Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
saturn170715_copy.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224705
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Cum folosesc Declinatia si Ascensia Dreapta


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Cristian Monea
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Dec 2008
Mesaje: 544



Localitate: Pitești

MesajTrimis: 31 Dec 2008 13:27 Download mesaj
Titlul subiectului: Cum folosesc Declinatia si Ascensia Dreapta
Raspunde cu citat (quote)

Vă rog să îmi explicați și mie (cât mai detaliat posibil) cum folosesc Declinația și Ascensia Dreaptă pentru găsirea obiectelor cerești, folosind o montură de tip EQ2? Menționez că mă interesează doar partea practică a problemei, și nu detalii teoretice despre ce semnifică cele doua tipuri de coordonate cerești.

Am citit în manualul de instrucțiuni al telescopului și pe diverse pagini de internet, dar nu am înțeles exact ceea ce trebuie să fac.
Știu că după ce am echilibrat telescopul, îl aliniez cu Steaua Polară. Apoi calibrez Ascensia Dreaptă astfel: slăbesc șurubul de la Declinație și de la Ascensie Dreaptă, aliniez telescopul după o stea ale cărei coordonate le cunosc, manevrându-l astfel încât steaua să fie centrată în câmpul vizual al ocularului, după care rotesc cercul Ascensiei Drepte până când indică coordonatele stelei respective și strâng cele două șuruburi (fiind în emisfera nordică, știu că trebuie să utilizez valorile de pe cercul superior).

După aceea, cum caut alt obiect ceresc, cunoscându-i coordonatele? Spre ce direcție ar trebui să rotesc telescopul dacă Declinația o valoare cu (+) (se află la Nord de ecuatorul ceresc)? Dar cu (-) (se află la Sud de ecuatorul ceresc)? Spre ce direcție trebuie să rotesc telescopul ca să îi potrivesc Ascensia Dreaptă?

Vă rog să-mi explicați de la început că am câteva neclarități și la calibrarea Ascensiei Drepte.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 31 Dec 2008 14:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din pacate tot ce pot sa-ti spun la momentul asta e ca nu e usor Sad Daca vroiai ceva usor trebuia sa-ti iei o montura azimutala. Sau ... si mai usor ... un televizor Smile Asa, vei fi nevoit fie sa vinzi instrumentul, fie sa inveti ce inseamna coordonate ceresti, declinatie si ascensie. Asta e. Nu exista cale regala in stiinta. Daca explicatiile de pe internet nu ti-au folosit inseamna ca nu ai avut rabdare sa citesti cu atentie si sa te stradui sa intelegi. Sau nu ai dat de pagina asta :
http://www.themcdonalds.net/richard/index....rial_Mount
Sus
Cristian Monea
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Dec 2008
Mesaje: 544



Localitate: Pitești

MesajTrimis: 31 Dec 2008 16:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mulțumesc foarte mult pentru adresă. Ai drepate:
1) pe aceasta nu am găsit-o Very Happy
2) sunt începător, dar am răbdare pentru că satisfacțiile sunt mari (am avut ocazia să observ din august 2008 până în prezent, din balcon, cu iluminatul public la fel ca un "felinar în ochi" Very Happy ), Pleiadele, nebuloasa din Orion, planetele vizibile spre Sud în această perioadă (Mercur, Venus, Jupiter, Neptun și urmeaza Uranus Very Happy), fără să mai pomenesc Luna. Toate fără coordonatele lor, doar "după ochi", folosind Stellarium. Pot spune că mi-a fost de folos și planetariumul digital din Pitești.) Acum vreau să mă ridic la un alt nivel.

Cu stimă, Cristi - Pitești.
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 31 Dec 2008 17:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Atatea luni si nu l-ai coborat pana jos ? Stai linistit ca nu ti-l fura nimeni. De ce vrei sa gasesti obiectele dupa coordonate ?
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Cristian Monea
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Dec 2008
Mesaje: 544



Localitate: Pitești

MesajTrimis: 01 Ian 2009 14:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Inițial, nu am avut timp să merg undeva cu telescopul și nici minimum de cunoștințe despre cum să-l folosesc. Apoi am amânat din cauza vremii. Cred că la primăvară pot ieși cu el, sper și cu un laptop cu un program care simulează bolta cerească, ca să am șanse găsesc mai multe obiecte.
Eu vreau să caut după coordonate că mi se pare mai ușor să găsesc obiectele cerești, decât "după ochi". Știu că găsirea lor cât mai precisă ține de alinierea cât mai bună cu Steaua Polară, dar nu mă deranjează. De asemenea, coordonatele mi le furnizează Stellarium.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3542



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 01 Ian 2009 15:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca ti tu neaparat sa te orientezi dupa coordonate se poate , am folosit si folosesc si eu uneori aceasta metoda , mai ales la poze facute la obiecte ce nu se pot vedea prin telescop sau luneta cautatoare avand magnitudine mare 12-16.
Ideal ar fi ca montura ta ecuatoriala sa fie dotata cu cerc orar ce se misca cu perioada cerului 1tura /24 ore . dac nu atunci iti iei reper(o tintesti in ocular) o stea puternica la care sti din catalog ascensia si calculezi diferenta la care se afla obiectul cautat apoi te duci pe cercul gradat + sau - cu acea diferenta. la declinatie nu e problema ca nu e in miscare.
Doar ascensia are reper in miscare (punctul vernal) Dar trebuie sa studiezi coordonatele ecuatoriale .
Sus
Cristian Monea
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Dec 2008
Mesaje: 544



Localitate: Pitești

MesajTrimis: 01 Ian 2009 19:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu prea am înțeles ce este acela un cerc orar sau la ce faci referire când vorbești de cerc orar. Lămurește-mă, te rog, care este rolul acestuia. Este oare același lucru cu rotița zimțată (de ajustare a Ascensiei Drepte) de care te folosești să menții steaua în ocular și la care poți atașa un motoraș care același lucru?
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 02 Ian 2009 00:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cerc orar este ceea ce tu ai numit in primul tau post "cercul Ascensiei Drepte". Daca ai citi despre sfera cereasca si sistemul ecuatorial de coordonatele ceresti ai pricepe imediat.
Sus
Cristian Monea
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Dec 2008
Mesaje: 544



Localitate: Pitești

MesajTrimis: 02 Ian 2009 01:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mulțumesc pentru menționare. O să mă apuc să citesc despre coordonatele ecuatoriale.
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 02 Ian 2009 04:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Uite aici un link extrem de util:

http://www.skyandtelescope.com/howto/basic...nates.html

De altfel, revista Sky & Telescope este cea mai buna revista de profil (cel putin in opinia mea).

Edit:

Inca un link cu un articol despre cum se folosesc "setting circles" (inelele cu gradatii de pe montura ecuatoriala):

http://www.skyandtelescope.com/howto/visualobserving/3304206.html

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3542



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 02 Ian 2009 11:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Gradatia ascensiei (cerc orar) este paralela cu ecuatorul ceresc,perpendicular pe axa N . inclinata la noi cu aprox 45 grade. Este impartita ,gradata in ore 24 si fiecare ora in 12 div de 5 min. zero sau ascensie zero este considerat planul cercului orar al punctului vernal . (locul unde se afla soarele la echinoctiu de primavara 20 martie.)Acest plan atinge aproape steaua Omega Piscium cu ascensie 23h59.7min, Alpheratz pegas 0h8,8min Caph cas 0h9,5 min atinge apoi aprox Polara si trece prin Carul Mare pe langa Phecda 11h54 dar aici nu mai e zero ci 12 .
aceasta referinta planul cercului orar al punctului vernal numit si Celestial Meridian este in miscare si face 1 rot la 24 ore .
Sus
Cristian Monea
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Dec 2008
Mesaje: 544



Localitate: Pitești

MesajTrimis: 03 Ian 2009 22:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vă mulțumesc foarte mult pentru explicații și link-uri. Mi-au fost de mare folos.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact