Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
mare_vaporum.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224544
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Kissulescu - Amator indragostit de ce este pe cer -


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Who's Who

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Kissulescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Oct 2008
Mesaje: 40



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Oct 2008 19:56 Download mesaj
Titlul subiectului: Kissulescu - Amator indragostit de ce este pe cer -
Raspunde cu citat (quote)

Salut, numele meu este andrei am 19 ani, stau intr-o cumuna langa Bucuresti, spre norocul meu stau la casa si am si un loc amenajat unde as putea sa ma asez pe scaun si cu telescopul sa privesc, dar am o probleme nu am telescop cu toate ca sunt indragostit ce ce vad pe cer, intodeauna mi-am dorit sa am ceva cu care sa vad aproape ( telescop )

Dar nu stiam de care, si imi era o teama sa nu cumpar ceva ce urma sa regret, si de aia m-am abtinut, nu stiu ce mi-a venit de 2 zile, citesc de nebun forumul si chiar nu stiu ce sa imi cumpar pentru incepator.
Adica stiu dar vreau si un sfat de la voi.

Acuma am luat salariu am 600 lei in portofel, si o graba sa iau un telescop de 100mm sau ceva de 150mm daca gasesc la 400-500 lei sau sa ma rezum la un binoclu ff bun. repet nu sunt expert de nici un fel dar am o hotarare de aia pana la jupiter ca sa invatz si sa ma uit de nebun pe cer si sa caut... ce e mai luminos si frumos.

Vreau sa va mai zic ca imi place mult detaliul si cei care imi vor da sfaturi despre ce o sa imi cumpar v-as ruga sa imi dati sfaturi care o sa ma multumeasca, si inca o intrebare off topic: cati ani are cel mai mic astrolog de pe forumul acesta ( sunt curios, la fel de curios sunt si cu ce o sa gasesc cand o sa intru in posesia telescopului, sau poate binoclu. Optez spre telescop voi ce ziceti ? )
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 29 Oct 2008 21:20 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Kissulescu - Amator indragostit de ce este pe cer -
Raspunde cu citat (quote)

Kissulescu a scris:
cati ani are cel mai mic astrolog de pe forumul acesta


ASTRONOM. Sunt si cativa copii de generala pe forum.

In legatura cu ce sa iti iei. Daca ai primit 600 de lei la un salariu, in caz ca mai o sa iei salariu si luniile viitoare, strange vreo 4 luni si ia-ti un telescop adevarat de 10" (sau un binoclu ff. bun Wink )

Pentru sfaturi de telescop la 400-500 de lei, ii las pe altii sa se exprime. Mai bine iti iei un binoclu.

_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200


Ultima modificare efectuata de catre Forever_Man la 29 Oct 2008 21:25, modificat de 1 data in total
Sus
Kissulescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Oct 2008
Mesaje: 40



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Oct 2008 21:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ms pentru sfat, cred ca o sa ma decid sa-mi iau un benoclu, vreau sa zic ca salariu meu e de 1300 lei nu de 600 lei .. acuma am luat salariu pe 2 saptamani, totusi sper sa mai imi dea cineva solutii bune !


din ce vad la tine


Binoclu Norconia Sport 10x50
Binoclu Celestron Skymaster 15x70
Telescop Skywatcher 200/1200


poti sa-mi zici si pretul pentru fiecare te rog frumos !?!
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 29 Oct 2008 21:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu aproximatie, preturile sunt: 200 lei, 400 lei, 1200 lei.
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Kissulescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Oct 2008
Mesaje: 40



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Oct 2008 21:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ok, la telescoape presupun ca cel de 400 lei e mai bun.

2 intrebari

1. vad mare lucru cu ele?

2. pretul la mana a2-a ? ( cu exactitate daca poti sa-mi zici )
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 29 Oct 2008 21:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai vrut sa spui "la binocluri". Si nu, nu cel de 400 de lei e mai bun. Cel de 400 de lei, doar mareste mai mult (15x fata de 10x), dar are aberatii cromatice si oarecare deformari mici ale imaginii (ziua), noaptea oferind amandoua cam aceeasi calitate a imaginii.

1. Vezi lucruri cu atat mai frumoase cu cat esti mai pasionat. Daca nu esti pasionat, vei vedea doar puncte luminoase si cateva pete albicioase. Cu cat esti mai pasionat, cu atat petele albicioase se vor transforma in nebuloase si galaxii, reprezentand obiecte reale care chiar se gasesc in lumea asta. Apoi poti sa le populezi cu civilizatii extraterestre care mai de care mai exotice si mai impresionante.

2. La mana a 2-a depinde de vanzator. Eu telescopul il am la mana a 2-a si am dat pe el 1050 de lei, intr-o vreme in care daca ti-l luai din magazin dadeai cam 1100-1200 lei+transport.

_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Kissulescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Oct 2008
Mesaje: 40



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Oct 2008 21:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ce sa-ti spun, deja cu ochiul liber cand ma uit in sus, deja sunt fascinat vreau sa vad lucururile de sus mai aproape, stiu ca telescopul are un zoom foarte mare de 200x chiar din ce am citit, gandindu-ma ca binoclul ( scuze de greseala nu stiam cum sa scriu mai repede, sper sa-mi intelegi greseala) asa revenind la binocu` da o sa vad mai aproape, vreau detaliu sa pot sa ma uit ca nebunu la o stea mult timp nu doar sa vad un punct referire la ce ai spus tu, macar pe langa punctul ala sa vad si alceva, nu stiu exact ce sa mai zic, vreau odata sa vad cerul si cu niste ochii mai apropriati.

ms frumos pentru interventie !
ca binoclu Acesta este ok ?

sau telescopul acesta sa fie ?
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 30 Oct 2008 21:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine ai venit Kissulescule,ai ajuns unde trebuie, aici pe acest forum sunt multi care ''se uita ca nebunu'' la stele.
Acuma eu te voi indemna sa citesti despre micile mele experimente cu o mica luneta Kepler si,prin care,am observat Uranus si asteroidul Vesta.Ceea ce am spus ,indirect ,prin acele experimente,este faptul ca noi vedem,noi privim, cu mintea.Nu cu ochiul,nu cu telescopul.Deci trebuie sa ai pasiune,atractie pentru obiectele,lumile stranii pe care le dezvaluie telescopul/binoclul.Forever Man a spus-o mult mai direct direct.Mircea
Sus
Kissulescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Oct 2008
Mesaje: 40



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Oct 2008 00:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru primire, in seara asta la munca sunt de noapte, o sa optez sa-mi cumpar un binoclu cu o un obiectiv mai mare ca sa am un 40x sau 60x( sper sa existe de 60x)

Deci vorbeam de seara asta, pe la vreo 1-2 imi iau scaunul din birou si ma duc pe balconul firmei si ma uit "iara de nebun" sa vad in seara asta ce-mi atrage privirea si imi imaginez vreo 20 de minute ce ar putea sa fie, cand vad pozele voastre cu nebuloase, pur si simplu zic WOW ce as vrea sa vad asta cu ochiul meu , de aia eram inebunit dupa un telescop, dar as ramane la un binoclu de 60x pentru ca imi ofera o mobilitate de nota 10, l-as putea transporta si la munca intr-un rucsac fara sa dau de banuit.

Cand o sa achizitionez un binoclu, in 2 saptamani cred ca o sa se intample asta .. nu o sa dau mai mult de 400 LEI ( sper sa fie deajuns pentru ce vreau eu)

Ce sa mai zic, va respect foarte mult pentru ceea ce faceti si va adoor ca aveti aceasi pasiune ca a mea!
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1261




MesajTrimis: 31 Oct 2008 00:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Kissulescu a scris:
Multumesc pentru primire, in seara asta la munca sunt de noapte, o sa optez sa-mi cumpar un binoclu cu o un obiectiv mai mare ca sa am un 40x sau 60x( sper sa existe de 60x)

.. nu o sa dau mai mult de 400 LEI ( sper sa fie deajuns pentru ce vreau eu)

Ce sa mai zic, va respect foarte mult pentru ceea ce faceti si va adoor ca aveti aceasi pasiune ca a mea!

Din cate am vazut eu cautand acum, nu e binoclu mai mare de 30x disponibil in magazine. Eu am optat pt 20x80.
Dupa parerea mea o sa dai mai mult de cei 400 de lei.
Bafta!
Sus
Kissulescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Oct 2008
Mesaje: 40



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Oct 2008 00:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru informatie cristi.

Am 3 intrebari pentru tine:

1. Cat costa unul ca al tau 20x80

2. Esti multumit de binoclul tau de 20x80

3. Ai nevoie de trepied? sau nu e greu !


Edit: Am vorbit pe forum si chiar mi se pare OK si pretul si performanta telescopului, voi ce ziceti de Acest telescop ?
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Who's Who

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact