Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M51_DSSwb.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224024
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Alte observatii pe timp de zi?


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, ... 24, 25, 26  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii pe timp de zi

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 24 Apr 2009 19:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe situl lui Oldham Optical se vorbeste despre un fel de mira folosita de un astronom amator englez din epoca victoriana,semn atasat de acesta pe turnul unei biserici din Scarborough,Anglia.
Mira consta din doua cadrane de ceas de buzunar montate pe peretele bisericii metodiste South Cliff si folosite de catre James Wigglesworth (1815-1888),om de afaceri si astronom amator,proprietar al renumitei firmei de echipamente astronomice ''Cook&Sons'' din York,firma care i-a si furnizat telescopul de 39cm F/15 ,amplasat sub o cupola de 9 metri diametru.
Telescopul,vandut si mutat in Italia in 1892,mai exista si azi in Observatorul Collurania din Terramo,Italia.
In Anglia,mirele au ramas martore ale unor vremuri apuse si ale unui observator victorian care nu mai exista.Mircea
http://www.oldham-optical.co.uk/
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 13 Iun 2009 14:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vorbeam la inceputul acestui topic despre alte observatii ,decat cele solare,si care se pot face ziua.Iata mai jos observatii de stele duble stralucitoare,efectuate ziua,cu inele de difractie vizibile pe albastrul cerului Exclamation
Observatiile sunt raportate de Thomas Jensen din Danemarca.Thomas ,activ in cadrul ''60mmTelescopeClub'',foloseste pentru observatii lunete Zeiss,un Telemator si un semiapocromat de 85mm F=1600mm,o luneta Vixen 80mm F=1200mm si o luneta Lichtenknecker 125mm F=1750mm.Ce mai,toata cavaleria teutona!
...................................................................................................
Finding stars in daylight is also fun, and doesn't require a large scope. I've seen many with the Telemator. It is fun to find Castor around noon, and easily resolve it, seeing the diffraction rings against the blue sky. Gamma Leonis can also be resolved in daylight.

Clear skies!

Thomas, Denmark
...................................................................................................

Un mic comentariu si care nu este complet off-topic.Am avut in stagiatura un coleg de servici foarte simpatic ,pe care l-am botezat ''Tata de albine'',din niste ratiuni secrete.Ei bine,el si sotia lui au divortat deoarece ''Tata de albine'' voia sa faca sex oricand pohtea,mai ales ziua ,(deoarece noaptea voia sa se ocupe cu activitatea favorita a ''tatilor de albine'' ) iar sotia nu voia ...deoarece ''se cade sa faci sex numai noaptea''.Faceti singuri legatura cu topicul.Mircea
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 13 Iun 2009 16:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din cate inteleg eu Confused concluzia e ca adevaratii "tati de albine" se ocupa cu activitatea lor favorita indiferent ca e zi sau noapte Rolling Eyes
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 13 Iun 2009 20:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai si astronomii tot noaptea au treaba.

De asta am divortat eu? Shocked

_________________
Dragos N
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 24 Iun 2009 16:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca ar trebui sa incercam sa lamurim putin notiunea de observatii "pe timp de zi".

Daca vorbim despre acea perioada de timp imediat dupa apusul sau inainte de rasaritul Soarelui, nu cred ca se mai poate spune ca facem observatii "pe timp de zi".

In plus, observatiile asupra obiectelor ceresti situate la mai putin de 30 grade distanta unghiulara de Soare, daca acesta nu e sub linia orizontului, pot fi riscante (de altfel, stralucirea cerului in aceasta zona cred ca face inutile astfel de incercari - cu exceptia, poate, a observatiilor planetelor interioare).

Daca e vorba de obiecte situate la distanta unghiulara mai mare (30-60 grade), atunci acestea pot fi observate in conditii mai bune imediat dupa apusul sau inainte de rasaritul Soarelui (caz in care, iarasi, nu suntem "pe timp de zi" Very Happy ).

Obiectele situate la peste 60 grade de Soare se pot observa bine merci in cursul noptii - nu-i necesar sa ne chinuim cu ele ziua.

Dar, ma rog, din curiozitate, se pot incerca si astfel de observatii.

In weekend, desigur, pentru ca in restul saptamanii unii mai lucreaza Shocked

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Iun 2009 17:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stiti ce fac eu cu telescopul ziua? Asta: http://img503.imageshack.us/img503/9576/imgp0464f.jpg Cool
Sus
Cristian Monea
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Dec 2008
Mesaje: 544



Localitate: Pitești

MesajTrimis: 24 Iun 2009 19:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am incercat sa observ avioane noaptea, dar nu reuseam sa le fixez in campul vizual pentru ca se miscau prea repede.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 24 Iun 2009 19:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy
Foarte fain,ne dai si niste detalii,te rog.Mircea
Laurentiu
deci sa inteleg ca tu esti de acord cu sotia lui ''tata de albine'' Rolling Eyes
Eu cred ca ''Observatii pe timp de zi'' inseamna.... ''pe timp de zi'',nu de seara,nici de crepuscul.
Unii (englezi,unguri sau danezi) fac observatii pe timp de zi si chiar le savureaza,fie planetare, fie stelare.Din curiozitate si unii romani o vor face ,asa cum bine ai spus,precis nu din chinuiala sau obligatie.
Pana acum am vorbit doar despre observatii vizuale.
Dar sunt curios cum clasificam observatiile radio la meteori ale lui Emil Pasculescu.
Sau observatiile radio la Jupiter ale altor amatori.Acestea pot fi considerate observatii pe timp de zi,atunci cand sunt facute ...ziua (intrebare).
Mai nou se fac observatii diurne si asupra ISS care a depasit ''masa critica'' si permite si asemenea observatii.
Si inca nu am vorbit de transmisiile laser lui Alika Hering Cave sau despre Hg-uri.
Mircea
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Iun 2009 22:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dxdx347 a scris:
Eu am incercat sa observ avioane noaptea, dar nu reuseam sa le fixez in campul vizual pentru ca se miscau prea repede.

Pai...incearca ziua. De exemplu asta-i dimineata la 6: http://img3.imageshack.us/img3/8025/imgp2009.jpg
, iar asta seara pe bezna: http://img99.imageshack.us/img99/7898/imgp9910.jpg

Mircea Pteancu a scris:
...ne dai si niste detalii,te rog.

Ce detalii? Adica nu e clar, ca nu inteleg la ce te referi? Mai bine pun ceva poze:
http://img141.imageshack.us/img141/4711/aviondark.jpg
http://img20.imageshack.us/img20/4994/imgp0571.jpg

Sunt curios ce iese cu un 3000-5000mm?! Se vede soferul la mansa? Shocked
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 25 Iun 2009 00:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
Sunt curios ce iese cu un 3000-5000mm?! Se vede soferul la mansa? Shocked


Laughing Laughing Soferul?

Serios acum, cred ca dl Mircea se referea la detalii tehnice, telescop, camera, expunere...etc.

_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Iun 2009 07:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

neox a scris:
Laughing Laughing Soferul?

Da, soferul! E vreo problema? Rolling Eyes

Detalii tehnice? Ok, nimic special, ca e ziua, soare. Deci 200/1000, dslr fix in focuser. Pana aici simplu, de aici in colo vine problema. Inclin montura (EQ5) astfel incat rotind dupa una din axe sa misc telescopul in planul format de directia de zbor si de locatia mea. Astfel e simplu de urmarit avionul ca misc doar dupa una din axe, eventual dupa cealalta fac mici corectii daca deviaza de la "curs". Prin luneta cautator pozitionez avionul, si in vizor ma uit la el ca sa focusez. Cu o mana misc telescopul, cu una fac focusul, si cu una declansez (declansator cu fir). In rest multa rabdare ca e criza si nu mai trec avioane, lumina buna, ca de obicei soarele bate de sus si contrastul e naspa (in functie si de pozitia avionului, a soarelui sau a locatiei).
Avand in vedere ca e ziua, timpul de expunere e mic 1/3000 - 1/1600, iso 200, f/5. Probleme mai sunt cu miscarea tubului la declansare asa ca de obicei il tin cu mana sa nu vibreze sau cateodata declansez la 2" (miror lock up) dar trebuie anticipata pozitia avionului ca altfel iese din cadru. Problema mare o reprezinta focusul ca nu prea vezi clar, deh ASPC, ideal ar fi un FF, sau macar live view si lupa 5x. Desi am confirmare de focus majoritatea pozelor le-am ratat din cauza de focus sau de miscare/vibratie in timpul declansarii.
Pana la urma nu-i nici o filosofie speciala, lumina e destula, avionul e clar unde e, just point&shot. Orice telescop, orice camera pusa intr-un fel la el si... colorata acu-i gata.
Just for fun.


Ultima modificare efectuata de catre valy la 25 Iun 2009 10:21, modificat de 1 data in total
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3987



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 25 Iun 2009 08:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu stiam de ce au iesit asa de clare pozele la avioane! Valy e mutant!!! Are 3 mâini... Rolling Eyes
valy a scris:
Cu o mana misc telescopul cu una fac focusul si cu una declansez (declansator cu fir)...


Sper sa nu deranjeze gluma... Wink
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Iun 2009 10:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

MariusP a scris:
Nu stiam de ce au iesit asa de clare pozele la avioane! Valy e mutant!!! Are 3 mâini... Rolling Eyes

Pai iti trebuie 3, eq-ul e mai 3D. Cica e mai comod cu dobson, e miscarea mai naturala: cu o mana faci focus, si cu una tii aparatul de grip, misti aparatul cu tot cu tub si declansezi totodata. Miscarea e mai naturala pt. ca trebuie sa tragi de aparat/tub spre avion. In cazul asta nu trebuie sa fi mutant...ca mine. Cool
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 25 Iun 2009 22:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy
desigur ,despre asemenea detalii instrumentale am intrebat,multumesc.Nu am vrut sa te irit,este gresala mea,imi cer scuze.
Daca ti s-a parut ''naiva'' intrebarea ,se referea exact la detaliile pe care pana la urma le-ai dat si care au aratat ca realizarea unor asemenea poze reusite nu este usoara.De exemplu, stiu (desi nu-i observatie de zi )ca urmarirea optica a satelitilor artificiali de orbita joasa nu se poate face folosind monturi si orologeriile clasice,este necesara cel putin inca o axa de rotatie suplimentara,motorizata si ea.
Observatiile performante in lumina de zi,terestre sau astronomice,necesita echipamente si tehnici pretentioase si discutarea si dezvoltarea dotarii si tehnicilor noastre in acest domeniu reprezinta telul acestei categorii.
Inteleg insa ca aceasta categorie a observatiilor de zi se afla pe forumul unor ''bampiri ai noptii'',''rechini ai adancurilor astrale'' Razz ...concurenta dura moncher, stiti cum se zice ''c'est la vie'' adica ''asa-i la vie'' Very Happy .Mircea
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 26 Iun 2009 08:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
Inteleg insa ca aceasta categorie a observatiilor de zi se afla pe forumul unor ''bampiri ai noptii'',''rechini ai adancurilor astrale'' Razz ...concurenta dura moncher, stiti cum se zice ''c'est la vie'' adica ''asa-i la vie'' Very Happy .Mircea


Asa o fi, Mircea, dar, de fapt, vampirii si rechinii astrali de care vorbesti (si in randurile carora te regasesti, si ne bucuram ca-i asa) nu cauta intunericul decat pentru a gasi lumina stelelor.

Very Happy

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii pe timp de zi Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, ... 24, 25, 26  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 26
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact