Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Simeiz22_3klein.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 223826
Numar de utilizatori inregistrati: 2820
Cel mai nou utilizator inregistrat: VIO77
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Conjunctia Luna -Antares


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8962

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 11 Aug 2008 18:09 Download mesaj
Titlul subiectului: Conjunctia Luna -Antares
Raspunde cu citat (quote)

Duminica 10 August,de la 10:22 ,ora de vara,am iesit sa privesc cerul si mi-a parut bine.Spre Sud-Vest ,peste cornisa acoperisului,jos,printre vitele de vie si brazii vecinului Fanel,se vedea Luna aflata undeva intre ziua a saptea si a opta,iar spre Nord de ea,la 70 minute de arc, era Antares,aruncand scantei de multe culori dar mai ales cu acel rubiniu pe care nu l-am mai vazut in alta parte si de aceea l-as numi rubiniu antaresian.Am privit spectacolul cu luneta olandeza de 2,5x60mm,apoi cu galileoscopul de 4x40mm si in final cu binoclul Fujinon 7x50mm.Pentru vreo zece minute un nor subtire ca un voal,cu marginile clar delimitate modificandu-se lent,dar prin care stelele se vedeau in continuare,s-a suprapus peste spectacolul conjunctiei.Iar imaginea a castigat un aer ireal,parca era o ilustratie din Flammarion sau Jules Verne.
Apoi am indreptat binoclul spre Jupiter in apropierea caruia am vazut spre Est,la trei si cinci diametre joviene doi din satelitii galileeni iar spre Vest ,la mare distanta,la vreo opt-zece diametre joviene ,un al treilea satelit.Tot la Vest ,dar nesigur,prea aproape de discul planetar mi s-a parut ca ar fi si al patrulea satelit dar tremurul mainii nu mi-a permis confirmarea obiectului.
Am incheiat ora de observatii privind ,de data asta pe langa ramurile bradului meu,Lyra aflata la Zenit,Hercule cu roiul sau vizibil la limita chiar si in luneta 2,5x60mm, si mai ales Lebada cu extraordinarul sau nor galactic de stele.Chiar si luneta de 2,5x mi-a aratat cat de important este un telescop oricat de mic:acolo unde cu ochiul liber am numarat sapte stele,luneta mi-a aratat 27 de stele!Iar binoclul Fujinon cu campurile sale cygnide pline cu zeci, uneori sute de stele,mi-a umplut sufletul de frumusete si de dorinta de a intra in casa spre a citi Psalmi pentru a-l premari pe Cel care a creat aceste minunatii! Mircea
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 12 Aug 2008 09:15 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Conjunctia Luna -Antares
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
Duminica 10 August,de la 10:22 ,ora de vara,am iesit sa privesc cerul si mi-a parut bine.Spre Sud-Vest ,peste cornisa acoperisului,jos,printre vitele de vie si brazii vecinului Fanel,se vedea Luna aflata undeva intre ziua a saptea si a opta,iar spre Nord de ea,la 70 minute de arc, era Antares,aruncand scantei de multe culori dar mai ales cu acel rubiniu pe care nu l-am mai vazut in alta parte si de aceea l-as numi rubiniu antaresian.Am privit spectacolul cu luneta olandeza de 2,5x60mm,apoi cu galileoscopul de 4x40mm si in final cu binoclul Fujinon 7x50mm.Pentru vreo zece minute un nor subtire ca un voal,cu marginile clar delimitate modificandu-se lent,dar prin care stelele se vedeau in continuare,s-a suprapus peste spectacolul conjunctiei.Iar imaginea a castigat un aer ireal,parca era o ilustratie din Flammarion sau Jules Verne.
Apoi am indreptat binoclul spre Jupiter in apropierea caruia am vazut spre Est,la trei si cinci diametre joviene doi din satelitii galileeni iar spre Vest ,la mare distanta,la vreo opt-zece diametre joviene ,un al treilea satelit.Tot la Vest ,dar nesigur,prea aproape de discul planetar mi s-a parut ca ar fi si al patrulea satelit dar tremurul mainii nu mi-a permis confirmarea obiectului.
Am incheiat ora de observatii privind ,de data asta pe langa ramurile bradului meu,Lyra aflata la Zenit,Hercule cu roiul sau vizibil la limita chiar si in luneta 2,5x60mm, si mai ales Lebada cu extraordinarul sau nor galactic de stele.Chiar si luneta de 2,5x mi-a aratat cat de important este un telescop oricat de mic:acolo unde cu ochiul liber am numarat sapte stele,luneta mi-a aratat 27 de stele!Iar binoclul Fujinon cu campurile sale cygnide pline cu zeci, uneori sute de stele,mi-a umplut sufletul de frumusete si de dorinta de a intra in casa spre a citi Psalmi pentru a-l premari pe Cel care a creat aceste minunatii! Mircea


Frumos domnul Mircea, frumos:) Insa recomand dupa Psalmi si un Halleluya de Handel si garantez un simtamant de pace si admiratie deplina;)
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact