Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m42-color-ps.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

(Aproape) oricine poate face observatii solare


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii solare

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Alex B.
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2009
Mesaje: 252



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Aug 2009 18:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, este adevărat că Gerald North nu precizează. La pag. 254 a ediției 1998 a cărții "Advanced amateur astronomy" spune numai că "o serie de astronomi amatori au construit un tip mai specializat de telescop solar". În original "A number of amateurs have constructed...". Oricum, ceea ce este păcat este că deși este prolific la noi nu s-a tradus nimic. Cartea aceasta pe care o am eu am găsit-o printr-o întâmplare fericită la un anticariat și este evident în engleză. Este o carte pe care orice astronom amator serios ar trebui să o aibă. Nu vreau să mai spun ce literatură există și în limba franceză și nu s-a tradus. Am și câteva dintre cărțile apărute la ei în ultimii 20 de ani. La noi cred că din anii 80 nu s-a mai scos nimic. Noroc cu internetul.
Cât despre drepturile lui Dobson, poate că este și vina lui. Astea toate ca paranteză la topic.
Revenind la metode reiterez părerea mea anterioară. Orice metodă care implică ochiul în sistemul optic poate fi interesantă și mai mult sau mai puțin sigură dar întotdeauna riscantă. Nu-i mare bai să crape un ocular, o oglindă sau o lentilă dar dacă se arde retina ăla ești. Astronomia s-a terminat.
De fapt, ca să fim sinceri, cea mai bună metodă și care este de fapt cu un picior în curtea profesioniștilor este proiecția cu coelostat. Este păcat că această metodă este rar utilizată de amatori. Este metoda tip a turnurilor solare profesioniste. Cu asta faci proiecții stabile care pot avea și peste un metru diametru. Și eu cred că cineva care este capabil să realizeze o oglindă de reflector poate să șlefuiască și o oglindă plană de coelostat.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 29 Aug 2009 18:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sigur ca se poate slefui si oglinda plana , pentru celostat dar se pare ca nu ai citit ce tot spun cu oglinda principala nemetalizata sau nu consideri ca merita sa ma bagi in seama, de ce nu imi explic, poate ca ai 30 -40 ani de experienta in optica astronomica si eu doar 21.
Sus
Alex B.
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2009
Mesaje: 252



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Aug 2009 19:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mii de scuze Octavian, nu am vrut să supăr pe nimeni. Nici nu mi-a trecut prin gând să pun în discuție experiența cuiva, mai ales a ta. Chiar dimpotrivă, voiam să o subliniez. Îmi pare rău că am fost greșit înțeles. Sad
Eu sunt un promotor al proiecției pentru că această metodă nu este numai cea mai sigură dar permite și realizarea unor observații cu valoare științifică. Observații care trec dincolo de număratul petelor (calcul de coordonate, rotație etc) și care nu se pot realiza la ocular.
Și apropo de experiență Octavian. Treci pe la topicul lui Horea și vezi ce scrie el la ultimul lui mesaj. Face abrazivi prin recuperare de la reprizele anterioare. Mie nu mi se pare în regulă.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 30 Aug 2009 21:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Alex
multumesc pentru precizari.
John Dobson a fost mult timp calugar vedantin,a facut legamant de saracie si umilinta.Si a trait astfel pana acum,pacat ca tot acum este si bolnav.Ce a stiut ,ce a avut,ce a gandit,a impartasit cu ceilalti.Este asadar ''vina'' lui asa cum ai spus,el a ales sa nu ceara patente,taxe,retributii.

Iata mai jos un alt telescop de tipul descris de Gerald North si prezentat in cadrul primei Conventii Virtuale de Astronomie.

http://www.bellatrixobservatory.org/cvaaI/20/

Aici am cam zbarcit-o,avem aici pe forum oameni cu realizari remarcabile;ce pacat ca nu am stiut de a doua editie a acestei Conventii la care data inscrierii cu lucrari este 31 August.Adica maine.Mircea
Sus
tiberiugabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Noi 2007
Mesaje: 65



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 21 Sep 2009 12:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ieri, am facut si eu o prostie..., de fapt m-a manat curiozitatea. Am o masca de sudura si un filtru nou la ea. Am pus-o in fata obiectivului, un reflector de 130/650 si m-am uitat putin. Destul de interesant ce am vazut, dar as vrea sa studiez mai mult soarele, din ce am citit pe aici pe forumuri, toata lumea se da in vant cu filtrul ala baader. As fi curios sa stiu cu ce este mai bun ala ca o sticla de sudura.
va multumesc.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 21 Sep 2009 14:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sticla de sudura este un filtru facut pentru (asa cum arata si numele) sudura si nu pentru lumina solara. Lumina de la sudura are niste caracteristici (de spectru si intensitate) iar Soarele are alte caracteristici. Cele mai periculoase se pare ca sunt radiatiile infrarosii, cele care ard. Problema e ca infrarosul nu apartine spectrului vizibil (nu e vazut de ochi) si s-ar putea ca un anumit filtru (cel de sudura de ex.) sa para ca reduce luminozitatea dar de fapt sa lase radiatii infrarosii periculoase prea puternice. Filtru solar Baader e facut si garantat special pentru Soare. Si nici nu e prea scump Smile
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Sep 2009 09:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Problema nu sunt infrarosiile, orice geam le blocheaz si alea nici nu cred ca intra in ochii nostri. Problema sunt razele UV si lumina vizibila. Nu stiu in ce masura blocheaza geamul de sudura raze UV si lumina normala de anumite lungimi de unda.

Mie acuma imi miroase si a strategie de marketing, ca daca lumea s-ar uita de exemplu prin filtre facute acasa, cine ar mai cumpara ochelari la eclipsa si filtre scumpe? Mylarul si filmul voalat si developat sunt ieftine si bune la o adica...

_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 22 Sep 2009 17:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Filtrele special facute au importanta lor. Daca nu sunt facute exact pe banda care trebuie, fie dau drumul la ce nu trebuie si fac rau, fie taie ce nu trebuie si atunci nu se vede ca lumea. Am avut si eu o perioada in care am folosit tot felul de improvizatii dar daca te duci pana in Turcia pentru ca sa vezi o eclipsa totala de Soare si nu e sigur cand o s-o mai vezi pe urmatoarea, faci tot posibilul ca sigur sa iasa bine Smile Strategie de marketing nu inseamna neaparat o strategie de mintit si furat Confused Rolling Eyes Uneori inseamna o strategie de a vinde o marfa prin includerea unor informatii corecte despre ea Cool
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Sep 2009 19:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

tiberiugabriel a scris:
As fi curios sa stiu cu ce este mai bun ala ca o sticla de sudura.


In afara de cele spuse de Doru si Blakut mai este un lucru de care trebuie sa tii cont: un filtru care este folosit pe un instrument trebuie sa aiba o planietate optica a suprafetelor astfel incat sa nu deterioreze frontul de unda incident.
Un filtru de sudura nu indeplineste aceasta cerinta pentru ca nu are nevoie de ea.
Daca la grosismente mici poate sa mearga, la cele mari deja se rupe filmul ...
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 22 Sep 2009 19:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce vrea sa zica zoth este ca instrumentele care maresc, maresc totul. Inclusiv defectele Smile
Sus
tiberiugabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Noi 2007
Mesaje: 65



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 23 Sep 2009 10:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va multumesc pentru raspunsuri. Nu pot decat sa vad dau dreptate la toti. Da asa este, filtru de sudura, chiar daca este el nou la anumite mariri se se observa defectele. Cat despre radiatii nu stiu ce sa spun, ma tem ca daca merge pe incredere, n-as avea nici in filtrele comerciale. Deocamdata mi-am planificat sa fac observatii prin proiectie, in durata scurta de timp, in asa fel incat sa nu-mi distrug optica. Sau eventual sa-mi fac un filtru din mylar si sa fac doar fotografie prin el, caci pana la cumparat... mai rabdam.

o zi buna
Sus
Alex B.
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2009
Mesaje: 252



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Oct 2009 18:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Doru Dragan a scris:
Filtru solar Baader e facut si garantat special pentru Soare. Si nici nu e prea scump Smile


Eu am luat o folie, care chiar nu este prea scumpă, am construit un filtru de toată frumusețea dar...surpriză. Shocked În ciuda celor afirmate de producător privind probabilitatea găurilor în stratul reflector, folia luată de mine avea două de toată frumusețea. Confused Mari și vizibile cu ochiul liber...că oricum la telescop nu l-am mai pus. Am rămas la proiecție și am achiziționat un ecran special ca să pot face și fotografii în condiții mai bune. Smile
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 27 Oct 2009 08:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In 1996 ne pregateam intens pentru eclipsa totala de Soare ce trebuia sa fie in 1999. Cu ocazia aia Tavi S a facut primul telescop solar, adica un telescop newton cu oglinda de 100 mm nealuminizata. Tot nealuminizata a ramas si oglinda secundara. In portocular am pus o camera de supravegere (aproximativ ... era de fapt o camera CCD stiintifica cu o rezolutie destul de buna la vremea aceea). Asa incat Soarele il priveam la televizor Smile fara sa patim nimic Very Happy.
Sus
Gabriel Muranca
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2009
Mesaje: 341



Localitate: Arad

MesajTrimis: 27 Oct 2009 14:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Blakut a scris:
Problema nu sunt infrarosiile, orice geam le blocheaz si alea nici nu cred ca intra in ochii nostri. Problema sunt razele UV si lumina vizibila. Nu stiu in ce masura blocheaza geamul de sudura raze UV si lumina normala de anumite lungimi de unda.


Cei care stiu, nu zic iar cei care nu stiu, invata pe altii ...
Blakut, daca nu stii, cel mai recomandat este sa taci si sa te documentezi !

Uite aici ai un grafic cu transferul printr-un geam normal: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Soda_Lime.jpg
Grafic care arata clar ca geamul NU blocheaza infrarosiile ci din contra blocheaza mai mult ultraviloetele (nu toate ci cele mai indepartate) !

Cat despre sudura vreau sa va zic ca sunt mai multe tipuri de sudura si automat mai multe tipuri de "geam" de sudura.
La sudura cu arc electric se folosesc filtre orientate pentru protectie UV iar la sudura cu flacara, filtre pt. IR. Si alea sunt de anumite grade de protectie.
Daca folosesti un "geam de sudura" la intamplare, la fel vei avea si ochii ...
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 27 Oct 2009 16:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Gabriel, da, ai dreptate: sticla (obisnuita) blocheaza mai mult din spectrul UV decat IR (de aceea, de exemplu, daca iti bate soarele in parbrizul masinii transpiri de te ia dracu`, chiar daca ai climatizare, dar nu te bronzezi Smile ).

Si o observatie (marginala): nu-i prea frumos sa-i spui cuiva, pur si simplu, sa taca. Argumenteaza-ti punctul de vedere, daca vrei, dar incearca sa fii si politicos.

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii solare Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact