Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Lovejoy_copy.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224013
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Unimap


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Soft pentru astronomie

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
larrylart
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Dec 2006
Mesaje: 189



Localitate: Sibiu

MesajTrimis: 06 Dec 2009 04:14 Download mesaj
Titlul subiectului: Unimap
Raspunde cu citat (quote)

Salut,

Cu ceva timp in urma m-am apucat sa scriu in timpul meu liber un mic soft care sa faca detectia automata a stelelor din astro-photografie si corelarea lor cu diverse cataloage. Intre timp am tot adaugat la el tot felul de alte optiuni gen: sa calculeze daca in poza respectiva sunt asteroizi sau sateliti artificiali ai pamantului, are si o interfata pt controlul intrumentelor (telescopul/camera/etc).

Mai multe detalii si screenshot-uri gasiti la: http://larryo.org/work/information/unimap/index.html

As avea nevoie de unpic de ajutor sa il testez mai bine si sa il optimizez. Sugestii sunt binevenite. Daca cineva e interesat as aprecia mult sa ma contacteze.

Larry
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 06 Dec 2009 10:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

WoOoW Shocked
Asta da proiect!
Asta e la prima privire. O sa-mi trebuiasca ceva timp sa ma exprim articulat despre el pentru ca azi am o zi destul de incarcata Rolling Eyes urmeaza o saptamana de munca si programul asta cred ca merita multa atentie. Hai baieti si fete de pe forum sa-l ajutam pe Larry sa faca un program BETON Wink
Sus
chataros
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Aug 2009
Mesaje: 70

Motto: Many are born, but a few really live...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Dec 2009 13:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

offtopic(oarecum): pana una-alta pune si tu link catre programul umouse, ca pare f. interesant.
_________________
I would change the world, but God won't give me the source code!
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Dec 2009 13:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai acolo spectral tab. Ala cum e obtinut? Analiza spectrala ma intereaseaza?

In rest, fa poze la cerul instelat si vezi cat de bine ti le recunoaste...Vezi cum se descurca cu deformarea campului programul tau. La stele cu magnitudini mari cum face, testeaza pe campuri cu magnitudini variabile.

Daca vrei, pentru comparatie, downloadeaza asrometrica si vezi cum ruleaza ala.

_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
larrylart
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Dec 2006
Mesaje: 189



Localitate: Sibiu

MesajTrimis: 06 Dec 2009 15:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am testat softul pana acum cu o gramada de imagini la magnitudine mica si mare, cu poze facute cu o camera digitala (in calitate foarte slaba) sau cele facute de Hubble si a mers pe toate. Am testat efectiv cu sute de imagini (chiar luate si de pe forumul asta Smile )… dar stii cum e .. realitate mea e subiectiv … trebuie sa expun programul la puncte diferite de vedere.

E drept, pentru cele la magnitudine foarte mare trebuie folosit un catalog mai mare USNOB1 sau NOMAD si trebuie dat un hint de pozitie aproximativa si dimensiunea campului (asta ca sa limitezi timpul de cautare la cateva secunde – ore sau poate chiar zile Smile ) – pentru asta am facut o fereastra in care se poate specifica pozitia dupa numele comun obiectului/constelatiei etc sau direct numeric iar pentru dimensiunea campului dupa instrumentele folosite (aici am o baza de date cu peste 1000 de camere digitale/video sau astro si la fel pt telescoape) – sau se poate specifica numeric – sunt cateva snapsoturi aici:

http://larryo.org/work/information/unimap/....html#hint

Datele de analiza spectrala sunt obtinute in mare parte de la NED (NASA/IPAC Extragalactic Database), dar si de la Centre de Données astronomiques de Strasbourg, Centre de Recherche Astrophysique de Lyon, Appalachian State University, etc. Softul stie sa faca query online sa obtina informatiile necesare automat. Am inceput sa implementez si un modul pentru o analiza spectrala mai detaliata dar l-am pus in standby pe moment pana aduc proiectul asta la o versiune stabila (si asa m-am cam aruncat la prea multe pt timpul limitat pe care il am si eu pe langa serviciu, familie etc)

Si eu sunt cam inghesuit acum cu o gramda de treaba o sa pun aici un link de download a unei versiuni de test cat de curand posibil. Vreau sa scriu si un ghid simplu de utilizare si un ghid de testare (ca si asa e cam stufos). Mai mult ar fi de testat la detectia asteroizilor si a satelitilor artificiali... acolo nu prea am gasit multe imagini sa testez… si oricum pt. asta ai nevoie de pozitia exacta pe glob si de data/timpul exact (chiar la secunda pt sateliti in functie de timp de tranzit) cand a fost facuta poza. Mai e si altceva in cazul satelitilor… ca sa am o pozitie cat mai precisa (cel putin in cazul pozelor facute retroactiv) am folosit in unele cazuri infomatie de la http://www.space-track.org/ care folosesc masuratori de la NORAD si care au restrictii destul de dure relative la republicare – deci pt. test in cazul asta o sa scot o versiune mai private pana ma lamuresc cu ei daca pot sau ba sa fac fetch direct… ca nu as vrea sa mi pun in cap… pt. o analiza mai putin precisa aici am o alta sursa publica.

Offtopic Smile proiectul umouse e in standby pe momen t(de acum 2 ani cand mi-a crapat calcultorul si am rams intr-un laptop la 700Mhz cu usb1 care era insufficient pt cerintle proiectului)… asa m-am apuca sa lucrez la proiectul asat unimap pe care l-am scris un sfert pe laptopul ala (saracul il am de 9 ani si ma scos din belele de nus' cate ori). Intre timp mi-am cumparat un desktop mai bun dar pana nu scot proiectul asta la care lucrez intr-o forma rezonabila nu o sa ma intorc la umouse – deh nu le pot face pe toate – si asa sunt cam imprastiat... nu mai am mult la el dar o sa te anunt cand o sa il pun din nou online.

Larry
Sus
larrylart
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Dec 2006
Mesaje: 189



Localitate: Sibiu

MesajTrimis: 07 Dec 2009 19:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am uitat sa intreb daca cineva e interesat intr-o versiune pt linux? Codul e scris in c++/wxwidgets (mai putin partea de control pt camere digitale) deci teoretic ar fi posibil sa scot si un release pentru linux.

Larry
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 08 Dec 2009 08:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In mod evident raspunsul este: YESSSSSSSSSSSSSSSSSS
Smile
Sus
larrylart
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Dec 2006
Mesaje: 189



Localitate: Sibiu

MesajTrimis: 21 Iun 2010 02:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

A trecut ceva timp dar am reusit pana la urma sa scot versiunea pre-alpha. Pentru cei interesati poate fi download-at de pe site:

http://larryo.org/work/information/unimap/index.html

Orice sugestii sau probleme cu el sunt bine venite.





Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Iun 2010 08:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitări! Proiectul avansează frumos! Foarte interesant. O observație aș avea: atunci când se suprapun denumirile unor obiecte apropiate in plan orizontal se poate face ceva ca să se vadă distinct? De pildă notația obiectului aflat mai la dreapta să fie trecută mai jos cu un rând și o mică liniuță care să-l indice?
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 21 Iun 2010 09:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin, daca citesti atent pe site, omul se afla la faza de "proof of concept". In aceasta faza are nevoie mai mult de observatii referitoare la functionalitate si mai putin la aspect. Parere personala. Oricum, observatia ta este corecta.

Felicit autorul pentru ideea de a dezvolta programul pe o platforma portabila pe deiferite sisteme de operare !
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Iun 2010 10:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma simt nevoit sa il citez pe Doru Dragan: WoOoW Shocked
Suna cool, daca pot ajuta concret, in limita timpului, m-as baga (in tinerete am facut opengl, c++, c#, mai putin linux dar m-am jucat si acolo putin, java ca e cross platfom?).
Vad ca are si parte de control telescop/camera, un subiect la ordinea zilei pe aici.
Inca odata trebuie sa zic: WoOoW Shocked
Sus
larrylart
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Dec 2006
Mesaje: 189



Localitate: Sibiu

MesajTrimis: 21 Iun 2010 14:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin a scris:
Felicitări! Proiectul avansează frumos! Foarte interesant. O observație aș avea: atunci când se suprapun denumirile unor obiecte apropiate in plan orizontal se poate face ceva ca să se vadă distinct? De pildă notația obiectului aflat mai la dreapta să fie trecută mai jos cu un rând și o mică liniuță care să-l indice?


Da, ai perfecta dreptatea si am in plan sa implementez un mic algoritm de organizare a notatiilor si cu o optiune manuala de slectare a obiectelelor zonelor vizibile.
Am cam avut timpiul liber extrem de limitat in ultimul timp si cand am avut am incercat sa ma concentrez sa rezolv prioritar probleme legate de functionalitate... sa nu mai vb ca m-am cam intins cu proiectul asta ca nu m-am putu abtine sa nu ii adaug si aia si aia...

Cod:
Suna cool, daca pot ajuta concret, in limita timpului, m-as baga (in tinerete am facut opengl, c++, c#, mai putin linux dar m-am jucat si acolo putin, java ca e cross platfom?).


Da in mod sigur - orice ajtor e bine venit ... e singur nu prea mai fac fata. Cum am putin timp o sa setez un repository cu codul sursa si o documentatie orientativa pt cod. tot proiectul e in c/c++.


Larry
Sus
Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2007
Mesaje: 1269



Localitate: Fuerstenfeld

MesajTrimis: 27 Iun 2010 17:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,
sub Win 7 64 nu este permisa creearea de directoare, de aici erorile produce prin lipsa unor fisiere...

Numai bine
Emil
Sus
larrylart
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Dec 2006
Mesaje: 189



Localitate: Sibiu

MesajTrimis: 27 Iun 2010 18:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Merci Emil!

Da, asta am observat si eu ... am facut cateva ajustari la installer si acum in principiu ar trebui sa mearga si pe win7/64 - cel putin eu am testat in vmware/win7 64 cu el si a mers.

Larry
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 28 Iun 2010 03:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu as avea o propunere pentru toti cei care mai aveti salarii, (eventual netaiate). Hai sa facem ceva pentru ca sa sprijinim acest proiect cu cate o mica donatie. 5 sau 10 euro de la cativa membri ai forumului, cred ca vor conta.

Cum stiu sigur ca avem pe aici si cativa patroni de firme, (si nu ma refer doar la cei care vand telescoape), sper sa putem aduna o suma suficienta pentru ca acest proiect sa fie cat de cat ajutat.

Si de asta, il rog pe Larrylart sa puna un link direct unde sa se poata face donatii. Eventual prin Paypal.

Eu am sa donez 5 euro.

Sincer, nu stiu daca se poate face un concurs, de genul, ''cine a donat mai mult'', dar nu mi-ar displace daca as fi ultimul clasat.

_________________
Dragos N
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Soft pentru astronomie Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact