Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
9aug2020_2352.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224749
Numar de utilizatori inregistrati: 2836
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

SISTEM OPTIC PTR OBSERVAREA PLANETELOR


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Optica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5529

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Mai 2008 12:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

as vrea sa punctez si eu cateva aspecte pe acest topic care mi se pare interesant:

Citat:
pai daca sisteme cassegrain clasice nu prea sint de vinzare => sint proaste
si eu am cerut exemple de citeva zile.....si NIK!!!


DK-urile de care se face vorbire mai sus contin grupuri de lentile corectoare care le aduce ca performante optice peste nivelul unui Cassegrain simplu.
altfel Octavian are dreptate, un DK simplu nu intra in competitie cu un Cassegrain.

la regulile de aur as mai avea ceva de spus:
cat priveste apertura, un instrument ce se vrea planetar nu este in primul rand un culegator de lumina ci un culegator de rezolutie.
normal ca ambele se castiga prin apertura dar in cazul rezolutiei intervin limitari severe din partea atmosferei asa incat un instrument de 400 pus langa unul de 300 nu mai scoate nimic in plus la acest capitol reprezentand doar investitie financiara fara rezultat.
din acest considerent cred ca o limitare a aperturii la 300 sau maximum 350 este utila.

ca solutii la subiectul topicului as vedea cateva:

1. daca ramanem in lumea oglinzilor cel mai potrivit instrument dupa parerea mea ar fi un Popov-Cassegrain cu raport focal mare (f/20) si o deschidere de 300.
avantajele majore ale unui astfel de sistem ar fi oglinzile sferice usor de obtinut la o calitate mare a suprafetei, corectia sfericitatii se face optic si nu prin parabolizarea mecanica a suprafetelor oglinzilor, element corector simplu si foarte eficient, cu alte cuvinte "simplitate maxima cu satisfactie maxima si pret minim".

2. nu as vrea sa omit o solutie simpla dar foarte buna pentru planete:
un refractor acromat cu focala mare, ceva de genul 300 cu f/20.
un obiectiv D&G optical cred ca ar satisface pe deplin oricare cerinta planetara. deasemeni un aranjament Nemec sau Schaer ar face compact un astfel de instrument.
cu ceva timp in urma prin anii 60-70, Nemec-ul de 200/4000 din Munchen a fost multa vreme liderul planetar incontestabil.
pentru partea de oculare as merge pe designul monocentric in primul rand pentru ca surclaseaza rezultatele oricarui ortoscopic dar si pentru ca la studiul planetar nu avem nevoie de camp mare de spectacol si nici de corectie marginala excesiva.

3. sigur ar mai fi un instrument foarte potrivit pentru planete dar e dificil daca nu inutil sa-l aduc in discutie pe un forum unde 99% din populatie vorbeste doar despre dobsoniene...
Sus
Catalin Fus
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2007
Mesaje: 183



Localitate: Cracovia, Polonia

MesajTrimis: 02 Mai 2008 14:54 Download mesaj
Titlul subiectului: ...
Raspunde cu citat (quote)

..perfect e acord cu cele de mai sus.

Spusesem 16'' la deschidere ptr ca ma gindeam si la un Newt de 16'', cu o oglinda la f/5 fffff bine executat care poate da rezultate excelente pe o platf eq. Nu ma gindeam la un sistem de tip Cassegrain cu o asemenea apertura Smile.

Mersi frumos de completare!
Cata
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 02 Mai 2008 23:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu cred ca poate contesta cineva, ca imaginea data de un Dall-Kirkham se degradeaza mai repede pe masura departarii de axa optica, in comparatie cu Cassegrainul clasic. Insa pentru punerea in practica a diagramelor teoretice (ideale), a celor doua variante de cass., e cale lunga, in special pt. varianta clasica.

Important e sa se cunoasca limitarile si aplicatiile sistemelor, la f/35 un Dall poate fi chiar delimitat de difractie pe tot cimpul cuprins, atunci chiar nu mai sint probleme.
Pe de alta parte, mi s-ar parea stupida proiectarea si construirea unui DK la f/10..f/15, sau utilizarea unui RC la observatii planetare.

Vreau sa fac o raportare la realitatea cunoscuta de mai multi, spunind ca un DK f/25 are aceeasi coma (procentuala fata de discul Airy) ca un newtonian cu oglinda parabolica, de acelasi diametru, ~f/10.5!, la marginea unui disc focal de acelasi diametru.

Vin si cu un exemplu (obtinut in MODAS) al unor imagini stelare de difractie, pe un cerc focal cu o raza de ~12.5mm. Diametrul oglinzii principale 200mm.
Stinga - DK f/25, semiunghiul cuprins 0.14deg;
Dreapta - Newton f/5, semiunghiul cuprins 0.7deg.



O "placinta" de toata frumusetea in cazul newtonianului f/5, pe care multa lume il agreeaza.

obs. - imaginea in cazul DK-ului, am marit-o de 5x (scara imaginii fiind 5:1), pentru o impresie cit mai reala.
Sus
Catalin Fus
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2007
Mesaje: 183



Localitate: Cracovia, Polonia

MesajTrimis: 03 Mai 2008 12:03 Download mesaj
Titlul subiectului: ...
Raspunde cu citat (quote)

Salut,

@Tavi F. : oglinzile care de obicei sint agrate la f/5 ptr observatii planetare sint de cea mai inalta calitate (Zambuto, Beck...) iar ele nu sint folosite la focala lor nativa ci li se adauga un Powermate de 2-4X pe 2'' in majoritatea cazurilor.

posteaza tu te rog frumos o diferenta intre un 250 f/5 cu amplificare 2x si 4x a focalei si un sistem de aceeasi deschidere DK la f/20 cu semiunghiul cuprins de 0.2 grade (mai mult ca luna plina).

Eu unul, sint foarte curios ptr ca multi observatori experimentati folosesc asemenea setup la observarea planetelor.

Multumesc frumos!
Catalin
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 03 Mai 2008 21:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Oglinda principala e elementul esential, indiferent ca ne referim la sisteme cu o oglinda (Newton) sau doua (Cass. si Gregory), deci tre' sa fie f. buna.

Exemplul tau, cu element de amplificare (Barlow) format dintr-un grup de lentile are multe necunoscute, nu pot sa stiu in ce limite si tipuri de corectii a fost proiectat.
Iar despre Dall, personal il recomand intre limitele F/D=25..35, am facut insa niste verificari si un sistem f/20 ar avea o coma echivalenta unui newtonian ~f/9 (cu og. parabolica).

Mai adaug o imagine relevanta, pe firul inceput mai sus, si anume coma imaginii stelare la acelasi unghi fata de axa optica (0.14deg), in cazul newtonianului 200mm f/5 (in ex. anterior a fost la aceeasi distanta de axa in planul focal final).



Imaginea vorbeste de la sine, oglinda secundara introduce o corectie mai puternica a comei, decit ceea ce se pierde prin subcorectarea (pt. infinit) a oglinzii principale, la DK-uri aceasta fiind eliptica (aprox.-0.77)
Corectia superioara (pt. coma) a Cassegrainului clasic, vine de la utilizarea primarei parabolice.
Sus
Catalin Fus
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2007
Mesaje: 183



Localitate: Cracovia, Polonia

MesajTrimis: 04 Mai 2008 13:23 Download mesaj
Titlul subiectului: ...
Raspunde cu citat (quote)

salutare,

inseamna ca discutia pe tema asta (amplificare 2-4x) e cam complicata din ce spui tu, ca teorie.
se pare ca in practica da rezultate pt unii Smile.

Oricum si eu sint adeptul sistemelor optice specializate daca exista posibilitatea achizitionarii lor.

Mersi frumos !!
Catalin
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 04 Mai 2008 19:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

CDK-urile de la Planewave nu sunt DK clasice, ci au un dublet corector. In felul acesta ajung sa aiba un camp corectat de coma, astigmatism si curbura a campului pe un cerc in planul focal de 42mm diametrul, deci campul va fi lipsit de aberatii pana la margine, atat vizual, cat si fotografic inclusiv cu camere ccd cu chip mare precum SBIG stl11000. CDK-urile sunt proiectate mai mult pentru astrofoto, ca alternativa la RC. Insa vizual sunt la fel de impresionante, in ciuda obstructiei centrale mari. Performanta este oricum peste un Cassegrain clasic si chiar peste un RC.

Sunt acum CDK de 17" si 12,5", daca 20" e prea mare. Detalii saptamana ce vine pe skywatcher.ro.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9028

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 04 Mai 2008 22:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Permiteti-mi sa fac urmatoarea remarca:pentru observatii planetare contrastul este parametrul cel mai important.Intre doua telescoape de aceeasi apertura ,va invinge telescopul care asigura cel mai bun contrast.
Deci trebuie considerate toate solutiile care maresc contrastul.Adica:
1)Poate ca telescopul Dall-Kircham ar trebui folosit asa cum l-a conceput Horace Dall .Si anume cu un grup de lentile cu rol de vehicul-erector si o diafragma de camp care elimina lumina parazita,(circumscrisa imaginii oglinzii principale ,cred).
2)Contrastul creste prin micsorarea obstructiei,secundara cat mai mica,eliminarea paianjenului.Oare telescopul personal al lui Texereau de ce o fi fost un Cassegrain de 25 cm F/20 cu placa plan-paralela?
3)Cea mai mica oglinda secundara o are un telescop neobstructionat.Asa dar intra in competitie telescoapele Kutter,si Yolo.Inafara de lipsa secundarei,aceste telescope au o diafragmare interna impotriva luminii parazite mult mai apropiata de cea a unui refractor ,reflectorul ,in general,e cam sarac in aceasta privinta.In plus TCT-urile ,la ora actula au focale fff lungi,nu ca asa s-ar vrea ci pentru ca numai asa se pot construi.Nu trebuie sa mergem in USA sau Elvetia ca sa privim prin asa ceva , Berente Bela din Ungaria a construit telescoape Yolo de pana la 23cm.
4)Sau oare de ce telescopul planetar personal al lui Clyde Tombaugh o fi fost un Newton de 40cm F/10?Eu cred ca un asemenea telescop poate avea in acelasi timp si o secundara relativ mica si un tub suficient de mare pentru a permite o buna diafragmare contra luminii parazite.
5)Asa ca am sa inchei cu opinia mea personala.Telescopul cu rezolutie si contrast planetar optim ,cu o buna diafragmare interna si care nu sufera din cauza obstructionarii, este refractorul apocromat de 20cm,pe montura ecuatoriala permanenta ,sub cupola.Sper ca in viitor sa reusesc sa-mi organizez niste sesiuni de observatii cu un asemenea instrument aflat in posesia grupului local al MCsE din orasul vecin si prieten Gyula aflat la o ora de mers cu masina.Sunt membru al MCsE din 1995.Mircea
Sus
Catalin Fus
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2007
Mesaje: 183



Localitate: Cracovia, Polonia

MesajTrimis: 05 Mai 2008 16:48 Download mesaj
Titlul subiectului: ...
Raspunde cu citat (quote)

....Mersi frumos Mircea ptr interventie....ai punctat f bine Smile

Catalin
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 11 Mai 2008 19:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cum mai stai cu cassegrainul de 300 f20? De unde sunt oglinzile?
Sus
Catalin Fus
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2007
Mesaje: 183



Localitate: Cracovia, Polonia

MesajTrimis: 15 Mai 2008 13:54 Download mesaj
Titlul subiectului: ...
Raspunde cu citat (quote)

Salut,

am facut toate calculele necesare ptr piesele care imi trebuiesc si sper ca pe sfirsitul saptaminii viitoare sa fie gata telescopul....daca nu, maxim inceputul lui iunie (1-2.06).

Oglinzile sint facute de Tavi Stanescu din Pyrex de la Schott.

Catalin
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Optica Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact