Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
sun.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224705
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Nevoie de ajutor


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Noircatus
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Feb 2008
Mesaje: 34



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 20 Apr 2008 17:54 Download mesaj
Titlul subiectului: Nevoie de ajutor
Raspunde cu citat (quote)

Buna
Am citit pe forum multe chestii interesante...m-am ocupat putin si de studierea unui manual de astronomie... insa sunt unele lucruri de baza pe care nu le inteleg.... dar sa trecem
Am un telescop pe care l-am folosit o singura data...atat am avut ocazia...iar in acea data nu am vazut prea multe..mai nimic de fapt...
Acum de pasti urmeaza sa am o a doua ocazie si vreau sa o exploatez la maxim..
Din cate am discutat pe forum, cu telescopul pe care il am pot vedea numai planete....dar problema e ca nu stiu unde sa-l indrept... Am citit la alti incepatori in rubrica ca au vazut jupiter, marte, saturn..ori eu nu stiu unde sa-l indrpept si nici nu stiu daca imi spuneti in limbaj astronomic...
De aceea va rog daca se poate sa-mi explicati babeste... de genul " langa Orion" sau "sub carul mare un pic"..
Chiar imi doresc sa vad si eu o planeta...
Mi-ar prinde bine si daca ati avea sa imi dati o poza cu harta cerului si linia ce o parcurge o planeta...de exemplu...
M-am uitat pe calendarul lunii aprilie ce apare pe pagina principala...dar...greu...Am primit si un soft odata cu telescopul...nu am avut timp sa-l studiez indeajuns incat sa-mi dau seama cum se mananca.
Va rog din suflet...
A..telescopul meu e Astromaster 130EQ : Diametru 130mm, parabolica; si Distanta focala 650mm.
va multumesc

_________________
Am cumparat, am vazut, vreau mai mult....
Sus
Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Noi 2007
Mesaje: 232

Motto: Og say aperture always win and Durk say central obstruction bring contrast demons”

Localitate: High Wycombe, UK

MesajTrimis: 20 Apr 2008 19:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Softul pe care l-ai primit (probabil Sky level 1) este foarte bun si ofera o baza de date care contine 99% dintre obiectele naturale observabile cu telescoape de amatori mici/medii (excluzind fotografia deep-sky in conditii extreme).
Studiaza manualul lui de utilizare, este foarte simplu de navigat in el odata ce ai inteles cum se face.
O interfata mai prietenoasa o are programul Stellarium care este undeva intre o jucarie si un instrument serios ajutator. Eu iti recomand sa te familiarizezi cu softul celestron sau cu un altul gen Cartes du Ciel daca vrei sa folosesti harti sau Stellarium daca vrei sa iesi cu laptopul sub cerul liber.

_________________
Science without religion is lame, religion without science is blind. -- Albert Einstein
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 20 Apr 2008 20:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sfatul meu este sa aloci mai mult timp pentru o pasiune. E imposibil sa ai un telescop care a si venit cu un program si sa nu vezi nimic. Dar Luna? Nici Luna? Daca te pasioneaza cu adevarat o sa citesti tot ce ti-a venit cu telescopul, fiecare hartiuta. Si o sa intorci programul ala pe toate partile. O sa inveti toate constelatiile si unde sunt planetele. Daca nu te pasioneaza, atunci ... degeaba. Nu mai stiu care om de stiinta al antichitatii i-a spus unui mare rege "nu exista cale regala in stiinta". Adica nu exista o scurtatura. Din pacate fiecare trebuie sa ne chinuim sa parcurgem niste drumuri dificile.
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 20 Apr 2008 20:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu este usor sa gasesti ceva pe cer, daca nu stii unde sa cauti. Si din cauza asta, poate, nu ai gasit inca nimic.
Asta ar fii o posibilitate.
A doua posibilitate ar fii, ca sistemul nu este bine justat, adica nici telescopul nu este bine colimat si nici cautatorul nu este bin pus.
Si aici primesti mari probleme, a gasi ceva pe cer.
Asa ca inti poate poti controla daca cautatorul arata in aceeas directie cum si telescopul, daca nu, atunci macar sa atasezi cautatorul cu telescopul. Asta poti face la un obiect indepartit.
Ca al doilea sfat este, sa te informezi ori la o harta stelara actuala, ori prin internet de ex. cu programul hn-sky
http://www.hnsky.org/software.htm
care obiecte sant actuale si unde le poti gasi.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 21 Apr 2008 14:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In primul rand ca sa te orientezi pe cer trebuie sa stii constelatiile. Daca esti cu adevarat pasionat le vei invata foarte repede. Eu cand m-am apucat mai serios de astronomie acum 2 ani, ieseam in fiecare noapte afara si ma uitam pe cer, astfel incat dupa vreo luna cand am primit un binoclu, am gasit din prima galaxia Andromeda.
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
achy1978
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Dec 2007
Mesaje: 1544

Motto: In umblarea ta prin aceasta lume vei influenta direct sau indirect vietile a cel putin 10000 de oameni. Intrebarea pe care ar trebui sa ti-o pui e: "Cum ii voi influenta?

Localitate: Targu Jiu

MesajTrimis: 21 Apr 2008 21:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cel maibine pentru inceput este sa privesti cerul cu ochii liberi si incearca sa-l inveti cu ajutorul hartilor stelare. Invata principalele stele din fiecare constelatie si o sa vezi ca o sa incepi sa gasesti obiectele in doar cateva secunde iar cerul o sa ti se deschida.
Spor la invatat si cer senin!
Marian,
Sus
Noircatus
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Feb 2008
Mesaje: 34



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 22 Apr 2008 10:53 Download mesaj
Titlul subiectului: mulutmesc
Raspunde cu citat (quote)

Va multumesc pentru raspunsuri....o sa incerc sa invat pe pasi asa cum mi-ati spus..o Singura intrebare mai am..
Am citit in calendarul lunii aprilie pe pagina porincipala inmlegatura cu Jupiter ca va putewa fi vazut numai " din a doua parte a noptii"... Ce inseamna asta?
Adica intunericul se schimba de la anotimp la anotimp...si nu mi-am putut da seama daca "a doua parte a noptii" incepe de la o anumita ora intotdeauna sau e variabila ora in functie de anotimp.
Va multumesc.

_________________
Am cumparat, am vazut, vreau mai mult....
Sus
Seb
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Feb 2008
Mesaje: 70



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 22 Apr 2008 11:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ti-a fost recomandat deja Stellarium. Te-ar fi lamurit la intrebarea cu Jupiter. Poate sa fie bezna totala, daca un obiect (in speta Jupiter) e sub linia orizontului nu ai cum sa il vezi.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact