Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
11102008348.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224024
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Definitii


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Glosar / Dictionar tehnic

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Cristian Monea
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Dec 2008
Mesaje: 544



Localitate: Pitești

MesajTrimis: 24 Feb 2009 18:23 Download mesaj
Titlul subiectului: Definitii
Raspunde cu citat (quote)

Poate cineva să-mi explice următorii termeni: acromat, apocromat, coma, coma corector, (montură) HEQ (ce însemnă H), (abatere) PV (în front de undă), focalreducer. Mulțumesc anticipat!
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 24 Feb 2009 19:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acromat se numeste un sistem optic care rezolva problema aberatiilor cromatice. Aberatiile cromatice apar la marginea campului unei lentile (biconvexe) din cauza ca marginile se comporta ca niste prisme. Pentru a rezolva aceasta problema se foloseste un sistem compus dintr-o lentila biconvexa si un menisc convex-concav care in plus sunt din sorturi diferite de sticla cu indici de refractie diferiti (in principiu crown-flint). Sistemul nu rezolva problema in totalitate astfel incat se ajunge la sistemele apocromate care in principiu sunt compuse din trei lentile care ... si mai complicat Smile Coma este o aberatie care se manifesta tot la marginea campului unui obiectiv prin fapul ca stelele (care ar trebui sa apara ca puncte) apar ca niste comete, adica alungite. Coma corector este un sistem optic (poate sa fie doar o lentila) care corecteaza aceasta asazisa "aberatie de sfericitate". H din HEQ banuiesc ca vine de la HIGH, adica mai buna, adica "ia scoate tu mai multi bani" Smile PV inseamna Peak to Valey, adica se refera la eroarea maxima a unei suprafete optice, de la abaterea cea mai "inalta" pana la abaterea cea mai "joasa" (scobita) spre deosebire de RMS care este o abatere medie. Focal reducer este un sistem optic care scurteaza focarul unui alt sistem optic la care se ataseaza. Oare de ce or avea unii nevoie sa aiba focar mai scurt adica marire mai mica Rolling Eyes Pai de exemplu pentru a avea un instrument mai scurt Smile sau pentru a avea un camp mai mare Very Happy
Sus
wolf
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Mai 2009
Mesaje: 2



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Mai 2009 14:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma scuzati, am si eu niste nelamuriri, daca pot fi ajutat:
- ce se intelege prin distanta oculara;
- ce se intelege prin relief ocular.
Multumesc mult!
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 30 Mai 2009 15:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

H din HEQ vine de la Heavy adica greu. Si intradevar HEQ 5 este in doua sensuri mai grea decat EQ 5. EQ 5 cantareste 4kg (corpul monturii, fara trepied si contragreutati), si poate tine in conditii vizuale bune 9kg (evident, poate fi fortata si la mai mult, dar cu riscul unei uzuri mai rapide). Corpul lui HEQ 5 cantareste 10kg si tine vizual 13kg. Pentru foto, mai ales de lunga durata, nuse recomanda decat 2/3 din greutatea pentru vizual, sau chiar mai putin. DEosebirile nu se termina aici. HEQ 5 vine cu motoare incluse si integrate in corp, in timp ce la EQ 5 ele sunt optionale si se monteaza in afara corpului. Asta si pentru ca ambele sunt copii ale unor monturi de provenienta diferita, EQ 5 este facuta dupa Vixen Grand Polaris, sau GP, in timp ce HEQ 5 e facuta Takahashi EM 10.
_________________
Dragos N
Sus
Cristian Monea
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Dec 2008
Mesaje: 544



Localitate: Pitești

MesajTrimis: 30 Mai 2009 16:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mersi pentru completare. Lămuririle cu privire la distanta oculară și relief-ul ocular le așteptăm de la cunoscători Very Happy.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 30 Mai 2009 21:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Relieful ocular este distanta dintre ochi si lentila externa (numita corect, lentila de ochi, spre deosebire de lentila de camp, care este in celalalt capat al ocularului, spre telescop deci intern), la care apare in campul vizual al ochiului tot campul oferit de ocular, deci tot FOV-ul. La ocularele Plossl cu focale scurte, aceasta distanta este foarte mica, chiar 4mm, ceea ce face ca observatorul sa stea cu ochiul lipit de ocular, lucru neplacut, mai ales iarna. Si nu sunt singurele care au aceasta problema. Apare si la orthoscopice, si la altele.

Distanta oculara este, daca nu ma insel, distanta dintre ochii omului. Este diferita de la om la om, si pentru asta sunt acele reglaje de pe binocluri si alte aparate care permit vedere binoculara

_________________
Dragos N


Ultima modificare efectuata dragos.n la 30 Mai 2009 21:36, modificat de 2 ori in total
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 30 Mai 2009 21:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Abatere PV in front de unda.

Asa cum bine a explicat Doru, abaterea PV, sau cum mai este intalnita, P/V, sau PTV (Pick To Valley) masoara diferentele dintre cel mai inalt punct si cel mai jos punct al unei suprafete polizate optic.

Acum apar doua situatii diferite.

La o oglinda, daca suprafata are un P/V=4, deci in valori zecimale P/V= 0,25, lumina fiind reflectata, frontul de unda al ei va avea un P/V =0,5, deoarece lumina strabate aceeasi diferenta de drum, intre cea mai inalta pozitie si cea mai joasa, de doua ori, si abaterea se va dubla. Avem deci in cazul oglinzilor un P/V de suprafata, si unul de front de unda, cel de al doilea fiind de doua ori mai mare. De aceea, fabricantii, unii din ei specifica ce fel de P/V au la oglinzi unul Surface sau unul WaveFront. E clar ca daca unul spune ca oglinda lui are un P/V=8 Surface, si spune ca oglinda e de foarte mare calitate, minte, pentru ca aia e de fapt o oglinda cu P/V=4 Wave Front, adica una bunutza, dar nu foarte buna.

Lucrurile stau diferit la refractoare, unde P/V-ul front de unda si cel de suprafata, pentru aceeasi lentila, sunt egale. De aceea, refractoarele sunt mai tolerante la erorile de polizare decat oglinzile.

_________________
Dragos N
Sus
wolf
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Mai 2009
Mesaje: 2



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Iun 2009 18:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru explicatie.
Am intrebat cele de mai sus deoarece voiam un termen romanesc, consacrat, pentru eyes relief
Eu stiam ca distanta dintre ochii omului se numeste distanta pupiulara.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 04 Iun 2009 01:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poate am facut eu o confuzie. Unde ai intalnit termenul de distanta oculara?
_________________
Dragos N
Sus
Mizuko
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Ian 2011
Mesaje: 3



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Ian 2011 18:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bună seara! În căutările mele de articole din domeniul astronomiei și definiții pentru diverși termeni astronomici, am dat de acest forum, și-am zis să vă cer ajutorul la câțiva termeni la care m-am împotmolit.

Așadar, mă poate ajuta cineva cu o definiție, sau echivalentul în limba română pentru accretion disk și anti-tail?

Și, de asemenea, îmi puteți recomanda vreun dicționar astronomic bun? Sau știți cumva dacă există un dicționar astronomic englez-român?

Mulțumesc anticipat.
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3987



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 16 Ian 2011 21:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

accretion disk = disc de acretie (poti citi chiar aici pe blog cateva chestii: http://www.astronomy.ro/fenomenul-de-acret...e_597.html )

anti-tail = anti-coada, e termenul folosit frecvent (gasesti pe internet destul de multe informatii, dar nu cred ca in romana: http://en.wikipedia.org/wiki/Antitail )

Despre dictionarele de care zici, nu cred ca exista roman-englez dedicat pe termeni astronomici. Stiu ca exista un "Dictionar de astronomie si astronautica" de Calin Popovici , G. Stanila , E. Tifrea , Fl. Zaganescu aparut prin '77, dar nu stiu pe unde-l poti gasi.
Sus
Mizuko
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Ian 2011
Mesaje: 3



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Ian 2011 19:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mulțumesc pentru răspuns și ajutor.

Mă interesează o definiție cât mai oficială a acestor termeni în română pentru că lucrez la un glosar de termeni englez-român pe domeniul astronomiei, și nu am voie sa pun o definiție de pe wikipedia sau tradusă de mine din engleză...
Mă poate îndruma cineva către o carte (sau mai multe) de astronomie care să conțină atât termeni specifici, cât și, sau mai ales, definiția lor?

Mulțumesc anticipat.
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 18 Ian 2011 20:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dicționrul de astronomie și astronautică apărut în '77 sub coordonarea lui Călin Popovici, îl am în două exemplare, dă-mi o adresă pe PM și ți-l trimit dacă te interesează.
_________________
mihai
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Glosar / Dictionar tehnic

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact