Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
mare_crisum_oct_2010_final2.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224535
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Poze la Luna afocal


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

AstroFoto - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 05 Sep 2006 23:54 Download mesaj
Titlul subiectului: Poze la Luna afocal
Raspunde cu citat (quote)

Avand in vedere ca sunt cativa amatori de astrofotografie pe acest forum va prezint ce se poate face cu un telescop si un aparat foto digital simplu. Pozele sunt recente, calde, luate in aceasta seara, in lipsa de conditii pentru ceva mai bun (Luna si orasul polueaza prea tare cerul ca sa mai merite incercat si altceva).

Imaginile sunt neprelucrate, fiind facute afocal prin ocular cu aparat Nikon Coolpix 2100 tinand in mana aparatul. Telescopul este un refractor de 70mm f/7.1, oculare Super Plossl APO de 25mm si 10mm si lentila Barlow Apo 2X. Puterea de marire este de 50X, respectiv 100X, iar la unele mai mult (am folosit si zoomul aparatului asa ca nu stiu la cat s-a ajuns).

La unele imagini daca faceti zoom puteti vedea pe margine o culoare albastra sau galbuie: este aberatia cromatica (e de fapt aberatia cromatica a refractorului combinata cu cea a obiectivului aparatului foto, cea mai mare parte fiind datorata aparatului foto). Prin ocular imaginile nu au aceasta culoare. Acelasi lucru pentru tenta galbuie a imaginilor: prin ocular nu exista aceasta tenta, Luna se vede gri.



DSCN2513.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  158.52 kb
 Vizualizat:  de 6961 ori

DSCN2513.JPG



DSCN2522.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  168.61 kb
 Vizualizat:  de 6961 ori

DSCN2522.JPG



DSCN2556.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  338.35 kb
 Vizualizat:  de 6961 ori

DSCN2556.JPG



DSCN2559.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  352.96 kb
 Vizualizat:  de 6961 ori

DSCN2559.JPG



DSCN2561.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  374.56 kb
 Vizualizat:  de 6961 ori

DSCN2561.JPG



DSCN2562.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  298.59 kb
 Vizualizat:  de 6961 ori

DSCN2562.JPG



DSCN2564.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  359.14 kb
 Vizualizat:  de 6961 ori

DSCN2564.JPG


Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Sep 2006 10:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

intradevar luna s-a vazut foarte frumos aseara si meritau luate cateva imagini. vreau sa intreb totusi daca acest contrast mai mic este datorat in totalitate modului afocal sau contribuie la asta si apertura mai mica a instrumentului. si inca ceva, in functie de care parametri depinde rezolutia imaginii ?
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 06 Sep 2006 19:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
vreau sa intreb totusi daca acest contrast mai mic este datorat in totalitate modului afocal sau contribuie la asta si apertura mai mica a instrumentului. si inca ceva, in functie de care parametri depinde rezolutia imaginii ?


Contrastul scazut e datorat in imaginile mele in principal tehnicii afocale fara folosirea unui adaptator care ar fi permis reglarea mai fina a pozitiei aparatului. Apoi: reglajul aparatului. Imaginile au fost facute folosind modul automat, iar cele cu detalii mai mari folosind un timp de expunere cu 1 secunda mai mic decat reglajul automat (aparatul nu permite reglaj manual). Apoi: neprelucrarea imaginilor: in Photoshop poti creste contrastul. Obiectivul telescopului e si el important, dar as zice ca nu asa de important in cazul Lunii. Obiectivul e important la rezolutie: obiectiv mai mare, aduna mai multi fotoni, deci mai mare rezolutia.

Rezolutia imaginii depinde de apertura si de rezolutia aparatului foto.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Sep 2006 20:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

eu ma refeream la metoda afocala in general. daca am avea oculari cu filet in care sa montam printr-un adaptor obiectivul foto am obtine calitate mai buna? si daca tot veni vorba de rezolutie, in cazul observatiilor vizuale rezulta ca e dependenta doar de apertura? exista vreo formula?
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Sep 2006 20:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Depinde mult si de obiectiv si de dimeniunea senzorului. Un senzor mai mare va avea zgomot mai redus, chiar daca rezolutia (in Pixeli) va fi mai mica.

Altfel spus, la Nikon D50 al meu, 6 MPx insemana mai ... bine ... decit un 8 MPx inghesuiti pe un senzor pe jumatate fata de senzorul lui d50.

Am vazut si poze facut cu un Canon 410 (senzor de 3 MPx) - sunt muuult mai bune decit cele facute de un amic cu un Olympus supermic la 8 MPx, dar cu senzor de nu stiu cate ori mai mic.

Daca vrei sa ai un aparat foto cu care sa te descuric bine oricind, un deslr e absolut necesar- parerea mea. Chiasr si un SH, chaor si mai vechi.

Pixeliii sunt ca apertura la binoclu- e bine sa ii ai, dar daca ai zgomot prea mare (=termuriciul la binolcu)- degeaba ...6
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 06 Sep 2006 20:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
daca am avea oculari cu filet in care sa montam printr-un adaptor obiectivul foto am obtine calitate mai buna? si daca tot veni vorba de rezolutie, in cazul observatiilor vizuale rezulta ca e dependenta doar de apertura? exista vreo formula?


Depinde ce camera ai: daca e dslr se scoate obiectivul si se foloseste un adaptator pentru acel model de camera si se face fotografie prime focus. Fiind sticla mai putina imaginea va fi mai clara.

Afocal prin ocular: este un adaptator universal si acesta permite fixarea de ocular a aparatului. Si atunci poti regla mai bine pozitia acestuia fata de conul de lumina care iese din ocular. Depinde de ocular: daca transmisia de lumina e buna atunci imaginea va iesi mai buna.

Rezolutia depinde doar de apertura obiectivului in observatiile vizuale. Este si o formula, dar trebuie sa o caut. La fotografie, rezolutia depinde de apertura si de chipul ccd (marimea lui, numarul de pixeli, zgomotul).
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Sep 2006 20:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe dslr, trage RAW (NEF) daca e vorba de putin imagini in stack. Asa poti prelucra ulterior fara sa pierzi.

Daca tregi jpg, si prelucrezi prea mult, la fiecare compresie te vei trezi cu scapari de informatie.

Factorul de crop e f. important. Dar e cazul sa-ti bati capuil cu el numai daca ai un dslr. La compacte e alta treaba.

Daca tragi afocal, obiectivul e... cu multe de discutat...

Dar sa nu uitam ca un obiectiv cu focala fixa (prim lens) costa multe sute de euro cu exceptia lui 50/1.8 care e doar vreo 150 EUR- a nu se confunda cu 50/1.4 care costa triplu!!!!!).

Daca vrei sa incerci foto afocal cu dslr, cred ca vei folosi ce ai in.. trusa. Practic, orice fotograf are un 50/1.8 sau macar un ob de kit (zoom la captul wide) pe care este de presupus ca-l va folosi.

Nu merita in nici un caz banii sa cumperi un fix (fie el si 50/1.Cool doar de dragul fotografiei astrale afocale.

Ori te ocupi serios de asta si atunci nu ai traba cu obiectivul, ori faci afocal -de distractie -si atunci tragi cu ce ai in geanta.

Cum imi vine benoklu, o sa trag si eu Luna (de pe trepied, afocal -cred ca lipsec ob cu banda izolatoare de ocular... Wink Laughing - ca la NASA... Wink Laughing ).
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 07 Sep 2006 01:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu unul as recomanda fotografia afocala celor care nu au dslr-uri. Sapunierele digitale sunt mult mai bune la afocal decat un dslr prin simplul fapt ca obiectivul lor poate fi montat mult mai usor la ocular. Obiectivul de la sapunuri e mult mai mic in dimensiuni asa ca vine forte frumos peste lentila ocularului. Unele Canoane au chiar si o baioneta in jurul obiectivului la care se poate face o adaptare pentru a prinde camera de ocular sau de focuser (depinde doar de ingeniozitate).
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Sep 2006 01:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, si eu zic ca nu prea are sens sa pui afocal un dslr.

Insa, asa, de distractie- de joaca- merge probabil. Eu am chef sa vad ce iese pe binoclu. Rolling Eyes

De-abia astept sa vina benoklu ala... Exclamation

Ca pentru telescop, mai am de munca niste luni.... Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Sep 2006 09:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

oameni buni, dar nu a fost vorba de folosirea dslr-urilor la afocale. eu nu ma pricep la aparate foto dar tot realizez ca nu merita asa ceva. am intrebat doar daca o poza afocala ar iesi mai bine daca am avea un ocular cu filet in care sa montam obiectivul foto printr-un adaptor.

ca tot veni vorba stelarule, la ce benoakla te-ai hotarat? pentax cumva? Shocked
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 07 Sep 2006 09:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zircon a scris:
am intrebat doar daca o poza afocala ar iesi mai bine daca am avea un ocular cu filet in care sa montam obiectivul foto printr-un adaptor.

Evident ca da. Pentru ca se asigura coliniaritatea axelor optice. Dar nu e vorba de ocular cu filet pe el. Sunt cateva tipuri de adaptoare care pot realiza coliniaritatea asta.
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Sep 2006 09:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

OT >>> zircon

Da- Pentax 8x40 PCF WP II.

E castigatorul in lupta cu Nikon si Oberwerk.
De altfel, am mai tinut in mana si tot felul de alte chestii - cu unul m-au durut ochii dupa aia... Laughing Nenea vanzatoru zicea ca "pot sa trec cu lentilele ruby coating prin Soare" Shocked Laughing Laughing Laughing
Sper ca nu a fost careva neatent cand a luat benoklu ala (daca s-o fi gasit vreun fraier) -sa intelega ca se poate uita in Soare cu el... Shocked Shocked EOT

>>> toti

Revenind- daca ai un dslr, de ce sa nu-l folosesti afocal? Singura problema ar putea fi greutatea, care poate ajunge la peste 1kg la unele modele.

Dslr-urile au de regula senzori mari si optica ob foarte bine pusa la punct- asa ca eu unul le-as prefera compactelor (cu observatia totursi ca nu am incercat inca sa lipesc obiectivul de telescop sau de binoclu- din motivul ca nu am nici binoclu, nici telescop -inca.... Laughing Laughing )

Daca nu ai unul, sunt de acord ca nu are sens sa cumperi asa ceva doar pentru poze afocale (chiar si SH vorbim de peste 15-20 milioane corpul plus inca 4-5 milioane cel mai ieftin ob bun + alea alea (carduri, geanta/husa etc) ).
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Sep 2006 09:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Nenea vanzatoru zicea ca "pot sa trec cu lentilele ruby coating prin Soare"

sa nu faci prostia asta in nici un caz!!!
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Sep 2006 10:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sigur ca nu.

Vanzatoru ala -daca eram patron il dadeam afara pe loc. Manca niste nu-stiu-ce cu ceapa de putea tot magazinu", vorbea la telefonul mobil cu zugravii ce-i aranjau casa.... si-mi mai zicea si mie cate ceva...printre cepe si telefoane...

Ca sa fiu clar: evident cu am cumparat porkaria aia (care era aproape 3 milioane!!!! Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked). Nu ma-ntreba marca.... Laughing Laughing Laughing
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   AstroFoto - avansati

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact