Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
moon_registax16.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224010
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Oculare construite/adaptate acasa


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Oculare/Filtre

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Mai 2009 18:34 Download mesaj
Titlul subiectului: Oculare construite/adaptate acasa
Raspunde cu citat (quote)

Scriam mai demult in forum ca intamplarea a facut sa intru in posesia a doua oculare militare cu distanta focala de 28mm, camp aparent de aproximativ 55-60 grade si reglaj dioptric in domeniul +/- 6 dioptrii.
Le foloseam uneori pe telescoape in mod improvizat.
O alta intamplare mai recenta a facut sa intru in posesia a inca doua asemenea oculare asa incat m-am hotarat ca pe primele doua sa le adaptez definitiv pentru uz pe telescoape iar pe cele din urma sa le las cum au fost concepute, in vederea folosirii pe un eventual viitor binoscop.
Am reproiectat corpul exterior al ocularului, am atasat inca un modul de adaptare a noului barrel (2" la exterior si T2 la interior), iar reglajul dioptric imi foloseste acum drept posibilitate de focalizare fina.
Dupa ceva cautari in panoplia cu designuri despre care tocmai am vorbit in alt topic, am descoperit ca ocularele in cauza au o schema optica derivata din Konig II in aranjament 2-2-1.
Ca majoritatea ocularelor militare si acestea dau o tenta galbuie imaginii care produce relaxarea ochiului si creste contrastul, lucru util atat la observatiile lunare cat si terestre.

In prima imagine ocularul botezat MK 28 (de la Military Konig) alaturi de un Ortho de 18mm, in imaginea a doua puteti vedea adaptarea barrelului la portocular (2" la exterior si T2 la interior) iar in ultima imagine puteti observa cursa de reglaj dioptric intre un ocular complet extins si unul strans.



MK 28 strans si extins.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  374.27 kb
 Vizualizat:  de 14221 ori

MK 28 strans si extins.jpg



MK 28 si Ortho 18 (1).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  523.5 kb
 Vizualizat:  de 14221 ori

MK 28 si Ortho 18 (1).jpg


Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Mai 2009 11:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am uitat sa spun ca prin reproiectarea corpului exterior al ocularului si prin executia lui din dural am reusit sa scad greutatea totala de la aprox 370 gr la 320 gr.
Corpul exterior original era din alama.
In imaginea de mai jos puteti vedea cum se adapteaza ocularul pe o prisma T2 de la Baader:



MK 28 pe prisma T2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  387.11 kb
 Vizualizat:  de 14077 ori

MK 28 pe prisma T2.jpg


Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Mai 2009 17:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am fost incantat sa citesc cu ceva vreme in urma topicul deschis de Mircea in care povestea despre ocularele negative.
Cum sunt inca o fire curioasa am cautat prin raftul cu lentile si am facut cateva probe la repezeala.
Rezultatele obtinute m-au determinat sa iau hotararea de a construi in varianta definitiva cateva asemenea oculare.
Pe la sfarsitul saptamanii trecute am inceput sa fac desenele pentru carcase (construite in stil "volcano") si sistemele de prindere a lentilelor (cat mai simple adica saibe elastice).
Pentru barel am folosit varianta originala de la niste oculare simetrice care au fost adaptate mai demult pe format T2.
Dupa ce piesele au iesit de pe strung au urmat operatiile cosmetice si asamblarea finala.
Barelul original al fiecarui ocular accepta filtre pe 1.25" in schimb ocularele nu sunt diafragmate (nu este nevoie).
Ce ai iesit puteti vedea in imaginile de mai jos:
Ocularul din stanga este un Galilei sa-i spunem adevarat cu o singura lentila biconcava iar cel din dreapta este un ocular negativ la care optica este constituita dintr-un dublet lipit negativ.
Azi pe la pranz am facut si cateva teste pe doua refractoare din dotare si am surprins cateva aspecte:

pozitive:
-nu am detectat o crestere a cromatismului imaginii
-nu am detectat distorsiuni geometrice ale imaginii
-contrast si transfer de lumina la egalitate cu ocularul ortoscopic

negative:
-camp deosebit de mic
-este necesar un in-focus destul de pronuntat, evident pe masura focalei ocularului folosit

Astea sunt primele impresii, acum astept sa fie senin pentru testul adevarat pe cer, dar din pacate azi ploua.
Mircea, din momentul asta mai poti contoriza inca un user de oculare negative in ograda noastra mioritica...



Oc negative 3.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  315.8 kb
 Vizualizat:  de 13995 ori

Oc negative 3.JPG



Oc negative 2.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  308.28 kb
 Vizualizat:  de 13995 ori

Oc negative 2.JPG



Oc negative 1.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  341.13 kb
 Vizualizat:  de 13995 ori

Oc negative 1.JPG


Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 30 Mai 2009 17:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari!
Au iesit super!! Daca ai stantza un "Japan" pe ele nici nu-ti dai seama ca au fost facute in casa. Very Happy
Cat despre campul redus, presupun ca un design mai complex cu mai multe elemente ar rezolva problema, nu?

_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Mai 2009 19:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mersi Smile
Ehei, pana la oculare Japoneze mai avem de muncit ...
Din pacate asta e emblema ocularelor negative, campul extrem de redus, dar ce e interesant si am uitat sa mentionez la avantaje, ar fi ca aceste oculare permit vedere extraaxiala, lucru care la ocularele pozitive nu este posibil.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 30 Mai 2009 20:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Arata super, felicitari. Vederea extraaxiala se refera la faptul ca nu dispare imaginea cand misti ochiul fata de axa optica?

Poate ne spui si cum le-ai vopsit, sa stim si noi, ca prea sunt frumoase.

_________________
Dragos N
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 31 Mai 2009 14:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth
chiar ca faci niste constructii optice super,precis ai o fabrica optica secreta in pivinita!
Acea vedere ''extra-axiala'' a fost mentionata si de Ceragioli ca fiind unul din argumentele pentru care si Herschel folosea la grosismente mari oculare concave.Daca privesti printr-un asemenea ocular,de exemplu,relieful selenar,vezi un crater .Daca rotesti ochiul/capul vei observa cum acel camp vizual al ocularului negativ se ''deplaseaza'' pe suprafata selenara si iti arata relieful de la Est de crater,misti capul invers si vezi relieful de la Vest de acel crater...este efectiv ca si cand ai plimba spotul de lumina al unui proiector pe fata Lunii.
Inca odata zoth felicitari,ma bucur ca te intereseaza subiectul,astept cu mult interes concluziile tale dupa observatii pe astrii.Mircea
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 31 Mai 2009 14:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dl Pteancu a lansat microbul Very Happy , acu' mai ca ma apuca si pe mine cheful de un ocular negativ. Sa caut niste sticle Wink
Sa plimb si eu spotul pe Luna Laughing

_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Mai 2009 18:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dragos, cred ca ai inteles din explicatia lui Mircea cum sta treaba cu vederea extra axiala.
Nici vorba de disparitia imaginii, schimbarea pozitiei ochiului de pe axa optica are ca rezultat "plimbarea" campului vizual pe tinta, pe aceiasi directie pe care e indreptat ochiul.
Fenomenul mi s-a parut deosebit de interesant Smile

Ca detalii tehnice pentru vopsirea pieselor din dural procedura ar fi urmatoarea: dupa ce piesele ies de pe strung urmeaza o sablare usoara, apoi degresare cu alcool, depunerea unui strat de grund (spray) si apoi stratul final de vopsea (tot spray).
Tehnica vopsirii cu spray nu e grea si se face dupa metoda: nevoia te invata!
Dupa cateva rateuri o sa deveniti asi Smile

Aviz amatorilor care vor sa construiasca oculare negative pentru a nu fi deceptionati la final:
Am specificat de la bun inceput ca este vorba de un ocular de camp foarte mic.
Fiind un ocular nediafragmat este dificil daca nu imposibil sa-i determini un camp aparent, astfel incat am recurs la niste masuratori practice si am extras aceasta valoare din calcule.
Masuratorile au fost efectuate pe doua instrumente diferite (refractor si Cassegrain) pe o tinta telemetrata la 110m.
Nu pot aprecia gradul de exactitate al masuratorilor, dar rezulatatele obtinute au fost centrate pe valoarea de ...... 7.5 grade Shocked
Avantajul ar fi ca acest camp este "mobil", se poate plimba in campul obiectivului Smile
Sus
danto1313
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Mai 2007
Mesaje: 352




MesajTrimis: 31 Mai 2009 19:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari!

Ocularele au iesit foarte frumos.Poti sa-mi spui ce lentile ai folosit la cele negative?
Ocazional folosesc si eu un ocular de la un binoclu 2B7X40(de fapt de la o jumatate de binoclu) si-mi place foarte mult.Cum aflu ce distanta focala are?

Cu stima!
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Mai 2009 21:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mersi Smile
Despre lentilele folosite am scris in postul de prezentare a ocularelor:
Cel din stanga imaginii foloseste o lentila biconcava iar cel din dreapta un dublet lipit negativ.
Lentilele au fost recuperate dintr-un teleobiectiv zoom Pentax scos din uz.

Una dintre metodele de aflare a focalei unui ocular pozitiv ca cel de binoclu ar fi masurarea pupilei de iesire cand este pus pe un instrument a carui focala o cunosti.
Dupa ce ai masurat pupila de iesire poti afla grosismentul = diametrul obiectiv / pupila iesire.
Daca ai aflat si grosismentul, poti extrage focala ocularului din relatia: grosismentul = focala obiectiv / focala ocular
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 01 Iun 2009 11:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am facut ieri mai multe teste cu sisteme divergente pentru a proba si eu calitatile unui eventual ocular negativ. Am folosit o luneta de 70x300 si un mak de 126x1500. Sistemele divergente au fost 2 triplete, unul lipit, de la un zoom Canon, unul air-spaced Minolta, 3 dublete, astea nu mai stiu de unde le am, si mai multe lentile simple de diferite dimensiuni si focale.

Concluzia: daca cineva va reusii sa inventeze un astfel de ocular care sa aiba un camp de vedere decent ( macar 40grade) si care sa mentina si capacitatea de vedere extraaxiala, cred ca va avea un succes comparabil cu al lui Al Nagler.

_________________
Dragos N
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 01 Iun 2009 15:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth
Dupa cum am scris si la topicul ''luneta lui Galilei'',am construit anul trecut o luneta olandeza de 4x iar de la amicul Csillag Attila un ''monocular'' francez (jumate de binoclu militar galilean ) 6x45mm marca ''Iris''.Din masuratorile mele,folosind metoda pupilei de iesire,am ajuns la concluzia ca ocularele negative au in jur de 8 grade camp vizual aparent,valoare in buna corespondenta cu rezultatul tau.Mircea
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Iun 2009 14:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

m-am jucat și eu cu o lentilă divergentă scoasă de la un obiectiv foto cu zoom și am constatat vizual aceleași lucruri, câmpul îngust și baleierea imaginii obiectivului după cum miști ochiul. Nu am măsurat câmpul, dar imaginea este clară. O să-i fac un barell din cutie de film. Apropos, cutiile de film sunt pe cale de dispariție. Am intrebat la 2 ateliere foto și nu mai au.
Sus
Liliensternus
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iul 2009
Mesaje: 191

Motto: Nothing lasts forever

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Aug 2009 11:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru cine e interesat de un Erfle II (2 - 1 - 2), poate sa modifice un ocular LET de 9 mm, cumparat e de fapt un Erfle cu o lentila divergenta pe post de Barlow.
Ca ocular de 9 mm e hmmm.... praf, dar fara lentila aceea e un Erfle foarte fain de vreo 20 mm, probabil 18, daca barlow-ul de 2X.

Ocularul de 20mm e un Konig nu foarte bun, un super Plossl ofera mai mult.

Astea doua au venit cu OTA - ul meu de 150, dar ma gandesc ca cel de 9mm e o varianta ieftina pt un Erfle. AFOV - ul cred ca e pe la 60 - 65+ maybe

_________________
"Sleep softly... eagle forgotten... under the stone.
Time has it's way with you there, and the clay has it's own"
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Oculare/Filtre Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact