Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Meteor_30iul2020_0147z.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 223824
Numar de utilizatori inregistrati: 2820
Cel mai nou utilizator inregistrat: VIO77
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

permiteti sa raportez - observatii 3 august


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
shrewie
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Iul 2008
Mesaje: 24



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Aug 2008 17:48 Download mesaj
Titlul subiectului: permiteti sa raportez - observatii 3 august
Raspunde cu citat (quote)

Din pacate, cam lipsesc observatiile pe sectiunea "Observatii" asa ca iata un raport care poate ii inspira si pe altii sa procedeze la fel. Smile

Zona : 10 km NV de Rosiori de Vede, jud. Teleorman, am ales la nimereala o zona mai apropiata de Bucuresti si care in teorie avea un cer curat.

Magnitudinea limita : ~6, pe harta poluarii luminoase ar fi trebuit sa fie in zona "neagra", insa in teren lucrurile nu stau chiar asa, se vedeau domurile de lumina de la mai multe orase si asezari, cred ca Pitesti spre N, si alte sate si comune spre V, SV, etc. Totusi Calea Lactee se vedea destul de bine, din Cassiopea pana in Sagittarius. M31 se vedea lejer cu ochiul liber.

Instrumente de lucru : dobson 200mm, diverse oculare, filtru baader uhc-s, binoclu 10x50

Imediat cum s-a lasat noaptea, am trecut la "munca". Prima tinta a fost evident Jupiter, pe suprafata caruia se distingeau 3-4 benzi. N-am insistat prea mult, si am trecut la "treburi serioase", adica DSO.

Am inceput cu niste galaxii "de test" in zona UMa - m51, m101, m109. Doar m51 si companionul ngc 5195 se vedeau cat de cat decent, observandu-se "puntea de legatura" intre cele 2 galaxii, nucleele foarte luminoase si discurile extinse. Brate spirale nu am reusit sa vad in m51, dar nici nu puteam sa ma adaptez foarte bine la intuneric, deoarece am avut minunata idee sa stau aproape de sosea si treceau din cand in cand masini. M101 si M109 se vedeau slab, pt. astea e nevoie de intuneric total. La fel si Owl Nebula (M97). Am zis ca n-are rost si am abandonat ideea initiala de a cauta si alte galaxii NGC si UGC prin zona respectiva (mi le notasem pana pe la mag. 10-12).

Asa ca am trecut la obiecte mai accesibile si mai "rewarding", in Sagittarius. Roiul globular M22 era partial rezolvat si senzatia de nebulozitate din centru ii dadea un farmec aparte. Cele mai spectaculoase obiecte dupa parerea mea au fost M8 (Lagoon nebula) si M17 (Swan nebula). La Swan se vedea f.f. clar forma de "lebada" sau "2 cu coada lunga" Smile, nefiind diferente prea mari intre filtrul uhc si lipsa acestuia. La M8 se vedeau superb zonele de nebulozitate alternand cu benzi intunecate precum si roiul deschis asociat. Trifid nebula (M20) se vedea mai slab, de abia distingeam lobii. Roiurile stelare M23, M25, M18, M21, M7, norul stelar M24 se vedeau toate foarte placut, M23 fiind cel mai "rich" dintre ele.

Am trecut in revista si roiurile globulare M28, M54, M70, M69, mai mult pentru palmares deoarece nu prea puteau fi rezolvate.

Urcand spre Scutum, am luat "in vizor" Eagle Nebula (M16) unde in mod bizar nebulozitatea mi se parea mai slaba decat imi aduceam aminte. M26 e un roi deschis foarte compact si simpatic, iar M11 (Wild duck cluster) e absolut fenomenal, fiind in opinia mea cel mai frumos roi deschis din emisfera nordica (alaturi de double cluster).

In Scorpius am luat "la puricat" roiurile globulare M4, M80, M19, M62. Cel mai simpatic dintre acestea este M80 care este foarte mic si condensat. La M19 am vazut un pic de granulatie, in rest nu prea s-au rezolvat. Ophiuchus ne prezinta si el o serie de roiuri globulare, aici am logat M14, M10, M12, M9. M10 si M12 se rezolvau partial catre margini si prezentau ceva granularitate.

Prin zona Pegasus - Aquarius am observat roiurile globulare M15 si M2. M15 e unul din roiurile rezolvabile cu instrumente moderate si se vedea f. frumos. La M2 se observa cateva stele stralucitoare pe margine, insa nu stiu daca fac parte din cluster sau doar se intampla sa fie in line of sight.

La sectiunea diverse, M13 era rezolvat aproape in totalitate, observandu-se cu usurinta lanturile de stele care emana dinspre margine. M31 cu satelitii M32 si M110 se vedeau evident foarte bine, la Andromeda parea ca se observa o parte din bratele spirale, mai precis se vedea o zona nebuloasa separata de centrul galaxiei de o zona intunecata. M33 se vedea destul de slab, dar nici nu am stat sa urce suficient spre zenit. DSO-uri clasice precum M27 sau M57 nu am mai stat sa le vad ca le stiam deja bine.

In final mi-am indreptat atentia spre Neptun, care este convenabil plasat pe o linie formata din 3 stele de stralucire aproximativ egala, deasupra stelelor delta si gamma Capricorni. Nu am observat discul planetei la 200x, nici seeingul nu era deosebit de bun, iar Neptun are doar 2 arcsecunde.

Mai aveam o tona de alte obiecte de observat, din pacate luminile masinilor care treceau pe sosea, durerea de spate si faptul ca era o zona cam riscanta intre sate (sambata, nunti, betivi, etc.) m-au obligat sa impachetez devreme si sa fug acasa. Smile
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 03 Aug 2008 20:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe loc repaus! Felicitari! Calificativ BINE Smile
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact