca pentru aceasta frumoasa initiativa care a fost acest concurs de astrofotografie.

Rugasem moderatorii sa nu mute acest topic din sectia unde se afla discutia care l-a generat. Dar se pare ca cer prea mult. Si nu-i asa, un topic mutat din sectia initiala e mai greu de gasit, si de vazut.

_________________
Dragos N
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 26 Mar 2011 19:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pana la urma cred ca o sa ma razgandesc si o sa cer federalizarea tarii si realipirea Ardealului la imperiul austro-ungar Laughing Atunci cand am spus ca exista o falie intre Transilvania si vechiul regat nu am facut decat sa "citez" din sociologi care au facut cercetari pe aceasta tema. Falie nu inseamna ca deoparte sunt aia buni si de cealalta aia rai. Falie inseamna ca exista diferente culturale pe care trebuie sa ne straduim din ambele parti sa le nivelam si daca se poate in directia atenuarii defectelor si evidentierii calitatilor, nu invers. Imi pare ca nu am contribuit ca donator la concursul de astro-foto desi inca mai sunt angajat, nu am vandut nici o palma de pamant si cu toate astea am o situatie materiala infloritoare Smile Una din diferentele culturale dintre cele doua parti de tara este ca unii suntem mai retinuti iar altii mai expansivi Rolling Eyes
P.S. Sper ca interventia mea sa mai atraga atentia asupra acestui topic si sa-i confere audienta pe care o merita Very Happy
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 26 Mar 2011 20:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca ai fi la fel de retinut si cand faci misto de altii ce bine ar fi. Si pentru tine, si pentru acest forum.
_________________
Dragos N
Sus
Dan Vasiliu
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Iun 2009
Mesaje: 971

Motto: SI SEDES NON IS

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Mar 2011 21:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca am renunta la a considera ca axa universului ne trece prin c ... si ne iese prin crestet poate am observa ca faliile nu exista decat in inchipuirea noastra. Mandria nu este o virtute si intuneca de cele mai multe ori judecata. Din pacate ne aflam toti in acelasi rahat si in loc sa ne unim efortul de a-l curata ne cocotam unul in capul altuia sa iesim la lumina. Rezultatul este ca ne balacim in el si ne izolam de lumea civilizata. Decat sa ne impartim nimicul mai bine sa ne mobilizam si sa incercam sa demonstram ca, in tara asta, se poate si altceva in afara de marasmul care ne inconjoara. Ne uneste o pasiune nobila - astronomia. Sa transformam visele in realitati. Si pentru ca tot ne aflam in aceasta comunitate eu cred ca putem avea decenta de a ne respecta unii pe altii, de a ne arata stima si compasiunea atunci cand este cazul. Daca ramanem la "a face misto unii de altii" nu ne deosebim de semenii nostri care, de la Nistru pan' la Tisa, ne rupem hainele pentru o promotie la zahar, ulei, scaune sau mai stiu eu ce.
Va rog sa revenim la stele, planete si galaxii si sa refacem atmosfera de prietenie pe acest forum.

_________________
CER SENIN !
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 26 Mar 2011 22:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si eu sunt de parere ca ar trebui sa ne preocupe mai mult ceea ce ne aduce la un loc decat ceea ce ne deosebeste.

Pana la urma urmei, daca putem sa fim prieteni cu straini care sunt, ca si noi, astronomi amatori, nu vad de ce sa nu fim tot asa unii cu altii aici, in Romania (cu bune si cu rele asa cum e tara asta si oamenii care o locuiesc).

PS
cei care au mai fost "afara" stiu cata bucurie iti trezeste in suflet sa auzi, cand nu te astepti, vorba romaneasca in preajma ta.

E drept ca dupa aia te cauti repede sa vezi daca mai ai portofel (mai ales daca "romanii" sunt din aia cu doi R Twisted Evil ).

Deci: pace voua !

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 27 Mar 2011 00:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragos.n
Ai deschis cutia Pandorei facand propaganda politica,ai provocat deci aceasta situatie.
Am averizat foarte clar si de mult timp ca nu voi suporta nici un fel de propaganda politica pe forum.
Mai ales pe cea de stanga pe care o faci cu orice prilej.
Cereti scuze pentru aceasta si atunci voi lua in considerare daca sa-mi cer scuze sau nu.
De altfel rubrica Diverse este intesata cu reclamatiile tale,si altii au beneficiat de ele.
Iar simpatiile sau antipatiile mele fata de regimul de la Tiraspol si fata de sustinatorii lor,din fata carora a trebuit sa se refugieze astronomul roman Nicolae Donici,disparut de altfel fara urma, nu au nevoie de aprobarea nimanui.


Din curiozitate insa,de ce se cere ''dreptul'' si nu ''stangul'' la replica?

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
admin
Site Admin
Site Admin


Data inscrierii: 29 Iun 2004
Mesaje: 1893



Localitate: Munich

MesajTrimis: 27 Mar 2011 01:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dragos eu am fost cel care a plimbat aceasta discutie in categoria Diverse si inapoi. Mi s-a parut mai potrivita categoria “Diverse” decat “Observatoare, Cluburi, Institutii”. Avand in vedere insa ca discutia aceasta a derivat dintr-o alta discutie din aceasta categorie (“Scrisoare de protest”) si la cererea ta explicita am mutat-o inapoi, in locul in care ai publicat-o.

Indiferent care au fost motivele ce au dus la injurile respective, acestea nu se justifica mai ales pe un forum public si tehnic si mai ales intr-o discutie in care era nevoie de unitate si suport (cel putin moral) si nu de dezbinare.

Lasand la o parte discutiile ridicole si perimate legate de capitala vs. provincie sau despre propagandele politice si vecinii de mai la est, fac un apel la Mircea Pteancu si Dragos Niculescu sa faca amandoi un pas in fata in rezolvarea conflictului pe o cale decenta si contructiva.
Faceti acest lucru daca nu pentru voi macar de dragul acestei comunitati, care va apreciaza pe amandoi pentru contributiile aduse si implicarea voastra in ultimii ani pe forum.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 28 Mar 2011 13:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnule Pteancu, te rog sa specifici exact unde m-ai vazut dumneata pe mine facand propaganda politica de stanga, sa dai citate, eventual linkuri catre respectivele pasaje de propaganda pe care spui ca o fac mereu.

La fel, te rog sa cauti si acele multe reclamatii facute de mine la rubrica Diverse si sa le arati aici.

In caz contrar, in care nu gasesti astfel de citate, ( si nu ai de unde ), iti recomand cu caldura sa citesti ce scrie in linkul urmator, ca poate ai nevoie de un ajutor de specialitate.

http://www.sfatulmedicului.ro/Schizofrenia...natii_7944

_________________
Dragos N
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Mar 2011 21:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnilor, vă cunosc pe amândoi drept oameni întregi și pasionați de astronomie, cearta asta n-are niciun rost! Mai bine v-ați împăca, v-ați da mâna prietenește și-ați bea ceva împreună! Smile Cu atât mai mult cu cât deja scrisoarea cu pricina ați semnat-o amândoi și poimâine va fi trimisă, numele semnatarilor vor ajunge pe la toate oficialitățile până la Președinție. Probabil va fi cazul să ne susținem în continuare poziția, cu toate forțele, așa că trebuie să conlucrăm și nu să ne pierdem în discuții sterile și certuri fără rost!
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 28 Mar 2011 22:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin, mi-as fi dorit ca aceasta discutie sa nu aiba loc. Dar atata timp cat sunt acuzat de tot felul de nazbatii, care nu au nici o legatura cu realitatea, si nu e nimeni care sa-i MODEREZE pe unii moderatori, care au impresia ca acest forum este toaleta lor personala, nu am ce face. Ori raspund, ori plec de pe forum.

Probabil ca sunt unii care vor sa urmez si eu exemplul multor alti oameni care s-au saturat. Si ii stii si tu pe unii din ei.

_________________
Dragos N
Sus
admin
Site Admin
Site Admin


Data inscrierii: 29 Iun 2004
Mesaje: 1893



Localitate: Munich

MesajTrimis: 30 Mar 2011 00:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dragos, dreptul tau la replica mi s-a parut justificat. Totusi generalizarea pe care ai facut-o anterior nu este chiar corecta. Avem aici de-a face cu un caz izolat, in care evident s-au depasit anumite limite de ambele parti.

Pentru aceste situatii, indiferent ca este vorba despre un moderator sau un membru fara responsabilitati aditionale pe forum, avem reguli de baza care au fost aplicate si au functionat si in trecut (discutii in privat, avertizari, penalizari, excluderi, etc).
Aceste reguli au fost aplicate si in acest caz, prin discutiile avute in privat cu ambele parti si prin stergerea anumitor mesaje deplasate.

Ma rog, nu este corect si justificat a lasa impresia generala ca lucrurile nu sunt sub control la nivel de moderatori, ori ca avem de a face cu nemultumiri de proportii sau ca cineva ar vrea ca tu sa urmezi nu stiu ce exemplu.

Aceasta rafuiala personala si de orgolii se poate termina foarte simplu daca amandoi sunteti dispusi sa faceti acest lucru. Altfel va blamati reciproc in public. Acest lucru este nu doar in defavoarea voastra ci si a forumului si al comunitatii acestuia.
Sus
Mosu'
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Feb 2008
Mesaje: 234



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 31 Mar 2011 10:27 Download mesaj
Titlul subiectului: subscriu la postul admin
Raspunde cu citat (quote)

Corect admin, mai ales ca , indiferent de parerile personale, dreptul la replica nu include recomandari medicale cu alt titlu decat jignire decat daca ai o calificare in domeniu si ai vazut pacientul, iar in acest caz deontologia profesionala necesita respectarea secretului profesional si a dreptului la intimitate.
Oricum, e bun pentru ambele parti un citat din Asimov, "Vehemența nu garanteaza adevărul" astfel incat subscriu si la poziția lui Erwin care propunea impăcarea pe baza respectului reciproc.
Părerea mea. Si e din pozitia cuiva care a semnat si el o anumită scrisoare, a suferit si inca mai sufera din cauza ex si neo-reprezentantilor fostului PCR și a făcut rate pentru a achiziționa instrumente pe care le pune gratuit la dispozitia elevilor si a trecătorilor in anumite ocazii.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatoare, Cluburi, Institutii

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact