Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
vlcsnap-2017-05-05-22h52m31s86.png
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224472
Numar de utilizatori inregistrati: 2832
Cel mai nou utilizator inregistrat: ALEXION
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Teste vizuale


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Oculare/Filtre

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5506

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Iul 2009 18:47 Download mesaj
Titlul subiectului: Teste vizuale
Raspunde cu citat (quote)

Daca tot a fost inorat azi, am decis sa fac niste teste vizuale terestre pe doua oculare.
In joc au intrat ocularul Plossl TeleVue 8mm versus Ortoscopicul Volcano Circle-T 9mm (Kasai dupa unii, Kokusai Kohki dupa altii).
Instrumentul supus chinului a fost refractorul acromat de 120mm iar domeniul grosismentelor obtinute incadrat intre 2,2 - 2,5 grosismentul rezolvant pentru comoditatea ochiului.

Pasul 1 - testul realizat pe oglinda diagonala normala cu reflectivitate 91% releva detalii cu aparenta identica in ambele oculare de unde am tras concluzia ca performantele ambelor oculare sunt limitate de potentialul obiectivului lunetei, in mod special de aberatia cromatica si cea de sfericitate.

Pasul 2 - am introdus pe traseul optic un filtru monocromatic (solar continuum) pentru a scapa de aberatia cromatica.
Diagonala folosita a ramas aceeasi.
Si de aceasta data rezultatele au fost identice la ochi.
Concluzia rezultanta a fost ca potentialul ambelor oculare e mai mare decat ce poate furniza lantul obiectiv-diagonala.

Pasul 3 - am schimbat diagonala folosita cu una dielectrica cu reflectivitate 99% si de aceasta data a aparut surpriza:
detaliile relevate pe axa optica de ortoscopic au fost clar mai bine definite decat cele vazute in Plossl TV cu toate ca este vorba de acelasi numar de suprafete sticla/aer iar AR-ul ocularului TV pare substantial mai bun.
In afara axei optice rezultatele au fost identice vizual.

Drept concluzie as da un indemn de a lua in considerare mai serios folosirea ocularelor orto despre care am citit foarte putin pe acest forum Wink
Deasemeni sa acordati atentie tuturor elementelor ce intra in lantul optic.
Sus
mcuzic2002
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Ian 2007
Mesaje: 436

Motto: -

Localitate: Sibiu

MesajTrimis: 12 Iul 2009 20:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sunt oarecum surprins de rezultat,dar nu foarte...știu sigur că dintre toate ocularele pe care le-am încercat,Ortho-ul de 12,5 mm este cel mai sharp pe axa optică...oare cît de bun o fi un Monocentric?...probabil că Ortho-urile sunt mai puțin utilizate din cauza eye relief-ului scurt la focale mici și a cîmpului îngust,și din această sunt mai greu de folosit dacă nu ai o montură motorizată...ca să nu mai spunem că sunt puțini cei care fac observații sistematice la planete
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 13 Iul 2009 00:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am facut si eu niste teste in week-endul asta.
Am scos ocularul de la binoclul chinezesc pe care il am de 4 ani si care costase 250.000 lei. De mult binoclul nu a mai fost folosit datorita imaginii proaste. Dar ocularul a fost o surpriza cand l-am pus la telescop. Imaginea stearsa si albastruie nu mai era. In schimb, era o imagine aproape la fel de clara ca prin Super Plossl-ul de 25mm. Campul se apropia si el, la fel si focala pe care o aproximez la 26-27mm. Nu a iesit in evidenta nicio distorsiune imediata a campului. (am privit copacii de langa blocul din fata). Sunt curios cum o sa se comporte sub stele.

Am testat si obiectivele binoclului pe post de ocular, punandu-le unul langa altul. Marirea obtinuta cred ca era pana in 20x, iar campul destul de mic, poate in jur de 40 de grade. Culoarea albastruie s-a pastrat si aici, dar nu asa de pronuntata. Parca la testul asta se observa imaginea umbrita in centru de secundara telescopului.

La joaca cu filtrele, am gasit o combinatie foarte buna la contrast: albastru inchis (425nm) cu portocaliu (570nm). Rezulta un verde sters cu un contrast deosebit. Cu ochii liberi cand priveam spre cer, oricat de mult ii inchideam ca sa reduc din stralucirea norilor, norii intunecati pe fundalul norilor albi se vedeau tot ca niste pete cu contur nedefinit. Cu aceasta combinatie de filtre, se vedeau toate firisoarele ce formau conturul norilor intunecati, plus o gramada de alte detalii pe care cu ochiul liber nici nu le banuiam.

_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 13 Iul 2009 02:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Zoth, nu am inteles de ce nu ai folosit un ED la testele astea.
_________________
Dragos N
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5506

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Iul 2009 19:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am vrut sa spun de la bun inceput (dar pana am ajuns la capatul mesajului am omis) ca aceste teste nu ridica pretentia de a da verdicte, ci sunt doar ... teste.
Si eu sunt surprins de rezultate Mihai, chiar nu ma asteptam, dar intamplarea asta mi-a adus aminte de comentariul unui japonez despre un ortoscopic Zeiss foarte vechi pe care il avea in posesie.
Se pare ca acest design are ceva magic ...
Despre utilizarea lor din ce in ce mai putin in ziua de azi nu am o explicatie logica, poate doar faptul ca devenim pe zi ce trece din ce in ce mai comozi si lucrul asta ne determina actiunile.
Un orto se poate folosi foarte bine si fara montura motorizata iar relieful lui ocular este de regula chiar putin mai bun decat cel al ocularelor Plossl.
Din pacate ne-am facut boieri si de multe ori refuzam sa privim planete prin oculare cu camp mai mic de 60 grade ...

FM, interesanta combinatia de filtre.
Ar trebui vazuta si comportarea lor pe timp de noapte.
Cred totusi ca portocaliul nu se va impaca prea bine cu poluarea produsa de becurile cu sodiu, ramane de vazut.

Dragos, vor urma si astfel de teste.
Ideea cu acromatul mi-a venit in urma citirii unui articol in care Tom Trusock compara tipuri diferite de ortoscopice si in care spunea ca diferentele intre ele devin vizibile de regula in momentele in care seeingul se imbunatateste considerabil.
Intrucat eu am facut teste la distanta mica (110m) am zis sa introduc totusi un element limitativ in ecuatie, iar acest element a fost acromatul Wink
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Oculare/Filtre

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact