Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
eclipsa_turcia_1.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224473
Numar de utilizatori inregistrati: 2832
Cel mai nou utilizator inregistrat: ALEXION
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Telescope hidrogen alfa home made


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 08 Sep 2008 18:03 Download mesaj
Titlul subiectului: Telescope hidrogen alfa home made
Raspunde cu citat (quote)

Stiu ca vorbesc acum de lucruri sfinte si de o sacosa de euroi, dar cum s-ar puatea construi un telescop H alfa decent in propriul atelier? Unde s-ar puea gasi niste filtre suficient de inguste dar care sa nu te usureze asa de bani; acuma nu stiu la aparatele gen Coronado sau Daystar cat la suta e pret real si cat marcheting. Sunt pasionat de observatiile solare si m-ar tenta sa incerc sa constiesc asa ceva daca as gasii o sursa de filtre sau poate este vreo alta metoda sa obtii o banda suficient de ingusta sub 1 angst. si nu stiu eu. Are cineva idee? Am gasit eu ceva pe situl de la Stellafane un tip care a reusit sa faca un telescop H alfa cu doua filtre reglabile de 1.6 A ajungand cumulat la aprox. 0,8A dar firma respectiva de unde a luat filtrele se preupunea ca are si ceva surplusuri la pret redus dar personal nu am gasit mare lucru. Mai stie cineva o alte sursa sau alte metode de constructie asa mai pt amatori dibaci? Very Happy
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3541



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 08 Sep 2008 20:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La filtre interferentiale nu e gluma precizia depunerilor se masoara in Angstromi si pot fi si 100 de straturi cu indici diferiti de refractie iar instalatiile costa spre milionul de euro. Mai este metoda filtrelor din lame de Quart +filtre polarizante ,vreo 8 lame de grosimi precis calculate dela 50mm-0,7mm grosime.
Apoi mai e metoda cu prisme inseriate si fanta cu lama oscilanta.(un fel de scanare mecanica) Acestea doua din urma sunt metode din ani 1910-1930 se gsesec descrise in cele 3 volume ATM. amatorii cu avant au slefuit si 2-3 ani la lamele de quart. (ma gandesc ca o vara doua la cules capsuni poate ajuta de cumparat unu dea gata Wink )
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 08 Sep 2008 21:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cel mai bun articol despre asta:
http://astrosurf.com/luxorion/reports-sunha.htm
Asa cum scrie acolo, cel mai ieftin poti sa iesi cu $750 de la ThousandOaks. Mai ieftin de asa nu se poate decat daca ti-l faci singur dar asa cum spune Tavi, asta e cam ... dificil Sad
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 08 Sep 2008 22:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte interesant situ de pe astrosurf, multumesc. Aici e linku de pe Stellafane cu tipul care si-a facut ieftin telescopul solar de care ziceam
http://www.considine.net/dgroski/halpha/

Nenea Dave Groski ( ca asa il cheama pe norocos) zicea ca a luat filtrele de la o anumita firma Omega Optical care am inteles ca face filtre si la comanda cam de orice tip posibil. Filtrele de care spunea erau totusi niste surplusuri vandute de bossul firmei separat si cica le-a luat cu 200 $ si isi fac treaba cu brio. Normal ca atunci cand am cautat la firma nu mai era nici urma de surplusuri. Nu am mai insistat la firma respectiva despre preturile filtrelor noi, pt ca mi-am imaginat ca se schimba radical datele problemei. Ma intrebam daca mai stie cineva si alte surse de astfel de filtre.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact