Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
P2040114.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224480
Numar de utilizatori inregistrati: 2832
Cel mai nou utilizator inregistrat: ALEXION
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

OSLO


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Optica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 10 Ian 2011 17:01 Download mesaj
Titlul subiectului: OSLO
Raspunde cu citat (quote)

De curand am inceput sa invat sa lucrez cu varianta EDU a OSLO. Am facut cateva exemple din ghidul de utilizare si m-am lamurit in mare "cum merge".
Primul proiect complet independent pe care l-am facut e un obiectiv Fraunhofer de 5" f/15. M-am jucat putin si la partea de optimizare.
Apelez la cei care utilizeaza acest program sa-si arunce un ochi pe fisierul OSLO atasat (la fisierul 5inch f15 FH-len.jpg inlocuiti extensia .jpg cu .len). Am nevoie de orice fel de comentarii legate de imbunatatirea obiectivului sau orice alte observatii.
Multumesc anticipat.



127mmf15FH.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  148.63 kb
 Vizualizat:  de 5713 ori

127mmf15FH.jpg



127mmf15FH-spot.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  147.88 kb
 Vizualizat:  de 5713 ori

127mmf15FH-spot.jpg



5inch f15 FH-len.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  576 bisi
 Vizualizat:  de 5713 ori

5inch f15 FH-len.jpg


Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5506

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Ian 2011 18:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Hopa ... creste concurenta Shocked
Eu unul ma bucur Very Happy

Nu stiu daca ma pricep sa descarc ultimul fisier asa cum ai zis dar pana atunci pot comenta putin pe cele doua grafice.
Se vede clar ca e o optimizare bruta facuta de masina:
In primul rand esti in focus monocromatic.
La acromate ajuta sa faci focus policromatic pentru a vedea simetria de dezvoltare a comei si astigmatismului fata de planul focal real.
Pentru asta folosesti comenzile: evaluate/autofocus/minimum on-axis spot size(policromatic)
In al doilea rand se vede ca nu ai balansat astigmatismul, planul focal real nu e drept ci curb asa ca trebuie sa actionezi in consecinta.
In al treilea rand obiectivul este subcorectat pe sfericitate, incearca sa te joci manual cu R2 si R3 asa cum am scris in topicul despre corectia aberatiei de sfericitate la acromate.
Se mai vede si o subcorectie pe culoare datorata in mare parte sfericitatii (albastru mai apropiat de verde decat rosu).
Aceasta subcorectie eu am numit-o raspuns cald (vezi acelasi topic amintit mai sus).
Si mai e ceva, pe diagrama spoturilor se vede o usoara dezvoltare a comei.
Asta inseamna ca nu ai ales bine R1 sau ca ai dat-o drept variabila la optimizare.
Spre deosebire de zemax, oslo intra in balarii daca dai variabila pentru R1 la optimizarea unui dublet acromat.
In consecinta e bine sa calculezi tu valoarea R1 pentru sticlele si focala date si la optimizare sa o lasi ca parametru fix.

Spor!

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 10 Ian 2011 18:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mi-ar parea bine sa ajung sa te concurez, dar slabe sansele (si sunt optimist cand spun asta Laughing ).

Optimizarea am facut-o cu "slider wheel".
O sa corectez partea cu focusul. Sincer sa fiu, mi se parea ceva in neregula, dar nu stiam de unde e.
M-am jucat manual cu R2 si R3, dar si cu R1 si spatierea dintre lentile. Acuma vad ca am facut rau sa ma joc cu R1, o s-o las in pace. Citisem pe undeva ca la finalul fabricarii unui obiectiv, se actioneaza asupa R1 pentru a aduce obiectivul in parametri.

Multumesc mult, ma intorc la sapat Laughing .
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5506

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Ian 2011 19:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Smile Esti prea modest, cu putina staruinta ai sa vezi ca nu e complicat deloc.
Astept de mult o astfel de concurenta.

R1 nu este in general critica insa modificarea ei induce usor coma (care poate fi partial corectata din R4).
Tot din R4 poti jongla putin si acromatizarea (corectia pe culoare).
R2 si R3 sunt critice iar raportul lor determina in mare parte corectia sfericitatii policromatice.
Recomandarea mea ar fi sa incerci optimizari manuale, merge mai greu dar incepi sa "simti" mai bine obiectivul la care lucrezi.
In plus de asta primul obiectiv nici nu trebuie sa iasa bine, ci doar sa iasa Smile
Lasand masina sa optimizeze ai sa ramai multa vreme strain de rezultatul ei.

Spor!
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3541



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 10 Ian 2011 20:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mult mai bine de atat nu se poate obtine cu sticla ce ai folosit (banuiesc F2 si Bk7)decat daca vrei pe anumita culoare sa ai strehl mai mare.
pune un f2 cu N-PK51 sa vezi ca iese mult mai bine , macar in proiect sa arate bine daca in realitate e scump .
in zemax eu rar caut sa fac modificari manual in tabel , actionez manual totusi in Merit function editor unde sunt infinite posibilitati de a cere optimizare la comanda proiectantului.
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 11 Ian 2011 11:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu sunt modest Silviu, sunt un optimist informat Laughing (adica un pesimist, vorba bancului). Din punctul meu de vedere, aproape toata lumea e in stare sa apese niste butoane. Esentialul e insa sa stii pe ce butoane sa apesi si de ce. Ar mai fi nevoie si de experienta. Eu mai am mult de sapat la ultimele doua aspecte Smile .

Te rog sa-mi explici ce intelegi prin optimizare manuala. "Slider-wheel" te lasa sa iti alegi niste variabile pe care le tot modifici urmarind ce se intampla cu obiectivul. Nu e un proces iterativ automatizat.
Ce ma cam enerveaza la OSLO e ca nu poti alege la optimizare "slider-wheel" razele obiectivului ca variabile, singura varianta e sa le modifici direct in tabel.

Sticlele folosite sunt BaK1 si F2. O sa incerc si varianta F2 cu N-PK51. Ma duce cu gandul la un obiectiv Steinheil dupa cum ai pus sticlele.

Intrebare: in OSLO e mai bine sa folosesc autofocusul "minimum on-axis spot size (polychromatic)" sau "minimum on axis RMS OPD (polychromatic)"? Eu l-am gasit pe ultimul folosit intr-un exemplu din Ghidul utilizatorului.

O sa incerc si o procedura de design ca cea descrisa in "Telescope Optics" sa vad ce iese. Deocamdata sunt la stadiul "Mai e mult pana e gata obiectivul?", "Taci si sapa!" Laughing Laughing Laughing .
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5506

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Ian 2011 12:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnu' optimist informat, am mai spus odata ca nu e complicat si imi mentin afirmatia Smile
Faptul ca ai nevoie de mai multa experienta si lucru efectiv il poti considera ca un privilegiu (evident daca iti place ceea ce faci).

Optimizare manuala e cumva pretentios spus, eu lucrez direct in fereastra de editor a lentilei, acolo modific direct (cu manuta) razele de curbura, apertura, campul, sticlele folosite, optiunile speciale, etc.
Cand ma impotmolesc sau nu-mi place unde ajung dau si o optimizare automata cu "Generate error function- Genii ray aberration" apoi imi stabilesc singur variabilele si conditiile de optimizare.
Este important sa nu dai variabile de-a valma pentru ca nu mai poti urmari transformarea de dupa optimizare.
Sigur ca de amorul artei poti incerca si sticle mai deosebite dar mai mult ca sigur aceste proiecte vor ramane "pe hartie" cum se spune.
Daca vrei sa incerci PK51 (sau mai bine PK52 sau FK51) poti merge pe combinatia cu KZFS2 sau KZFS4 sau KF9 pentru rezultate foarte frumoase.
La autofocus poti alege pe care il vrea muschiul tau numai policromatic sa fie.
Oricum niciunul din ele nu e focusul cel adevarat dar esti cumva pe aproape.
Spor!
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 11 Ian 2011 13:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc de sugestii. Acuma tre' sa trec la treaba. Revin cand ajung la capu' randului Laughing .
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 12 Ian 2011 12:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am incercat sa fac calculele manual pentru obiectiv dupa cele scrise in "Telescope Optics". Am verificat calculele de vreo cateva ori si sunt (aproape) sigur ca n-am gresit nicaieri.
Din pacate, mi-a iesit o ... "chestie" care nici macar nu aduce cu un Fraunhofer, cu aberatie de sfericitate imensa, varza, pe scurt. Am mai "tras" de el, dar e inutilizabil, plus ca mi s-a dus focala pe la 5m.
Am tot verificat, dar nu-mi dau seama unde am gresit (daca intr-adevar am gresit).
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5506

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Ian 2011 12:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

mak a scris:
Am verificat calculele de vreo cateva ori si sunt (aproape) sigur ca n-am gresit nicaieri.


Mai sa fie ...
S-a dus focala la 5 metri da nu din vina ta ...
Adica esti nevinovat Laughing Laughing
Incearca sa te verifici cu asta:
http://www.telescope-optics.net/designing_doublet_achromat.htm
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 12 Ian 2011 16:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru link.
Am incercat si metoda de acolo (complet manual) si in loc de Fraunhofer mi-a iesit ceva ce aduce cu un obiectiv Gauss Shocked . Am bagat cele patru raze calculate in OSLO si nici focala nu iese, am 478mm in loc de 1905mm. Am verificat calculele, n-am gresit.
Cred ca gresesc undeva (nu la calcule), dar nu-mi dau seama unde.
O sa mai incerc, poate intr-un final imi iese si mie ceva (in afara de par alb) Rolling Eyes .
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5506

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Ian 2011 17:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai tinut cont de conventia de semn?
Faptul ca obiectivul tau seamana cu un Gauss ma face sa cred ca ai introdus toate razele de curbura pozitive.
La Fraunhofer numai R1 este pozitiv in rest (R2,R3,R4) sunt negative.
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 12 Ian 2011 18:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am folosit ce a iesit din calcul. R1 pozitiva, R2 negativa, R3 (aici ar fi ceva) pozitiva si foarte mare (6079,65mm) si R4 negativa.
Am verificat si calculele, n-am gresit la semne pe nicaieri. Am facut si proba la sfarsit, calculand K2/K1 cu q1, R1, q2 si R3 calculate de mine si se verifica.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5506

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Ian 2011 18:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ceva se intampla cu R3, ea trebuie sa fie foarte apropiata ca valoare de R2 si tot negativa, musai.
R3~1,01R2
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Optica

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact