Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
2.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224013
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Flat-uri


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

AstroFoto - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2007
Mesaje: 1269



Localitate: Fuerstenfeld

MesajTrimis: 14 Feb 2011 20:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, e bine asa cum ai facut.
Flat-ul este de fapt un cadru ajutator sa zic asa, cu ajutorul lui putem corecta eroriile opticii, indiferent ca este vorba de vigneta sau de praf pe suprafata senzorului, filtrului sau al opticii. Chiar daca pare simplu de obtinut, pentru obtinerea unui flat de calitate conditia care trebuie respectata este cea de intensitate constanta (hai sa zicem ca o putem denumi si luminozitate) a imaginii.
Daca folositi un flat box sau o suprafata uniform iluminata atunci determinarea expunerii optime este relativ simpla (deoarece conditiile raman in general constante) nu acelasi lucru se poate spune cand pentru obtinerea flaturilor folosim cerul in sine.
In cazul cerului avem doua momente cand flaturile se pot obtine si anume in zori si in amurg (daca camera este mai putin sensibila Smile atunci se poate testa si obtinerea de flaturi si in decursul zilei) si pe de alta parte trebuie avut in vedere ca Soarele sa se afle la circa 90° fata de axa opticii (eliminam complet astfel reflexii sau lumina parazitara pe langa focusor de exemplu). Pe de alta parte pentru amurg respectiv zori Soarele in mod optim trebuie sa se gaseasca la circa 7-8° sub orizont astfel aveti suficient timp pentru a obtine cel putin 10 flaturi considerand un timp mediu de download de 20-25 de secunde.
Pe de alta parte durata unui flat nu poate sa fie prea mare deoarece astfel veti fi nevoiti sa faceti flat-darks deci dark-uri pentru flat-uri iar aici se complica treaba deoarece expunerea din flat va fi sigur cu virgula de genul 14,656 secunde iar pe de alta parte se introduce (parerea mea) zgomot suplimentar in imagine ceea ce duce la flat-uri cu randament redus.
ATENTIE! Flat-ul are intensitate constanta insa durata de expunere variabila de exemplu pentru 22.000 ADU (cam atat folosesc eu) primul flat are circa 30 de secunde ultimul circa 10-15 minute mai tarziu se invarte in jurul valorii de 2 secunde, deci fereastra de achizitie pentru flaturi este destul de stransa.
Pe de alta parte cu cat campul vizual al camerei este mai mare cu atat va fi mai dificil de obtinut un sky-flat deoarece se introduce prin flat un sky-gradient care se poate scoate insa presupune de exemplu 3 cadre pe o parte a meridianului si 3 cadre pe cealalta parte apoi medierea celor 6 cadre.

Daca exista interes putem continua discutia insa sper ca nu v-am speriat prea tare cu aceasta tema.
Sus
sabin fota
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 09 Iul 2008
Mesaje: 747

Motto: Nihil Sine Deo

Localitate: Drobeta Turnu Severin

MesajTrimis: 15 Feb 2011 08:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Emil Kolbert a scris:
Da, e bine asa cum ai facut.
Flat-ul este de fapt un cadru ajutator sa zic asa, cu ajutorul lui putem corecta eroriile opticii, indiferent ca este vorba de vigneta sau de praf pe suprafata senzorului, filtrului sau al opticii. Chiar daca pare simplu de obtinut, pentru obtinerea unui flat de calitate conditia care trebuie respectata este cea de intensitate constanta (hai sa zicem ca o putem denumi si luminozitate) a imaginii.
Daca folositi un flat box sau o suprafata uniform iluminata atunci determinarea expunerii optime este relativ simpla (deoarece conditiile raman in general constante) nu acelasi lucru se poate spune cand pentru obtinerea flaturilor folosim cerul in sine.
In cazul cerului avem doua momente cand flaturile se pot obtine si anume in zori si in amurg (daca camera este mai putin sensibila Smile atunci se poate testa si obtinerea de flaturi si in decursul zilei) si pe de alta parte trebuie avut in vedere ca Soarele sa se afle la circa 90° fata de axa opticii (eliminam complet astfel reflexii sau lumina parazitara pe langa focusor de exemplu). Pe de alta parte pentru amurg respectiv zori Soarele in mod optim trebuie sa se gaseasca la circa 7-8° sub orizont astfel aveti suficient timp pentru a obtine cel putin 10 flaturi considerand un timp mediu de download de 20-25 de secunde.
Pe de alta parte durata unui flat nu poate sa fie prea mare deoarece astfel veti fi nevoiti sa faceti flat-darks deci dark-uri pentru flat-uri iar aici se complica treaba deoarece expunerea din flat va fi sigur cu virgula de genul 14,656 secunde iar pe de alta parte se introduce (parerea mea) zgomot suplimentar in imagine ceea ce duce la flat-uri cu randament redus.
ATENTIE! Flat-ul are intensitate constanta insa durata de expunere variabila de exemplu pentru 22.000 ADU (cam atat folosesc eu) primul flat are circa 30 de secunde ultimul circa 10-15 minute mai tarziu se invarte in jurul valorii de 2 secunde, deci fereastra de achizitie pentru flaturi este destul de stransa.
Pe de alta parte cu cat campul vizual al camerei este mai mare cu atat va fi mai dificil de obtinut un sky-flat deoarece se introduce prin flat un sky-gradient care se poate scoate insa presupune de exemplu 3 cadre pe o parte a meridianului si 3 cadre pe cealalta parte apoi medierea celor 6 cadre.

Daca exista interes putem continua discutia insa sper ca nu v-am speriat prea tare cu aceasta tema.


Discutia este foarte interesanta si foarte utila dar cred ca ar trebui tinuta pe un alt topic
De exemplu, pentru M42 am tras urmatoarele cadre
-light frames 13 x 210 ", 10x30 " si 3x120 " din care le-am scos pe cele de 120 " si unul ratat de 30"
-dark frames 13x210" , 10x30" si 3X120"
-bias frames 20X 1/8000 "
-flat frames 13x Av cu filtru si 13x Av fara filtru ca sa fiu sigur ca nu gresesc (daca stiam k imi trebuie doar cele cu filtru nu mai pierdeam timpul cu cele fara filtru) si le-am luat cam asa: in mijlocul campului, am fus o punga alba (nu trensparenta) pe obiectivul lunetei si am indreptat-o spre farurile masinii, am defocalizat pana am obtinut un camp luminos uniform si pe functia Av am tras cadrele
-dark flat frames in aceeasi pozitie ca si mai sus doar k am pus capacul pe obiectivul lunetei si am tras acelasi numar de cadre

Asta as vrea sa citesc aici, exemple concrete din practica ca sa avem ce invata Wink


Numai bine!

_________________
http://sabinfota.ro


Ultima modificare efectuata de catre sabin fota la 15 Feb 2011 18:39, modificat de 1 data in total
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 15 Feb 2011 08:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

bune detaliile, felicitari, daca tot vorbind de flat-uri, scopul lor este eliminarea gradientului/vignetarii si a prafului de pe senzor (acest ultim punct cred ca este mai putin relevant), insa cum se iau flat-urile in cazul unei iluminari a cerului (poluare luminoasa) tip 'gradient'? Obiectul fotografiat se deplaseaza pe cer destul de mult, dar gradientul ramane aproape la fel.
la setup-ul meu (ed80 cu canon 400d), vignetarea sau praful de pe senzor sunt irelevante in comparatie cu acest gradient cauzat de orasul Cluj.
Sus
Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2007
Mesaje: 1269



Localitate: Fuerstenfeld

MesajTrimis: 15 Feb 2011 09:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Flat-urile NU se defocalizeaza, nu e voie modificarea orientarii camerei precum si al punctului de focus, daca se modifica focusul se modifica automat si diametrul aparent pe senzor al particulelor de praf!

@Auriga
in acest caz cred ca una dintre putinele solutii viabile este creearea unui flat artificial din cadrele light, aplici un blur cu valoare de circa 30 pixeli pe imaginea stackata sau pe fiecare cadru brut (valoarea exacta este corecta atunci cand remarci ca iti din dispar stelele si obiectul fotografiat) iar din histograma reglezi pana cand are aspectul unui flat. Il aplici ca leyer cu optiunea diference (daca nu ma insel Smile si mie imi mai joaca memoria feste).
Daca aplici blur-ul pe imaginea stackata sau pe cadrele brute poti stabili doar prin testare, este posibil sa poti obtine rezultate bune mergand doar pe imaginea stackata insa nu pot garanta acest lucru.
Pe de alta parte daca gradientul este de la oras atunci sigur nu este fix, chiar daca pare fix, obiectul se misca pe cer, culmea ar fi sa se miste si Clujul Laughing atunci trebuei sa faci aceasta operatie pentru fiecare cadru in parte.
Sus
sabin fota
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 09 Iul 2008
Mesaje: 747

Motto: Nihil Sine Deo

Localitate: Drobeta Turnu Severin

MesajTrimis: 15 Feb 2011 09:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Emil Kolbert a scris:
Flat-urile NU se defocalizeaza, nu e voie modificarea orientarii camerei precum si al punctului de focus, daca se modifica focusul se modifica automat si diametrul aparent pe senzor al particulelor de praf!

@Auriga
in acest caz cred ca una dintre putinele solutii viabile este creearea unui flat artificial din cadrele light, aplici un blur cu valoare de circa 30 pixeli pe imaginea stackata sau pe fiecare cadru brut (valoarea exacta este corecta atunci cand remarci ca iti din dispar stelele si obiectul fotografiat) iar din histograma reglezi pana cand are aspectul unui flat. Il aplici ca leyer cu optiunea diference (daca nu ma insel Smile si mie imi mai joaca memoria feste).
Daca aplici blur-ul pe imaginea stackata sau pe cadrele brute poti stabili doar prin testare, este posibil sa poti obtine rezultate bune mergand doar pe imaginea stackata insa nu pot garanta acest lucru.
Pe de alta parte daca gradientul este de la oras atunci sigur nu este fix, chiar daca pare fix, obiectul se misca pe cer, culmea ar fi sa se miste si Clujul Laughing atunci trebuei sa faci aceasta operatie pentru fiecare cadru in parte.


deci singura solutie ar fi construirea unui lightbox ... o sa ma apuc cat de curand sa fac unul .... va tin la curent

_________________
http://sabinfota.ro
Sus
sabin fota
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 09 Iul 2008
Mesaje: 747

Motto: Nihil Sine Deo

Localitate: Drobeta Turnu Severin

MesajTrimis: 24 Feb 2011 00:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sabin fota a scris:


deci singura solutie ar fi construirea unui lightbox ... o sa ma apuc cat de curand sa fac unul .... va tin la curent


și după cum spuneam .....

Materialele le-am procurat de pe internet, sunt materiale pentru machete, strat de spumă poliuretanică acoperită pe ambele fețe de hârtie, are greutate mică și este foarte ușor de prelucrat.
Paravanele pentru dispersia luminii sunt făcute din hârtie cerată (hârtie de calc) pe care o găsiți la librărie.
Sursa de lumină este o lampă rotundă cu 3 leduri care se aprinde prin apăsare. Aici mai am de lucru pentru că vreau să o modific pentru a-i atașa un întrerupător extern, sau să fac o sursă separată cu leduri, revin aici cu precizări ......

PS: @Laurentiu cred ca ar trebui mutat la Self-made/Constructii/Reparatii



IMG_5184_resize.JPG
 Descriere:
imagine test
 Marime fisier:  106 kb
 Vizualizat:  de 3437 ori

IMG_5184_resize.JPG



P1040837_resize.JPG
 Descriere:
test cu sursa de lumina
 Marime fisier:  177.08 kb
 Vizualizat:  de 3437 ori

P1040837_resize.JPG



P1040847_resize.JPG
 Descriere:
test cu sursa de lumina
 Marime fisier:  49.9 kb
 Vizualizat:  de 3439 ori

P1040847_resize.JPG



P1040832_resize.JPG
 Descriere:
pe refractor
 Marime fisier:  172.56 kb
 Vizualizat:  de 3439 ori

P1040832_resize.JPG



P1040826_resize.JPG
 Descriere:
asamblare preliminară
 Marime fisier:  208.47 kb
 Vizualizat:  de 3440 ori

P1040826_resize.JPG



P1040825_resize.JPG
 Descriere:
schiță
 Marime fisier:  192.06 kb
 Vizualizat:  de 3441 ori

P1040825_resize.JPG



_________________
http://sabinfota.ro
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 24 Feb 2011 08:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

chestia cu blur o stiam dar in cadrul unui obiect extins si luminos deja ai de lucru la ajustarea fiecarui cadru. lightboxul mi se pare inutil cand avem gradient indus de domuri de poluare luminoasa. am sa incerc cu softuri care stiu de extragerea backgroundului desi asta o faceam doar dupa stackare, acum voi incerca pe fiecare cadru de light.
Sus
Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2007
Mesaje: 1269



Localitate: Fuerstenfeld

MesajTrimis: 24 Feb 2011 09:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Flat-box-ul nu are treaba cu gradientii de genul surse de lumina exterioare tip dom de lumina sau produsi de o stea cu luminozitate mare aflata in apropierea FOV-ului, este doar o varianta mai flexibila pentru obtinerea cadrelor de tip flat. In cazul flat-box-ului nu mai sunt atat de legat de factorii meteorologici adica pot face flat-uri chiar si cand cerul s-a innorat.
Blur-ul sta la baza flat-ului sintetic, eventual dati o cautare pe net dupa syntetic flat, poate gasiti informatii care v-ar ajuta.
Repet flat-ul pe ansamblu nu are treaba cu gradientii produsi prin surse externe (poluare luminoasa, stele langa FOV etc) se rezuma la corectarea erorilor produse prin vignieta, praf si erori mecanice cum ar fi o pozitionare incorecta a focusorului. Pentru obtinerea flat-ului orientarea telescopului se schimba in cazul sky flat-urilor sau se acopera optica cu flat box-ul.
Pe de alta parte pentru cazul in care in cadre este introdus gradient produs de domuri de lumina raman la parerea ca in acest caz fiecare cadru trebuie prelucrat individual, lucrul pe imaginea stackata nu produce rezultate bune.
Pentru extragerea backgroud-ului Pixinsight are o functie de acest gen foarte bine pusa la punct.
Pe de alta parte este necesara stabilirea valorii optime ADU pentru camera care o detineti deoarece un ADU de 22.000-25.000 este poate optim pentru CCD insa poate produce efecte neborite pe DSRL.
Cum ati facut determinarea ADU-ului?

Emil
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   AstroFoto - avansati

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact