Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
IOD_TPZ7f83dfc2-da76-46ae-8bda-c8bf648d5a67.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224008
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Olimpiada 2008


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Olimpiade

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mosu'
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Feb 2008
Mesaje: 234



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 14 Mar 2008 10:31 Download mesaj
Titlul subiectului: regulament
Raspunde cu citat (quote)

Informatii despre olimpiada de astronomie puteti gasi si aici: http://energetic.rdscv.ro/fizica/, subiecte, bareme, etc.
Forever, precizarile de la MECT in acest an urmaresc regulamentul dat prin precizarile de anul trecut, care la randul lor sunt facute dupa regulamentul internationalei, cu ultimele modificari in 2006. Deci 16 ani iese din calcul pt juniori din moment ce un junior trebuie sa aiba max 15 la 1 ian al anului olimpiadei! Si la seniori limita e 18 ani, cu precizarea expresa ca sa fie elev si nu student.
Traznaia e alta, la juniori i-au omorat cu problema 3 pe cand seniorii au fost linistiti de problema 4, numai buna pt juniori.
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 14 Mar 2008 17:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu e limita 18 ani, pentru ca pentru internationala de astronomie si astrofizica limita e 20 de ani.
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 14 Mar 2008 20:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

În principiu, la o Olimpiadă ... nu prea ai voie, ca propunător de subiecte, să-ți bați joc. Te faci de cacao.

Citat:
De ce răspunsul corect la problema 6 ar fi d)?


Pentru că subiectele de olimpiadă ajung să le propună niște imbecili - nu discut, se știu ei bine, dacă trebuie dau și referințe... - care n-au legătură nice cu școala, nice cu astronomia.
Ideea de olimpiadă ține de școală, e bucuria copiilor, elevația la superlativ, iar ideea de Astronomie ține de Astronomie.
Propunerea de subiecte e diferită: oricare idiot se simte gâdilat-capabil să propună un subiect, dacă e solicitat să o facă. Chiar dacă o face prost, tot o s-o facă.... prost. Laughing
Dacă tot e deschisă discuția... eu mă întreb, de ce drq nu e chemat dl. Doru, dl. Octavian, sau Cătălin, sau dl. Z sau... să mă ierte cei carora-de nervi, că m-am enervat acum.... nu le pomenesc prezența- să discute eventulale subiecte? Oameni care știu ce-i aia astronomie, oameni care în mod sigur nu și-ar bate joc. Ei ar face-o cu responsabilitate, mai pedagogic decât un pedagog de meserie.

Dealtfel, nu numai la Astronomie se petrece chestia asta simpatică... (în treacăt fie spus)

_________________
הבה נגילה
Sus
Mosu'
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Feb 2008
Mesaje: 234



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 15 Mar 2008 09:18 Download mesaj
Titlul subiectului: IOAA 2008
Raspunde cu citat (quote)

Nici ca mine nici ca tine Forever, uite aici:
Participating Team

The team participating in the second IOAA is expected to consist of five high school students or those who graduated from high school in 2008, accompanied by two team leaders capable in solving problems in Astronomy and Astrophysics. The upper age limit of students is 19 years old in the first January of 2008. Observers are welcome to observe the olympiad but will be required to pay for food, accommodation and excursion. Participating students and team leaders are not required to pay anything except their own personal necessities. Food, accommodation, excursion will be provided by the organizer freely. People other than organizers, participants, team leaders and observers cannot participate in the olympiad activities. If family members or relatives of the participants wish to come to Bandung during the olympiad, the organizer can connect them to some travel bureaus or hotels. They may, however, watch the news about the olympiad through television or internet.

dar la noi se vor respecta regulile de la minister pt. ca asa e la noi, ca sa nu-l mai citez pe dl. R.M.
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 04 Mai 2008 08:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Are cineva rezultatele de la nationala ?
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 04 Mai 2008 17:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

raduM a scris:
Dacă tot e deschisă discuția... eu mă întreb, de ce drq nu e chemat dl. Doru, dl. Octavian, sau Cătălin, sau dl. Z sau... să mă ierte cei carora-de nervi, că m-am enervat acum.... nu le pomenesc prezența- să discute eventulale subiecte? Oameni care știu ce-i aia astronomie, oameni care în mod sigur nu și-ar bate joc. Ei ar face-o cu responsabilitate, mai pedagogic decât un pedagog de meserie.

Dealtfel, nu numai la Astronomie se petrece chestia asta simpatică... (în treacăt fie spus)

Eu m-am lecuit demult ... de la eclipsa din 1999. La vremea aia stiam (eu si Tavi Stanescu) tot ce se putea sti despre o eclipsa de Soare. Testasem diferite metode de filtrare, facusem probe de captura si filmare video la eclipse de Luna si una partiala de Soare. S-au facut tot felul simpozioane, sesiuni de comunicari etc. si nimeni nu ne-a intrebat nimic. Se stia ca ne pricepem Smile Cat despre tranzitul lui Venus ... ati vazut.
Si din pacate chestia asta nu se petrece numai cu astronomia Sad
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 05 Mai 2008 17:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Privind subiectele, retrag cu toată inima ceea ce am spus mai sus, cel puțin privind subiectele de la Națională. Propuse de prof. Cristina Blaga din Cluj, au fost ok.
Pentru oricine e interesat, le pot trimite în format pdf (nu cred că are rost să postez aici o claie de pagini).

Altfel... vă mai spune Mosu' cum a fost la Națională la Bîrlad, vor veni poze...
Din păcate (mai vorbim în altă conjunctură) sunt destui indivizi care bântuie Olimpiada fără a avea vreo legătură cu astronomia. Motiv pentru care susțin că oameni de astronomie, chiar dacă nu fac parte din învățământ, ar trebui să joace un rol.

_________________
הבה נגילה
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 06 Mai 2008 13:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari Sanzianei, baietilor din Dolj si tuturor participantilor. Very Happy Very Happy Very Happy
_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
Mosu'
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Feb 2008
Mesaje: 234



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 13 Mai 2008 21:12 Download mesaj
Titlul subiectului: ONAA 2008
Raspunde cu citat (quote)

Daaa... tarziu, dar mai bine decat niciodata. Multumim, Lucia, din partea baietilor si a fetei din Dolj, macar ca am castigat multa experienta pentru concursurile viitoare.
Si de ce , Radu, sa spun eu, ca daca ma apuc egalez paginile cu subiecte de care vorbeai!
Referitor la subiecte, doar prima problema de la seniori a fost formulata cam ambiguu, in rest am aceeasi parere, mai ales ca de obicei eu cam carteam.... Mai era o mica problema la unul din subiecte dar acum sunt ocupat cu trei concursuri de electronica pana in iunie si apoi cine stie...
Problema cu corectorii e cam aceeasi cu problema supravegherii, ca si la tezele cu subiect unic(sa spun pe sleau, totul e desertaciune...), responsabilizarea e cheia, la toate nivelele, de la pregatirea elevilor pana la acceptarea faptului ca din mandrie(de care nu spui ca e rusinica!) unii insotitori de lot nu-si recunosc nepotrivirea cu pozitia de corector. Si altii au elevi in concurs si nu au voie sa corecteze conform regulamentului...
Alta problema e zona de organizare, cand stii ca vremea e cum e tre sa ai pregatita oricand o rezerva. Din pacate Pastele a incurcat observationala, daca ramanea pe 29 aveam macar pana la 1-2 noaptea cer rezonabil. Si nu vorbesc de proba observationala pe hartie decat ca un paleativ, ceva ca sa fie si care nu poate inlocui realitatea(sau simularea acesteia!!!). Mai ales ca harta era negru pe alb.
Pentru cei interesati va pot oferi si rezultatele de la baraj, pentru cei ce nu au intrat in lot. Interesant dpdv al economiei olimpicului: au fost cativa care au intrat in lot cu punctaje mai mici la baraj decat al altora de dedesubt.
Oricum, bafta lotului si sper sa fie selectati elevii care ne vor aduce rezultate de la internationale!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Olimpiade Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact