Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
roi_dublu_perseu_copy.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224549
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Astroclub in Iasi ?


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatoare, Cluburi, Institutii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 23 Oct 2008 21:14 Download mesaj
Titlul subiectului: Astroclub in Iasi ?
Raspunde cu citat (quote)

Am o propunere, cu toate ca nu ma astept la mare lucru.
Ce ziceti, astronomilor din Iasi ? Ati vrea sa punem mai multi bani si sa luam un telescop de 16" ? Vad ca un Meade e pe la 2500 de euro, deci pentru a fi un pret rezonabil de fiecare ar cam trebui vreo 20 de persoane, dar poate s-ar pricepe cineva sa faca rost si de ceva sponsorizari. Fireste, ar trebui gasit si un loc unde sa avem fiecare acces oricand dorim sa observam. Poate ne-ar da un loc cei de la Observator, ca oricum nu prea se intampla nimic pe acolo.
Poate ca nu sunt prea realist, dar ce parere aveti ?

_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 23 Oct 2008 21:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intai verifica daca la observator mai este tovarasu' care l-a ''aranjat'' pe Victor Nadolschi,pe atunci cadru universitar si angajat cu acte in regula si care chiar si asa tot a patit-o.Voi fiind acolo numai oaspeti,riscati cu asemenea indivizi sa va treziti cu telescopul vostru vandut peste noapte la fier /aluminiu/alama veche.
Daca crede cineva ca exagerez atunci am sa va povestesc ceva ce nu-i o poveste.Celebra firma Plossl a produs in categoria de refractoare de 6 toli doar doua bucati.Dintre care una a fost cumparata de Costache Conachi din Iasi,donata unei societati stiintifice iesene,transferata la Universitatea din Iasi ,apoi la Observator, a dus-o luneta bine pana la ''Lovilutia'' din '89.Cand sapatorul lui Nadolschi ramane mare si tare.Si ,de cand, despre luneta Plossl nu se mai stie nimic.Poate se stie,ca in vremea lui Plossl instrumentele se confectionau din alama masiva!?Mircea
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 24 Oct 2008 00:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iti dai seama ca cu un telescop de 16" mai ai un pic si concurezi cu observatorul Institului din Bucuresti? Ar fi cateva probleme inafara de banii pt telescop. De exemplu, fiind un instrument masiv care practic apartine la multi proprietari rezulta ca trebuie un loc comun unde sa fie instalat, de preferat la marginea orasului (sa zicem pe Bucium) deci ar insemna efectiv construirea unui observator privat ( alti bani...multi plus spatiu..si mai multi bani pe chirie/proprietate). Realizezi ce ar insemna sa montezi si sa demontezi de fiecare data un telescop asa mare de cate ori vrea unul sau altul sa se uite un ceas sau doua, mai ales in mijlocul orasului. Cel mai simplu ar fi sa fie cineva care sta la curte si sa tine el telescopul dar nu cred ca vrea cineva ca mereu sa-i calce batatura cate unul sau altul Very Happy, poate mai are omu si alte treburi Wink . Cat despre strans bani de la mai multe persoane, mai ales ca nu-s 2 sau 3, e cu cantec. Multe certuri si neintelegeri s-au iscat in felul asta. O optiune mai buna ar fi intradevar sponsorii, de exemplu prin clubul respectiv sa faci reclama la firmele de la noi care ar fi interesate si in felul asta e o sansa.
E o idee frumoasa dar cred ca ar trebui cerute niste sfaturi de exemplu de la cluburi deja cu vechime despre ce demersuri ar trebui luate.
Sus
Cristi M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2007
Mesaje: 273



Localitate: Bologna, Italy

MesajTrimis: 24 Oct 2008 09:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De fiecare data cand era cate un pot mai mare la LOTO, amicii ma intrebau ce as face cu banii. Raspunsul intotdeauna a fost: un observator astronomic!
Dar ca sa castig, ar trebui sa si joc. Laughing

Laudabila intentie Forever... la 2500 euro x 20 pers. ar veni cam 125 euro/pers. E rezonabil. Dar ramane de luat in calcul si ce a spus Neox.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 25 Oct 2008 10:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pana la un observator facut din bani adunati mai e. Primul lucru ar fi sa va inchegati ca grup, sa va adunati, sa discutati, sa constatati cati sunteti, sa vedeti daca aveti aceleasi idei. Din pacate, din proprie experienta va spun ca pe masura ce se mareste grupul si apar discutii despre proiecte care implica bani apar disensiuni si tot felul de probleme legate de tot felul de vanitati. Daca reusiti sa le depasiti pe astea si reusiti sa colaborati un an doi, atunci poate fi vorba despre mers mai departe,
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 25 Oct 2008 11:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Discutasem cu cineva mai vechi in domeniul astronomiei din Iasi si mi-a spus ca exista mai demult un astroclub pentru amatori in Podu Rosu, si aveau un telescop de 300mm. Ce stiti despre acel astroclub ? Poate mai exista locatia si chiar si telescopul. Iar in general: ce mai stiti de cum a fost astronomia reprezentata in Iasi in trecut ? Se poate initia ceva pe baza a ce a fost inainte ?
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 25 Oct 2008 15:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da Forever Man
Astronomia in Iasi are un trecut si acel trecut nu poate sa nu-l includa pe Virgil Scurtu,autor al cartii "Observatorul astronomului amator'',''Humbug'',''In cautarea astrilor'',a numeroase articole de popularizare in reviste iesene,prin anii '90 a colaborat cu ''Magazin Nord-Est'',fondator al Societatii Astronomice ''Urania'',posesor al mai multor instrumente,participant la aniversarea in Polonia a 400 de ani de la moartea lui Copernic.Imi amintesc ca am vazut la Virgil Scurtu optica unui telescop Newton-Cassegrain de vreo 310mm,un Secretan mai mic,un mic Maksutov...plus tone (nu exagerez) de carti.
In poza de mai jos il vedem pe Scurtu manaind un telescop Zaidel cu ocazia unei sedinte de Astronomie Populara la Casa de Cultura din Iasi,prin anii '70 cred.Ce s-a intamplat cu Scurtu,cu acel telescop?
Apoi insusi Nadolschi a slefuit oglinzi de pana la 24cm,deci a fost un ATM-ist,unde sunt oglinzile lui ?In beciul Securitatii sau prin sertare de-a valma cu tranzistorii si condensatorii necesari la reparatii?
Piatra de temelie ca sa construiti astroclubul vostru exista,ba chiar mai mult.Ca un sfat personal,eu,in locul tau, l-as cauta pe Scurtu,as reactiva Societatea ''Urania'' si astfel in loc de o lesinatura cu ifose de Internet m-as alege cu o organizatie cu vechime de vreo 30 de ani.(Dar fara reparatoru' radio-TV de la Observator ca ala a lucrat cu cooperativa ''ochiu' si timpanu'').Mircea



z4.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  160.32 kb
 Vizualizat:  de 12539 ori

z4.jpg


Sus
adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Ian 2007
Mesaje: 17



Localitate: M42

MesajTrimis: 25 Oct 2008 20:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

of of, mai mai... sint multe de spus...
Am incercat impreuna cu cineva sa refacem clubul "disparut" din Iasi.Bineinteles primul lucru care l-am facut a fost sa contactam un "barosan" al astronomiei nimeni altul decit Virgil Scurtu, pe care
l-am vizitat.
Aici am aflat multe - confirm ceea ce-a spus Mircea mai sus, avea tone de carti in casa.Unul dintre lucruri ar fi ca a fost intotdeauna impiedicat de cei de la observator sa infiinteze un club de amatori.Bineinteles ca acel club ar fi trebuit sa-si aiba sediul la observator.Din cauza asta a
infiintat personal unul unde a zis si Mircea, la casa de cultura, cu un telescop de ~300mm.Din cite am inteles cei de la observator se temeau sa nu monopolizeze Virgil observatorul, iar ei sa trebuiasca
sa plece de acolo.Mentionez ca directorul locuieste in incinta observatorului.Manat de curiozitate m-am dus si la directorul observatorului sa vad ce zice despre asta: motivul pentru care nu l-a primit acolo ar fi ca el, directorul obs., i-a dat niste exercitii de matematica lui Virgil sa-l testeze daca stie destula matematica pentru a face astronomie iar Virgil a bushit complet testul.Probabil a fost pus intentionat testul...
Din cite am vazut dir. observatorului e aplecat mai mult spre electronica decit astronomie iar activitatea la obs. e nula.
-Virgil a spus ca acel club infiintat de el s-a destramat din cauza ca nu erau fonduri destule pentru a-l intretine - oglinda isi pierduse agintarea si nimeni nu era dispus sa sprijine financiar argintarea,
iar al doilea motiv ar fi ca nu prea existau amatori.Mentionez ca acum Virgil o duce teribil de greu, si nu vrea sa mai auda de asta din cauza prea multor incercari nereusite.Plus ca s-a interiorizat f. mult, nici
din casa nu mai iese.Pacat, stie omu' o astronomie de m-a lasat cascat Smile Oglinda de 300 + alte citeva mici instrumente le mai are inca - pe balcon, se vad din drum.

Acum sa sarim in 2008: ideea nu-i deloc rea, dar stie toata lumea cum e cind e vorba de bani si mai ales implicare.Doru a pus accentul pe 'i'.
-Un blank de 14" costa in jur de 500 $ pe care il putem aluminiza noi, dar mai e spatiul +locul obs.Trebuie bani pentru teren, pentru hala obs., pentru optica, etc.Au amatorii atitia bani? Eu zic ca nu atita timp cit majoritatea amatorilor din Iasi au sub 20 de ani iar economia Iasi-ului e sub nivelul marii.

-Observatorul din Iasi e dotat cu doua lunete: una de 150mm si una de 250mm (triplet) (am scris bine, luneta de 250mm) + oculare Zeiss.M-am uitat prin ambele de citeva ori.Lumini in jurul obs. nu prea sint, dar totusi e in oras si exista poluare luminoasa.

PS1: Forever_Man, eu sint cel cu care ai vb Wink
PS2: Forever_Man, o idee: in jurul obs. sint citeva cladiri mici in forma de observator in care existau lunete inainte, acum fiind goale.Daca am putea ajunge la o intelegere cu 'boierii' de la obs. ar fi perfect.90% din
pb. ar fi rezolvata.O sa incerc o negociere...
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 26 Oct 2008 01:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai fost norocos Very Happy sa intri la observator. Eu am incercat si mi s-a raspuns scurt ca nu se poate, nu e voie...si alte motive idioate ( ceva de genu ca trebuie sa fi de la Univ.Cuza..ma rog n-am inteles prea bine) , probabil are legatura si cu ce zicea D-lul Mircea depspre "somitatile" de acolo, asa ca m-am lasat pagubas. Asta se intampla acu vreo 4-5 ani. De atunci m-am "enervat" si am zis ca n-am nevoie de lunetele lor, imi fac singur telescop. Nu mai stiu care e situatia acum, daca observatorul e deschis publicului sau nu, cred ca adrian e mai la curent, dar oricum daca s-ar putea face ceva acolo ar fi ceva.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 26 Oct 2008 08:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Incercati o abordare prietenoasa cu cei de la observator fara sa-l implicati pe dl Scurtu. Incercati sa "atacati" si pe partea politicienilor (primar, consiliul local). Da-ti-va un termen, sa zicem pana dupa sf. Ion 2009. Daca pana atunci nu se rezolva nimic pe calea asta, uitati complet observatorul si incepeti sa cautati o alta locatie (Casa de Cultura de ex.). Strangeti-va pe langa dl Scurtu ca e pacat sa se piarda o minte asa de mare. Eu am citit o cartulie a lui (Observatorul astronomului amator) de nenumarate ori. Dar esentialul este sa reusiti sa inchegati un grup mic (dar sincer Smile) de oamnei care sa vrea si sa poata Very Happy, un grup pe care sa-l numiti "comitet de initiativa" (sau asa cumva) si care sa aiba ambitia de a reinnoda miscarea de amatori din Iasi. Mult succes si nu va lasati!
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 26 Oct 2008 12:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma uitam aseara pe la co-impatimitii de ocular de peste ocean si am vazut ca la ei se vand domuri pentru telescoape gata prefabricate din fibra de sticla cred. Ne luam unul ca e ieftin...numai vreo 11000$ ...si gata problema. Asta si cu vreo 2500 de euro cat zicea Forever pt telescop....Nu isi vinde nimeni BMW- u? Very Happy Very Happy Very Happy \
Fac si eu haz de necaz. Doamne ajuta sa se poata pune in practica ideea cu Astroclubul.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 26 Oct 2008 14:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Noi in Arad,am colaborat de cele mai multe ori cu Casa de Cultura dar si cu Muzeul.Astroclubul Galaxis sufera nu din cauza lor,institutiile ne-au ajutat de fiecare data,incercati si voi la ale voastre, ci din cauza faptului ca individu' care s-a ocupat cu organizarea (adica eu) ,de vreo unsprezece ani, am o viata profesionala infernala si nu mai am timp de ''organizat''.
Propunerile lui Doru sunt foarte bune.De ce trebuie sa legati existenta unui astroclub de existenta unui observator?In cel mai rau caz,de pilda in Februarie 2007,pentru a inchina un pahar de Cola cu ocazia aniversarii a 20 de ani de la infiintarea Astroclubului Galaxis,am rezervat cu doua-trei zile in avans,prin telefon,o masa mare la Joy's Cafe,cafeneaua literara a orasului nostru.Ne-a costa doar consumatia,vreo 30 RON.
Organizatia ''San Francisco Sidewalk Astronomers'',a fost infiintata in 1968 de catre John Dobson si doi,pe atunci pusti ,pe strada si la acel colt de strada s-au si intalnit apoi ani de zile.Pana cand cineva si-a facut mila si le-a donat un vechi autobus.Apoi sediul a fost in bus si unde mergea busul mergea si ''organizatia'' si deci si telescoapele:prin parcuri,rezervatii naturale sau...pe strada.Fara farafastacuri,mese de prezidiu si alte chestii constipate.
http://www.sidewalkastronomers.us/index.html
Normal ca va veti intreba,de ce tin predici despre ceva ce eu nu fac.Ba da fac,uneori cand apuc,cum a fost in acest an cu ocazia International Sydewalk Astronomy Night editia II,2008.De la care adaug doua poze mai jos.In haina de piele este Emil Pasculescu care a participat cu Newtonianul sau de 114mm.Si in trecut am iesit ,ori singur, ori cu Csillag, cu telescoapele pe ulita.Si a fost fain si distractiv si multe persoane ne intrebau cand ne mai vedem,ca ar dori sa participe la activitati sistematice de astronomie.Telescoapele erau acolo,imaginile frumoase in ocular,noi dadeam explicatii si pe toata lumea o durea in spitz de ,,cupole,observatoare,statute,cotizatii,donatii,comisii si prezidii''.
Sper ca nu v-am plictisit,vreau doar sa va ajut vorbind despre experientele noastre de la Arad.Pastrez legatura cu Sydewalk Astronomers,indeosebi cu Donna si m-am implicat in proiectul pentru IAY 2009 numit ''Galileoscop''.
Mircea



ATENDEES1,ISAN II001.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  50.8 kb
 Vizualizat:  de 12410 ori

ATENDEES1,ISAN II001.JPG



ATENDEES2,ISAN II001.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  58.95 kb
 Vizualizat:  de 12410 ori

ATENDEES2,ISAN II001.JPG


Sus
Mihnea
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Sep 2008
Mesaje: 99

Motto: de gustibus non est disputandum

Localitate: Iasi

MesajTrimis: 09 Mar 2009 22:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Adrian, dar cati ani are dl. Scurtu acum? adica e batran tare? poate reusim sa mai dam de el si poate ne ajuta sa reinfintam "Urania" cum se zice si mai sus Very Happy cine stie poate reusim si noi ceva Sad
Sus
Alex Gaina
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iul 2004
Mesaje: 217



Localitate: Chisinau

MesajTrimis: 29 Iul 2009 20:03 Download mesaj
Titlul subiectului: VICTOR NADOLSCHI
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
Da Forever Man
Astronomia in Iasi are un trecut si acel trecut nu poate sa nu-l includa pe Virgil Scurtu,autor al cartii "Observatorul astronomului amator'',''Humbug'',''In cautarea astrilor'',a numeroase articole de popularizare in reviste iesene,prin anii '90 a colaborat cu ''Magazin Nord-Est'',fondator al Societatii Astronomice ''Urania'',posesor al mai multor instrumente,participant la aniversarea in Polonia a 400 de ani de la moartea lui Copernic.Imi amintesc ca am vazut la Virgil Scurtu optica unui telescop Newton-Cassegrain de vreo 310mm,un Secretan mai mic,un mic Maksutov...plus tone (nu exagerez) de carti.
In poza de mai jos il vedem pe Scurtu manaind un telescop Zaidel cu ocazia unei sedinte de Astronomie Populara la Casa de Cultura din Iasi,prin anii '70 cred.Ce s-a intamplat cu Scurtu,cu acel telescop?
Apoi insusi Nadolschi a slefuit oglinzi de pana la 24cm,deci a fost un ATM-ist,unde sunt oglinzile lui ?In beciul Securitatii sau prin sertare de-a valma cu tranzistorii si condensatorii necesari la reparatii?
Piatra de temelie ca sa construiti astroclubul vostru exista,ba chiar mai mult.Ca un sfat personal,eu,in locul tau, l-as cauta pe Scurtu,as reactiva Societatea ''Urania'' si astfel in loc de o lesinatura cu ifose de Internet m-as alege cu o organizatie cu vechime de vreo 30 de ani.(Dar fara reparatoru' radio-TV de la Observator ca ala a lucrat cu cooperativa ''ochiu' si timpanu'').Mircea



Am citit ultimele doua raspunsuri ale lui Mircea si Dorin.
Lui Dorin vreau sa-i multumesc din inima pentru cartea lui Nadolschi si sa-l mai invit sa mi le trimita si pe celelalte. Pe ale lui Donici le am. Si pe ale lui Grebenikov de asemenea.

Intr-al doilea rand vreau sa recunosc, ca am fost si eu comsomolist (echivalentul UTC), si probabil si Mirciulica a fost.

Dar, nu stiu de ce mi se pare, ca Nadolschi nu a fost membru PCR....

Mai am inca un articol destul de interesant despre Copernic, scris de Nadolschi prin anii 70 si aparut intr-o carte despre mari inventatori, aparuta, se pare, la "Junimea".


Va doresc numai bine si succes in toate cele.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatoare, Cluburi, Institutii

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact