Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m83_final.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224549
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Programe de prelucrare a imaginilor


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

AstroFoto - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
mac



Data inscrierii: 29 Iun 2004
Mesaje: 137




MesajTrimis: 16 Mai 2006 15:30 Download mesaj
Titlul subiectului: Programe de prelucrare a imaginilor
Raspunde cu citat (quote)

Deschid aceasta tema pentru a afla ce programe de prelucrare a astro-fotografiilor folositi si eventual ce tehnici adoptati.

Se stie ca Photoshop este unul dintre cele mai complexe si mai folosite programe, insa sunt si altele mai putin cunoscute si folosite, spre exemplu AstroStack sau programele realizate de Keith Wiley.
Sus
GM__
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Noi 2005
Mesaje: 89



Localitate: Neamt

MesajTrimis: 16 Mai 2006 18:37 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Programe de prelucrare a imaginilor
Raspunde cu citat (quote)

mac a scris:
Deschid aceasta tema pentru a afla ce programe de prelucrare a astro-fotografiilor folositi si eventual ce tehnici adoptati.

Se stie ca Photoshop este unul dintre cele mai complexe si mai folosite programe, insa sunt si altele mai putin cunoscute si folosite, spre exemplu AstroStack sau programele realizate de Keith Wiley.



cit despre mine: traiasca Ulead Photoimpact.Poate sint si programe mai bune,dar... stiti cum se zice: cel mai bun program e ala pe care stii sa-l folosesti :)
E mai greu cu alinierea/stack-area imaginilor,in rest e super.E usor de folosit... mai ales dupa ce te inveti cu el :)

E iarasi interesant cit de mult difera un program de altul: de ex. daca avem o functie care accentueaza culoarea rosie,intr-un fel o face photoshop-ul,in altul photoimpact-ul,si tot asa...sau la contrast,la fel.
Inainte aveam un program cu care modificam culoarea rosie,un alt program cu care modificam verdele si altul pentru galben :)
Era curios ca acele programe nu erau decit niste noname-uri,si totusi facea o treaba mai faina in anumite puncte decit programe consacrate gen photoshop,etc...
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 17 Mai 2006 01:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Hmm.. sunt destule. Fiecare cu pro si contra. Eu folosesc mai multe programe, fiecare pentru un scop anume.
De exemplu daca iau imagini cu CCD-ul alinierea si supapunerea le fac in Maxim DL. Tot asta folosesc daca e nevoie de masuratori fotometrice sau astrometrice. Daca am nevoie sa evidentiez jeturi intr-o cometa atunci recurg la FitsWork care are un algoritm de prelucrare specific pentru asta (Larson-Sekanina), pe care l-am folosit cu succes si in prelucrarea coroanei eclipsei de Soare din 29 martie. Pentru suprapunere mai folosesc si Registax.
Un program nou descoperit de mine e Pixinsight care e util la prelucrarea fotografiilor ghidate. Problema la el e ca are meniurile cam ciudate si nu e foarte prietenos cu utilizatorul. Dar are cateva functii interesante printre care cea mai trare mi s-a parut cea care scoate vignetarea din imagine. Softul creaza un fel de flat pe care il scade din imaginea originala.
La final mai toate imaginile mele trec prin Photoshop, pentru ca pe-asta il stiu cel mai bine (ma joc cu el de la versiunea 2.5 Very Happy). In PS finisez imaginea si o fac sa arate cat mai placut pentru ochi. Se pot alinia imagini si in ps dar cu mult chin.
De asemena softurile specifice astronomiei permit operatii matematice intre imagini pe care softurile gen photoshop nu le permit.
Un alt soft interesant pe care nu l-am folosit inca dar de care am auzit numai de bine e ImagePlus. Cat de curand sper sa-l testez.
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 17 Mai 2006 15:48 Download mesaj
Titlul subiectului: Registrax
Raspunde cu citat (quote)

Un program foarte bun este Registrax V3 care este freeware, si se gaseste aici http://registax.astronomy.net/html/download.html
Cu acest program se pot face din avis facute cu web-cam, imagini in format jpg., bmp, si asa mai departe.

Tot un program bun este GIOTTO care se gaseste aici
http://www.videoastronomy.org/giotto2_03.zip
Nu stiu daca exista pentru programul asta handbook englez, dar puteti cauta.

Pentru auto-guiding exista IRIS care poate mai mult ca numai guiding
http://www.snapfiles.com/reviews/IRIS/irisimg.html

Toate 3 programe sind FREEWARE si sint foarte sigure.

Cer senin
Robert

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   AstroFoto - avansati

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact