Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
ngc891cawklein.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225075
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

luneta terestra celestron ultima 100ed


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9046

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 27 Oct 2008 20:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Imi amintesc de vremurile cand Dan Vidican,membru veteran al Astroclubului Bucuresti si participant la stravechile Simpozioane ''Galaxis'' de la Arad,facea observatii planetare,mai ales la Marte.Pe unele le-a prezentat in niste lucrari personale in cadrul Simpozioanelor dar ,in principal,in acea perioada Dan colabora intens cu British Astronomical Assoc.Si in particular cu Jean Dragesco.In revista B.A.A. erau mentionate si observatiile lui Dan, intr-un tabel care facea sumarul :vizual sau foto,cate observatii si intrumentul folosit.Dan facea observatii la planete cu un telescop Newton de constructie proprie de 125mm F/12 si pe lista era unul dintre cele mai mici instrumente,daca nu cel mai mic.Chiar si lunetele,pe care englezii le numesc O.G. adica Objective Glass,erau in general de apertura mai mare.Asta era acum 18-20 de ani ,nu stiu cum stau lucrurile acum.
Sa fiu in locul lui irrudicibil ceea ce m-ar ingrijora ar fi ca aceste apocromate, de indata ce cresc in diametru, incep sa tinda ingrijorator spre f/8 sau f/10,am vazut si f/12 (numai in reclame).Mircea
Sus
irriducibil
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Oct 2008
Mesaje: 12



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Oct 2008 11:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut tuturor,

Skywatcher,ce sperietura mi-ai tras Wink !.....,am explicat de ce as vrea un apocromat ,sper sa ma intelegi ...,fata de un reflector cu apertura mare ,am avantaje la aclimatizare,colimare,portabilitate,caliatea imaginii,astrofoto de calitate(in raport cu un reflector),manevrabilitate ,depozitare(cand stai la bloc,te gandesti si la asta)...acuma,neprivind pana acum prin astfel de aparat, eram curios daca cineva care a privit, mi-ar putea impartasi impresiile sale,din ceea ce mi-ai scris a semanat cu" o urecheala ",asa e ,nu stiu inca cu ce se mananca astronomia,daca cei ca mine devenim enervanti prin nepriceperea si nehotararea noastra,asta e,imi pare rau,nu esti obligat sa-mi raspunzi,dar nu mai sunt de mult un pusti ca sa fiu "mustrat" de dom' profesor(sunt aici ca sa invat,e adevarat,dar asta nu in orice conditii).
Asadar ,din ce am citit si m-am documentat(parerile sunt impartite),prefer un refractor in locul unui reflector si ca sa-mi fac si pofta cu astrofoto(nu acum, ci mai tarziu),cred ca un apocromat ar fi alegerea .Acestea ar fi ED80 sau ED100...cineva care a aprivit prin cele doua ar putea sa-mi dea detalii?(cat de bine se vad planetele daca se vad si culori,etc)...m-ar mai interesa cu ce accesorii as putea sa imbunatatesc partea de vizual a celor doua?Orice alte sugestii in limita sumei de 1000 de euro sunt binevenite...MULTUMESC! Wink
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 28 Oct 2008 13:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu a fost o urecheala. Doar o atentionare. Apo-urile sunt frumoase, dar au niste limite.

Prin ED100 vei vedea:
- Jupiter, 2-4 benzi, in functie de atmosfera, daca cerul e bun ai sanse si de pata rosie, satelitii ca niste stele. Culori galben-maroniu spalacite.
- Saturn, inelele, diviziunea Cassini daca e bun cerul, niste pete de culoare pe discul planetei, satelitii.
- Marte, la opozitie, niste pete de culoare rosietice corespunzatoare formelor mari de relief.

Orice instrument are nevoie de aclimatizare. La un ED100 ai nevoie de cam 30 min.

Daca decizia ta merge spre un apo, atunci recomand un ED100 pe minim o montura EQ3-2 sau mai bine EQ5 sau CG5. Dar nu va fi portabil (aproape de 20 kg pe EQ3-2, mai mult pe EQ5).

Trimite PM pentru alte detalii.

_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
red giant
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2007
Mesaje: 424



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 28 Oct 2008 15:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ED80 dă imagini frumoase la Lună și planete. Dar își atinge rapid limitele dacă vine vorba de văzut ce știu ce detalii fine sau de făcut astrofotografie planetară. Uite cum mi-a ieșit mie Luna respectiv Jupiter prin ED80, cu webcam.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact