Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Aspectul_cerului_-_09_01_2013_a2.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 223829
Numar de utilizatori inregistrati: 2820
Cel mai nou utilizator inregistrat: VIO77
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Observatii luna


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5472

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Sep 2007 08:28 Download mesaj
Titlul subiectului: Observatii luna
Raspunde cu citat (quote)

Multa vreme nu am acordat atentie suficienta observarii lunii, nu stiu de ce o priveam doar pentru placerea reliefului selenar.
De curand am avut totusi o surpriza placuta in ceea ce o priveste pe cumatra luna: aparitia in modul vizual a culorii pe suprafata ei.
Poate ca e un fenomen obisnuit, nu stiu, dar pentru mine a fost chiar surpriza, nu ma asteptam sa apara acest fenomen in modul vizual (mai ales ca nu folosesc instrumente mari), am vazut ca in foto apare acest fenomen (pozele lui Alex si Octavian plus altele gasite pe net).
As vrea sa intreb pe observatorii mai experimentati daca stiu exact sau macr presupun, carui fenomen se datoreaza aceasta aparitie a culorii in modul vizual : este vorba de un anume unghi de incidenta a luminii pe suprafata lunii, e vorba de conditii bune de vizibilitate sau poate de amandoua la un loc sau este alt fenomen...
Pana in momentul de fata am observat ca acest fenomen nu este mereu prezent, cel putin in instrumentele pe care le folosesc eu.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3538



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 29 Sep 2007 13:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Luna ne dezvaluie permanent surprize ,de fiecare data cand ma uit si atmosfera permite vad detalii noi (fisuri extrem de fine la 0,4 sec arc). Privesc prin tel 380mm cu adaptor binocular la 200x marire si ocular Nagler 5mm la 360x marire.
Culorile apar dupa parerea mea atunci cand luna e cat mai sus(atmosfera strabatuta minima), difuzia pe aer umed minima .
Am privit Luna si de la 1500m altitudine cu acelasi telescop si oculare, era ceva altfel ca din oras,sau de la tara, a mai fost langa mine un cunoscator si pasionat mai ales de Luna. Am constatat impreuna o strlucire albicioasa (de zapada pufoasa) a unor zone aparent neinteresante si bineinteles amplificarea senzatiei de culoare, apoi negrul total langa discul marginal.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5472

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Sep 2007 17:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este interesant ceea ce spui, dar as vrea sa te intreb daca ai avut experiente in privinta culorii lunare si cu telescoape mai mici (ma refer in special la culoare aparenta pe zona, nu culoare la nivel de detaliu).
Nu stiu inca de ce, dar pe langa conditiile enumerate mai sus am impresia ca un rol foarte important il are modul binocular de privire (in special la telescoapele mici), creierul cred ca poate prelucra mult mai usor imformatia de culoare (in special cand aceasta are un nivel mic) in modul binocular.
Eu am facut un experiment cu doua instrumente unul langa altul iar in cel mai mare nu am vazut culoare absolut deloc (chiar daca imaginea era foarte buna si stralucitoare) in modul de privire monocular.
Ceea ce ai scris mai sus nu poate decat sa-mi intareasca aceasta impresie.
Daca mai sunt si altii care au observat culoare pe luna in modul vizual as fi bucuros sa le stiu parerile...
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3538



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 01 Oct 2007 16:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Prin instrument mai mic de250mm nu am facut observatii.
Intradevar prin binocular am simtit si eu culori mai intense si la planete, de curand am vazut Neptun ca biluta mica albastra.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5472

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Oct 2007 17:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poate cu noul SC de 120 mm sa-ti imbogatesti experienta si cu instrumente mici, oricum e mult mai usor de plimbat dupa tine decat cel mare Smile
Ce o spune prietenul tau pasionat de luna despre acest fenomen...?

In alta ordine de idei, intr-un mesaj mai vechi Alex Conu imi povestea de o bogata experienta observationala ce o are, as fi curios daca a intalnit si el acest fenomen sau ce ar putea sa ne spuna in legatura cu asta.
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 16 Oct 2007 21:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Desi nu ma omor cu uitatul la Luna Very Happy, cred ca cel mai mic instrument in care am vazut culori pe Luna a fost o luneta de 60mm. Ce-i drept, prin instrumente mai mici de 60 n-am vazut Luna la o putere de marire mai sanatoasa ca sa pot observa mare branza Very Happy
_________________
www.astrographist.com - Astrofotografie de Alex Conu
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 13 Aug 2008 10:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru a nu deschide alt topic o sa scriu aici. Am iesit azinoapte sa vad Luna cu ocularul cu camp de 66 de grade (15mm). Desi il am de ceva vreme inca nu il testasem pe Luna. Credeam ca mare lucru in plus fata de ocularele (52 grade) cu care a venit telescopul nu are ce sa imi arate. Dar am fost uimit de cat de mare e campul si cat din Luna puteam sa vad. L-am folosit cu barlowul 2x (total 160x) si pentru o fractiune de secunda cand am pus prima data ochiul am avut impresia ca sunt deasupra Lunii. Chiar as putea spune ca acum a fost prima data cand am simtit cum privitul cu un singur ochi prin telescop la Luna pierde multe detalii si se simte destul de mult aceasta pierdere. O sa strang bani pentru un binocular, chiar daca il voi folosi doar la privitul Lunii.

Daca inca nu v-ati achizitionat un ocular cu camp mare, ci inca aveti ocularele venite cu telescopul, va recomand sa va luati unul. In cazul Lunii, cel putin, se merita din plin.

_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact