Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
SANY1565.JPG
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224032
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

O noua sectiune - Optica practica


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Optica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
admin
Site Admin
Site Admin


Data inscrierii: 29 Iun 2004
Mesaje: 1892



Localitate: Munich

MesajTrimis: 18 Iun 2007 10:53 Download mesaj
Titlul subiectului: O noua sectiune - Optica practica
Raspunde cu citat (quote)

Aflandu-ne pe un forum dedicat in principal astronomiei, o sectiune de optica practica, va fi cu siguranta o initiativa bine-venita.

Am constatat de-a lungul timpului, ca sunt astronomi amatori, incepatori, carora le lipsesc notiuni elementare de optica, care stau la baza functionarii instrumentelor dedicate observatiilor astronomice.

Acesta noua sectiune sper sa ajute,intr-o maniera practica, la clarificarea unor notiuni de optica de baza.

Moderatorul sectiunii va fi zircon.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Iun 2007 17:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

As vrea ca impreuna cu voi sa dezvoltam aceasta sectiune a forumului in speranta ca vom invata cu totii lucruri interesante dar si utile.
Orice contributie serioasa e binevenita!
Vreau deasemeni ca aceasta sectiune sa ajunga sa-si demonstreze utilitatea pentru toti astronomii amatori fie ei incepatori sau avansati.
Nu am de gand sa ne adancim in teorii sterile sau formule abstracte ci mai degraba sa intelegem principiile simple care stau la baza functionarii instrumentelor pe care le folosim in hobby-ul nostru.
Practica demonstreza ca nu avem nici un avantaj daca folosim instrumentele ca pe niste cutii negre, fara sa stim ce se intampla in ele.
Este important sa stim CAT si CE putem sa cerem de la un instrument si CE ne poate oferi acesta ca performanta optica.
Vom vorbi asadar despre optica telescoapelor, despre designurile acestora dar si despre lentile, oglinzi si alte elemente optice intalnite in instrumentele pe care le folosim.
Sa avem spor! Smile
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Feb 2008 20:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fata de aspectele punctate mai sus as vrea sa mai adaug ceva:
as avea rugamintea ca interventiile dumneavoastra sa aiba pe cat posibil referire la titlul topicului si sa se incadreze in profilul sectiunii de Optica. Cred ca ar fi mai util pentru toata lumea Smile
Pentru ca discutiile de pe topicul "Cum functioneaza un RDF" nu mai au tangenta cu subiectul in cauza am sa inchid acest topic.
Daca cineva mai are nelamuriri sau vrea sa mai adauge ceva "pe subiect" poate cere redeschiderea acestui topic postand un mesaj pe " opinii, idei" ale acestei sectiuni.
va multumesc Smile
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2641

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 30 Dec 2010 20:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

http://www.brayebrookobservatory.org/BrayO...atism.htm. Cer scuze daca am pus acest link intr-un loc nepotrivit. Daca va fi mutat sau chiar sters , nici o obiectie.
Sus
Dan Vasiliu
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Iun 2009
Mesaje: 971

Motto: SI SEDES NON IS

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Dec 2010 00:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eram nedumerit dar ... m-am prins dupa cercetari minutioase. Zirkon este de fapt Zoth. Laughing
Felicitari pentru misiunea primita si SPOR! Wink

_________________
CER SENIN !
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Dec 2010 09:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu credeam ca acest subiect poate fi de interes pe sectiunea de fata dar pentru a inlatura orice nedumerire am sa fac o scurta recapitulare a evenimentelor ce s-au derulat in timp:
Sectiunea de Optica a luat fiinta pe la mijlocul anului 2007 din initiativa subsemnatului in urma unor convorbiri purtate cu administratorul acestui site.
La vremea respectiva nickname-ul pe care il foloseam pentru logarea pe forum era "zircon".
Mai tarziu a intervenit modificarea acestuia din "zircon" in "zoth", lucru care vad acum ca a produs ceva confuzie ... fara intentie insa Smile
Actualmente sectiunea de Optica este moderata de Stanescu Octavian.
Sus
Dan Vasiliu
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Iun 2009
Mesaje: 971

Motto: SI SEDES NON IS

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Dec 2010 10:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Scuze. Nu m-am uitat la data calendaristica a postarilor. Eram cu capul in nori ... ca stele nu prea se vad.
_________________
CER SENIN !
Sus
roberam
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Ian 2011
Mesaje: 59



Localitate: Bicazu Ardelean ,jud neamt

MesajTrimis: 17 Ian 2012 15:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut ! As dori sa construiesc o mica luneta pentru observatii astronomice si m-am documentat din cartea lui Ioan Todoran (Cartea astronomului amator ). Acolo Scrie ca pentru obiectiv am nevoie de o lentila biconvexa si de o lentila de corectie ! In carte nu e specificat tipul exact de ''lentile de corectie'' dar din desen imi pare ca este o planconcava .Am dreptate sau nu ? intreb asta ca sa stiu ce trebuie sa comand . cu respect ,Amarinei Robert!
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Ian 2012 16:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru a construi o luneta ai nevoie de un obiectiv acromat care este compus dintr-o lentila biconvexa din sticla crown si o lentila concav-convexa (sau plan-concava) din sticla flint.
Lentilele nu se comanda separat ci se cauta de la inceput un obiectiv complet iar sursa cea mai ieftina si la indemana este sectiunea "Bazar" de pe forumul nostru.

PS. Nu cred ca locul cel mai potrivit pentru dezvoltarea unui asemenea subiect e aici, era mai bine sa deschizi un topic dedicat.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2641

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 22 Noi 2012 18:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

http://www.davincisworld.com/Light/BasicOp...th_MOE.pdf

Destul de citit dar merita . Poate merita chiar salvat undeva in aceasta sectiune.

catalin.
Sus
Andrei Ion
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2013
Mesaje: 33



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Dec 2013 15:13 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: O noua sectiune - Optica practica
Raspunde cu citat (quote)

admin a scris:
Aflandu-ne pe un forum dedicat in principal astronomiei, o sectiune de optica practica, va fi cu siguranta o initiativa bine-venita.

Am constatat de-a lungul timpului, ca sunt astronomi amatori, incepatori, carora le lipsesc notiuni elementare de optica, care stau la baza functionarii instrumentelor dedicate observatiilor astronomice.

Acesta noua sectiune sper sa ajute,intr-o maniera practica, la clarificarea unor notiuni de optica de baza.

Moderatorul sectiunii va fi zircon.
CEVA DE GENUL CALCUL SI CONSTRUCTIE APARATE OPTICE? INTERESANT SUBIECTUL.DE URMARIT.
Sus
Virgil Scurtu
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Sep 2011
Mesaje: 68




MesajTrimis: 30 Ian 2014 08:30 Download mesaj
Titlul subiectului: un binoclu pentru varsta dumneavoastra
Raspunde cu citat (quote)

Acum, in ziua celei de a doua LUNI NOI, care, paradoxal, lipseste din efemerida unui bun "a" al meu, am sa dau o veste care, poate va supara pe un alt "a"...Binoclurile trebuesc alese dupa varsta observatorului, deoarece pupila ochiului sau la maxim, adica la lumina slaba, se deschide tot mai putin cu inaintarea in varsta: a se vedea tabela 1 din cartea noastra HUMBUG?..., la pagina 253.
Dupa cum se stie, caracteristicile unui binoclu sunt date de 2 numere intre care este un x, care se citeste "ori". Astfel aven binecunoscutul binoclu turistic 8x30, ceea ce inseamna ca mareste de 8x si are un obiectiv-de fapt doua- cu diametrul de 30 mm. Un alt binoclu mult apreciat de amatori este acela de 7x50, care este mai TARE decat precedentul, desi are grosismentul mai mic. Conform formulei lui Bowen, cu acesta se pot vedea mai multe stele. Apoi gasim binoclurile 10x50, si mai TARE, cel de 20x60 si multe alte cmbinatii. Dar sa nu uitam ca pupila ochiului se deschide tot mai putin cu varsta. Astfel, daca eu care am trecut de 70 de ani si as folosi celebrul binoclu 7x50 s-ar intampla urmatorul fenimen (elementar Watson!) ca ar apare o diafragma de apertura de 7x3mm, adica as avea o diafragmare a obiectivelor, de la 50 mm la numai 21 mm, mult mai mica. Mie imi trebuie binoclul 20x60, deoarece 20x3=60mm, taman diametrul obiectivului.
VIRGIL si PLEIADA
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 30 Ian 2014 11:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La fel este si la telescoape si lunete nu se poate merge la un gosisment sub cel echipupilar . Diametrul obiectivului in mm /6 sau la 3 la 70 de ani .
Am citit prima data despre aceasta problema in cartea dv Observatorul astronomului amator 1980 . printre primele carti de astronomie si optica practica ce am citit Smile
Fenomenul de vignetare la grosisment mic sub cel echipupilar se vede si pe viu privind la ocular pare ca un cerc inchide privirea si miscand capul se poate scana in interiorul obiectivului diferite zone.
Sus
Virgil Scurtu
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Sep 2011
Mesaje: 68




MesajTrimis: 31 Ian 2014 09:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc colegului moderator pentru sprijin si generalizare la orice instrument, la care se aplica aceleasi legi elementare ale OPTICII, cunoscute probabil cel putin de KEPLER, daca nu si altii mai vechi.AD VITELLIONEM PARALIPOMENA, lucrarea lui Kepler, care este un comentariu-prelungire a lui VITELLO, sau urmatoarea DIOPTRICA, sunt baza opticii geometrice de azi. Dar revenind la variatia diametrului pupilei ochiului cu varsta, am sa-l contrazic pe MODERATOR, care a fost prea amabil, amintind de prima mea carte, unde abordam mai in extenso, unele chestiuni instrumentale, ca sa depasim stilul literar cu care ne obisnuise Matei Alexescu, care m-a indrumat pric carti postale iar apoi prin scrisori mai lungi la finele anilor 50. Revin, tabel cu pupilele este in HUMBUG(1984) LA PAGINA INDICATA MAI SUS, UNDE AM CONSISTENTE FRAGMENTE DE OPTICA si bibliografia aferenta. In OBSERVATORUL...am insa o alta noutate in limba romana: GROSISMENTUL EFECTIV, unde intervine coeficientul de turbulenta atmosferica, depinzand de distanta zenitala si de TIMP (variaza de la un moment la altul) ca si coeficientul de absorbtie(extinctie) care influenteaza observatiile de STELE VARIABILE...
VIRGIL si PLEIADA
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Optica

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact