Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
PA250003.JPG
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224024
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Know-how


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatoare, Cluburi, Institutii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
achy1978
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Dec 2007
Mesaje: 1544

Motto: In umblarea ta prin aceasta lume vei influenta direct sau indirect vietile a cel putin 10000 de oameni. Intrebarea pe care ar trebui sa ti-o pui e: "Cum ii voi influenta?

Localitate: Targu Jiu

MesajTrimis: 24 Apr 2008 20:27 Download mesaj
Titlul subiectului: Know-how
Raspunde cu citat (quote)

Buna seara,

Am deschis acest topic pentru a va cere sfatul si sprijinul pentru un proiect maret pentru comunitatea din Tg-Jiu in special si comunitatea astronomica in general.

Ipoteza: Fiind destul de tanar, 30 ani, am cunoscut o buna bucata de vreme preocuparile tinerilor inainte de 1989. Acele Cluburi ale elevilor (Palatul copiilor - acum) desfasurau diverse activitati cu scop recreativo-educativ cu scopul de oferi alternative pentru petrecerea timpului liber. Destul de multi tineri erau membri (unii chiar activi - inclusiv subsemnatul)
a unuia sau mai multor cercuri stiintifice sau de alta natura (aero-modelism, navo-modelism, electronica, pictura, .......), unele dintre ele punand chiar amprenta asupra evolutiei adultului de maine. Din nefericire pentru mine nu exista si un club de astronomie.

Ceea ce vreau eu sa fac, fiind in primul rand parinte si in al doilea rand implicat in procesul de invatamant superior, este sa pun bazele unui club de astronomie pentru tineri si nu numai. Aici vreau sa ma sfatuiti:
- Sa infiintez o fundatie si deja am gasit cateva persoane cu bani care ar sprijini un asemenea proiect? .....
- Fie incerc prin Palatul copiilor sa punem bazele unui astfelde cerc (in masura in care este posibil - dupa sarbatori o sa contactez directorul institutiei respective)?

Fiind destul de multi dintre voi angrenati in astfel de treburi, am nevoie sa beneficiez de know-how-ul dv pentru a pune bazele conceptuale ale unui astfel de demers.

Va multumesc
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 24 Apr 2008 21:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un club de astronomie este o asociatie si se supune din punct de vedere formal Decretului-Lege nr.8 din data de 31 decembrie 1989 privind libera asociere (daca nu cumva s-o fi modificat intre timp). Tot din punct de vedere formal clubul trebuie sa aiba su STATUT de functionare si se va constitui in urma unei sedinte la care se va incheia un Proces Verbal. Dupa toate astea, clubul va fi legalizat prin prezentarea acestor documente in fata unui notar public. Asta din pdv formal.
Principalul este insa sa gasesti in jurul tau niste oameni care sa aiba aceleasi preocupari, sa fie dispusi sa-si petreaca o parte din timpul liber impreuna si sa se petreaca in cadrul acestui grup o "reactie" de coeziune. Altfel clubul va ramane formal.
Sus
achy1978
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Dec 2007
Mesaje: 1544

Motto: In umblarea ta prin aceasta lume vei influenta direct sau indirect vietile a cel putin 10000 de oameni. Intrebarea pe care ar trebui sa ti-o pui e: "Cum ii voi influenta?

Localitate: Targu Jiu

MesajTrimis: 24 Apr 2008 21:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cunosc principiile de legiferare ale unui club. Problema de principiu era: sa merg pe fundatie unde o sa duc singur toata povara sau sa connvig infiintarea clubului in cadrul Palatului copiilor. Oameni in jurul meu care au aceleasi preocupari nu prea am, dar am oameni care investesc pentru a dezvolta procesul cunoasterii la orice nivel. Sunt convins ca o sa reusesc indiferent de forma finala pe care voi merge, dar vroiam sa aflu care cale este mai sigura pentru reusita proiectului (nu neaparat si cea mai usoara). Intre timp am descoperit si alti pasionati de astronomie, care cred ca pot constitui o mica comunitate. Prin informare si prin oferta cu care poate sa vina o astfel de organizatie este posibila constituirea unei comunitati destul de serioase.
Eu cred ca in primul rand noi trebuie sa venim in sprijinul tinerilor cu oferta, iar abia dupa ce acestia o acceseaza sau o declina putem judeca generatia de azi careia putini ii acorda perspective luminoase in viitor. Dv D-le Dragan si altii consacrati ca dumneavoastra in domeniu puteti crea oferte atractive care sa convinga tinerii ca exista si alte alternative pertinente la MANELE!!!
Asadar, daca merg pe varianta fundatiei, care ar fi problemele de care m-as lovi/v-ati lovit la inceput. Vreau sa fiu destul de informat si pregatit inainte de a intampina oarece greutati.

@ Dragan - Multumesc pentru primele recenzii la acest proiect!
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 25 Apr 2008 12:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Părerea mea este să discuți întâi cu cei de la (Casa Pionierului) - Palatul Copiilor, să vezi cât sunt de receptivi la așa ceva.
Dacă sunt oameni deștepți, mergi pe varianta asta.
Te scutește de niste formalitati si nu-ți rapeste cu nimic posibilitatea de a lucra. În plus, ei pot informa școlile despre existența voastră și pot recruta copii buni din start. Al doilea plus, le poate oferi copiilor calea participării la olimpiada de Astronomie, un stimulent bun.

Succes.

_________________
הבה נגילה
Sus
achy1978
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Dec 2007
Mesaje: 1544

Motto: In umblarea ta prin aceasta lume vei influenta direct sau indirect vietile a cel putin 10000 de oameni. Intrebarea pe care ar trebui sa ti-o pui e: "Cum ii voi influenta?

Localitate: Targu Jiu

MesajTrimis: 25 Apr 2008 13:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asa ma gandeam si eu si tocmai de aceea nu am exclus aceasta posibilitate de actiune. Dupa sarbatori merg sa le prezint proiectul si sper sa gasesc ceva resurse intelectuale in randul lor astfel incat sa pot demara.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatoare, Cluburi, Institutii

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact