Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_r90_910_20180918_225820_113x_clavius.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224530
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Salutare tuturor


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Who's Who

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mirela Aftanasa
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Sep 2009
Mesaje: 6



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 12 Sep 2009 22:24 Download mesaj
Titlul subiectului: Salutare tuturor
Raspunde cu citat (quote)

Ma numesc Mirela, sunt din Timisoara si imi place astronomia, motiv pentru care sunt si aici.
Sper sa pot participa si eu la iesirile cu cei din Timisoara, mai ales ca am primit cadou un telescop Very Happy
Va doresc la toti multe zambete si cer senin! Wink


Ultima modificare efectuata Mirela Aftanasa la 13 Sep 2009 20:34, modificat de 2 ori in total
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3541



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 13 Sep 2009 01:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine ai venit, Mirela sper ca ai reusit sa vezi ceva prin telescop, daca trebuie colimat , reglat vorbim Smile .
in Timisoara suntem 2 cluburi: Antares si Altair dar poate reusim sa ne grupam mai multi indiferent de club si aici pe http://www.astronomy.ro/forum/Nucleul-Regi...-f69.html.
Sus
Mirela Aftanasa
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Sep 2009
Mesaje: 6



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 13 Sep 2009 13:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna Octavian,
AI dreptate...la capitolul colimat, reglat, instalat stau prost. Stiu ceva notiuni din astronomie dar la partea telescoape sunt 0. Ideea e ca vreau sa incerc eu asa ca sper azi sa am timp sa trimit poze si poate imi dai o mana de ajutor. si nu numai tu...orice sfat e binevenit.
Si ar mai fi ceva....de unde as putea lua o geanta ceva speciala pentru telescop cu care sa-l pot transporta. tubul are apropare 90 de cm si trepiedul peste 1 m. deci e destul de mare. poate stii vreun site ceva de unde as putea lua ar fi ok.
Multumesc
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3994



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 13 Sep 2009 14:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mirela Aftanasa a scris:
....de unde as putea lua o geanta ceva speciala pentru telescop cu care sa-l pot transporta. tubul are apropare 90 de cm si trepiedul peste 1 m. deci e destul de mare. poate stii vreun site ceva de unde as putea lua ar fi ok.

Au cei de la Orion ceva de genul asta: http://www.telescope.com/control/product/~...t_id=A0006
Daca selectezi un model oarecare din lista aia de langa imagine, iti apare si un tabel din care ai putea selecta un model de geanta in functie de tipul de telescop si trepied, dar mie mi se par cam scumpe. La noi in tara, aduc de la Orion cei de la Astrolife din Bucuresti.
Sus
Mirela Aftanasa
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Sep 2009
Mesaje: 6



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 13 Sep 2009 20:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Merci Marius,
Exact la ce mi-ai trimis tu ma oprisem si eu. dar credeam ca mai sunt alte site-uri si nu le gasisem eu. putin cam scumpe intr-adevar tinand cont si de marimea care trebuie sa o cumpar. dar oricum trebuie sa gasesc o solutie.
Legat de telescopul care il am...este acesta: http://www.amazon.fr/T%C3%89LESCOPE-PROFES...B001B034M4
iar caracteristicile sunt:
Diametru Obiectiv obiectiv: 114mm (4.5 ")
- Distanța focală: 900mm
- Obiectiv: oglinda concava, hard-filmate
- Ocular: SR4mm, H12.5mm, H20mm
- Mărire:
225X cu SR4, 72X cu H12.5, 45X cu H20
- 1,5 x Montaj ocular
- Trepied Tip: trepied din aluminiu
- Equatorial Mount
- 2x lentile Barlow,
- 1,5 x erecting Eyepiece
- Visual mărime: 12M
Tinand cont ca nu stiu mai nimic despre telescoape, caracteristicile sunt limba straina pt mine. As avea nevoie de ajutor in ceea ce priveste componentele. daca nu cer prea mult sa mi se explice in cateva cuvinte la ce foloseste fiecare. si ce se poate vedea cu un astfel de telescop? de ce fel de oculare as mai avea nevoie?
Si cam atat ca deja ma intind cu gluma Smile
Sper ca nu cer prea multe si astept raspunsul vostru. si cel mai mic ajutor sau sfat este binevenit.
Multumesc
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3994



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 13 Sep 2009 22:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Telescopul, tubul optic cu oglinzile din interior, este bun si foarte potrivit pentru un incepator, pardon incepatoare... Wink Din pacate, celelalte accesorii, inclusiv montura cu trepied sint cam slabute.

Trepiedul cu montura ecuatoriala (chestia aia pe care sta tubul telescopului, care-i fixata pe trepied si care-ti permite rotirea telescopului pe doua axe perpendiculare ) este foarte fragil pentru un tub asa lung si o sa-ti tremure cand focalizezi, ba chiar si cand respiri langa el...

Ocularele sint componente importante ale sistemului, ale tale sint slabute, dar nu inseamna ca nu le poti folosi la Luna, planete etc. Le pui in focuser, focalizezi cat poti de bine si-ti vei da seama daca se vede clar sau nu. Pe masura ce te vei obisnui cu astea, vei simti nevoia de oculare mai de calitate.

Lentila Barlow 2x te ajuta sa dublezi puterea de marire data de un ocular, punand Barlow-ul direct in focuser si apoi ocularul in Barlow. Evident, dupa asta, trebuie sa refocalizezi...

Iar "1,5 x erecting Eyepiece" se foloseste ca si lentila Barlow, numai ca mareste de 1,5 ori si inverseaza imaginea inversata pe care o vezi doar prin ocular, adica imaginea finala va fi una dreapta, utila pentru observatii terestre.

Mult succes la observatii!
Sus
Mirela Aftanasa
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Sep 2009
Mesaje: 6



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 14 Sep 2009 09:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un sfat pentru a nu incarca inutil mesajele postate: nu e necesara citarea intregului mesaj imediat anterior, se subintelege... Wink
Moderator MariusP


Buna Marius,
Multumesc pentru explicatii. Stiam ca oculare nu sunt slabute dar oricum voi mai cumpara in timp. deocamdata sa inteleg cum sa folosesc telescopul apoi urmeaza si alte echipamente.
De trepied n-as fi zis ca nu e bun. acum intrebarea mea este daca se poate schimba?se pot cumpara trepiede separat? si daca da ce mi-ai recomanda?
Multumesc
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3541



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 14 Sep 2009 11:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru inceput e bun instrumentul asa cum e chiar daca penduleaza imaginea cand atingi sa focalizezi astepti si se opreste in 5-10 sec.
Important e sa fie cat de cat colimat asta vezi privind fara ocular: trebuie sa vezi concentric in oglinda mare cerculetul oglinzii secundare si ochiul tau.
la primele observatii sa pui ocularul de 20mm ca sa obtii marire mica, apoi axezi luneta cautatoare pe un bec, antena, reclama. sa vada in centru ce vede telescopul .
Cauti mai intai obiecte usoare luna , jupiter ,Pleiade, Albireo ( duble colorate) , Mizar apoi roiuri gen M13 ,M11. sau Andromeda M31, M27 ,M57.
Sus
Mirela Aftanasa
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Sep 2009
Mesaje: 6



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 20 Sep 2009 14:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In sfarsit revin. Nu am mai avut cand sa intru pe site dar am nevoie de autorul vostru..iar. Am instalat telescopul, am fixat luneta cautatoare pe jupiter, apoi am pus ocular de 20 de mm in lentila barlow si apoi in focuser. bineinteles ca nu am vazut nimic. e adevarat ca nu e colimat chiar cum trebuie pentru ca nu se vede concentric. dar din cate intelesesem ceva trebuia sa se vada, chiar daca nu era prea clar. Partea proasta e ca nu stiu mai departe ce sa fac, si mi-e sa nu fac vreo prostie si sa nu mai pot utiliza telescopul inveci. Ma pricep sa stric! Rolling Eyes
So..plss help!
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 20 Sep 2009 14:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Chiar NIMIC ? Nici macar un Jupiter defocalizat ? Atunci cand schimbi ocularele sau pui un ocular cu barlow trebuie sa refocalizezi.
Unele oculare (sau toate, nu stiu prea multe despre fenomenul asta) cand le pui in barlow, isi modifica eye relief-ul, adica distanta la care trebuie sa tii ochiul fata de ocular. Dar pozitia corecta a ochiului cred ca se gaseste instinctiv.
E curios ca problema asta tot apare pe la incepatori cand pun un barlow. Ar putea fi si alte cauze ?

_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 20 Sep 2009 15:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Atunci cand pui un barlow, distanta la care se face focalizarea se cam modifica. In mod normal nu ar trebui sa se intample asa, ar trebui ca toate ocularele si lentilele barlow sa fie parfocale, adica sa nu trebuiasca sa refocalizezi atunci cand le schimbi, dar asta nu se intampla de multe ori nici la oculare facute de aceeasi firma.


Sfatul meu este ca intai sa inveti sa iti manuiesti telescopul pe timp de zi, la un obiect mai indepartat, si fara lentila barlow. Vezi ce se intampla, cum si unde obtii imagine clara, si de abia dupa asta pui si barlow. Intre noi fie vorba, acel barlow si acea lentila redresoare sunt bune de facut cadou la dusmani, sa se chinuie ei cu ele. Daca nu ma insel sunt din plastic, inclusiv lentilele din ele, nu doar corpul, si oricum, la diametru telescopului tau, cu ocularul de 4mm esti la limita de marire maxima pe care telescopul o poate da - adica D in milimetri x 2.

_________________
Dragos N
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 20 Sep 2009 15:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai este o problema. Tot in teorie, ar trebui ca dupa ce ai aliniat luneta cautatoare cu telescopul, atunci cand il desfaci si apoi il remontezi, luneta sa fie direct aliniata. Nici asta se intampla mereu, si poti sa pui cautatorul pe Jupiter, dar telescopul sa bata un pic aiurea.
_________________
Dragos N
Sus
Mirela Aftanasa
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Sep 2009
Mesaje: 6



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 21 Sep 2009 09:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru sfaturi,
O sa incerc sa manuiesc telescopul pe timp de zi cum m-a sfatuit dragos si o sa revin cu alte intrebari. Stiu ca nu sunt performante ocularele dar deocamdata nu-mi permit sa iau altele. si plus...mai intai sa ma prind cum sa le folosesc si apoi o sa investesc in alte accesorii.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 21 Sep 2009 15:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un sfat pentru utilizarea ocularelor: mai intai foloseste oculare cu marire mica si ... fara barlow Smile Dupa ce ai invatat sa utilizezi telescopul cu mariri mic treci la mariri mai mari. Intr-un tarziu ... pui si barlow Cool
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Who's Who

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact