Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
JUPITERfw.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224010
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Din nou o problema


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Meditatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Gabriel Muranca
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2009
Mesaje: 341



Localitate: Arad

MesajTrimis: 14 Dec 2009 02:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

******

Ultima modificare efectuata de catre Gabriel Muranca la 14 Dec 2009 02:50, modificat de 1 data in total
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Dec 2009 02:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

cel puțin nu ne poate acuza nimeni că n-avem simțul umorului... facem haz de necaz... dacă ne-am pricepe la așa chestii am lucra la NASA sau cel puțin la Baikonur... Embarassed
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Gabriel Muranca
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2009
Mesaje: 341



Localitate: Arad

MesajTrimis: 14 Dec 2009 02:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

(Am trimis din greseala de 2 ori)
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 14 Dec 2009 08:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ccipp a scris:
Doru Dragan a scris:
ccipp a scris:
Deci voi fizicieni, eu altceva...

Me Tarzan! You ... Jane? Shocked
Lasati investitorii sa vina la mine Laughing


???
Trebuie totusi unul sa aiba un ton ofensiv si jignitor. Din partea unuia care se pretinde moderator nu prea ma asteptam la asa ceva.
Cautam totusi pe cineva sa modereze moderatorul.

Ce inseamna "eu altceva"? Ce-i cu tonul asta misterios? Esti cumva un mare investitor incognito? Sau vre-un securist in cautare? Eu imi afisez numele complet nu ma ascund in spatele unei tastaturi? Tu? Ce jignire ti-am adus? Folosesti forumul ca sa descoperi pe cineva care stie si face ceva? Tu ce sti si ce faci? Sau ai impresia ca noi toti trebuie sa fim deschisi cu un tip care se ascunde? Ca dupa aia sa lansezi tot felu' de baloane la capul Midia ... Rolling Eyes Cu ce drept faci comentarii despre "vizibilitatea" pe net a lui Gabriel Muranca? Esti cumva tu mai vizibil, domnu cipcirip? Da' de vizibilitatea mea ce zici? Esti multumit? Cool
Sus
ccipp
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Iun 2007
Mesaje: 19



Localitate: pamant

MesajTrimis: 14 Dec 2009 12:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu daca imi era sa imi arat calitatile sau altceva imi aratam numele, dar nu sunt aici pentru asta si nici nu o voi face eu vreodata chestia asta. Dar cum aici e un balci imi confirma tendinta initiala de a sta anonim.
Pentru domnul Doru: de ce trebuie sa vorbiti in numele Muranca? Ce el nu se poate apara singur?
Va spun imediat cu ce drept fac referiri la vizibilitatea lui pe intenet: Cand te legi de cineva (care incearca sa faca ceva) cu sarcasm ori e bine sa ai ceva la activ ori mai bine taci.
Parabola cu baloane nu prea o inteleg, si de aici tin sa-l contrazic pe domnul Erwin in privinta simtului umorului (e greu sa gasesti si simtul umorului aci).
Iar acum pentru domnul Muranca, de ce ar trebui sa aiba KGB interes in cineva care "prin '98 inca se mai chinuia sa sau ca admin de ISP" orice ar insemna asta (chiar si gluma daca o fi ea, e prea abstracta pentru oricine). Cred ca ar fi hartie irosita la KGB (ca saracii nu au servere bune
si mai ales bani putini) sa tii datele astea. Contrazice-ti-ma daca gresesc.

Cum era de asteptat discutia a deviat de la ceva de genul schimb de informatie la un balci de replici contradictorii fara sens (extrem de caracteristic romanului). Si cum e dificil ceea ce am cerut si asta o stiu ca de aia am cerut-o (ca nu-i asa daca am sti am fi la NASA) in loc ca cineva sa isi bata capul in a da raspunsuri pozitive la o asa problema, arunca imediat raspunsuri in aer fara cap si coada (luandu-l pe nu in brate). Ca de, bataia de cap da dureri si inca mari (si mai stim noi ceva care da dureri de cap).
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 14 Dec 2009 14:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ccipp a scris:
1. Eu daca imi era sa imi arat calitatile sau altceva imi aratam numele, dar nu sunt aici pentru asta si nici nu o voi face eu vreodata chestia asta. Dar cum aici e un balci imi confirma tendinta initiala de a sta anonim.
2. Va spun imediat cu ce drept fac referiri la vizibilitatea lui pe intenet: Cand te legi de cineva (care incearca sa faca ceva) cu sarcasm ori e bine sa ai ceva la activ ori mai bine taci.
3. Parabola cu baloane nu prea o inteleg, si de aici tin sa-l contrazic pe domnul Erwin in privinta simtului umorului (e greu sa gasesti si simtul umorului aci).
4. Cum era de asteptat discutia a deviat de la ceva de genul schimb de informatie la un balci de replici contradictorii fara sens (extrem de caracteristic romanului).

1. Sau "altceva"? Ce? Rolling Eyes Daca urmaresti cu atentie tot forumul o sa vezi ca exista tot felul de subiecte serioase dezbatute in mod foarte serios. Exista chiar si realizari ale amatorilor de pe acest forum (imagini, instrumente etc.) Deobicei aceste realizari apartin unor membri care nu sunt anonimi Smile Balciul apare deobicei atunci cind pe forum intra un "pacalici" anonim care pe langa faptul ca e ignorant mai e si fudul (normal) Wink
2. "Cineva care incearca sa faca ceva"? Ce?
3. Mai straduieste-te! Cred ca majoritatea celor care au citit au inteles Smile
4. Schimb de informatii? Ce informatii ai oferit tu la schimb? In afara de o poveste vaga cu un radio care circula prin sistemul solar Shocked Confused
Sus
ccipp
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Iun 2007
Mesaje: 19



Localitate: pamant

MesajTrimis: 14 Dec 2009 15:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Trebuie totusi sa recunosti ca e cam greu sa urmaresti care sunt lucruri bune si care sunt rele, cand 90% sunt jigniri si altele (mai ales de la cineva care e pus acolo nu sa verifice cine e anonim si cine nu, ci sa tempereze o discutie cand doi sau mai multi se aprind nejustificat ). Acea persoana am incercat mai sus sa iti spun se cheama moderator, lucru pe care nici pe departe nu stii sa il faci.
Merci pentru "pacalici". Probabil te astepti la replica ofensiva ca sa continui ce stii mai bine, ei nu o sa vina.
Stii tu cand te certi cu unul care ... altii s-ar putea sa nu vada diferenta.
Sus
ccipp
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Iun 2007
Mesaje: 19



Localitate: pamant

MesajTrimis: 14 Dec 2009 15:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[quote="Doru Dragan"]
ccipp a scris:

Ce inseamna "eu altceva"? Ce-i cu tonul asta misterios? Esti cumva un mare investitor incognito? Sau vre-un securist in cautare? Eu imi afisez numele complet nu ma ascund in spatele unei tastaturi? Tu? Ce jignire ti-am adus? Folosesti forumul ca sa descoperi pe cineva care stie si face ceva? Tu ce sti si ce faci? Sau ai impresia ca noi toti trebuie sa fim deschisi cu un tip care se ascunde? Ca dupa aia sa lansezi tot felu' de baloane la capul Midia ... Rolling Eyes Cu ce drept faci comentarii despre "vizibilitatea" pe net a lui Gabriel Muranca? Esti cumva tu mai vizibil, domnu cipcirip? Da' de vizibilitatea mea ce zici? Esti multumit? Cool


Nu e nici un ton misterios. "Altceva" inseamna ca nu consideram ca e important pentru a expune (pot sa fiu si un taran agricultor) ca nu schimba cu nimic situatia. Sa inteleg ca un eventual raspuns la ceea ce am enuntat depinde de acest "altceva"? Ma indoiesc.
"Tu ce stii sa faci?" - ce legatura are intrebarea asta? "investitor incognito"? Ce e aberatia asta? "Da' de vizibilitatea mea ce zici?" din nou ce legatura are asta?

Daca v-as spune ca vopsesc stalpi de inalta tensiune ca profesie si a fost profitabil asa incat acum vreau sa inaintez in cariera incat ma intereseaza mediul interplanetar din punct de vedere energetic ajuta mai mult?
Sus
Gabriel Muranca
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2009
Mesaje: 341



Localitate: Arad

MesajTrimis: 14 Dec 2009 16:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mie mi-e clar: e mita electorala Laughing

Acum pentru domnul investitor strategic:
- votul meu costa 1000 Euro Wink
- daca intervine si Dl. Doru, costa dublu (daca accepta complicitatea, sper ca nu l-am jignit Embarassed )
- ISP = Internet Service Provider
- KGB = Komitet gosudarstvennoy bezopasnosti
- in ziua de azi ii zice FSB = Federal'naya sluzhba bezopasnosti Rossiyskoy Federatsii
- "Cred ca ar fi hartie irosita la KGB (ca saracii nu au servere bune si mai ales bani putini) sa tii datele astea. Contrazice-ti-ma daca gresesc." Nu gresesti, doar aberezi la modul absolut ... eu am avut ocazia sa vad ce tehnica au la Moscova. Si te-am trimis la ei pentru ca am observat ca "profile"-ul tau se potriveste cu "job description"-ul lor. Laughing
- cand te dai jos de pe stalp ai grija sa nu agheti fibrele optice ca ne dai de lucru inutil, astora ca mine
- aroganta atrage sarcasm mai ales cand incerci sa vinzi crastaveti gradinarului
- la sfarsit, un sfat: inainte sa arunci banii pe condensatori galactici fa o investitie in niste carti ... Wink
Sus
ccipp
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Iun 2007
Mesaje: 19



Localitate: pamant

MesajTrimis: 14 Dec 2009 16:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Parerea asta o stiu pentru ca asta e generala ca nu se poate si ca e mai bine sa ecranezi numai si basta.
Au fost voci din partea unor fizicieni de altfel care au zis ca se poate incerca ceva pentru disiparea caldurii si altele. Eu am zis sa arunc o vorba intr-un mediu de fizicieni (clar ca am gresit adresa) sa vad ce se intampla. Bineinteles ca raspunsurile sunt pe masura negative, dar numai la noi sunt atat de jignitoare. Incerc sa vad unde au fost jignirile din partea mea pentru a le provoca pe ale voastre si inca nu le gasesc.
Eu nu incerc sa vand nimic ci sa vad daca e vreo unul care zice: Da domnule se poate in pofida parerii generale eu pot sa o fac si ne putem intalni si iti dovedesc cum, dupa ce imi arati si avantajele.
Dar nu aci vad numai niste smecherani lejer batraiori dupa unele poze, lezati si ofensati la maxim (dupa ce nici macar un cuvant ofensiv nu le-a fost adresat desi le merita cu prisosinta - dar nu se sfiesc sa cataloheze o persoana pe care nici macar nu o cunosc ca aroganta, etc etc) ca si cum ar fi un forum dedicat glumitelor lor nepiparate.
Putem sa continuam la nesfarsit acest schimb de cuvinte eu incercand sa temperez, moderatorii punand gaz pe foc.
As putea renunta dar nu o fac. Si reinoiesc apelul sa raspunda unul care e peste cei care zic nu si care mai intelege ceva (de acum imposibil de altfel dupa ce s-a creat mizeria de aici cu raspunsuri nepoftite) din forumul de pana acum.
Deci stiu ca nu se poate pentru ca au zis-o multi (desi sunt voci si contra) si m-au convins si pe mine, dar cum eu sunt incapatanat, nu investesc in carti, ma "cert" pe un forum cu un grup compact de glumeti poate cine stie vine unul si ne contrazice pe toti.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 14 Dec 2009 18:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

The rest is silence Cool
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Dec 2009 20:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu tot nu inteleg ce vrei sa produci... de ce sa faci curent din electroni liberi (care sunt greu de folosit) cand ai panouri solare care nu mor asa repede, si pe care nu le folosesti atunci cand zici tu ca le-ar strica radiatia. Poti folosi energie nucleara, din interiorul navei... de exemplu. Astept insa detalii pentru ca daca nu spui exact ce ai de gand nu am ce sa mai comentez.
_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
HarapAlb
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Ian 2008
Mesaje: 148



Localitate: Madrid

MesajTrimis: 14 Dec 2009 21:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai putea sa te gandesti si la o baterie bazata pe radiatii: http://en.wikipedia.org/wiki/Atomic_battery
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 25 Dec 2009 07:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

D-le ccipp, va rog sa formulati problema clar, pe un topic adecvat.
Cu voia colegilor, acest topic va fi inchis si mesajele care nu tin de subiectul initial, sterse.

respect.

_________________
הבה נגילה
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Meditatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Download topic
Pagina 7 din 7
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact