Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
IC-434_edit_web.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 223824
Numar de utilizatori inregistrati: 2820
Cel mai nou utilizator inregistrat: VIO77
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Primele observatii


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
achy1978
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Dec 2007
Mesaje: 1544

Motto: In umblarea ta prin aceasta lume vei influenta direct sau indirect vietile a cel putin 10000 de oameni. Intrebarea pe care ar trebui sa ti-o pui e: "Cum ii voi influenta?

Localitate: Targu Jiu

MesajTrimis: 12 Mar 2008 12:52 Download mesaj
Titlul subiectului: Primele observatii
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua.... din nou
In urma cu 1 saptamana am intrat in posesia unui Dobson 254 mm dar din pacate timpul a fost destul de nefavorabi.
Totusi in ultimile 3 nopti am putut arunca ceva priviri (fiind limitat de arhitectura apartamentului) spre Vest.
Am vazut luna uluitor, detalii extraordinare, pleiadele asemenea.
Totusi, cel mai mult mi-a placut (din ce am vazut pana acum) M42. Mai mult, in timp ce admiram, chiar prin milocul ei (directia S-N) a trecut un obiect punctiform si luminos cu o viteza extrem de mare . Am reusit sa il urmaresc cam 1 min, timp in care ajunsese aproape de Pleiade.
Dincolo de SF Smile ce credeti ca ar fi putut fi? Eu cred sa fi fost un meteor, dar ma surprinde viteza constanta cu care se deplasa.

Oricum, primele impresii au fost extrem de placute si abia astept in aceasta seara luna si pleiadele si cred ca la sfarsit de saptamana, un cer negru de la tara (daca vremea nu e potrivnica).

PS: ce alte obiecte mai pot fi observate in aceasta peroada, pe un cer infect de poluat, pe bucata de cer vestica?

Multumesc si o noapte senina!
Marian
Sus
achy1978
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Dec 2007
Mesaje: 1544

Motto: In umblarea ta prin aceasta lume vei influenta direct sau indirect vietile a cel putin 10000 de oameni. Intrebarea pe care ar trebui sa ti-o pui e: "Cum ii voi influenta?

Localitate: Targu Jiu

MesajTrimis: 12 Mar 2008 13:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Revin..... cu o intrebare
Cum ar trebui sa se vada Marte la 350x?
Eu am vazut un obiect galben-portocaliu, o idee mai mare decat punctiform.
Sa fi fost el?
Multumesc!
Sus
Andrei
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Sep 2007
Mesaje: 205



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 12 Mar 2008 14:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La primul post: Ai vazut un satelit - de aceea se si deplasa cu viteza constanta.

La al doilea post: Marte la 350x ar trebui sa fie mult mai mult decat un obiect
punctiform. Se vede ca un disc. De fapt de pe la 40-50x deja poti face diferenta dintre o stea si Marte (deci mai mult ca sigur ai observat o stea)
Sus
Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Noi 2007
Mesaje: 232

Motto: Og say aperture always win and Durk say central obstruction bring contrast demons”

Localitate: High Wycombe, UK

MesajTrimis: 12 Mar 2008 16:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Te poate lamuri o aplicatie flash simpla (simulator)
Dimensiunile angulare ale planetelor pot fi actualizate (si poti sa iti imaginezi "cum ar fi")

_________________
Science without religion is lame, religion without science is blind. -- Albert Einstein
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 12 Mar 2008 19:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si eu cred ca ai tintit o stea Cool No biggie....si eu am confundat cometa Holmes cu Andromeda Laughing

La 90x la mine Marte arata ca un mic disc oranj de forma non stelara, deci la 340x trebuia sa vezi mai mult decat punctiform...

Poate oi fi nimerit-o pe Capella Wink
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 12 Mar 2008 19:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Claudiu a scris:
Te poate lamuri o aplicatie flash simpla (simulator)
Dimensiunile angulare ale planetelor pot fi actualizate (si poti sa iti imaginezi "cum ar fi")


Hmm.....simulatorul asta imi cam arata Saturnul la 150x cam cum il vad eu la 90x....
Sus
achy1978
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Dec 2007
Mesaje: 1544

Motto: In umblarea ta prin aceasta lume vei influenta direct sau indirect vietile a cel putin 10000 de oameni. Intrebarea pe care ar trebui sa ti-o pui e: "Cum ii voi influenta?

Localitate: Targu Jiu

MesajTrimis: 23 Mar 2008 13:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara am reusit sa prind un crimpei de cer senin intre orele 1:30-03:00 cand am avut o priveliste superba. In cele 90 min de spartura in nori, l-am obsrvat pe Saturn incredibil de frumos (neavand elemente de comparatie pana acum). Am reusit sa ajung pana la 340x (SWA 7mm + 2x barlow) unde planeta se vedea imensa si foarte clar.
Una peste alta sunt incantat si acum despre aceasta observatie si cred ca trebuie obligatoriu un ocular de 3 mm ceva peste medie (ceva gen televue radian Shocked ) intucat am observat ca in momentul folosirii lentilei barlow, contrastul se reduce simtitor.
Va doresc satisfactii in observatii.

Cer senin,
Marian
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 23 Mar 2008 13:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari! Nu "alerga" dupa marire mare. Fiind incepator, inca nu ai vazut tot ce-ti arata instrumentul pe care-l ai. Exista o "educatie" a vazului. Fi foarte atent la imaginea pe care o vezi si vei observa cum ti se releva tot mai multe detalii. Ar fi bine daca ai avea pe cineva cu mai multa experienta langa tine. Atunci cand cineva cu experienta iti atrage atentia asupra unor detalii pe care "nu esti pregatit" sa le vezi incep sa apara niste detalii pe care pana atunci le-ai ignorat.
Sus
achy1978
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Dec 2007
Mesaje: 1544

Motto: In umblarea ta prin aceasta lume vei influenta direct sau indirect vietile a cel putin 10000 de oameni. Intrebarea pe care ar trebui sa ti-o pui e: "Cum ii voi influenta?

Localitate: Targu Jiu

MesajTrimis: 23 Mar 2008 18:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru sfat Dl. Dragan. Tocmai pt ca nu reusesc sa identific vreun amator prin Tg-Jiu, compensez cu sfaturi primite de la dv si alti colegi de forum.
Cu siguranta o sa va mai impartasesc si alte experiente!

Cer senin,
Marian
Sus
achy1978
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Dec 2007
Mesaje: 1544

Motto: In umblarea ta prin aceasta lume vei influenta direct sau indirect vietile a cel putin 10000 de oameni. Intrebarea pe care ar trebui sa ti-o pui e: "Cum ii voi influenta?

Localitate: Targu Jiu

MesajTrimis: 07 Apr 2008 10:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara dupa ce am privit la Marte cam 1h, am trecut pe la Saturn unde am zabovit cam 2h. Dupa ce am tot schimbat la oculare si filtre, lucrand putin si la privirea periferica, am observat in dreapta lui (opus directiei de miscare) aproximativ colinear cu inelele, mai multe puncte slab luminoase dintre care ultimul cel mai vizibil. Sa fi vazut ceva din satelitii lui? E posibil acest lucru? Oricum a fost tare placuta experienta!

Cer senin,
Marian
Sus
Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Noi 2007
Mesaje: 232

Motto: Og say aperture always win and Durk say central obstruction bring contrast demons”

Localitate: High Wycombe, UK

MesajTrimis: 07 Apr 2008 12:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

da, ai vazut satelitii. Ei se pot distanta aparent destul de mult fata de planeta si uneori este mai buna o imagine de ansamblu pentru a-i indentifica (puteri pe la 100-150x).
Este mult mai placut sa stii ce anume urmeaza sa vezi pentru ca sa percepi detalii mai fine. Sigur, o sedinta de observatii de aprox o ora iti cam ofera destule clipe de "seeing" bun si poti sa remarci poate si o rotatie a corpului. Insa citeva notiuni de topografie a lui sunt foarte binevenite inainte de observatie.
Poti sa incerci simulatoarele clasice (stelarium, sky, cartes, google) sau simulatoare dedicate studiului planetar.
Aici vei gasi o imagine exemplificativa a sistemului saturnian si
aici vei gasi simulatorul oficial NASA/JPL pentru planete si sateliti.
Bafta in continuare

_________________
Science without religion is lame, religion without science is blind. -- Albert Einstein
Sus
achy1978
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Dec 2007
Mesaje: 1544

Motto: In umblarea ta prin aceasta lume vei influenta direct sau indirect vietile a cel putin 10000 de oameni. Intrebarea pe care ar trebui sa ti-o pui e: "Cum ii voi influenta?

Localitate: Targu Jiu

MesajTrimis: 07 Apr 2008 15:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am studiat mult imagini comparative a realitati vs. stelarium si banuiam ca satelitii se afla acolo, dar citisem anumite post-uri unde se spunea ca nu prea sunt vizibili. Cat despre observarea miscarii de rotatie, nu cred ca e posibil sa vad din balcon, ci poate doar cand o sa merg la un cer bun.
Sus
achy1978
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Dec 2007
Mesaje: 1544

Motto: In umblarea ta prin aceasta lume vei influenta direct sau indirect vietile a cel putin 10000 de oameni. Intrebarea pe care ar trebui sa ti-o pui e: "Cum ii voi influenta?

Localitate: Targu Jiu

MesajTrimis: 28 Apr 2008 19:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara a fost randullui Jupiter sa il observ splendid. Chiar daca a ajuns relativ tarziu in raza vizuala ( ora 3:45 ) si avand luna in spate am reusit sa observ detalii care m-au lasat cu gura deschisa. aproximativ in 50% din perioada (pana pe la 4:30) au fost bine observabile trei dungi maronii si cred ca la un moment dat am vazut si o pata maronie. Ceea ce nu mi-am explicat este faptul ca desii puteam ajunge la magnificatiile maxime fara pierderea calitatii imaginii aparea un singur defect. Imaginea fierbea desi faceam observatii de pe la ora 21 (de 8 ore). Spre oricare alt punct observam totul era OK doar spre S cand ma pozitionam era acea turbulenta. Singura explicatie care o intuiesc este ca pe directia de observare existau 2 case iar obiectele erau la circa 20 grade deasupra acoperisului. Sa fie caldura emanata din acoperis?
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 28 Apr 2008 21:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact