Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
ar_13012-13016.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224549
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Saptamana Mondiala a Spatiului - 2009


Acest forum este inchis, nu se pot scrie, crea, raspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

IYA2009

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
virgiliupop
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Iun 2008
Mesaje: 10



Localitate: Romania

MesajTrimis: 13 Sep 2009 11:57 Download mesaj
Titlul subiectului: Saptamana Mondiala a Spatiului - 2009
Raspunde cu citat (quote)

Participați la Săptămâna Mondială a Spațiului Cosmic: 4-10 Octombrie 2009.

Agenția Spațială Română, coordonatorul național al activităților din domeniul spațial, invită toți iubitorii spațiului să își aducă contribuția la desfășurarea ediției din acest an a Săptămânii Mondiale a Spațiului Cosmic.
Săptămâna Mondială a Spațiului Cosmic este o sărbătoare internațională a științei și tehnologiei, și a contribuțiilor acestora la îmbunătațirea condiției umane. Adunarea Generala a ONU a declarat, în anul 1999, ca acest eveniment să aibă loc în fiecare an intre 4-10 Octombrie, sărbatorind astfel lansarea, pe 4 Octombrie 1957, a primului satelit artificial al Terrei, Sputnik 1, care a deschis calea explorării spațiului cosmic și semnarea, la 10 Octombrie 1967, a Tratatului asupra principiilor care guvernează activitățile statelor în explorarea pașnică a spațiului cosmic, inclusiv a Lunii și a celorlalte corpuri cerești.
Ediția din anul acesta a Săptămânii Mondiale a Spatiului Cosmic are ca tema “Spațiul pentru Educație”, fiind dedicată în primul rând profesorilor și elevilor. Săptămâna Mondială a Spațiului Cosmic este, însă, deschisă participǎrii tuturor. Instituții publice, firme, organizații non-profit, cadre didactice, chiar și persoane fizice pot organiza evenimente pentru a sărbători spațiul.
În anul 2008, au avut loc aproape 80 de evenimente în 10 județe ale României, plasând țara noastră pe locul 2 in lume. De la mic la mare, participanții romani s-au implicat în explorarea universului cu ochii minții. La Oradea, copiii de la o grădiniță au pregătit “prăjituri înstelate”, în vreme ce la Deușu si Chinteni, două localități rurale din judetul Cluj, elevii au participat la un concurs de desene pe asfalt cu tema cosmică. La Bazna, un pensionar a construit un racheto/aeromodel, la Cluj-Napoca, elevii de liceu au “ocupat” o stradă pe care au transformat-o in “Bulevardul Sistemului Solar”, iar în alte localități au avut loc spectacole, proiecții de filme, carnavaluri spațiale, și lansări de rachetomodele. Imaginația și inventivitatea organizatorilor și participanților s-au dovedit fără limite.
Și in anul 2009, românii sunt așteptați să contribuie la sărbătorirea Săptămânii Mondiale a Spațiului Cosmic, Agenția Spațială Română oferind premii celor mai merituoși organizatori.
Persoanele interesate de a organiza evenimente sunt invitate să consulte siturile de internet naționale - http://wswromania.blogspot.com/ - și internaționale - http://www.worldspaceweek.org/ ale Săptămânii Mondiale a Spațiului, să înscrie oficial evenimentul pe care il vor organiza la adresa http://www.worldspaceweek.org/new_event.php, și să trimită un scurt raport și imagini de la evenimente la adresa virgiliu.pop@rosa.ro Această adresă de e-mail este protejată de spamboți; aveți nevoie de activarea JavaScript-ului pentru a o vizualiza . Logo-ul evenimentului poate fi descarcat de la adresa http://tinyurl.com/logowsw.

Mult succes,

Virgiliu Pop
Coordonator National Delegat pentru Săptămâna Mondială a Spațiului Cosmic

_________________
Virgiliu Pop
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 13 Sep 2009 18:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Virgiliu
Subiectul nu are legatura cu observatiile astronomice.Eu sunt de parere ca ar trebui mutat la ''Aeronautica/Programe spatiale''.

Opinie personala
Pe de alta parte nu toata lumea este impresionata de sigla ONU.Pentru mine ONU este inca o organizatie de politicieni talambi si incompetenti si nu voi participa la nici o actiune organizata de cei care l-au pupat in fund pe Hitler,Ceausescu si altii ca ei.
De asemenea atat ca astronom amator cat si ca moderator (unul) al acestui forum ma opun oricarei incercari de atragere a astronomilor amatori in activitati politice.
Observ de asemenea absenta oricarei referiri la Anul International al Astronomiei.Politicienii,reprezentati la nivel mondial de ONU, sa ma pupe...
Daca nu se descurca ,pot sa le dau indicatii precise.
Dupa ce rezolva problema poluarii luminoase despre care au primit deja nenumarate petitii de la Intl. Dark Sky Assoc. si despre care deci nu se mai pot preface ca nu stiu,stam de vorba.Mircea
Sus
virgiliupop
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Iun 2008
Mesaje: 10



Localitate: Romania

MesajTrimis: 13 Sep 2009 19:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea,

Subiectul nu are legatura cu observatiile astronomice.Eu sunt de parere ca ar trebui mutat la ''Aeronautica/Programe spatiale''.

Daca doresti, nu am nimic impotriva. Dar totusi, s-au desfasurat si se vor desfasura multe observatii astronomice in tipul saptamanii mondiale a spatiului - uita-te, te rog, pe http://wswromania.blogspot.com
Pe de alta parte nu toata lumea este impresionata de sigla ONU.Pentru mine ONU este inca o organizatie de politicieni talambi si incompetenti si nu voi participa la nici o actiune organizata de cei care l-au pupat in fund pe Hitler,Ceausescu si altii ca ei.
Pe vremea lui Hitler, nu exista ONU. De acord cu opinia personala, pe care, intr-o oarecare masura, o impartasesc. Eu, cand lucrez cu organizatii din care fac parte oameni cu opinii diferte de ale mele, incerc sa vad ce avem in comun. Eu vad in actiunea asta o ocazie superba de a-i invata pe copii despre frumusetea spatiului cosmic, inclusiv prin astronomie. Nu conteaza sub egida cui se desfasoara. Sincer sa fiu, mie nici Uniunea Europeana, in structura sa actuala, nu imi place (opinie personala) - dar nu inseamna ca daca ar organiza o conferinta dedicata spatiului nu as participa. Repet - incerc sa las opiniile personale la o parte, si sa vad ce ne uneste, mai degraba decat ce ne desparte. Uite, mai organizez si Noaptea lui Yuri - http://noaptealuiyuri.blogspot.com - Yuri a mers in spatiu ca si cetatean sovietic, si desi urasc de moarte URSS, nu inseamna ca-l urasc pe Gagarin.
De asemenea atat ca astronom amator cat si ca moderator (unul) al acestui forum ma opun oricarei incercari de atragere a astronomilor amatori in activitati politice.
De acord, dar nu e o activitate politica. E o activitate spatiala (astronautica / astronomie) agreeata de ONU. Nu e nici de stanga, nici de dreapta.
Observ de asemenea absenta oricarei referiri la Anul International al Astronomiei.Politicienii,reprezentati la nivel mondial de ONU, sa ma pupe...
Daca citesc politicienii mesajul tau, sunt liberi sa onoreze invitati. Nu toate activitatile de educatie spatiala trebuie sa se desfasoare sub egida IYA...
Daca nu se descurca ,pot sa le dau indicatii precise.
Pai or avea drum si prin Arad...
Uite pana atunci ce lucruri superbe au facut aradenii tai : http://noaptealuiyuri.blogspot.com/search?...submit.y=0 si

_________________
Virgiliu Pop
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 13 Sep 2009 22:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De acord,pe vremea lui Hitler nu exista ONU.Se numea Liga Natiunilor,aceeasi Marie cu alta palarie.S-a vazut,si de la noi s-a si auzit ,in vremea razboiului din Yugoslavia.O adunatura de incompetenti internationali,ca cei nationali stim unde sunt.

Despre ''noapte lui Yuri'' am auzit/citit ca a fost o actiune reusita,foarte vizibila,te felicit pentru asta.

Comentariile mele despre ONU si politicieni nu au legatura cu popularizarea Astronauticii.Vad negru in fata ochilor cand aud de politruci.Castigi mult mai mult daca nu pomenesti de ei,cu cei ca mine.Mircea
Sus
virgiliupop
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Iun 2008
Mesaje: 10



Localitate: Romania

MesajTrimis: 13 Sep 2009 22:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea,

Imi pare rau sa-ti impartasesc dezgustul fata de clasa politica. Din pacate, gandim la fel. Spun din pacate, fiindca m-as fi bucurat sa te pot contrazice.
Uneori se intampla insa sa mai scape si lucruri bune. Cum ar fi, exemplu specific, proclamarea Saptamanii Mondiale a Spatiului Cosmic. Nu se adreseaza politicienilor, ci oamenilor "de rand" : profesori si elevi. E un pretext, sa spunem asa, pentru ca profesorii sa le vorbeasca elevilor despre spatiu, si sa le ocupe neuronii si cu altceva decat cu manele si cautarea Elodiei.
Uite, asa cum ti-a placut Noaptea lui Yuri (iti multumesc pentru felicitari), o sa-ti placa ceea ce o sa vezi pe site-ul http://wswromania.blogspot.com. Nici urma de pupat "undeva" politicieni. Vei vedea elevi si profesori.
A, despre IYA - nu stiu cum am "reusit" sa postez astea doua subiecte la IYA - muta-le tu, te rog, unde crezi de cuviinta. Sunt destul de nou pe forum.
Post scriptum - m-am contrat acum cateva saptamani cu Alin Tolea - nu stiu ce ne-a apucat sa discutam politica pe chat, si cum eu sunt de dreapta si el de stanga, s-a pus sa ma "defriend" de pe facebook. Pai na, oamenii pot avea opinii diferite, dar pot sa se uite impreuna la stele - zic eu.
Virgil.

_________________
Virgiliu Pop
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 14 Sep 2009 07:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Atunci cand doi sau mai multi astronomi amatori se hotarasc sa organizeze un Star Party, actiunea respectiva nu are nimic politic in ea. Atunci cand hotararea asta se ia la nivelul unei tari sau la nivel mondial, actiunea este una politica, o politica de promovare a unor idei sau a unui domeniu de activitate. Evident ca la actiuni de asemenea anvergura, unii politicieni nu scapa ocazia sa-si bage codita. Este o alegere personala daca "te bagi" dar in principiu actiunile astea sunt ocazii bune de promovare (a astronomiei in cazul nostru) catre un public mai larg. Pe de alta parte si eu am reticenta mea fata de politica in general, politica romaneasca si politicienii romani in special. Dar nu putem respinge chiar totul la gramada. Politica e un rau necesar (ca si femeile,dealtfel Smile).
Sus
virgiliupop
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Iun 2008
Mesaje: 10



Localitate: Romania

MesajTrimis: 22 Sep 2009 00:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ii multumesc lui Doru Dragan pentru raspunsul cumpatat. Revenind la Saptamana Mondiala a Spatiului Cosmic si la "vina" ei de a fi fost declarata de catre ONU, sa nu uitam ca insusi Anul International al Astronomiei e la fel de "vinovat", fiind declarat de catre cea de a 62-a sesiune a Adunarii Generale ONU
_________________
Virgiliu Pop
Sus
Mosu'
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Feb 2008
Mesaje: 234



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 01 Oct 2009 01:02 Download mesaj
Titlul subiectului: cu tot respectul.....
Raspunde cu citat (quote)

huuuuu!
Pai bine , dl. Pop, oameni "de rand"(cu ghilimele sau fara) om fi noi, profesorii si elevii, dar de ei aveti nevoie acum dupa cum bine spuneti, prin enuntarea tintei de RU, si nu e nevoie sa ne aruncati pozitia de lider si coordonator macar ca o chestie de obraz pentru o agentie care nu face decat punctual actiuni in sprijinul acestei categorii. In afara de noaptea lui Yuri, actiune excelenta dupa mine, nu am vazut un raspuns pozitiv la actiunile noastre, fie ele in cadrul IYA sau nu, si exemple am destule. Pana atunci va anunt ca nu ma simt deloc un om de rand sau manelist educational de frunte in comunitatea politica locala perena si va invit sa va cautati resursa umana in strainatate, pentru agentia NATIONALA DE...... , poate asa veti vedea ce inseamna sa sustineti o agentie a unui guvern care, in anii declarati de necesitate pentru studiul stiintelor, face reduceri importante in numarul de ore dedicat studierii acestora de catre viitorii dvs posibili candidati;pe care, in acest caz, ma vad obligat sa-i scot din teapa oamenilor de rand recomandandu-le sa plece macar in strainatate daca nu in spatiul cosmic, acolo unde o fi un respect mai mare pentru munca lor.
Salut in acest fel toti oamenii de rand din acest forum si nu numai......!
P.S. Imi pare rau pentru tonul interventiei dar dl Pteancu a fost prea bland... cu toate acestea, voi face actiuni in saptamana mentionata ca si in noptile Galileene, pentru ca interesul celor ce vor sa invete e mai presus de argumente sau erori de exprimare....
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este inchis, nu se pot scrie, crea, raspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   IYA2009

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact