Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M27_05-07-08.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224843
Numar de utilizatori inregistrati: 2838
Cel mai nou utilizator inregistrat: Andrei1989
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Diferente intre monturile EQ5 si NEQ5?


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Monturi/Trepiede

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2007
Mesaje: 1269



Localitate: Fuerstenfeld

MesajTrimis: 10 Mar 2011 12:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru LXD75 - chiar daca este in comparatie cu EQ-6 Pro - vezi topicul
http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=19729#19729
Pentru incarcaturi mici eu personal as opta pe LXD75 insa cu amendamentul: atentie la motoare sunt destul de sensibile, sau in perioada in care l-am folosit cel putin erau.. in acea perioada citisem multe topicuri care raportau probleme cu motoarele. Nu fac pe carcotasul insa prefer sa te avertizez.
Pentru CG5 cred ca ar fi bine daca s-ar baga Vlad (Alicante) daca nu m-a insel el a avut o asemenea montura... poate ii trimit un mesaj pe aceasta tema.
Sus
Vlad
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Sep 2008
Mesaje: 691



Localitate: Alicante

MesajTrimis: 11 Mar 2011 02:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

HEQ5, CG5 , LXD75, EQ5, toate au aceeasi sarcina maxima utila - desi in functie de cine o vinde, poate sa apara mai mult sau mai putin. Greutatea maxima ar fi in jur de 16 kilograme, insa pentru ap., cam 10 ar fi limita pentru un sistem compact (design compact, gen refractor sau sau sct mic plus reductor), sau ceva mai putin, 3-4 kile mai putin daca este un tub mai lung.
In general, HEQ5 (sau NEQ5) este considerata mai buna din punct de vedere mecanic, adica eroare periodica mai mica si corectii in dec mai suave.LXD75 este deja un pic cam veche si nu are port de autoghidaj st4, un prieten are montura asta si treb sa te joci cu varianta veche de ascom (4.1, cea facuta pt Windows 2000) ca sa mearga driverul generic LXD cu programul PHD, dn punctul meu de vedere cam complicat.
CG5 este varianta cea mai buna in ceea ce priveste raportul pret-calitate, insa si cea mai zgomotoasa - desi LXD75 nu este prea departe, dar daca asculti zumzuitul surd al unei HEQ5, cam orice o sa ti se para zgomotos dupa! Montura asta am avut-o eu pana am trecut pe eq6. O foloseam cu un tub newton de 8" f5 (un metru lungime), plus camera. Ca sa reduc greutatea, foloseam o luneta de ghidaj de 50mm (fosta luneta cautatoare). Cu acest set up, am obtinut ceva rezultate din cand in cand , mai mult dupa ce am umblat la montura si i-am facut ceva imbunatatiri. Software-ul monturii insa este (mult) superior celui de la Skywatcher (Synscan si Skyscan), si mai user-friendly decat Autostarul.Compatibil cu ultima platforma ASCOM, si suport nativ in multe programe de planetariu. Pe langa asta are si port ST4 de autoghidaj.
Tubul pe care il aveam eu era prea mult pentru montura asta, prea greu si prea mare, si chiar si asa, uneori, am obtinut ceva rezultate decente. In acelasi timp, am putut observa aceeasi montura la un prieten din asociatie, care o folsoea cu un refractor de 100mm f9!, ieseam amandoi la observatii si a lui mergea perfect 80% din ocazii.
Concluzia mea: cu ceva imbunatatiri, montura merge bine cu tuburi de pana la 8-900mm focala daca greutatea totala nu depaseste 7-8 kile. Intre timp am vandut montura , iar prezentul posesor o foloseste cu un newton mai mic, de 150m f5 si un tub de ghidaj micut de 60mm, si obtine rezultate bune in expuneri de pana la 10 minute, cu o dslr grea cu sistem de racire atasat.
Imbunatatirile aduse au fost:

- Slefuirea melcului , coroanei si a rotii dintate (cat s-a putut), in RA
- Pe axa DEC, in afara de cele de mai sus, trebuie slefuite toate suprafetele de contact. Montura asta nu are rulmenti pe axa DEC, totul merge pe frictiune, asa ca trebuie sa te asiguri ca este bine slefuita si unsa altfel iti apare "frictiunea statica" (stiction in engleza, asta a fost principala mea problema), si ghidajul merge in "dinti de ferastrau"
- Schimbat rulmentii de pe melc in ambele axe cu unii ceramici ,de calitate superioara, luati de pe deepspaceproducts.com
- Substituirea lubricantul de fabrica cu unul superior pe baza de litiu, alb.
- Reglat bine tensiunea melcului pe coroana, in special pe axa DEC

Cu modificarile de mai sus montura a mers mult mai bine. Am vandut-o unui prieten asa ca o vad des, cam in fiecare iesire, si observ ca in 10 minute la 750mm de focala, stelele ies perfect rotunde cu o Nikon D40x sau o Canon 400d cu racire, ghidaj cu tub Lunatico de 60mm f5 si qhy5. Insa acest tub newton cantareste cam jumatate din cat avea newtonul meu.
Iti las mai jos niste poze, una cu tot setup-ul complet (intr-o noapte de umezeala normala! ), si doua cu graficul meu cu acest set-up, inainte si dupa de modificari, in prima se vad efectele frictiunii statice.



grafico.jpg
 Descriere:
Grafic dupa modificari, ghidaj 50mm f5, qhy5
 Marime fisier:  26.46 kb
 Vizualizat:  de 2879 ori

grafico.jpg



graph.jpg
 Descriere:
Grafic inainte de imbunatatiri, ghidaj 50mm f5 + qhy5
 Marime fisier:  56.14 kb
 Vizualizat:  de 2879 ori

graph.jpg



cg5.JPG
 Descriere:
CG5+Newton 200mm f5 si accesorii
 Marime fisier:  402.39 kb
 Vizualizat:  de 2879 ori

cg5.JPG


Sus
eolloe
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2011
Mesaje: 226

Motto: Eu cand vreau sa fluier, fluier!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Mar 2011 11:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc tuturor.

Deja ma interesez de un CG-5. Sper sa fie alegerea corecta la nivelul asta de pret.

@Vlad

Cam acelasi echipament ca al prietenului tau vreau si eu sa folosesc.

M-am uitat si la un sistem de racire http://ghonis2.ho8.com/rebelmod450d16c.html Probabil ca vor fi cam pe la aceeasi greutate cu ceea ce ai descris tu.
Sus
Vlad
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Sep 2008
Mesaje: 691



Localitate: Alicante

MesajTrimis: 11 Mar 2011 15:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

asta este o varianta.
Prietenul de care iti vorbesc a optat sa mearga pe varianta de mai jos,
http://gadgets.softpedia.com/news/Canon-30...43-01.html

cu doua celule peltier una peste alta. La asta a mai adaugat un circuit pwm cu o sonda si un termometru ca sa stabilizeze temperatura si deocamdata o mentine fix la aprox 20 grade sub ambient.
Pe langa asta trebuie sa adaugi un sistem anti condensare, el are unul identic cu al meu pe dsi ii pro, o mica pompa de aer (ca cele care se folosesc la acvarii) cu un borcan plin (in cazul nostru) de clorura de calciu ca sa absoarba umezeala, si un furtunas mai mic introdus in camera senzorului.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Monturi/Trepiede Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact