Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
UMi_Trails.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224677
Numar de utilizatori inregistrati: 2836
Cel mai nou utilizator inregistrat: Aeryn Sun
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

astro foto refractor vs reflector


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

AstroFoto - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Sep 2006 22:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Precizare : factorul de crop 1.6 (de fapt e ceva gen 1.63- daca-mi amintesc bine, dar nu prea are importanta practica...) e numai la Canon!

La Nikon e 1.52.

Nu ma intrebati cum se utilizeza chestia asta la astro-foto. Eu sunt doar fotograf amator te ... terestre.... Laughing

Dar e de tinut minte ca dslr crop factor depinde de marca.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5523

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Sep 2006 22:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Ok, ce am scris eu sus, este echivalent pentru o camera digitala unde se pot schimba obiectivele. Aceste camere au un chip in marime cam de 21,5x 15mm.
Acea camera cu chip-ul tau de 1/2" nu este o camera unde se poate schimba obiectivul, la asta se calculeaza altfel.
1/2" = 12,7mm si magnificatia aceasta este cam echivalent de calculat.
Incepand din nou cu marimea obiectului cunoscut (luna/soarele) care ies cu 10mm la format 24x36, poti calcula inapoi de la obiectivul care este pus pe camera aia.
Stiind ca un obiectiv de 50mm la camera cu format 24x36 = 1:1 ce vede omul cu ochii lui la un ungi vazand stiind si iti arata luna la o marime de 0,5mm [(50*10)/1000]
Sa-ti arate camera digitala cu chipul 1/2" luna tot cu o marime pe chip/film de 0,5mm ar trebuii sa ai un obiectiv de aprox. 8-12 mm (nu am calculat)

1000mm = diametru lunei 10mm
a arata luna cu acelas diametru cu o camera digitala (DSRL) iti trebue un obiectiv de cam 625 mm, pentru ca 1000/1,6= 625.


cred ca trebuie sa ma bateti ca sa pot intelege chestiile astea! Very Happy
altfel, nici o sansa! Very Happy Very Happy Very Happy
nu exista formule?
daca vreau sa fotografiez luna printr-un instrument cu focala de 500 mm pe un ccd de 1/2" fara obiectiv, nu pot afla ce marire obtin? Sad
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 06 Sep 2006 22:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ba da, afli ce marire obtii comparand cu o imagine facuta printr-un ocular a carei marire o stii.

Dar cred ca sunt si formule doar ca nu prea le stim noi. Dar mai cercetam.
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Sep 2006 23:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai am o precizare Laughing :

Coboraind sub 35 echivalent film, adica spre capatul wide, sau - si mai mut spre 8-10 echivalent film (super-wide) lucruile se complica fantastic, din cauza -cel putin- a perspectivei.

Probabil ca nu are prea mare importanta in astro -foto, dar m-as astepta ca distantle intre stelele de pe margine campului sa nu pastreze proportionalitatea distatnelor -comparat cu cel din partea cetnala a campului.

Altfel spus, eu nu as pune un ob cu focala sub 24 pe un instrument astronomic (la fotografia afocala).

Chestia asta e si mai grava la utilizarea unui refractor care nu e apo- vom avea atit aberatii cromatice, cat si distorsiuni geometrice.

La foto cu ob scos - e alta poveste si nu stiu nimic depre asta.
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 06 Sep 2006 23:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[quote="zircon"]
Citat:

cred ca trebuie sa ma bateti ca sa pot intelege chestiile astea! Very Happy
altfel, nici o sansa! Very Happy Very Happy Very Happy
nu exista formule?
daca vreau sa fotografiez luna printr-un instrument cu focala de 500 mm pe un ccd de 1/2" fara obiectiv, nu pot afla ce marire obtin? Sad


Ok Smile , scrie macar ce fel de obiectiv ai la acea camera cu 1/2". Pe el trebue sa scrie cumva ca de ex. f 2.8 - 3.1 7,6 - 61 mm
Asta sta pe camera mea HP850 (dar nu stiu cat de mare este chip-ul).

Poate putem calcula ceva..... fara bataie Laughing Wink

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 06 Sep 2006 23:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@stelaru:

Cred ca faci un pic de confuzie aici, vorbesti prea mult de obiective. In astrofoto doar in tehnica afocala se foloseste obiectivul aparatului foto. In rest se scoate obiectivul, iar chipul este expus in locul ocularului, telescopul jucand rolul obiectivului. Deci ce caracteristici are obiectivul aparatului foto nu conteaza ca nu folosesti asa ceva. Ceea ce conteaza e chipul.
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 06 Sep 2006 23:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

stelaru a scris:
Mai am o precizare Laughing :

Coboraind sub 35 echivalent film, adica spre capatul wide, sau - si mai mut spre 8-10 echivalent film (super-wide) lucruile se complica fantastic, din cauza -cel putin- a perspectivei.

Probabil ca nu are prea mare importanta in astro -foto, dar m-as astepta ca distantle intre stelele de pe margine campului sa nu pastreze proportionalitatea distatnelor -comparat cu cel din partea cetnala a campului.

Altfel spus, eu nu as pune un ob cu focala sub 24 pe un instrument astronomic (la fotografia afocala).

Chestia asta e si mai grava la utilizarea unui refractor care nu e apo- vom avea atit aberatii cromatice, cat si distorsiuni geometrice.

La foto cu ob scos - e alta poveste si nu stiu nimic depre asta.


Exista si obiective "Fish-eye" cu vreo 16mm focala care arata cerul la margine deja rotund si mai exista niste Fish-eye care sant "corectate". Aceste obiective se pot loa amandouo pentru a fotografia cerul, dar numai acele corectate se pot folosi a face o harta fotografica de cer.
Diferentile intre aceste obiective se vad si terestru, daca se pune un obiect in focus si se uita la el prin camera, se vede daca marginile merc curbate, sau drept.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Sep 2006 23:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca vorbim de afocala, trebuie sa luam in considerare si obiectivele foto.

Sigur ca daca scoatem ob si mergem direct pe instrumentul astro, toata povestea nu are rost.

Dar fara ob inseamana cu adaptoare, pana la urma insemana astro-foto adevarat ( Wink Laughing ) sunt alte discutii acolo -cu totul alta treaba.

Eu nu cunosc asa ceva, probababil ca peste 3-4 ani voi fi in stare -daca va fi cazul- sa vorbesc de astro-foto adevarat. Nu-mi permit acum- as fi prea ... nush cum sa zic.. ridicol panla la urma.

Dar pentru afocala e altceva: sunt fotograf de vreo 8 luni, m-a interesat treaba asta si chiar stiu ce spun. De-aia imi permit sa-mi dau cu parerea (sigur ca si aici in niste limite...).

Spre exemplu, un fish-eye -adica un obiectiv cu camp foarte larg (focala 6-12) costa ... de te-ndoaie... cred ca unu bun bate mia de eur....

O sa vad, cand va veni benoklu- cam ce iese cu 50-ul meu din doatare, si cam ce iese la 12 (cu wide de 12-24)-ca sa ma lamuresc si practic.

Sunt convins ca va fi extrem de haios. De-abia astept sa ne comparam Lunile... Laughing
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 07 Sep 2006 01:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Hai, mai oameni, sa fim seriosi. De ce ar folosi cineva un wide pentru afocal?? cel mai utilizat obiectiv folosit afocal e un 50mm. De ce asta? Pentru ca diemtrul lentilei frontale e cel mai apropiat de diametrul ocularelor. Odata ce o sa treceti la practica o sa vedeti ca e foarte aiurea sa faci fotografie afocala cu un obiectiv cu lentila frontala mare. Si nici nu are rost utilizarea unui wide in fotografie afocala. In fine.. experimente se pot face ca doar ne indeamna curiozitatea, dar rezultate interesante nu-s.
Si de ce astrofotografia serioasa e doar cea prin instrumente astronomice? Vi se pare ca ghidarea jumatate de ora a unui aparat foto pus calare pe un instrument de ghidaj e simpla? Imaginile de camp larg nu-s frumoase? Chiar nu stiu de unde ideea asta cu astrofotografia prin instrument e cea adevarata.. ca am mai intalnit conceptia asta.
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Sep 2006 01:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai exact asta zic si eu: de ca sa folosesti wide (ca sa nu mai vorbim de fish-eye)? Care ar fi avantajul?

Mai ales ca pe majoritatea (din cele cu preteuri decente) nici nu le poti deschide macar la 2.8. Tokina mea e pe 4, si inca e cam... limitativa terestru vorbind.

O oarecare obiectiviate poate ca e in astro-foto fara ob: orice ob are lentile destul de multe si probabil ca prin ele se mai ciufuleste un pic lumina (si asa saraca). Mie mi s-ar parea mai greu de digerat astro-foto doar afocal- si din cauza dificultatilor de montare a aparatului pe telescop.

Dar, cum spuneam, o sa ma distrez excelent lipind ob de 50 de ocularul benoklului si montand ( Twisted Evil stie cum...) toata povestea asta pe un trepied foto (o sa arate ca ... Muzicantii din Bremen... Laughing Laughing Laughing ).
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5523

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Sep 2006 09:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Ok , scrie macar ce fel de obiectiv ai la acea camera cu 1/2". Pe el trebue sa scrie cumva ca de ex. f 2.8 - 3.1 7,6 - 61 mm
Asta sta pe camera mea HP850 (dar nu stiu cat de mare este chip-ul).


pai eu am zis asa :
Citat:
daca vreau sa fotografiez luna printr-un instrument cu focala de 500 mm pe un ccd de 1/2" fara obiectiv, pot afla ce marire obtin?


adica o camera cu ccd de 1/2 sau 1/3, dupa cum vreti dar "FARA, OHNE, WHITOUT" obiectiv.
in cazul de mai sus obtin mariri diferite pentru marimi diferite ale ccd-ului?
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 07 Sep 2006 09:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cand am vorbit eu de Fish-eye nu m-am gandit nici un pic la folosirea lui ca afocal obiectiv. Pentru mine este umblarea afocala in sensul a tine camera in mana si a fotografia manual liber, mai mult in un punct de joaca. Se poate face fotografia afocala prin ocular, dar asta merge cu adaptoare care se poate intretine oculari si unde se poate monta la o camera SRL/DSRL.

Folosirea unui Fish-eye este bun a arata strada lactata sau mari dimensiuni cereste.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 07 Sep 2006 09:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zircon a scris:
Citat:
Ok , scrie macar ce fel de obiectiv ai la acea camera cu 1/2". Pe el trebue sa scrie cumva ca de ex. f 2.8 - 3.1 7,6 - 61 mm
Asta sta pe camera mea HP850 (dar nu stiu cat de mare este chip-ul).


pai eu am zis asa :
Citat:
daca vreau sa fotografiez luna printr-un instrument cu focala de 500 mm pe un ccd de 1/2" fara obiectiv, pot afla ce marire obtin?


adica o camera cu ccd de 1/2 sau 1/3, dupa cum vreti dar "FARA, OHNE, WHITOUT" obiectiv.
in cazul de mai sus obtin mariri diferite pentru marimi diferite ale ccd-ului?


In combinatia asta ai primii pe chip un diametru lunii de aprox. 8mm.
1/2" = 12,7mm asa ca acei 8mm ar fii aproape 63% de la marimea chipului. Din aceasta marime poti vedea destule detaile pe luna.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 07 Sep 2006 09:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

stelaru a scris:
Pai exact asta zic si eu: de ca sa folosesti wide (ca sa nu mai vorbim de fish-eye)? Care ar fi avantajul?

Pai avantaje nu-s in folosirea unui wide pentru afocal.

stelaru a scris:
O oarecare obiectiviate poate ca e in astro-foto fara ob: orice ob are lentile destul de multe si probabil ca prin ele se mai ciufuleste un pic lumina (si asa saraca). Mie mi s-ar parea mai greu de digerat astro-foto doar afocal- si din cauza dificultatilor de montare a aparatului pe telescop.

Atunci cand se vorbeste de fotografie astronomica implucand si un telescop evident ca cea care nu mai introducie si un obiectiv foto e mai jmekera. Adica afocala e mai mult asa de inceput.
Eu ma refeream la astrofotografia care nu implica instrument astronomic, astrofotografia facuta doar cu obiectivul camerei foto, de la fisheye pana la tele. Eu de astrofotografia asta ziceam ca nu poate fi lasata pe langa.
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Sep 2006 09:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aahhh... scuze, nu intelesesem (era si "cam" noapte...) Embarassed
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   AstroFoto - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact