Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Pete_solare_31-03-2006_detaliu.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224549
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Diafragma la telescop Newton


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10638



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Iul 2008 11:58 Download mesaj
Titlul subiectului: Diafragma la telescop Newton
Raspunde cu citat (quote)

Salut,
Avand in vedere ca am un telescop Newton f5 si ca, in mod analog cu obiectivele foto luminoase care pot fi diafragmate putin, pun o intrebare:
- se poate confectiona o diafragma cu rol oarecum similar celui de la obiective adica sa am un DOF (clar) mai larg astfel incat in focus sa fie mai multe obiecte apropiate-departate?

Avand in vedere ca telescopul e destul de luminos, ma gandesc ca se poate (cel putin teoretic, zic eu) sa ii fac o diafragma. Astfel pot focusa sau am sanse mai mari sa focusez pe obiectele mai luminoase (Soare, Luna, Jupiter, Saturn, etc.). Daca asa ceva e fezabil, cum si unde ar trebui plasata diafragma?
Sau vorbesc in dodii?

Multumesc.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 13 Iul 2008 14:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce vrei tu este realizabil, dar destul de complicat, pt ca trebuie sa pui diafragma cat mai aproape de punctul focal, ceea ce, la focuserele normale sau crayford este extrem de complicat. La telescoape newton se poate pune doar daca faci un focuser ''slide''. La lunete e ceva mai simplu de amplasat o diafragma, dar e greu de realizat diafragma in sine. Trebuie sa ai o deschidere maxima de 2'', iar corpul diafragmei va ocupa destul de mult loc in lateral. Avantajele sunt cu dus intors, poti pierde din rezolutie.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 13 Iul 2008 16:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy
da-mi voie sa-ti sugerez softul de mai jos ,de care daca vei mai avea nevoie-l vei gasi la ''optica '' topic ''ghid ajutator...''.Pune-l la lucru pentru a ''simti'' fenomenul,vei vedea ca functie de raportul f/d ,diametrul secundarei si cotire , oglinda secundara la telescopul Newton joaca oarecum rolul de diafragma.Softul iti da valoarea iluminarii in planul focal la diferite raze si chiar si pierderea in magnitudini stelare la raza respectiva din planul focal.Vei vedea si ca reducand cotirea cat poti de mult ,iluminarea scade la zero la o anumita raza.Asadar telescopul Newton este ''gata diafragmat din nastere''.Din acest punct de vedere telescopul Newton este un verisor indepartat al lunetei Galilei.Vine apoi diafragma ocularului....


http://www.bbastrodesigns.com/diagonal.htm

Inca o diafragma ,in modesta mea opinie,nu poate decat sa duca la noi pierderi de lumina.Nu la largiri de camp,nu la cresterea de stralucire a obiectelor luminoase.La raza din planul focal la care iluminarea scade la 50% ,o stea iti apare in ocularul telescopului de 20cm ca aceeasi stea vazuta cu un telescop de aprox. 14 cm.Plus coma si astigmatismul datorate faptului ca acea stea este ''vazuta'' de o oglinda in forma de semiluna (intr-o prima aproximatie)-asa se ''traduce'' faptul ca steaua nu este in campul de plina lumina ,cum se numeste cel de 100%.
Daca doresti sa folosesti diafragme,este mult mai usor si mai sanatos sa folosesti diafragme de apertura ,la intrarea luminii in telescop ,lucru deja sugerat de Zircon.Am sa pun un link pe tema aceasta la''optica'', topicul ''ghid ajutator...''.
In concluzie ,o diafragma indiferent de pozitia sa in Newtonian nu poate decat sa reduca luminozitatea si/sau campul.Chiar si cele speciale de apodizare.Am facut experimente de apodizare acum vreo zece-doispe ani.Mircea
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 13 Iul 2008 20:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Totusi, nu pot sa fiu impasibil la afirmatii de genul:
Citat:
Ce vrei tu este realizabil, dar destul de complicat, pt ca trebuie sa pui diafragma cat mai aproape de punctul focal, ceea ce, la focuserele normale sau crayford este extrem de complicat.

Ce s-ar putea rezolva daca pui diafragma "cit mai aproarpe de punctul focal"?
Re:
- reducerea sau eliminarea reflexiilor parazite, produse in interiorul tubului portocular (un lucru f. important la refractoare);
- reducerea diametrului cimpului de plina lumina, sau chiar o diafragmare in adevaratul sens al cuvintului (dar absurda pt. ca avem variatie mare a luminozitatii, de la axa la extremitatea cimpului);
- daca e plasata chiar in focar, diafragma reduce cimpul total observabil, nicidecum diametrul obiectivului.

Diafragma pentru reglajul luminozitatii unui obiectiv (indiferent de tip) se plaseaza cit mai aproape de centrul optic al acestuia.
Deci in cazul unui obiectiv oglinda, o eventuala diafragma se plaseaza cit mai aproape de suprafata oglinzii principale, pupila de intrare fiind egala cu diametrul diafragmei.


Un posibil defect al oglinzilor este marginea rabatuta, situatie in care "eliminarea" acesteia prin diafragmare aduce un cistig important la rezolutia si claritatea imaginii furnizate,- fapt contrar teoriei bazate pe suprafete ideale.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Iul 2008 21:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu as simplifica putin rolul diafragmelor si as spune ca pot fi impartite in doua clase:

- diafragme de apertura care determina pupila de intrare in instrument si care mofidica raportul focal si implicit luminozitatea acestuia.
- diafragme de camp situate in planul focal care nu modifica raportul focal al instrumentului ci doar campul lui.

alte diafragme inserate intre obiectiv si planul focal pot avea consecinte combinate. in functie de marimea/pozitionarea lor pot controla/determina campul iluminat 100% in planul focal sau pot chiar schimba raportul focal al instrumentului daca depasesc o anumita valoare.
am mai avut o tentativa de a explica aceasta problema fara succes in topicul:
http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=2317

afirmatia lui Mircea:
Citat:
oglinda secundara la telescopul Newton joaca oarecum rolul de diafragma.

eu as reformula-o la genul: "oglinda secundara la telescopul Newton joaca rolul unei adevarate diafragme de camp"

daca imi este permis as spune ca o importanta practica majora o are si aspectul punctat de Tavi F:
Citat:
Un posibil defect al oglinzilor este marginea rabatuta, situatie in care "eliminarea" acesteia prin diafragmare aduce un cistig important la rezolutia si claritatea imaginii furnizate,- fapt contrar teoriei bazate pe suprafete ideale.


PS. Mircea, daca ai facut experimente practice cu masti de apodizare cred ca ar fi interesant sa ne povestesti si noua concluziile tale (eventual intr-un topic special).
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 14 Iul 2008 00:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tavi F. intrebarea era despre o diafragma care sa mareasca DOF-ul, deci o diafragma care se pune in plan focal. Eu am raspuns la ce a intrebat Valy.
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 15 Iul 2008 00:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Shocked
Pentru a putea raspunde la intrebari referitoare la DOF, trebuie sa cunoastem semnificatia termenului, si mai ales factorii de influenta a profunzimii Exclamation
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 15 Iul 2008 02:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deep Of Field sau profunzimea campului.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 15 Iul 2008 02:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tavi, imi place moto-ul tau. De abia acum l-am observat. Este ceea ce cred eu, spre disperarea buzunarului meu.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10638



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Iul 2008 17:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragos.n a scris:
Deep Of Field sau profunzimea campului.

Corect, la asta m-am referit: obiectele sa fie in focus intr-o plaja mai larga.

Pe de alta parte raspunsurile m-au cam blocat putin, trebuie sa trec pe la biblioteca sa mai citesc una alta pana sa pot descifra. A trecut mult timp decand faceam orele de fizica, va trebui sa pun iar mana pe carte.
Multumesc pentru raspunsuri.
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 18 Iul 2008 00:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai fac niste completari, poate or folosi cuiva.

Factorii care influenteaza profunzimea cimpului sint:
1. distanta focala a obiectivului;
2. deschiderea relativa (luminozitatea) a obiectivului, adica raportul D/F;
3. distanta pina la obiectul pentru care se face punerea la punct a claritatii.

Profunzimea variaza invers proportional cu pct. 1 si 2, iar direct proportional cu pct. 3.
Pentru o "scena" data, folosind un obiectiv (oglinda pe subiectul topicului) cu distanta focala fixa, singura variabila ramasa care afecteaza profunzimea, este luminozitatea (D/F), deci controlul DOF-ului se face printr-o diafragma de apertura (plasata chiar in fata oglinzii).

In modul astronomic, profunzimea nu mai are nici o relevanta.
Ce se intimpla de fapt cu focalizarea:
La o eventuala marire a raportului F/D (prin diafragmare), se va obtine o toleranta mai mare a plasarii axiale a ocularului, pt. ca imaginea sa fie perceputa clar, dar precizia focalizarii ideale e mai mica.
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 18 Iul 2008 07:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragos.n a scris:
Tavi, imi place moto-ul tau. De abia acum l-am observat. Este ceea ce cred eu, spre disperarea buzunarului meu.


Subscriu. Si eu ma aflu in aceeasi situatie. Insa eu sunt privilegiat pentru ca visul meu nu are legatura cu buzunarul Wink
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 18 Iul 2008 07:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da' cine-oi fi tu, nepotu' lu' microsoft? Laughing
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 18 Iul 2008 21:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tavi are perfecta dreptate,din acest motiv John Dobson a recomandat un raport F/D relativ ''mare'' pentru telescoapele folosite in Sydewalk Astronomy.Mai exact rapoarte in jur de F/7 pentru telescoapele din clasa 20-25 cm, F/6 pentru cele de 30-35 cm si F/5 pentru cele de 40-45cm.L aceste rapoarte ,mai ales la cel de F/7 , ''punerea la punct'' a imaginii este mai usoara,toleranta mai mare, pentru observatorii ocazionali succesivi .Este o activitate foarte interesanta ,vorbesc de Sydewalk Astronomy.Mircea
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10638



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Iul 2009 12:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Revin cu o intrebare: am vazut la un mom. dat un soft care calculeaza pozitia diafragmelor din interiorul tubului (pentru blocarea luminii parazite si a reflexiilor intermediare din tub). Din pacate nu mai dau de el. Puteti sa imi dati o referinta?

Vreau sa vad in ce masura introducerea acestora si/sau adaugarea unei diafragme la capatul tubului (si implicit cresterea raportului F/D) poate imbunatati claritatea si contrastul imaginilor obtinute. O sa incerc diverse diametre pentru diafragma (sa ajung de la f/5 pana pe la f/9) si sa vad daca se imbunatateste ceva.

Multumesc.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact